!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: příběh skla značky Moser
České značky: příběh skla značky Moser
"> "> ">
Kultura

České značky: příběh skla značky Moser

Vydáno 7. března 2017
Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Letos proslulá sklářská společnost slaví 160 let od svého založení a dala si jedinečný dárek: výroční kolekci Moser 2017, inspirovanou historickými vzory.
S příběhem vzniku unikátní výroční kolekce a jednotlivými kousky, které přinesly sklárně světové renomé, vás seznámí výstava Příběh křišťálu Moser, která je v Obecním doměPraze k vidění do 22. března. Skutečným klenotem a největším dílem celé kolekce je 220 cm vysoký křišťálový lustr Ludwig. Rodil se bezmála celý rok a na jeho vzniku se podílelo zhruba čtyřicet lidí.

Pokud už výstavu nestihnete, můžete si novou kolekci a další unikátní výrobky prohlédnout na internetových stránkách společnosti anebo tam, kde je Moser doma: v Karlových Varech.
 

Kde se zrodilo sklo králů?

Zakladatel nejznámější české sklárny Ludwig Moser se narodil v roce 1833 v Karlových Varech, ve městě, kde jeho rodiče provozovali košer jídelnu a jako vůbec první Židé získali povolení k trvalému pobytu. Z nadějně zahájených studií ve Vídni se musel Ludwig po čtyřech letech vrátit kvůli chybějícím financím a nastoupit do učení k rytci skla Andreasovi Mattonimu.

Rozčarování z přerušených studií záhy smazaly podnikatelské úspěchy. Ludwig Moser zprvu prodával lázeňským hostům ryté suvenýry na karlovarských ulicích a kolonádách, po dvou letech si pořídil vlastní ryteckou dílnu a obchod. Krámek, kde se prodávaly ryté skleničky a lustry, zrcadla, těžítka a spousty dalších drobností se během následujících let proměnil ve značku, kterou si zamilovali císaři i králové, emírové i maháradžové a společně s nimi politici a celebrity z celého světa.

V roce 1873 na Světové výstavě ve Vídni byla Ludwigovi Moserovi udělena medaile za zásluhy a zároveň byl jmenován dvorním dodavatelem vídeňského císařského dvora, další úspěchy následovaly. Sklo značky Moser se rozletělo do celého světa a mít alespoň jeden kousek z karlovarské sklárny, ať už broušený, rytý nebo zdobený zlatem či platinou, prostě patřilo a dodnes patří k dobrému tónu.
 

K Moserům na sklo, kávu a zážitky

Kritické roky pro sklárnu nastaly ve třicátých letech minulého století, kdy první světová válka a hospodářská krize srazily zájem o luxusní zboží na minimum. Moserovi stihli opustit Karlovy Vary ještě před příchodem fašismu a druhou světovou válku firma přečkala jako německý státní podnik, takže na rozdíl od jiných českých značek se nikdy nepotýkala s restitucemi. Současná akciová společnost Moser navíc udržuje s potomky zakladatele firmy velmi přátelské styky.

Krásu skla značky Moser i jedinečnou atmosféru sklářského řemesla můžete obdivovat při prohlídce sklářské huti a muzea Moser v Karlových Varech. K zastávce láká také moderní kavárna Café Moser a prodejní galerie, vybudované v prostoru karlovarského Návštěvnického centra. Základní vstupenka do sklářské hutě a do muzea sklárny stojí 180 Kč, snížené vstupné pro studenty a děti vyjde na 100 Kč. Exkurze začínají každou půlhodinu od 9 do 14.30 hodin, objednat si můžete i prohlídky v angličtině, němčině a ruštině.
 

Akce pro návštěvníky a galerie v Praze

Sklárna každoročně láká na dvě akce pro širokou veřejnost. Tou první je Den otevřených dveří sklárny Moser, který se letos bude konat v sobotu 13. května. Bohatý program pro malé i velké nedoplňují jen volné prohlídky sklářského muzea a hutě, ale uvidíte také práci rytců, leštiček, malířek a dalších, díky nimž je sklo z Karlových Varů oblíbené po celém světě.

Konec roku uzavírá Vánoční sobota, která se v Moseru slaví každoročně během adventu. Bezplatné prohlídky sklářského muzea a prohlídky sklářské hutě s odborným výkladem průvodce za zvýhodněnou cenu provází zvláštní nabídka, které milovníci skla jen těžko odolají: Jakýkoliv křišťálový kousek značky Moser, který si v prodejní galerii koupíte, zkušený mistr rytec přímo na místě zdarma opatří vašim jménem nebo monogramem. Na obou akcích si také můžete koupit díla z Moseru za mimořádně výhodné ceny.

A pokud to snad do Karlových Varů máte poněkud z ruky, můžete se zastavit v Praze, v umělecké prodejní galerii Moser na Staroměstském náměstí. I ona má už pořádně dlouhou tradici – víte, že první reprezentační moserovská galerie v hlavním městě vznikla již roku 1925?
 
Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Krajské muzeum Karlovarského kraje - Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje - Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Další aktuality

21.10.
2020
Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Západočeské lázně | Letní sporty
2.10.
2020
Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Západočeské lázně | Lázně a wellness