Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu
#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu
"> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Vydáno 27. srpna 2020
Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Na vítěze Tour de France čekají trofeje z českého Lasvitu

Tour de France
Czech Cycling Tour

Tour de France letos poprvé v září

Tour de francePoprvé v historii se Tour de France jede až v září. Za netradiční termínu může pandemie koronaviru, která na chvíli zastavila téměř celý svět. Nejslavnější cyklistický závod světa vstupuje letos již do 107. ročníku. Primárně se koná ve Francii, ale některými etapami zavítá i do sousedních zemí. Startuje se v sobotu 29. 8. 2020 a končí v neděli 20. 9. 2020.

Tour de FranceTrasa závodu se každý rok obměňuje, ale tradičními pasážemi jsou horské etapy v Pyrenejích a Alpách a také dojezd na Champs-Élysées v Paříží. Tradicí je také takzvaný Grand Départ, což je start mimo území Francie. Letošní Grand Départ, ale odstartuje přímo z Francie ve městě Nice. Na cyklisty potom během tří týdnů čeká 21 etap, kdy ujedou 3 650 kilometrů. Z toho je osm etap rovinatých, devět horských a čtyři kopcovité. Součástí je pouze jedna individuální časovka na Planinu krásných dívek.

První závod Tour de France se konal v roce 1903 na podporu novin L’Auto, dnes je součástí kalendáře World Tour a koná se každoročně, nejel se jen v období dvou světových válek. Spolu s Giro d’Italia a Vuelta je součástí takzvaných Grand Tours, které trvají tři týdny a mají 21 etap.
 

Závodníci dostanou trofeje z Lasvitu

lasvitPřestože dnes Česko na světovém sklářském trhu nepatří k hlavním tahounům, oproti jiným zemím vyniká množstvím malých specializovaných dílen, kde se kombinací mnoha technik vyrábějí řemeslně složité předměty, zejména pak ryté či broušené sklo. Mezinárodní renomé si vydobyla firma Lasvit z Nového Boru, která vyrábí trofeje právě pro cyklistický závod Tour de France. Elegantní silueta pohárů se stala jedním ze symbolů závodu.

lasvit tour de franceJeho hrdinové si každý rok jedou do Paříže pro elegantní vázy různých barev, 60 centimetrů vysoké a vážící kolem čtyř kilogramů. Tvar zůstává, mění se jen zdobení či broušení. Lasvit trofeje vyrábí od roku 2011 ve spolupráci s designérem společnosti Škoda Auto Peterem Olahem. Precizně zpracované trofeje jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla.
 

Česká etapa Tour de France v příštím roce

l etape republique tchequeTour de France v Česku? Ne, není to jen bláhový sen – Česko se může těšit na výjimečný cyklistický zážitek. V sobotu 5. června 2021 bude Praha společně se Středočeským krajem hostit projekt L’Etape Czech Republic by Tour de France. Jedná se o seriál amatérských cyklistických závodů, při němž účastníci zažijí jedinečnou atmosféru Tour de France. A v roce 2021 se tento cyklistický svátek dostane do středoevropského regionu vůbec poprvé!
 
cyklozávodSamotný závod se pojede v sobotu 5. června 2021. Základem budou dvě závodní trasy pro cyklisty všech výkonnostních kategorií – ta náročnější nabídne účastníkům 130 kilometrů, kratší varianta zavede cyklisty na 90kilometrový okruh. Start závodu bude v Praze, většina trasy pak povede po nejkrásnějších lokalitách Středočeského kraje. Zájemci o účast na prestižní cyklistické akci L’Etape Czech Republic by Tour de France by neměli váhat. První vlna startovného nabízí krátkou trasu za 1 690 Kč, delší pak za 1 990 Kč. Po vyprodání tisícovky míst se cena zvýší na 2 490 Kč.
 

Největší a nejslavnější české cyklistické závody

závod míruU nás, a vlastně v celé střední a východní Evropě, býval nejpopulárnějším závodem Závod míru, který se jezdil od roku 1948 do roku 2006, kdy byl z finančních důvodů ukončen. Konal se na území Československa a Polska, pak se přidalo východní Německo a od 80. let 20. století byl součástí závodu i Sovětský svaz. Jeho modernější, avšak kratší verze, existuje od roku 2013, pod jménem Závod míru U23. Závod je součástí N´Cupu Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Jezdí se v Jeseníkách začátkem září, ale letos se bohužel kvůli koronavirové pandemii nekoná.
 
czech cylcling tourV současnosti je největším českým etapovým závodem profesionálních cyklistů Czech Cycling Tour, který se pořádá od roku 2010. Závodníci během tří etap ujedou 600 km. Tento závod je jako jediný u nás zařazen do kategorie evropských závodů UCI 2.1. Trasa většinou vede Olomouckým, Moravskoslezským a Zlínským krajem, s přesahem do sousedních regionů.
Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Další aktuality

13.9.
2021
Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
9.9.
2021
Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
9.9.
2021
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky
9.9.
2021
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda