Úvod > Aktuality > Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky
Zážitky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

  • Vydáno17. ledna 2021
Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Slavné české sklo nejen ze sklárny Moser

sklárna MoserSklářské tradice připomíná celá řada míst, namátkou Sklářské muzeum v Novém Boru, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nebo Pavilon sklaKlatovech. Koho víc než vyleštěné a třpytivé muzejní vitríny láká syrová krása sklářských hutí, ten se může vypravit třeba do sklárny Ajeto v Lindavě, do huti Glasstar v Nenačovicích anebo do sklárny NovosadHarrachově.

Přehlídka by ale nebyla kompletní, kdybyste zapomněli na broušené sklo, které vyrábí sklárna MoserKarlových Varech. Slavnou ryteckou dílnu založil roku 1857 Ludwig Moser a do světa odtud dodnes putují luxusní nápojové a dekorativní soupravy. Celoročně a denně si můžete prohlédnout nejenom muzeum a sklářskou huť Moser, ale také firemní prodejnu, kavárnu a návštěvnické centrum.
 

Becherovka z Karlových Varů

BecherovkaKarlových Varech se ještě chvilku zdržíme, protože by byla škoda nezastavit se v místech, odkud už více než dvě stě let proudí do světa Becherovka. Bylinný likér známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů vyrábí společnost Jan Becher podle tradičního tajného receptu ze směsi bylinek a koření. V historické budově provoněné charakteristickou vůní si prohlédnete celoročně a denně otevřené Návštěvnické centrum, kde se dozvíte o historii a výrobě Becherovky vše, co by vás mohlo zajímat.

Návštěvnické centrum prošlo v roce 2019 celkovou obnovou a nabízí k prohlédnutí historické lahve a jedinečné předměty, které patřily rodině Becherů, jako je kniha receptů, ocenění z výstav, účetní knihy a mnoho dalších exponátů. Interaktivní část expozice vám umožní prohlédnout si a nasát vůni bylinek a koření, ze kterých se Becherovka vyrábí; ochutnat karlovarskou vodu, která se používá k výrobě a pomocí VR brýlí se ocitnete přímo na stáčecí lince.
 

Porcelán značky Thun

porcelánka thunPo „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794. Za tajemstvím, jehož odhalení trvalo několik staletí, se vydejte do nového návštěvnického střediska porcelánky Thun 1794Nové Roli; otevřeno je denně celý rok.

Jméno společnosti dala nejstarší porcelánka v Klášterci nad Ohří. Zdejší panství Thunům patřilo více než tři sta let a jejich působení připomíná místní zámek. V jeho interiérech jsou vystaveny vzácné expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzeaPraze, a to jak starý čínský porcelán a nejstarší evropské výrobky z Míšně a Vídně, tak český porcelán od samých počátků až do současnosti. Otevřeno je celoročně, od října do března s výjimkou pondělí a úterý.
 

Dobré, české pivo

pivoČeské pivo se pije po celém světě a milovníkům zlatavého moku se otevírá řada možností, kde svou oblíbenou pochoutku mohou nejenom ochutnat, ale seznámit se do nejmenších podrobností s výrobním procesem. Městem piva je především Plzeň, kde vás s tajemstvím a historií jedinečného varního postupu piva Pilsner Urquell seznámí prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a Pivovarského muzea.

Pivovarů, které mají vlastní restaurace a nabízejí exkurze do výrobních prostor je samozřejmě mnohem víc, řadu zážitků nabízí například Návštěvnické centrum Budějovického BudvaruČeských Budějovicích nebo pivovar s pivními lázněmi v Chodové Plané.
 

Škoda Auto v Mladé Boleslavi

Dnešní podnik Škoda Auto, který v Mladé Boleslavi v roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement, patří k několika světovým automobilkám s více než stoletou tradicí. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Příběh značky mapuje Škoda Auto Muzeum, otevřené celoročně a denně, po předchozí domluvě dokonce můžete navštívit i výrobní haly.
České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovar Staropramen – poznejte historii a současnost smíchovského pivovaru

Pivovary Staropramen jsou součástí skupiny Anheuser-Busch InBev, největší pivovarnické společnosti světa. Vy máte příležitost prohlédnout si Návštěvnické centrum Staropramen a poznat tradiční český národní nápoj, kterým pivo rozhodně je.

Muzeum Karlovy Vary

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Naučná stezka upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Černokostelecký zájezdní pivovar

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Sklárna J&P Stachy na Šumavě

Sklárna J&P Stachy na Šumavě

Ve Stachách je návštěvníkům k dispozici volně přístupná dílna, ve které můžete zhlédnout, jak vzniká křehká krása.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Další aktuality

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky

Užijte si s dětmi zábavu pod střechou

Tropické vedro nebo naopak déle trvající déšť a chladno nemusí vždy znamenat konec zábavy pro vás nebo vaše děti. Pojďte se podívat na místa, kam můžete vyrazit během horkých letních dnů anebo naopak v průtrži mračen se svými dětmi, a užít si společně skvělý den!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 , Jarní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi 2024, Brněnské dostihy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky