!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Preciosa
České značky: Preciosa
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: Preciosa

  • Vydáno29. září 2021
Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?
Preciosa, moderní a největší sklářská firma v České republice, má patnáct závodů v deseti městech, čtrnáct zahraničních zastoupení a 4 000 zaměstnanců. Jejím domovem je Křišťálové údolí, oblast v nádherné přírodě Jizerských a Lužických hor, kde už v 16. století vznikly první sklářské hutě a později řada sklářských firem.
 

Preciosa: vzácná, výjimečná, vznešenáPo celém Křišťálovém údolí během staletí rostla sklárna za sklárnou. Díky vášni pro sklo a krásu ze severu Čech proudila do světa první hotová bižuterie, pověstný český křišťál, skleněné perle a křišťálové lustry. Když zákazníci po celém světě žádali čím dál víc kvalitních českých produktů a tradice předávaná z otce na syna přestala stačit, v Kamenickém Šenově v roce 1856 vznikla vůbec první sklářská škola na světě. O dalších 20 let později ji doplnila bižuterní škola v Jablonci nad Nisou, dnes si tu můžete prohlédnout i rozsáhlé Muzeum skla a bižuterie.

Velkou změnou byl rok 1948, kdy se několik desítek větších i menších podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska spojilo v podnik nazvaný Preciosa. Jméno je odvozené z ženského rodu latinského přídavného jména preciosus – vzácný, výjimečný, vznešený.
 

Preciosa Group: listry, bižuterie, nadace a fotbalHlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení, společnost Preciosa Beauty, zaměřená na výrobu luxusní bižuterie, figurek a dárků z broušeného křišťálu, anebo Preciosa Ornela. Ta posílá do celého světa tradiční české perle a perličky, technologicky dokonalé korálky plné barev a hravosti. Nejsou jen součástí luxusních šperků a dekorativních výšivek, ale i národních krojů a tradičních doplňků. Do skupiny Preciosa patří též společnost Vinolok, která vyrábí originální skleněné zátky, strojírny v Liberci a v Brodku u Konice, a firemní nadace, která pomáhá především neziskovému sektoru a jednotlivcům v regionu. Preciosa je také stoprocentním vlastníkem fotbalového klubu Slovan Liberec.
 

Krása z Křišťálového údolí putuje do celého světaVýrobky z českého skla a křišťálu si získaly věrné přátele a příznivce na všech kontinentech a ve všech koutech světa. Září po celém světě, od luxusních hotelů přes vily až po zaoceánské lodi a jachty. Za dynamickou instalaci v atriu zaoceánské lodi Norwegian Bliss získala Preciosa prestižní ocenění Cruise Ship Interiors Awards v kategorii Nejlepší osvětlení interiérů výletních lodí. Stovky ručně foukaných křišťálových květů z Preciosy zdobí květinový tunel na lodi Regent Seven Seas Splendor, skvostná instalace zdobí též londýnský hotel Great Scotland Yard, který vznikl v budově původního velitelství Scotland Yard Metropolitan Police. Z rukou sklářů severočeské tradiční firmy pochází také lustr procházející čtyřmi patry šestihvězdičkového hotelu Crown v Sydney, světelná instalace na letišti v Los Angeles či v Singapuru pro letiště Changi.
 

Skleněná krása ze severu Čech pro české očiČeští milovníci křišťálu si příběhy plné třpytu, záře a inspirace mohou vychutnat v domácím prostředí, namátkou ve vstupních prostorách pražského nákupního centra Palladium, v showroomu Flagship Store v Rytířské ulici na Starém Městě anebo v liberecké iQLandii. V létě 2021 tu ve spolupráci s Preciosou vznikla Křišťálová stezka, která navazuje na myšlenku projektu Křišťálového údolí. Na sedmi zastaveních přibližuje historii a význam skla v Libereckém kraji a propojuje jednotlivá místa spjatá s výrobou skla. Kromě odpovědí na otázky co vlastně je sklo, jak vzniká a jaké má vlastnosti tu uvidíte obří instalaci Molekuly. Skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů. Jejím autorem je senior designér Preciosy Martin Prokeš a barvy ručně foukaných kousků si hrají s motivy Křišťálového údolí. Modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Když prostřednictvím webové aplikace správně odpovíte na otázky a vyluštíte tajenku, získáte heslo, kterým po zadání do ovládacího panelu křišťálové Molekuly rozsvítíte.
Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo. Roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.

Preciosa Ornela

Preciosa Ornela

Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou a fascinující historii, jako skleněné perličky. Historie českých perliček sahá až hluboko do 16. století, kdy se ve městě Mšeno na severu Čech rozhořela první sklářská pec.

Prasko – vázy ze skla a betonu

Prasko – vázy ze skla a betonu

Zdánlivě nesourodé materiály – beton a sklo dokáže propojit designérka Petra Švejdarová, která z nich vytváří výjimečné designové vázy. Sklo působením plamene a ledové vody praská, nabízí tak další rozměr.

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Další aktuality

9.12.
2021
Závod Jizerská 10 se letos pojede po nové trase, začátečníci tak získají více prostoru

Závod Jizerská 10 se letos pojede po nové trase, začátečníci tak získají více prostoru

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
7.12.
2021
V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
2.12.
2021
Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
26.11.
2021
Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky