!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Nová scéna Národního divadla
Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Nápad se stavbou Nové scény Národního divadla přišel v době, kdy mělo dojít k jeho rekonstrukci. Řešil se náročný urbanistický úkol nové zástavby prostoru mezi Národním divadle a voršilským klášterem, kde měly vzniknout nové tři budovy (provozní budova divadla, restaurace a budova se společenským sálem. V roce 1980, kdy rekonstrukce pokročila do další fáze, byl projekt náhle přehodnocen. Scénografovi Svobodovi se podařilo otevřít kritickou diskuzi o využití novostavby a jejím výsledkem byla proměna celého projektu. Tak vznikla Nová scéna, která se stala jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb a vysloužila si několik sarkastických přezdívek. Od roku 1992 působila na Nové scéně Laterna magika a budova tak byla označena novým nápisem "Laterna magika". Od roku 2010 funguje Nová scéna opět jako soubor v rámci Národního divadla.

Budova se dělí na dvě části. Jedna část přiléhá k baroknímu klášteru, je transparentní, s hladkým pláštěm z determálního skla. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu. Od prvního patra vzhůru nabízí architekturu velice neobvyklou: zalamovaný tvar je zkosený dole, nahoře a na nárožích je obložen více než čtyřmi tisíci tvarovkami podle návrhu Stanislava Libenského. Tyto vyfoukané skleněné tvarovky, které tvoří typický vzhled Nové scény, nesou různé profily, takže dohromady skládají mohutný reliéf. Celá stavba se vlastně mění ve svébytnou plastiku. Je to unikátní příklad takového využití skla.

Uvnitř budovy se nachází kávárna, která nabízí krásný výhled na Národní třídu, divadelní piazzetu či Voršilské zahrady. Uvnitř je také umístěno mobilní hlediště, které může být využito pro tiskové konference či matiné. Samotný divadelní sál má kapacitu 400 míst a je bezbariérově přístupný

V současnosti repertoár tvoří představení Laterny magiky, Činohry, Baletu, Opery a řada vlastních projektů i pohostinských vystoupení, scénických diskuzí či jednorázových akcí, které se odehrávají jak v budově Nové scény, tak na piazzetě Národního divadla.
Zobrazit více

Provozovatel

Národní divadlo

Národní 1393/4
110 00 Praha
Tel.:
+420 224 901 111
Email:
info@narodni-diva...
WWW:
www.narodni-divad...
WWW:
www.narodni-divad...
GPS:
50,081210 14,414552
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
 

Časová náročnost

1,0 hodina