Úvod > Aktuality > České značky: příběh skla značky Moser
Kultura

České značky: příběh skla značky Moser

  • Vydáno7. července 2021
Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

Kde se zrodilo sklo králů?

Zakladatel nejznámější české sklárny Ludwig Moser se narodil v roce 1833 v Karlových Varech, ve městě, kde jeho rodiče provozovali košer jídelnu a jako vůbec první Židé získali povolení k trvalému pobytu. Z nadějně zahájených studií ve Vídni se musel Ludwig po čtyřech letech vrátit kvůli chybějícím financím a nastoupit do učení k rytci skla Andreasovi Mattonimu.

Rozčarování z přerušených studií záhy smazaly podnikatelské úspěchy. Ludwig Moser zprvu prodával lázeňským hostům ryté suvenýry na karlovarských ulicích a kolonádách, po dvou letech si pořídil vlastní ryteckou dílnu a obchod. Krámek, kde se prodávaly ryté skleničky a lustry, zrcadla, těžítka a spousty dalších drobností se během následujících let proměnil ve značku, kterou si zamilovali císaři i králové, emírové i maháradžové a společně s nimi politici a celebrity z celého světa.

V roce 1873 na Světové výstavě ve Vídni byla Ludwigovi Moserovi udělena medaile za zásluhy a zároveň byl jmenován dvorním dodavatelem vídeňského císařského dvora, další úspěchy následovaly. Sklo značky Moser se rozletělo do celého světa a mít alespoň jeden kousek z karlovarské sklárny, ať už broušený, rytý nebo zdobený zlatem či platinou, prostě patřilo a dodnes patří k dobrému tónu.
 

K Moserům na sklo, kávu a zážitky

Kritické roky pro sklárnu nastaly ve třicátých letech minulého století, kdy první světová válka a hospodářská krize srazily zájem o luxusní zboží na minimum. Moserovi stihli opustit Karlovy Vary ještě před příchodem fašismu a druhou světovou válku firma přečkala jako německý státní podnik, takže na rozdíl od jiných českých značek se nikdy nepotýkala s restitucemi. Současná akciová společnost Moser navíc udržuje s potomky zakladatele firmy velmi přátelské styky.

Krásu skla značky Moser i jedinečnou atmosféru sklářského řemesla můžete obdivovat při prohlídce sklářské huti a muzea Moser v Karlových Varech. K zastávce láká také moderní kavárna Café Moser a prodejní galerie, vybudované v prostoru karlovarského Návštěvnického centra.
 

Akce pro návštěvníky a galerie v Praze

Vidět celý proces tvorby skla zblízka je neopakovatelným zážitkem, který běžná prohlídka nenabízí.

Sklárna každoročně láká na dvě akce pro širokou veřejnost. Tou první je Den otevřených dveří sklárny Moser. Bohatý program pro malé i velké nedoplňují jen volné prohlídky sklářského muzea a hutě, ale uvidíte také práci rytců, leštiček, malířek a dalších, díky nimž je sklo z Karlových Varů oblíbené po celém světě.

Konec roku uzavírá Vánoční sobota, která se v Moseru slaví každoročně během adventu. Bezplatné prohlídky sklářského muzea a prohlídky sklářské hutě s odborným výkladem průvodce za zvýhodněnou cenu provází zvláštní nabídka, které milovníci skla jen těžko odolají: Jakýkoliv křišťálový kousek značky Moser, který si v prodejní galerii koupíte, zkušený mistr rytec přímo na místě zdarma opatří vašim jménem nebo monogramem. Na obou akcích si také můžete koupit díla z Moseru za mimořádně výhodné ceny.

A pokud to snad do Karlových Varů máte poněkud z ruky, můžete se zastavit v Praze, v umělecké prodejní galerii Moser na Staroměstském náměstí. I ona má už pořádně dlouhou tradici – víte, že první reprezentační moserovská galerie v hlavním městě vznikla již roku 1925?
Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve stejnojmenných lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Další aktuality

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Jarní prázdniny 2023 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
Karlovarský kraj | Zážitky