Úvod > Aktuality > Křehké, krásné a skleněné: kalendář sklářských akcí a výstav 2019
Křehké, krásné a skleněné: kalendář sklářských akcí a výstav 2019
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Křehké, krásné a skleněné: kalendář sklářských akcí a výstav 2019

Vydáno 5. června 2019
Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na sklářské slavnosti a trhy, výstavy ve sklářských muzeích, dny otevřených dveří v malých i velkých sklárnách a další akce. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.
Kromě akcí samozřejmě řada skláren nabízí běžné prohlídky anebo exkurze na objednání předem. Kromě těch, které pořádají akce uvedené v našem kalendáři, je to například sklárna Rückl v Nižboru, v malebném údolí řeky Berounky, poděbradská sklárna Crystal Bohemia či malá rodinná sklárna ve Svojkově. Skláře u pecí běžně uvidíte také ve sklárně Novosad v Harrachově a ve sklárně Ajeto v Lindavě, v Karlových Varech láká k prohlídce světoznámá sklárna Moser.
 

Dlouhodobé „skleněné“ výstavy  

Na prohlídku některých výstav máte opravdu dost času. K takovým se řadí například Plejády skla 1946–2019, dlouhodobá výstava, která představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století. K vidění bude až do konce června 2020.
Kamenném doměKutné Hoře můžete až do konce listopadu 2019 navštívit výstavu Kouzlo sklářského řemesla, věnovanou historii výroby skla a sklářských hutí v okolí. Do neděle 13. října 2019 se pak můžete přijet podívat do zámeckého areálu v Ctěnicích na výstavu Nashle na skle. Ta se věnuje sklářskému řemeslu a současné tvorbě studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru, která vznikla již v roce 1763 a její tradice pokračuje bez přerušení dodnes. Součástí výstavy jsou řemeslné dílny, kde si můžete vyzkoušet různé sklářské techniky, například malbu a foukání skla v mobilní sklářské peci (sobota 8. června v rámci Pražské muzejní noci) anebo malbu a broušení skla (sobota 12. října).

Milovníci skla ve všech jeho podobách by neměli vynechat ani retrospektivní výstavu Jiřičnápražském Centru DOX. Výstava k životnímu jubileu světoznámé české architektky stojí za vidění proto, že Eva Jiřičná s oblibou používá sklo jako konstrukční prvek. Kromě architektonických modelů a ukázek interiérového designu tak uvidíte například původní monumentální skleněné schodiště, vytvořené pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994. Výstava končí 12. srpna 2019.
 

V Jablonci začala výstava Cesta do Indie

Na svých cestách za skleněnou krásou byste neměli minout Jablonec nad Nisou a tamní Muzeum skla a bižuterie. Letos slaví 115 let od založení a výstavou Cesta do Indie připomene 19. století, kdy jablonecká bižuterie pronikla na trhy koloniální Britské Indie. Oblíbeným artiklem se staly především metalizované foukané perle a bangle, skleněné náramky pro hinduistické ženy. Vedle luxusních ozdob se skleněnými kameny, meditačních a náboženských pomůcek či suvenýrů si prohlédnete i výrobky japonské, čínské i indické konkurence anebo perle, perličky a skleněné kameny, které se do Indie začaly vyvážet po druhé světové válce. Výstava v hlavní budově muzea bude otevřená do 20. října 2019 a nabídne bohatý doprovodný program: tvůrčí dílny, přednášky nebo workshop zaměřený na indické odívání.
 

Červen: sklo a květiny ve sklárně Tasice

V industriálních interiérech sklárny Huť Jakub v Tasicích si můžete až do 30. června prohlédnout unikátní výstavu Fragi LeSphere, propojující krásu skla a květin. Své umění tu představí mezinárodní tým špičkových sklářských výtvarníků společně se zručnými floristy.
 

Červenec: sklářské slavnosti v Sázavě a na Jizerce

Do bývalé sklářské Huti FrantišekSázavě přijeďte v sobotu 6. července, kdy se koná Skleněný jarmark. Zábava tu čeká na malé i velké: kromě foukání ze sklářské píšťaly si prohlédnete stálé expozice moderního skla, navštívíte trhy s originálními skleněnými dárky a uvidíte předvádění různých sklářských technik, děti se mohou těšit na korálkování nebo loutkové divadlo.
Letošní Anenská sklářská slavnost na Jizerce, známé osadě v srdci Jizerských hor, se koná v sobotu 27. července. Podobně jako program hradů a zámků se ponese ve znamení roku Clam-Gallasů: slavnost zahájí příjezd kočárů s panstvem ze zámku Frýdlant. Bohatý program nabídne tradiční přehlídku řemesel, kde nesmí chybět tradiční a pro region typická výroba bižuterie a foukaných figurek přímo u kahanu v hale bývalé sklárny. Pro děti jsou letos připraveny spousty lákadel, od loutkového divadla přes výtvarné dílničky až po houpačky, řetízkový kolotoč, jízdy na koních a projížďky v kočáře. Chybět nebudou ani tradiční soutěže běžecké štafety a závody na pětilyžích, oblíbené u dětí i dospělých.
 

Srpen: Křehká krása v Jablonci nad Nisou

První srpnovou sobotu se vypravte do Květné, části obce Strání na Slovácku: v nejdéle fungující sklárně na našem území se 3. srpna koná Den otevřených dveří a vy můžete na vlastní oči vidět ruční výrobu českého křišťálu, různé způsoby jeho zdobení a koupit si zdejší výrobky za výhodné ceny.

Od 8. do 11. srpna zaplní areál jabloneckého Eurocentra prodejní výstava skla a bižuterie Křehká krása 2019. Své poslední kolekce tu představí desítky bižuterních a sklářských firem včetně výrobců vánočních ozdob, doprovodný program nabídne módní přehlídky a kulturní vystoupení. Připravena je také řada aktivit pro děti, které mají vstup zdarma.

Pravidelně poslední prázdninový víkend se koná Letní perličková slavnost v Zásadě, spojená se Dnem otevřených dveří Preciosy Ornely. Kromě ukázek výroby tradičních českých perliček můžete navštívit tvůrčí dílničky, vidět ukázky tradičních řemesel, spojených nejenom se zpracováním perliček a skla, projít si tržiště, užít si bohatý kulturní program a ochutnat regionální dobroty.
 

Září: Sklářské slavnost na Kristiánově a v Železném Brodě

Znáte sklářskou osadu Kristiánov? Leží v Jizerských horách severovýchodně od Bedřichova a od jabloneckého Muzea skla a bižuterie tam vede Cesta jizerskohorských sklářů. Vypravit se po ní můžete třeba v sobotu 7. září, kdy se koná Sklářská slavnost na Kristiánově. Jako obvykle se můžete těšit na tvůrčí dílny a předvádění výroby, kulturní programy i občerstvení.

O týden později se Železný Brod promění ve Skleněné městečko: tak se jmenuje městská slavnost sklářského řemesla, tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků a sběratelů. O víkendu 14. a 15. září můžete nahlédnout do hutí místních sklářských firem i do sklářské školy, projít se sklářským jarmarkem a užít si bohatý kulturní program plný hudebních a tanečních vystoupení.
 
Plejády skla 1946–2019 – expozice sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze

4.4.
31.12.
Plejády skla 1946–2019 – expozice sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Expozice je kolekcí nejlepších a nejznámějších ateliérových skleněných plastik ilustruje vývoj uměleckého sklářství v druhé polovině 20. století a připomíná nejvýznamnější osobnosti oboru, například Stanislava Libenského, Zdeňka Lhotského, Ronyho Plesla, Jana Exnara a Vratislava Šotolu.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Pavilon skla Klatovy

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Rodinná sklářská huť se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. Nabízí štamprle, sklenice, svatební číše, džbány, misky, dózy, vázy, svícny a další. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla. Dekoruje pískováním, malováním i rytím.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Do širšího povědomí se dostala v 90. letech minulého století, kdy měla být polovina osady vymazána z mapy České republiky.

Sklářské muzeum v Karolince

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Zbytky sklářské hutě v Bedřichově

Zbytky sklářské hutě v Bedřichově

Huť byla v založena pravděpodobně po roce 1598 mistrem Petrem Wanderem, členem významného sklářského rodu. V současné době před areálem huti naleznete informační tabuli s historií místa a ukázkami produkce. Nachází se vedle penzionu Lesní chata.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Křehká krása 2022 v Jablonci nad Nisou

11.8.
14.8.
Křehká krása 2022 v Jablonci nad Nisou

Další ročník výstavy Křehká krása nabízí svým hostům shlédnout mnohé z krásných produktů, vyrobených v českých bižuterních a sklářských firmách.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.