ÚvodČeská nejOsobnostStanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem
Osobnost

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.
Stanislav Libenský se narodil v Sezemicích u Mnichova Hradiště v rodině kováře. Absolvoval sklářské školy v Novém Boru a v Železném Brodě, studoval v ateliéru užité malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a postupně se na všechny uvedené školy vrátil jako pedagog. Světové prvenství mu patří jako zakladateli oboru tavené skleněné plastiky. Společně s manželkou Jaroslavou Brychtovou (jejíž otec, sochař a sklář Jaroslav Brychta, byl spoluzakladatelem sklářské průmyslové školy v Železném Brodě) objevili nepřeberné výtvarné možnosti této technologie, zejména ve využití vnitřního světelného jádra a barevných proměn nestejně silného skla.

Do povědomí veřejnosti se dvojice zapsala především skleněnými tavenými plastikami monumentálních rozměrů. Na světové výstavě Expo 58 v Bruselu získali Grand Prix za objekt s barevnými zoomorfními kameny, obdiv vyvolaly i jejich exponáty při světových výstavách v Montrealu (1967). Na výstavě Expo 70 v Ósace představili legendární Řeku života. Byl to jejich největší a nejpozoruhodnější objekt: 22 metrů dlouhý dvouvrstvý tavený reliéf, kde byla do skla obtisknuta těla dvou děvčat, která jako by unášela vodní hladina. Podle odborníků jejich tvorba neměla ve své době ve světě obdoby a mnohým z nich se ani po desítkách let nic nevyrovná.

Oba umělci také často spolupracovali s architekty. Mezi jejich nejvýznamnější projekty patří okna do kaple sv. Václava v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Reliéfní sklářská díla s rozměry 650 x 180 cm jsou realizovaná metodou taveného skla a jsou považována za nejvýznamnější novodobý výtvarný počin spojený s architekturou katedrály. Vidět můžete také okna v zámecké kapli v Horšovském Týně a v hradní kapli brněnského Špilberku, „roj meteorů“ z taveného křišťálu v horském hotelu a vysílači na Ještědu nebo unikátní obklad Nové scény Národního divadla z foukaných skleněných tvarovek. Libenský se zabýval také interiérovými doplňky, především světelnými stropy či osvětlovadly, občas i nápojovým sklem.

Jako profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové mezi lety 1963–1987 vychoval Stanislav Libenský dvě generace profesionálních a invenčních českých umělců. Působil také na několika univerzitách a letních školách v USA. Jako pedagog a výtvarník získal řadu různých cen, byl nositelem čestných zahraničních doktorátů, často vystupoval na světových kongresech, přednášel na sklářských konferencích, pracoval v rozmanitých zahraničních porotách a účastnil se četných sympozií. Od roku 1982 stál u zrodu tradice Mezinárodních sklářských sympozií (IGS) v Novém Boru a jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách všech významných sklářských muzeí.
 
Galerie Chlístov Studia Lhotský Kultura

Galerie Chlístov Studia Lhotský

Tradice studia tavené skleněné plastiky v Pelechově sahá do 50. let minulého století, kdy jej založili světoznámí sklářští výtvarníci Stanislav Libenský s Jaroslavou Brychtovou. Jejich pokračovatelem a současným majitelem studia je firma Lhotský, s.r.o., který vede Libenského žák Zdeněk Lhotský.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod Kultura

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Nová expozice uměleckého skla je dechberoucím vizuálním zážitkem.

Městské muzeum v Železném Brodě Kultura

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Biblické písně

Výjimečné spojení dechového kvintetu a nádherně silného a barevného barytonu, to jste ještě neslyšeli. Nikdo to dosud neslyšel! Alinde Quintet & Adam Plachetka | Dvořákovy Biblické písně v aranži pro dechový kvintet.
Nový Bor, Liberecký kraj

Staré hračky v infocentru

Zavzpomínejte si na bezstarostné chvíle a objevte kouzlo starých hraček.
Kytlice, Ústecký kraj

Strašidla na zámku

Přijďte se s námi bát na velmi oblíbenou akci. Tento rok opět ve třech termínech: 12. 10., 19. 10. a 26. 10. 2024.
Horní Libchava, Liberecký kraj

Strašidla na zámku

Přijďte se s námi bát na velmi oblíbenou akci. Tento rok opět ve třech termínech: 12. 10., 19. 10. a 26. 10. 2024.
Horní Libchava, Liberecký kraj

Výstava hub s mykologickou poradnou

Na tradiční výstavě hub nebude chybět mykologická poradna a program pro žáky mateřských a základních škol.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Jakub König v České Lípě

Hudebník a textař Jakub König, známý především díky svému alter egu Kittchen a jako člen hudebních skupin Obří broskev a Zvíře jménem Podzim, se prvně představuje ve svém rodném městě jako malíř.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově

V Kamenickém Šenově byl v letech 1715-18 postaven italským stavitelem Petrem Pavlem Columbani katolický farní chrám Narození sv. Jana Křtitele, a to v barokním stylu za 7000 zlatých. Starý dřevěný kostelík z 12. – 13. století stával nedaleko nynějšího chrámu.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo, zejména z oblasti Lužických hor. Dokumentuje a vystavuje exponáty od 18. století do současnosti. Sbírkové fondy jsou tvořeny několika kolekcemi skla (sklářská škola, výrobky místních firem, lustry). Součástí muzea je prodejna skla a suvenýrů.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Roubená usedlost v Kamenickém Šenově – bývalý hostinec U Ryšánků

Krásná usedlost, památkově chráněný bývalý hostinec U Ryšánků v Kamenickém Šenově představuje trojkřídlý komplex roubenných budov. V jeho části býval od roku 1830 hostinec, který v současné době prochází obnovou a měl by opět sloužit návštěvníkům.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Na západním úpatí Šenovského vrchu v Kamenickém Šenově jsou bývalé přírodní lázně, založené roku 1928 místním Spolkem pro přírodní léčbu v bývalé vile rodiny Zahnů, dnes penzion Tavba. V okolí je lesopark, kde vyvěrá vydatný pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Do Českého středohoří s Geofunem

Pro malé i velké dobrodruhy jsme připravili 10 zábavných tras po celém Českém středohoří. Stačí si jen stáhnout aplikaci Geofun a můžete začít!
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Značku Klimchi založil roku 2019 v rodinné sklárně v Kamenickém Šenově mladý podnikatel Lukáš Klimčák. V historické sklárně vyrábí stolní sklo se specifickými dekory, typickými pro oblast na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace U Pavlasů v Kamenickém Šenově

V Kamenickém Šenově můžete zavítat do restaurace U Pavlasů k příjemnému posezení buď přímo v restauraci nebo na terase s možností grilování.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Motorest U Koně Kamenický Šenov

Motorest U Koně se nachází nedaleko Panské skály, přímo pod Prácheňskou vyhlídkou a její lyžařskou sjezdovkou. Nabídnou vám zde ubytování, speciality kuchyně a příjemné posezení na terase s vyhlídkou do přírody. Pravidelně jsou zde pořádány zábavné akce.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Pekárna Martin

Nejen pro řemeslný chleba s kmínem vyrazte do Pekárny Martin,  kromě francouzské bagety, čerstvých housek nebo pletýnek tu můžete koupit také uzeniny, masné výrobky, farmářské mléko, kávu. A to pořád není všechno, Martin otevřel i bistro s hotovými jídly.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivovar Kotouč v České Kamenici

V bývalém knížecím pivovaru se opět začalo vařit pivo v roce 2015. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion Kamélie v České Kamenici

V rodinném penzionu Kamélie naleznete domácí klid, pohodu a odpočinek. Penzion se nachází 100 m od náměstí v klidném a příjemném prostředí, v rozlehlé zahradě zahradnictví Kamélie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace Starý klub v České Kamenici

Restaurace Starý klub nabízí jídla české i mezinárodní kuchyně. Hosté mohou posedět u krbu, k dispozici je také WiFi a bezproblémové parkování přímo před restaurací. Součástí restaurace je sál nacházející se v 1. patře, který lze pronajmout.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Lesní bistro Česká Kamenice

Moderní Lesní bistro u křišťálově čistého koupaliště v České Kamenici.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace U Slunce v České Kamenici

Restaurace se nachází cca 300 m od historického náměstí města Česká Kamenice směrem na Jetřichovice. Jedná se o restauraci rodinného typu, která nabízí mimo tradičních českých jídel i jídla minutková.
Česká Kamenice, Ústecký kraj