Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Nová scéna Národního divadla
Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Nápad se stavbou Nové scény Národního divadla přišel v době, kdy mělo dojít k jeho rekonstrukci. Řešil se náročný urbanistický úkol nové zástavby prostoru mezi Národním divadle a voršilským klášterem, kde měly vzniknout nové tři budovy (provozní budova divadla, restaurace a budova se společenským sálem. V roce 1980, kdy rekonstrukce pokročila do další fáze, byl projekt náhle přehodnocen. Scénografovi Svobodovi se podařilo otevřít kritickou diskuzi o využití novostavby a jejím výsledkem byla proměna celého projektu. Tak vznikla Nová scéna, která se stala jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb a vysloužila si několik sarkastických přezdívek. Od roku 1992 působila na Nové scéně Laterna magika a budova tak byla označena novým nápisem "Laterna magika". Od roku 2010 funguje Nová scéna opět jako soubor v rámci Národního divadla.

Budova se dělí na dvě části. Jedna část přiléhá k baroknímu klášteru, je transparentní, s hladkým pláštěm z determálního skla. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu. Od prvního patra vzhůru nabízí architekturu velice neobvyklou: zalamovaný tvar je zkosený dole, nahoře a na nárožích je obložen více než čtyřmi tisíci tvarovkami podle návrhu Stanislava Libenského. Tyto vyfoukané skleněné tvarovky, které tvoří typický vzhled Nové scény, nesou různé profily, takže dohromady skládají mohutný reliéf. Celá stavba se vlastně mění ve svébytnou plastiku. Je to unikátní příklad takového využití skla.

Uvnitř budovy se nachází kávárna, která nabízí krásný výhled na Národní třídu, divadelní piazzetu či Voršilské zahrady. Uvnitř je také umístěno mobilní hlediště, které může být využito pro tiskové konference či matiné. Samotný divadelní sál má kapacitu 400 míst a je bezbariérově přístupný

V současnosti repertoár tvoří představení Laterny magiky, Činohry, Baletu, Opery a řada vlastních projektů i pohostinských vystoupení, scénických diskuzí či jednorázových akcí, které se odehrávají jak v budově Nové scény, tak na piazzetě Národního divadla.

Provozovatel

Národní divadlo

Národní 1393/4
110 00 Praha
Tel.:
+420 224 901 111
Email:
info@narodni-diva...
WWW:
https://www.narod...
WWW:
https://www.narod...
GPS:
50,081210 14,414552
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Korzo Národní

Korzo Národní se každoročně koná na hlavním dějišti sametové revoluce. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.
Praha 1, Praha

Jaromír Weinberger – Švanda dudák

Na jeviště Národního divadla se vrací po osmdesáti devíti letech pohádková opera Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Titul, jenž hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje režisér Vladimír Morávek.
Praha 1, Praha

Jaromír Weinberger – Švanda dudák

Na jeviště Národního divadla se vrací po osmdesáti devíti letech pohádková opera Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Titul, jenž hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje režisér Vladimír Morávek.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Sauna na střeše Nové scény v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se nachází soukromý saunový klub. Vstup sem je možný pouze se členskou kartou. Interiér sauny odpovídá brutalistickému stylu budovy, kromě centrální místnosti, kde můžete posedět u stolků, lze využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének.
Praha 1, Praha

Divadlo Viola

Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha