Úvod > Aktuality > České značky: sklárna Rückl
Kultura

České značky: sklárna Rückl

Poslechněte si audio verzi článku
Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!
Do žádné velké sklárny to z Prahy není blíž než do sklárny RücklNižboru, malebném městečku v údolí Berounky kousek od Berouna. Komentované prohlídky vám představí jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla, umění ručního foukání, řemeslné mistrovství zdejších brusičů i proces kontroly kvality. Přestože se všude uvádí, že sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu „teprve“ od roku 1846, ve sklárně zjistíte, že historie značky je mnohem delší a plná překvapení.
 

Synové a dcery skláře RücklaSklářský rod Rücklů přišel do českých zemí na přelomu 17. a 18. století. Sklářskému umění se Rücklové naučili do Benátčanů a jejich cesta vedla z Itálie přes Švýcarsko a dnešní Bavorsko na Šumavu, kde už v roce 1704 Sebastian Rückl pracoval jako skelmistr ve sklářské huti Zlatá studna v blízkosti Klášterského Mlýna.

Jména se lišila, protože jednotliví skláři používali různé podoby jména: Rikl, Rykl, Riekl, Rückl i Rükl, ale rod přetrval. Ze Šumavy se skláři přesunuli do severních a východních Čech a na Vysočinu. Usadili se na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v Cyranově Wostrově, dnešním Ostrově. Další rodinné sklárny vyrostly zásluhou Antonína Rückla ve Včelničce u Jindřichova Hradce (1875), ve Skalici u České Lípy (1893) a jako poslední a nejmodernější v roce 1903 vznikla sklárna v Nižboru u Berouna.

Připomíná vám to seriál Synové a dcery Jakuba Skláře z roku 1985? Není to náhoda, jeho autor Jaroslav Dietl historii rodu Rücklů dobře znal, seriál se skutečně natáčel v místech, kde působili a ostatně i jméno rodu Cirklů je přesmyčkou jména Rückl.
 

Sklárna s logem čápaProč si Antonín Rückl vybral právě Nižbor? Ležel totiž v příhodné blízkosti tehdy nově postavené železnice z Prahy do Rakovníka. Nevadilo dokonce ani to, že v malebném údolí Křivoklátska nebyl ani jeden sklář: jméno a osobnost majitele dokázala přitáhnout stovky brusičů, foukačů a dalších mistrů svého řemesla ze dvou rodinných skláren na severu Čech a na Vysočině.

V té době vzniklo logo čápa se zátkou v zobáku. Pták, který předvídá šťastnou budoucnost a nová zrození, se do znaku dostal díky spolupráci s distributory léčiv, pro něž rodinné sklárny Antonína Rückla a jeho synů od 70. let 19. století vyráběly skleněné obaly na léky, masti a tekutiny.
 

Místo broušeného skla nočníky

Za první republiky firma zažívala dobré časy: z rodinných skláren se stala akciová společnost, která zaměstnávala tisícovku lidí a měla zastoupení po celém světě od Belgie a Anglie až po Indii nebo Damašek. Pak přišly těžké časy komunismu, kdy stejně jako jiné rodinné firmy ani sklárny nesměly dál používat původní název, rodinné jméno ani ochrannou známku. Zaměstnanci sice zůstali stejní, ale nižborské sklárny přišly o brusírny, protože veškerá broušená či jinak zušlechtěná produkce dostala nálepku buržoazního přežitku. Barevné sklo a vyhlášený rubín se vyráběly jen ve sklárně ve Včelničce, která nebyla tolik na očích, Skalice byla přebudována na produkci technického skla a v Nižboru se místo barevného broušeného skla vyráběly skleněné nočníky a kyvety, hranaté nádoby podobné akváriím určené pro zdravotnictví. Nezajímavý sortiment přesně ilustroval totalitní bezmoc, v níž se sklárny ocitly na dlouhých čtyřicet let.
 

Sklárna Rückl a tradice českého sklářstvíRestituční žádost po roce 1989 stát zamítl, a tak si pokračovatel tradice rodu a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl musel nižborskou sklárnu koupit: v roce 1992 ho stála třicet pět milionů. Sklárnu čekal nákup nové pece, obnovení zdevastovaného provozu, reorganizace a nové kontakty. Přímo ve výrobním areálu vznikla prodejní galerie a spolupráce s cestovními kancelářemi, obchodníky a průvodci přivedla do Nižboru i turisty. Prohlídky sklárny patří k hlavním lákadlům dodnes.

