Úvod > Co chcete dělat? > Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat
Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> cise-s-bilym-okrajem-malovane.JPG "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Objednejte se na exkurzi anebo si zakupte kvalitní ručně vyráběné skleněné výrobky z širokého sortimentu sklárny.

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Lokalita pro výstavbu byla vybrána velmi pečlivě v centru bukových lesů nedaleko Uherského Ostrohu na samé hranici se Slovenskem. Zde, v katastru obce Strání, nalezišti kvalitního sklářského písku, nabídla huť vybavená dvěma tavícími pecemi práci lidem z blízkého okolí i z ostatních lokalit lichtenštejnských panství – např. ze Slovenska či Rakouska.

Sklárna se nejprve soustředila hlavně na výrobu tabulového a nejrůznějšího užitkového stolního skla. Kvalitnější a exkluzivnější druhy skla začíná huť ve větším vyrábět až od poloviny devatenáctého století, kdy ji kupuje rakouský podnikatel Josef Zahn. Jeho syn, Emanuel Zahn, postavil další sklářskou pec a zavedl výrobu jemného křišťálového skla, zdobeného broušením a rytím. Sklárna zachovala výrobu i v období první poloviny 20. století. Po zestátnění fungovala nadále a mezi lety 1961 až 1990 byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny ve Květné. Po roce 1989 došlo k několika majetkovým a vlastnickým změnám, mezi lety 2011 – 2018 patřila sklárna Květná do společnosti Crystalite Bohemia, kterou v roce 2009 založil podnikatel Lubor Cerva. Po prodeji skláren ve Světlé nad Sázavou se Lubor Cerva rozhodl spojit síly s podnikateli Ondřejem Jelínkem a Janem Tesařem s vizí věnovat se ruční výrobě českého křišťálu v nejvyšší možné kvalitě. V roce 2020 tak vznikla nová společnost, Cerva Bohemia a následně Květná 1794, které jsou v současné době provozovatelem sklárny v Květné. Dnes sklárna působí jako samostatný subjekt na českém trhu i v zahraničí a vyrábí své výrobky pod značkou Cerva Bohemia a Květná 1794.

Ve sklárně Květná 1794 skláři umí skloubit staré řemeslo s nejnovějšími technologiemi a postupy, aby vám nabídli prémiovou kvalitu výrobků. Naší vizí je udržení tradiční ruční výroby českého bezolovnatého křišťálu v nejvyšší možné kvalitě. Náš úspěch stojí na kvalitní sklovině, bezchybném zpracování a nadčasovém designu.
 

Exkurze do sklárny

Exkurze je zaměřená na celý postup výroby skla – skleniček a jiného užitkového skla. Jedna z mála skláren, která si zachovala ruční výrobu skla. Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece, mistry skláře, kteří foukají skleničky rozličných tvarů, úpravu skla pomocí dekorací, broušení a gravírování aj.

Exkurze je možná po předchozí domluvě s průvodcem v českém nebo anglickém jazyce, trvá zhruba 40 minut. Cena exkurze je dospělí 100 Kč/osoba, děti od 6 do 18 let 50 Kč/osoba. 50 % vstupného bude odečteno při nákupu v podnikové prodejně. Exkurzi si domluvte u pí. Ireny Kolajové, tel: +420 572 619 104, email: kolajova@cervabohemia.com.
 

Co zdejší skláři umí a v čem sklárna vyniká

Velmi široká nabídka kvalitních výrobků se špičkovým, nadčasovým designem upokojuje zákazníky i svými užitnými vlastnostmi, s prvky zboží s trvalou hodnotou. S nadhodnotou úrovně certifikovaného výrobku s tradicí a s unikátními technickými a technologickými parametry.

Nabízíme jak vlastní design výrobků, tak i možnost výroby podle zadání zákazníka. Vždy poskytujeme komplexní přístup od prvního zákresu výrobku, přes výrobu formy, vzorování až po finální výrobu, balení a expedici. Naše nabídka obsahuje nejširší paletu barevného skla v celé Evropě – celkem 16 odstínů. Veškeré výrobky z naší sklářské huti umíme také dekorovat různými technikami – technikou panto, diarytem, zdobením drahými kovy (zlato, platina) či ručním malováním. Různé techniky dekorování lze navíc navzájem kombinovat.

V široké nabídce sklárny najdete skleničky, vázy, dekantéry, karafy a džbány, mísy, láhve a nápojové sety. Na českém trhu si sklárna aktuálně razí cestu na vrchol jednoduchými sklenicemi bez vzoru, největšími odběrateli jsou vinaři. Sklárna se také pustila do online degustací, při nichž se sklenice prodávají s vínem, novinkou je internetový obchod s postupným zacílením na celou Evropu. Sklo z Květné letos prorazilo rovněž do Spojených arabských emirátů.

Velkou zajímavostí je také to, že sklárna v Květné získala prestižní zakázku na vybavení interiérů automobilů značky Rolls-Royce. Do vozidel dodává sadu skládající se z lahve a sklenice na bourbon a také sklenice na šampaňské.

Provozovatel

Sklárna Květná

Náměstí Em. Zahna 329
Květná
687 66 Strání
Tel.:
+420 739 500 994
Email:
info@kvetna1794.cz
WWW:
https://kvetna179...
GPS:
48,885054 17,718952
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Strání
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Levandule ve Strání

Chalupa Levandule ve Strání

Strání, Zlínský kraj
Holubyho chata na Velké Javořině

Holubyho chata na Velké Javořině

Strání, Zlínský kraj
Chata Arnika

Chata Arnika

Lopeník, Zlínský kraj