Úvod > Co chcete dělat? > Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit
Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.
Lasvit v centru Nového Boru zrekonstruoval dvě původní barokní roubenky z roku 1790. Obě v minulosti sloužily místním sklářům, v jedné z nich se řemeslníci udrželi i v poválečném období, kdy zde fungovala sklářská škola. Mezi původními stavbami Lasvit postavil „skleněný“ dům z materiálu připomínajícího střešní tašky. Nezvyklá budova má v noci zářit a symbolizovat tak obnovu sklářství v regionu.
 
Autory budovy jsou architekti z ateliéru Öv-a, Jiří Opočenský Štěpán Valouch. Obložení je inspirované tradiční břidlicovou taškou, která se používala na stavbách na Českolipsku už dávno v minulosti. Samotný dům je betonový. Má dvě podlaží, přízemí a první patro. Hlavním prostorem je velká výstavní místnost zakončená betonovým klenutým stropem spočívajícím na čtyřech betonových sloupech. V přízemí skleněného domu je dokonce 20 m hluboká studna, která byla náhodou objevena během stavby.

Naproti skleněnému pak stojí černý dům obložený ve stejném stylu. Namísto skla ale použili architekti speciální černou cementovou obkladovou tašku. Postaven byl pro zkušební montáže skleněných instalací.
 

Sídlo společnosti Lasvit – Skleněný a Černý dům

Před dvěma sty lety sídlili v roubenkách na Palackého náměstí v Novém Boru mistři sklářského řemesla. Česká sklářská a designérská společnost Lasvit historické domy renovovala a přesunula sem v roce 2019 svoje sídlo. Součástí komplexu jsou i dvě moderní novostavby – Černý dům a Skleněný dům, které jsou metaforou tmy a světla. Dům ze skla viditelný z dálky z ulice je pokrytý taškami, které jsou inspirované tradičním břidlicovým obkladem. Lasvit tuto skleněnou fasádu vyvinul tak, aby odkazovala na regionální tradice, ale zároveň razila moderní trendy. Podle zakladatele společnosti  Leona Jakimiče má skleněný dům být unikátní lampou ve městě a měl by být znakem obnovy a nového sebevědomí sklářství v regionu. Součástí komplexu jsou i dvě roubenky, které sloužily sklářům už na konci 18.století. Na počátku 19. století fungovala v jednom z domů sklářská manufaktura a v poválečném období sklářská škola a brusírna. Lasvit obě památkově chráněné stavby rekonstruoval a v roce 2019 se sem přestěhovalo hned několik oddělení společnosti včetně nejužšího vedení.

Budova byla oceněna v soutěži Dezeen Awards 2020.   
Zobrazit více

Provozovatel

Lasvit s.r.o.

Palackého nám. 170
473 01 Nový Bor
Email:
lasvit@lasvit.com
WWW:
www.lasvit.com
WWW:
https://www.ov-a....
GPS:
50,755917 14,556392
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj
4.6.
Hudební festival FolkyTonk 2022

Hudební festival FolkyTonk 2022

Sloup v Čechách, Liberecký kraj
2.4.
30.10.
Kamenický motoráček

Kamenický motoráček

Kamenický Šenov, Liberecký kraj
31.5.
Vernisáž výstavy Jaromíra 99 a koncert Letní kapely

Vernisáž výstavy Jaromíra 99 a koncert Letní kapely

Česká Lípa, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autentická asijská restaurace BẾP

Autentická asijská restaurace BẾP

Nový Bor, Liberecký kraj
Pivovar Born v Novém Boru

Pivovar Born v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
Autokemp Jiskra v Novém Boru

Autokemp Jiskra v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
 Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Skalice u České Lípy, Liberecký kraj