Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem
Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.
Přes tři metry vysoký skleněný oltář zdobí 35 figurek českých i německých světců, ze skla je i křížová cesta, pult na čtení z bible, rozsáhlý betlém i socha sv. Vintíře.

Jedná se o jediný kostel na světě, který je zasvěcen sv. Vintíři. Postaven byl ve třech etapách letech 1706 -1777 na místě, kde stála dřevěná kaple. Podle archeologických nálezů zde stávala již ve 12. století. Od padesátých let minulého století byl kostel využíván čs. armádou jako stáj a později jako vojenské skladiště. Obnoven a znovu vysvěcen byl v roce 1995 - u příležitosti 950. výročí od úmrtí sv. Vintíře. Restaurování kostela a zmrtvýchvstání celé vsi se podařilo díky obětavé činnosti bývalých rodáků z Dobré Vody a okolí. Dnes je kostel znovu velmi populární, a to především díky své netradiční skleněné výzdobě, která navazuje na věhlas Šumavy, jako tradiční sklářské oblasti.

Samotný skleněný oltář váží 5 tun, interiér kostela ještě zdobí 14 skleněných plastik křížové cesty, skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti a téměř dvě tuny vážící betlém plný lidských postav, exotických i domácích zvířat a stromů. Jedinečné dílo vytvořila místní sklářka Vladěna Tesařová. Barva skla také nebyla zvolena náhodou – tmavě žlutá, až zelená znázorňuje barvu šumavských říček a potoků v období jarního tání. Kostel se nachází vedle budovy muzea Dr. Šimona Adlera.
 

Prohlídky kostela

Od roku 2014 zajišťuje prohlídky kostela sv. Vintíře v Dobré Vodě pouze Římskokatolická farnost Dobrá Voda. V té době bude probíhat rekonstrukce kostela. Zájemci o prohlídku kostela a skleněného oltáře se mohou obrátit osobně na Dům sv. Vintíře v Dobré Vodě (naproti kostelu), telefonicky pak na pana Michala Vacherlona, tel. 777784347.
 

Z historie obce Dobrá Voda

Dobrá Voda je starobylou šumavskou obcí. Její historie sahá až do dávných pohanských dob, avšak první ověřené zprávy se vztahují k 10. století, kdy zde působil poustevník sv. Vintíř. Pod někdejší poustevnou šumavského světce vznikla počátkem 17. století u pramene léčivé vody dřevěná kaple, která se stala cílem velkých poutí a pomalu přestávala stačit náporu poutníků. Roku 1706 tu proto nechal baron František Karel Villani postavit kostel.

Dobrá Voda se tak stala oblíbeným poutním místem, kam o svátku sv. Vintíře putovalo tisíce poutníků z Čech i Bavorska. Věhlas poutního místa ukončila výměna obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1952 se místo stalo součástí stejnojmenného vojenského prostoru, kostel se používal jako stáje i sklad dělostřeleckých granátů.

Aktuality

Český pohár vodáků Otava 2024

Úvodní závod Českého poháru vodáků na Otavě by se měl uskutečnit 20. dubna 2024 v oblíbeném úseku Čeňkova Pila – Radešov a její organizací byl pověřen vodácký oddíl TJ Union Plzeň výborem Českého svazu kanoistiky. Vše však, jako obvykle, záleží na stavu vody.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Výstava perokreseb

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na výstavu obrazů paní Zuzany Kočišové s názvem Šumava blízká a krajiny vzdálené.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Sirény na cestách

Zcela nová zábavná talk show ženské trojice hereček a zpěvaček Sandry Pogodové, Jitky Asterové a Lindy Finkové – „Sirény na cestách“.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na hradě Kašperk

Podívejte se na hrad jinou optikou! Proč byl hrad postavený právě zde? Jak podoba hradu ovlivňovala život v něm? Jak to bylo například se zdrojem vody? Měl hrad nějaká "zadní vrátka"? Na tyto a další otázky najdete odpověď na Dnech šumvaského trojhradí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na Kašperku – podzim 2024

Společná akce hradů Kašperk, Rabí a Velhartice!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dubnové prohlídky hradu Kašperk

Dubnové prohlídky hradu Kašperku se konají každý víkend. Projděte si hrad bez průvodce a časového omezení!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaplička pod vrcholovou skalou hory Březník u Dobré vody nad Hartmanicemi je místo spojeno se svatým Vintířem (Günther), poustevníkem, původně bavorským šlechticem, který zprostředkovával spojení mezi Čechami a Bavorskem.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.
Prášily, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Žežulka u Hartmanic

Přírodní rezervace Žežulka leží jihozápadně od Hartmanic. Je tvořena lesními a nelesními biotopy, kterými prochází Pstružný potok.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Kateřiny v Hartmanicích

Dominantu obce Hartmanice tvoří pozdně gotický kostel svaté Kateřiny z 15. století, upravovaný v 16. století, pozdější barokní úpravy byly provedeny v 18. století.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v soukromí – ubytování na Šumavě

Soukromé ubytování v klidné části horského městečka. Nabízíme pronájem 3 apartmánů v soukromí rodiného domu nalézajícího se na okraji horského městečka Hartmanice, ležícího ve výšce 712 m n. m.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Chalupy Rajsko na Šumavě

Rajsko leží 8 km od Kašperských Hor a 6 km od Sušice. Každá chalupa se skládá ze 2 zcela oddělených stejných mezonetových apartmá,
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Autocamping Annín I.

Autokemping v oblasti Šumava u řeky Otavy, nabízí levné ubytování v bungalovech a chatkách, ve vlastních přívěsech, karavanech a stanech. Kemp má nové sociální zařízení, restaurace s terasou, dětské hřiště a koupaliště.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště se nachází na okraji Prášil mimo zástavbu cca 400 m od restaurace a obchodu. Jedná se o malé obecní tábořiště s nezbytným zázemím, kde vládne klid a pohoda.
Prášily, Plzeňský kraj

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.
Prášily, Plzeňský kraj