!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno
Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno
"> "> "> ">
Památky

Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně v rámci soutěže Máme vybráno

Vydáno 2. června 2021
Rekordní počet, přes tři sta účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 305 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování probíhá od 20. května do 20. června 2021. Zapojte se do hlasování i vy!
Veřejné sbírkyMáme vybráno, to je 305 sbírek a také 305 příběhů, nepřeberné množství lidí a miliony korun na obnovu. Každá sbírka si zaslouží pozornost, protože jejím hnacím motorem jsou dobré skutky - snaha opravit kapličku, vrátit kostelům varhany nebo třeba zrekonstruovat a otevřít historické kino. Veřejnost se může zapojit v rámci on-line hlasování na webových stránkách mamevybrano.cz. Každý tak může podpořit svoji oblíbenou památku.

Hlasování probíhá ve dvou kolech. První se koná od 20. května do 20. června 2021. Z jednotlivých regionů postoupí do druhého kola krajští finalisté, o nich pak rozhodne druhá fáze soutěže překlenující období letních prázdnin. Jména vítězů, kteří se podělí o 100 tisíc korun, budou oznámena na slavnostním setkání v barokním refektáři dominikánského kláštera v Praze 14. září 2021.
 
kapličkaMáme vybráno zveřejní finančně nejúspěšnější sbírku, kde rozhoduje oficiální výtěžek sbírek ukončených v roce 2020. Cenu uděluje i redakce Propamátky, vybírá projekty, které nápaditým či neotřelým způsobem prezentují potřebu hledání financí pro památky.

Vítězi loňského ročníku soutěže Máme vybráno 2020 se staly Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Poděbradech - oprava a obnova kulturní památky altánu Gloriet a terasy v Poděbradech, obec Dolní Vilémovice - rekonstrukce, oprava, zřízení a provoz rodného domu Jana Kubiše či Přátelé Markvarticka, z. s. - oprava varhan v kostele sv. Jiljí v Markvarticích.
Soutěž Máme vybráno

20.5.
20.6.
Soutěž Máme vybráno

Rekordní počet, 305 míst – památek, které potřebují pomoc veřejnosti. Vyberte si jednu oblíbenou a hlasujte v soutěži MÁME VYBRÁNO.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost - účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Kostel sv. Linharta - tichý svědek zaniklé obce Mušov

Kostel sv. Linharta - tichý svědek zaniklé obce Mušov

Mušovský kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, není běžně přístupný.

Kostel sv. Jiří v Bečově nad Teplou

Kostel sv. Jiří v Bečově nad Teplou

Původně gotický kostel byl v průběhu let přestavován. Dnešní podobu získal přestavbou po požáru v letech 1763 až 1767 zednickým mistrem F. Pöperlem za účasti truhláře F. Liebnera. Kostel byl obnoven roku 1834, věž dokončena roku 1885 podle starých Pöperlových plánů z roku 1767 J. Schobertem.

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí

Jedinečný dřevěný gotický kostel z konce 14.století vás upoutá renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.

Kaple sv. Anny - obnovená kaple na Tachovsku

Kaple sv. Anny - obnovená kaple na Tachovsku

V lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku byla obnovena kaple sv. Anny. Byla postavena na původních základech z roku 1935.

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Zřícenina zámku Lipová

Zřícenina zámku Lipová

Zámek v Lipové na Šluknovsku je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.

Kostel sv. Jiljí a kostnice v Markvarticích

Kostel sv. Jiljí a kostnice v Markvarticích

Márnice byla spolu s celým komplexem kostela zapsána do seznamu kulturních památek ČR.

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m n. m., kde vévodí celé Smržovce.