Úvod > Aktuality > České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794
Kultura

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Poslechněte si audio verzi článku
Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Společnost sklárna Květná 1794 ve Strání je jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území. Díky spolupráci s nejlepšími someliéry a sklářskými výtvarníky tu vznikají nadčasové nápojové a dekorativní kolekce v té nejlepší kvalitě. Jedinečnou příležitost podívat se na křišťálová díla, mistrovské doteky sklářských umělců, ohnivou magii žhnoucích sklářských hutí a tradiční ruční výrobu českého skla máte při pravidelných dnech otevřených dveří. Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí pro Strání a okolí, a nenechte si ujít výjimečnou příležitost, kdy se brány rodinné sklárny v Květné otevírají pro veřejnost!
 

Nejstarší sklárna na Moravě

O nejstarší existující sklárně na Moravě se dlouho mluvilo jako o huti u Strání nebo o Straňanských Hutích. Jejímu vzniku pomohl nález ložisek kvalitního sklářského písku, který obsahoval takzvané kočičí stříbro a hodil se pro tabulové a zelené sklo. Rozhodující pro výběr místa na samé hranici se Slovenskem byly bukové lesy u Uherského Ostrohu a na svazích Velké Javořiny, nejvyšší hory Bílých Karpat. Křemen se dovážel od slovenského Beckova.

Sklárnu založil kníže Alois I. z Lichtenštejna a začala se stavět v roce 1794. Když ji o rok později otevřeli, ve dvou pecích vyráběla kromě křídového a tabulkového bílého skla také pěkné kousky ze zeleného skla: skleničky, poháry, lampy a cylindry, většinou pro běžnou spotřebu, ušlechtilejší druhy skla jen na zakázku.
 

Jak se zrodila značka Květná

V polovině 19. století sklárnu ve Strání koupil vídeňský obchodník se sklem a podnikatel Josef Zahn se svými společníky. Jeho syn Emanuel ke dvěma pecím přidal třetí a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením a rytím. Postupně do Květné přivedl zkušené skláře, zavedl nové techniky a také značku Květná neboli Blumenbach, jehož základ společnost hrdě nese dodnes.

Sklárna brzy získala punc kvality a patřila mezi nejvýznamnější sklářské podniky v českých zemích, dokonce od roku 1897 jako druhá sklárna v Evropě vyráběla leptané sklo. Celoevropský formát se záhy rozšířil na další kontinenty, a tak se zboží z Květné vyváželo do Ameriky, Austrálie i Afriky.

Po mnoha peripetiích včetně znárodnění, po němž sklárna byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny, zaznamenala sklárna Květná 1794 další významný rozvoj. Skloubením starého poctivého řemesla a moderních postupů současný majitel Lubor Cerva sklárně vrátil charakter ruční výroby bezolovnatého křišťálu prémiové kvality.
 

Jedinečná sklovina mnoha barevných odstínů

Protože olovo škodí přírodě a lidskému zdraví, skláři ve sklárnách Květná 1794 pracují s kvalitní bezolovnatou sklovinou. Sklářský kmen obsahuje sodnodraselnou sklovinu a titan, čímž získal ještě větší pevnost, tvrdost, odolnost a zároveň nebývalou pružnost. Díky vlastnostem křišťálu docílila sklárna největší možné tenkostěnnosti a tím vysoké funkčnosti nápojových kolekcí, které se projeví při ochutnávání a dekantaci podávaných nápojů. Syté barvy ručně foukaných výrobků vznikají díky preciznímu namíchání sklářského kmene, ze kterého se taví sklovina. Sklárna své výrobky nikdy nestříká umělými barvami, a navíc má největší nabídku odstínů barevné skloviny v celé Evropě.
 

Zázrak ve Květné anebo výroba od roku 2024 pokračuje!

sklárny květnáKdyž v prosinci 2023 oznámila sklárna plánované ukončení ruční výroby k prvnímu měsíci nového roku, už nikdo v lednu nedoufal, že by se situace mohla změnit. V lednu 2024 přišla ale nečekaně dobrá zpráva pro všechny skláře, kteří svou práci ve Květné milovali – sklárna se dočkala nového majitele, který v odkazu poctivé řemeslné práce bude i nadále pokračovat. Květenská sklárna vyrábí již 230 let a je světoznámým výrobcem skla, v současnosti své výrobky vyváží do více než 65 zemí světa.
 

O sklárnách Květná 1794

  • sklárna světláSklárny v Květné zaměstnávají asi 120 lidí.
  • Exkurze je potřeba objednat předem.
  • V roce 2023 sklárna spustila provoz pece, která je poháněná solární energií.
  • Jednou z novinek je kolekce džbánů Polka Dot se strukturu takzvaného ananasu a v mnoha barevných variantách, zpracovávaná výhradně ručně z bezolovnatého křišťálu nejvyšší kvality. Oblé i protáhlé džbány se hodí k servírování nápojů nebo jako vázy, která udrží i těžké vazby květin.
  • Den otevřených dveří pořádá sklárna Květná 1794 zpravidla dvakrát ročně, v září a v únoru. Zimní Den otevřených dveří nabízí možnost zastavit se na fašankovém festivalu ve Strání a zblízka poznat tanec zvaný „pod šable“ a další překrásné lidové tradice.
  • Před cestou si dejte pozor, abyste se nespletli! Navigační systémy totiž kromě Květné u Strání znají také Květnou u Poličky. Téměř každý rok tam někdo zabloudí a ptá se po sklárnách, ale o těch tam nikdy nikdo neslyšel. Sklářská Květná je součástí obce Strání a najdete ji na hranicích se Slovenskem, v Bílých Karpatech mezi Velkou Javořinou (970 m), Jelencem (925 m) a Velkým Lopeníkem (912 m).
Sklárny Květná

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Další aktuality

Májové dny v rožnovském skanzenu: Májka, vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se chystá na pestrý květnový program. Ve svém areálu nabídne ukázku májových slavností jako je stavění máje, ukázku jarních prací na valašské vesnici a poznání starých řemesel. Přijďte nasát atmosféru starých časů.
Zlínský kraj | Památky

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zlínský kraj | Zážitky

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda