Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí
Kultura

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

  • Vydáno29. července 2021
Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.
LasvitS jedinou vstupenkou se stanete králem Křišťálového údolí a zažijete výrobu vánočních ozdob, sklářské hutě, brusičské dílny, jemnou šperkařskou práci i tavené plastiky. Těší se na vás funkční provozy i rozsáhlá muzea, zažijete tak současnost i historii Křišťálového údolí v 28 různých místech po celém Libereckém kraji. Projedete tak Krkonoše, Český ráj, Jizerky i Lužické hory.

A kolik stojí týdenní vstupenka? Dospělí zaplatí 250 korun za sedmidenní vstupenku. Ještě zajímavější je nabídka pro rodiny: Dva dospělí a až 4 děti zaplatí 480 Kč. Vstupenky lze pořídit i v předstihu a jejich platnost počíná běžet od návštěvy prvního zařízení. Akce je časově omezena, vstupenky platí až do 30. září 2021. Vaši osobní vstupenku pořídíte jednoduše na webu ticket.crystalvalley.cz a v elektronické podobě ji obdržíte do emailu.
 

28 různých míst a nekonečně zážitků

rautisVydejte se do Krkonoš, nejstarší sklářská huť funguje v Harrachově už od roku 1712. Nejen práce mistrů sklářů a brusičů přitahuje pozornost, ochutnejte i místní pivo! Vánoce uprostřed léta zažijete v Poniklé: firma Rautis vám ukáže, jak vznikají perličkové ozdoby, kterými si zdobíme stromečky více než 100 let.

Pozorujte mistry svého oboru při práci, zaposlouchejte se do jejich příběhů. V Josefově Dole se na vás těší pan Pesničák ve své brusičské dílně, pro své hosty si připravil i drobný dárek. Nádherné šperky vznikají v dílnách nad Železným Brodem právě ve Bzí nad údolím řeky Jizery můžete vidět zpracování drahých kamenů, zdejší skvosty zdobí i britskou královskou rodinu – vítejte u paní Kurfiřtové. A na vedlejším kopci? Pan Oliva tvoří výjimečné skleněné šperky, pobaví vás i svou zahradou s japonskými kapry, vydejte se do Hrubé Horky. A hned dál do údolí. Tady přeci vzniká kolekce pro českou Miss! Prozkoumejte dílnu firmy Misamo a jejich nabídku vinutých perlí v centru Železného Brodu.

deteskOd řeky do kopečka raději vyjeďte autem, firmu Detesk neminete. Každý všední den zde v 9:30 začíná komentovaná prohlídka výroby, nejen nádherně zdobené lahve odtud putují do celého světa, vy uvidíte jejich zrod. Fenoménem Železného Brodu jsou figurky a tavené plastiky, krásnou přehlídku uvidíte ve zdejším muzeu na náměstí.

Českému ráji patří český granát, prohlídku Turnova zahájíme rovnou na náměstí v návštěvnickém centru uměleckého družstva Granát. Krátká procházka nás vede dál barokní ulicí do Muzea Českého ráje, vloni zde otevřeli novou horolezeckou expozici, ale nás zajímá zdejší Klenotnice – drahé kameny z celého světa! A co teprve Kamenářský dům? Historická stavba je součástí areálu muzea.
 

Die Glasstrasse v Bavorském lese

Die GlasstraßeU nás máme Křišťálové údolí, v Německu zas mají Sklářskou stezku. Najdete ji v Bavorském a Hornofalckém lese a říká se, že patří, se svými zhruba 250 kilometry, protínajícími východní Bavorsko, mezi nejkrásnější prázdninové stezky Německa. Vede od města Neustadt an der Waldnaab napříč Hornofalckým a Bavorským lesem až do města tří řek Pasova. Také zde má sklářské řemeslo dlouhou tradici – umění výroby skla se zde traduje již 700 let.

GlasstraßeSvé řemeslné umění zde prezentují tucty tradičních skláren a manufaktur zasazených do největšího souvislého lesního pohoří střední Evropy. Na mnoha místech – jako u firmy Joska Kristall v Bodenmaisu nebo u sklárny Kristallglass AG ve městě Zwiesel – můžete obdivovat umění sklářů, brusičů a rytců. Pokud budete mít chuť, můžete si jejich práci u pece sami vyzkoušet. Po prohlídce sklárny vás bezpochyby okouzlí skvostné výrobky v prodejních dílnách.
 

Svět zázraků a korálky z Jablonce

KrystalJablonecké muzeum skla a bižuterie v roce 2020 dokončilo architektonicky mimořádnou skleněněnou přístavbu ve tvaru krystalu, kde bude letos umístěna nová expozice vánočních ozdob Svět zázraků – World of Wonders (WoW).

Prozatím můžete navštívit Čarovnou zahradu. Najdete ji v pátém patře budovy, kde představuje čtyři chronologicky na sebe navazující výstavní celky. Prezentuje sklo s příběhy, které se k němu váží. Expozici oživují ukázky z pera básníků a rovněž scénografické prvky, které směřují návštěvníka po časové ose dějin skla v duchu cesty ze tmy za světlem.

Jablonci ale nezapomeňte ani na velkou prodejní výstavu Křehká krása, která se letos uskuteční 12. – 15. srpna 2021. Pokud se nedostanete do Jablonce v tomto čase, nezoufejte, širokou nabídku najdete neustále i v
GB Beads – to je království korálku při výpadovce na Bedřichov. Letos v létě zde otevírají novou expozici českého skla – určitě se zastavte!

DeteskKunraticích u Cvikova můžete obdivovat nejen samotnou práci sklářů v huti pana Pačinka, ale i přilehlou skleněnou zahradu s množství ptáků a rostlin – i těch skleněných. Ještě se ale zdržte, hned přes ulici ukrývá zdejší kostel skleněný poklad. Pan Pačinek vytvořil Křišťálový chrám a vystavuje zde stovky úžasných lustrů, váz a dalších objektů. K zamyšlení vyzývá série skleněných koronavirů, které reflektují naději po odeznění pandemie.

skleněný dům lasvitJiž v roce 2019 představila společnost Lasvit svůj Skleněný důmNovém Boru, moderní architektura doplnila původní, citlivě restaurované, podstávkové domy. Vznikl tak výjimečný komplex jako zázemí pro vedení firmy. Nyní je tu skvělá příležitost: Každý pátek dopoledne je ale možné nahlédnout i dovnitř, provedou vás přímo zaměstnanci – rovněž v ceně Vstupenky do Křišťálového údolí.

Půvabná města Nový Bor a Kamenický Šenov jsou jen kousek od sebe, v obou je sklo doma po mnoho staletí, v obou tak najdeme sklářská muzea, ale i velké sklářské a lustrařské podniky. Se vstupenkou do Křišťálového údolí máte možnost navštívit nejen známé provozy s restauracemi v Lindavě (Lasvit Ajeto) a Novém Boru (Novotny Glass), ale i malé sklářské a šperkařské ateliéry. Vstupenka vám umožnuje objevit mnohdy trochu skrytou krásu, kterou často zbytečně míjíme.
 

Ještěd z nové perspektivy pomocí sklářské stezky

JeštědSlavnou stavbu na vrcholu Ještědu jste již jistě navštívili. Věnovali jste ale pozornost i unikátním taveným plastikám z dílny paní Brychtové a Stanislava Libenského? V rámci Vstupenky do Křišťálového údolí máme pro vás tip na skvělý výlet. Sedačkovou lanovkou Skalka vyjedete na hřeben.

Přímo od horní stanice začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím z kraje pod Ještědem. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku malé rodinné firmy, kde se zabýváme ruční výrobou šperků s přírodními kameny. Během prohlídky navštívíte brusírnu kamenů s možností vyzkoušet si jeden z procesů brusičského řemesla.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Sklářské Studio Oliva

Sklářské Studio Oliva

Nahlédněte do výtvarného prostředí našich ateliérů a objevte kouzlo skleněných šperků, objektů a mozaiek.

Designové sklářské studio Ayako v Železném Brodě

Designové sklářské studio Ayako v Železném Brodě

V lednu 2017 vzniklo nové designérské studio Ayako se specializací na ručně vinuté perle, originální skleněné šperky a autorské šperky Misamo.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků je zaměřeno na historii výroby. Najdete zde kreativní dílny pro děti a novou prodejnu, kde si můžete zakoupit korálky volné, navlečené na silonu, bižuterii,komponenty pro výrobu bižuterie, dárkové a upomínkové předměty, hračky a hry. Nově si můžete zakoupit netradiční zážitek.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Glass Pesničák v Josefově Dole – brusičská dílna

Glass Pesničák v Josefově Dole – brusičská dílna

Firma Glass Pesničák se specializuje na výrobu broušeného, pískovaného a rytého skla. Hlavním produktem jsou parfémové flakóny vyráběné koncem 19. a začátkem 20. století. Dále zde vyrábí nápojové sklo, globusy, věštecké koule aj.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky