Úvod > Aktuality > Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno
Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno
"> ">

Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno

Vydáno 1. června 2020 Památky
Rekordní počet, téměř tři sta účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní bude 289 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování probíhá od 15. května do 25. června 2020. Zapojte se do hlasování i vy!
Veřejné sbírkyMáme vybráno, to je 289 sbírek a také 289 příběhů, nepřeberné množství lidí a miliony korun na obnovu. Každá sbírka si zaslouží pozornost, protože jejím hnacím motorem jsou dobré skutky - snaha opravit kapličku, vrátit kostelům varhany nebo třeba zrekonstruovat a otevřít historické kino. Veřejnost se může zapojit v rámci on-line hlasování na webových stránkách mamevybrano.cz. Každý tak může podpořit svoji oblíbenou památku.

Hlasování probíhá ve dvou kolech. První se koná od 15. května a do 5. června 2020. Z každého kraje postoupí jeden do finálového klání v období od 10. do 25. června 2020. Vítězové získají vedle finančního příspěvku také mediální podporu a účast zdarma na školení Mediální akademie Propamátky..
 
kapličkaMáme vybráno zveřejní finančně nejúspěšnější sbírku, kde rozhoduje oficiální výtěžek sbírek ukončených v roce 2019. Cenu uděluje i redakce Propamátky, vybírá projekty, které nápaditým či neotřelým způsobem prezentují potřebu hledání financí pro památky.

Vítězi loňského ročníku soutěže Máme vybráno 2019 se staly Římskokatolická farnost Rokytnice v Orlických horách - návrat zvonů do farního kostela Všech Svatých; Národní technické muzeum - obnova kolotoče na Letné a Obec Přepychy - zakoupení nového zvonu s příslušenstvím do kostela sv. Prokopa.
Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Farní kostel na náměstí vybudován v l. 1679-84. Jeho předchůdcem byla dřevěná svatyně ze 14. stol., zničená požárem v r. 1661.

 Kostel  sv. Prokopa v Přepychách

Kostel sv. Prokopa v Přepychách

Původně gotický kostel je připomínán k roku 1355. Renesančně byl přestavěn v roce 1574. Je vybudován z lomového opukového zdiva s ojedinělými zlomky cihel.