Sklárna nicméně dlouhodobě měla ekonomické problémy, chyběly jí produkty, neměla zdroje na nákup nových technologií a navíc český broušený křišťál postupně ztrácel místo na trhu. V roce 2015 se sklárna propadla do insolvence.

K velkým změnám došlo v roce 2017: se vstupem investora a mecenáše českých značek Martina Wichterleho dostalo po staletí pečlivě budované řemeslo znovu příležitost. Nová kolekce pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla vzdala hold tradici českého sklářství a ikonám české historie. Historické dekory z rodinného archivu ožily v moderních tvarech a pastelových odstínech, a od té doby dál vyprávějí příběh prastarého sklářského rodu Rücklů.
 

Freedom Candle: světlo jako symbol nadějeSvětlo v nejčistším křišťálu jako symbol naděje: to je hlavní poselství svíček Freedom Candle, které sklárna Rückl představila při příležitosti 60. výročí založení Amnesty International. Jde o vůbec první projekt v historii spojující země, v nichž pobočky organizace na ochranu lidských práv a svobod sídlí.

Hlavní design celé kolekce vytvořil Rony Plesl. Jeho návrh křišťálové svíčky originálně zachycuje logo Amnesty International, ručně broušené symboly doplňuje expresivní malba pravým zlatem. Svíčka každá země má vlastní originální design či motiv; za Českou republiku se do projektu Freedom Candle zapojila herečka Aňa Geislerová, která na ručně foukaný křišťál promítla motiv racků letících po obloze.

Sklárna vytvoří vždy pouze jednu originální velkou svíčku, která se následně vydraží; celý výtěžek získá Amnesty International na podporu aktivit a boje za lidská práva. Velké svíčky ovšem doplňují menší „sestřičky“, tedy ručně broušené křišťálové sklenice se svíčkou a originálním designem; ty si můžete objednat na webu sklárny Rückl.
 

Víte, že…?

  • S novým majitelem a novým stylem se změnila i ochranná známka: čáp samozřejmě zůstal, jeho moderní minimalistickou podobu vytvořilo Studio Najbrt. Čápovi zůstaly elegantní tvary i zátka v zobáku, logo ovšem doplnil název a letopočet 1846, označující vznik první rodinné sklárny. Černobílá barva odkazuje na zbarvení čapích perutí.
  • Sklárna Rückl je známá tím, že vyrábí řadu státních ocenění. Kromě sošek filmových Českých lvů tu vznikly ceny Ferdinanda Peroutky nebo Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů dostal jako dárek papež Jan Pavel II., anglická královna Alžběta II. nebo bývalý americký prezident Bill Clinton.
  • V Nižboru zvolna vzniká sklářské studio s ateliérovou dílnou; kromě Ronyho Plesla se na výrobě podílejí i designéři Lukáš Novák, Kristýna Venturová a Marine Julié.
Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, nynější sklárna v Nižboru byla postavena roku 1903 a letos tak slaví 120 let své existence! Posláním zdejších sklářů je sklářské a brusičské řemeslo nejen zachovat, ale posouvat ho na novou úroveň současným designem a přístupem k produkci. Sklárna pořádá pravidelné exkurze, při kterých jsou návštěvníci podrobně seznámeni s tradiční výrobou skla – od tavení, foukání do dřevěných forem, až po fascinující ruční broušení a kontrolu kvality. Na sobotu 2. září 2023 je připravena oslava 120. výročí sklárny – přijeďte se podívat, jak vzniká český křišťál a zkusit si broušení či foukání skla!

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte pohádkový zámek Stránov, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, unikátní areál kolem chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Návštěvnická karta Berounska 2023

Návštěvnická karta Berounska 2023

Návštěvnická karta turistické oblasti Berounsko umožňuje čerpání slev a výhod ve vybraných turistických místech středních Čech. Kartu lze zakoupit v Městském informačním centru v Berouně na Husově náměstí 69, nebo je zdarma dostupná u vybraných ubytovacích zařízení v oblasti.

Nižbor

Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Další aktuality

Předjaří v Průhonickém parku překvapí množstvím kvetoucích rostlin

S přicházejícím jarem se budí spousta drobných rostlinek a kvést začaly i některé keře. Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i v březnu zajímavá procházka. Celoročně otevřený okruh prochází Alpinem, dále vede na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými loukami podél potoka Botiče a po hrázi rybníka. V březnu můžete přijít od 7:00 do 18:00, vstupné je 100 korun.
Středočeský kraj | Příroda

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky