Úvod > Aktuality > Pět výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční vánoční ozdoby
Zážitky

Pět výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční vánoční ozdoby

  • Vydáno20. listopadu 2022
Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob vás zve portál Kudy z nudy.

Hitem letošních Vánoc jsou "cibuláky"

cibuláky irisaKaždé Vánoce jsou trochu jiné, stejně jako se mění móda, mění se každoročně také trendy vánočních ozdob. Doslova hitem se letos staly vánoční ozdoby s cibulákovým vzorem, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Aktuálně se dají sehnat u výrobního družstva Irisa ve Vsetíně a velkou tradici tohoto zboží mají také ve firmě Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem. Témata, barvy a další specifika vánočních ozdob každoročně udává veletrh v německém Frankfurtu. Tam je řečeno, co bude tématem a jaké se budou nosit barvy. Velký zájem ale bývá klasicky o červené a zlaté kombinace, zvýšený zájem mají letos zákazníci i o retro ozdoby. Kde si originální i klasické ozdoby pořídit, vám rádi prozradíme. Podnikové prodejny můžete navštívit bez problémů, jestliže ale máte zájem o exkurzi do výroby, domluvte se předem.


Skleněné vánoční ozdoby ze Vsetína

irisaPlánujete novou vánoční výzdobu a chcete se vyhnout předvánočnímu shonu? Nakupte vánoční ozdoby v klidu s předstihem v prodejně družstva IRISA ze Vsetína a užijte si klidný advent. V závodě, který začínal jako sklářské výrobní družstvo, vyrábějí vánoční koule, ovály a špice s 15 000 vzory a 900 druhů figurek. Kromě již zmiňovaných cibulákových vzorů je letos zájem také o baňky (kouličky) s motivem domácích mazlíčků a kolekci Nordic Classic, zejména v červenobílé kombinaci s výraznými dekory vloček či hvězdiček. Podniková prodejna je otevřena denně od pondělí do neděle 8:00 – 20:00 hodin. Na exkurzi je třeba se předem objednat, provádí se celoročně od pondělí do pátku mezi 9. a 12. hodinou. Vstupné stojí 50 Kč.


Stoletá tradice firmy Ozdoba ze Dvore Králové

ozdobaRodinná firma Ozdoba CZ více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Ozdoba sídlící na Slovanech zve všechny zájemce na exkurzi do výroby i do podnikové prodejny, kde lze zakoupit vánoční a velikonoční ozdoby či ozdobných vajec ve stylu Faberge. Devizou firmy je kvalitní ruční výroba a flexibilnost s jakou Ozdoba CZ reaguje na nové trendy. Letos je v kurzu třeba v USA oblíbená brokolice, krásné jsou žaludy, zlacené či postříbřené šištičky či roztomilé žabky s korunkou i bez.

brokoliceV nabídce nechybí ani tradiční ozdoby, které jste vídávali v dětství u babičky. Stejné figurky a koule dnes Ozdoba nabízí i vám. Unikátem jsou zdejší cibulákové vzory. Firmám dokáží v Ozdobě vyrobit dárky pro zaměstnance či zákazníky v podobě logovaných ozdob. Mimo to Ozdoba vyváží své zboží do zahraničí, kde panuje trochu jiný vkus. Češi například preferují střední velikosti forem, Američané žádají větší rozměry. A zatímco u nás převládají sněhuláci, zvonečky nebo klasické koule, v zahraničí jsou oblíbené ozdoby ve tvaru ovoce, zeleniny i mořských plodů. Podniková prodejna sídlí na adrese Slovany 3136 a je otevřena ve všední dny od 8:00 do 14:00 hodin. Exkurze se musí objednat a probíhá v pracovních dnech za 50 Kč.
 

Křehké vánoční ozdoby DUV-družstva

Ptáček VánocePři výletu do Dvora Králové nad Labem můžete kromě firny Ozdoba navštívit také DUV-družstvo, kde bez využití strojů vznikají tradiční skleněné vánoční ozdoby. Exkurze vás provede celým ručním výrobním procesem od foukání přes stříbření, barvení a dekorování až po balení. Prohlídky jsou určeny pro skupiny více než patnácti osob, ale ozdoby si můžete koupit za zvýhodněné ceny v podnikové prodejně. Firemní prodejna Dvůr Králové nad Labem je od 26.11. otevřena denně včetně neděle od 9:00 do 13:00 hodin, a to až do 18. 12. 2022.
 

Perličkové ozdoby z Rautisu

RautisMistrem v tradiční ruční výrobě vánočních ozdob ze skleněných perlí je rodinná firma Rautis v Poniklé. Cestu jediné perličky na ozdobu přes foukání, stříbření, barvení, malování, řez a montáž poznáte při exkurzích. Ty probíhají každý den a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech a zimních prázdninách pak každou celou hodinu od 9.00 do 15.00 hodin. Prohlídku je nutné předem rezervovat na webovém formuláři firmy Rautis. Vstupné stojí 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti, po prohlídce si navíc lze za dalších 50 Kč vyrobit vlastní perličkovou ozdobu v kreativní dílně. A pokud se vám "stará perlařina" zalíbí, můžete se zastavit také v blízkém Muzeu krkonošských řemesel, kde je tomuto oboru věnovaná malá expozice. V Rautisu je prodejna otevřena denně od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Tradiční vánoční ozdoby z Opavy

slezská tvorbaBez českých skleněných vánočních ozdob nemají Vánoce ten správný třpyt, tvrdí ve výrobním družstvu Slezská tvorba Opavě, kde se ruční výrobou českých skleněných vánočních ozdob zabývají již od roku 1951. Základní sortiment tvoří koule o velikosti 4–10 cm, olivy, rakety, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem (srdce, figurky). Každá vánoční ozdoba je ručně zpracovaný originál – druhou naprosto stejnou nenajdete! Letos si můžete objednat různě zdobené figurky, zvonky a srdíčka se jménem vašich blízkých a v nabídce nechybí ani speciální retro ozdoby, které si určitě pamatujete z dětství. Exkurze během adventu a Vánoc nepořádají (objednat se můžete až na leden 2023), ale určitě stojí za to vypravit se do podnikové prodejny, která je v době adventní od 26. listopadu do 17. prosince otevřena nejen přes týden, ale i v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.
Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Rodinná firma Ozdoba více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Ozdoba sídlící na Slovanech zve všechny zájemce na exkurzi do výroby i do podnikové prodejny, kde lze zakoupit vánoční a velikonoční ozdoby či ozdobných vajec ve stylu Faberge.

Další aktuality

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. prosince 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám 50 tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. V týdnu od 26. do 31. prosince 2022 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
Zážitky

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?
Zážitky