V nádherné secesní budově představuje muzeum své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.
Pod názvy Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století zde vznikly otevřené a vstřícné stálé expozice, kde jsou informace návštěvníkům podávány v několika rovinách. Umožňují nahlédnout do hlubších souvislostí, ale poskytují i možnost pouze meditovat nebo si jen s částmi expozic pohrát.
Nekonečný příběh bižuterie byla doplněna o unikátní soubor historických šperků a oděvních doplňků ze sbírky Waldes, z nichž některé jsou staré téměř tři tísíce let. Sbírka prezentuje historický vývoj zdobení člověka a ukazuje pradávné spojení účelu a krásy. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi.
Expozice byla také obohacena o stovky nových exponátů, interaktivních prvků a dalších zajímavostí. Rozšířená kolekce knoflíků obsahuje přes 2000 jedinečných vzorů. Muzeum dalo také více prostoru bižuterii z plastu a dřeva a vystavuje i v minulosti populární céčka a korálkové závěsy. Současně muzeum vytvořilo také efektní akvárium se svítícími perličkovými rybičkami nebo peep show — tříminutovou smyčku nejpovedenějších kalendářů někdejšího Jablonexu.
Změn doznala i expozice skla, která je největší stálou výstavou svého typu u nás. Ve vitrínách najdete mimo jiné set navržený v roce 1913 pro následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, toaletní lisované a broušené sklo z meziválečného období či výběr z produkce luxusní rakouské značky Riedel, která má své kořeny v Jizerských horách.
Součástí expozic je samoobslužný muzejní program pro děti v podobě pracovních listů, díky nimž si návštěvníci odnesou více než krásné zážitky. Pro zájemce je připraven audio průvodce stálými expozicemi v pěti jazycích.
Skleněný krystal a Svět zázraků
Broušený skleněný krystal zvenku a unikátní výstavní prostor uvnitř. Tak vypadá přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ceněná titulem „Stavba roku 2020“. Muzeum tím rozšířilo prostor pro své rozsáhlé sbírky. Výstavba probíhala od roku 2017 do června roku 2020. Část přístavby se veřejnosti otevřela dříve, konkrétně 3. podlaží, kde jsou prezentována současná česká svítidla v propojení s tematickými výstavami.
Od roku 2022 se ve 2. podlaží přístavby nachází nová stálá expozice vánočních ozdob Svět zázraků (World of Wonders – WoW). Více než 15 000 skleněných vánočních ozdob tvoří největší veřejnou sbírku na světě. Většina z nich jsou dary firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu foukaných, bohatě dekorovaných unikátů. Sbírka je průběžně aktivně doplňována, její součástí je také současná produkce nebo historické ozdoby z počátku 20. století, zejména z období první republiky (včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu. Autorem scénografického řešení je známý designér Jakub Berdych Karpelis z pražského QUBUS DESIGN STUDIA, logo expozice vytvořil David Matura. Návštěvník se při prohlídce může jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy Manhattanu. Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný emocionální zážitek, aby dojem z ní byl zkrátka WOW!
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - jediné na světě!
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2010 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2010 – za publikaci „Skleněné vánoční ozdoby“
2004 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2004 – za filosofickou a fyzickou rekonstrukci muzea, vytvoření otevřeného a vstřícného prostoru pro návštěvníky, příjemného pro pracovníky a vhodného pro sbírky.