Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Ledeč nad Sázavou - perla Posázaví
Hrad Ledeč nad Sázavou - perla Posázaví
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Hrad Ledeč nad Sázavou - perla Posázaví

Památky
Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.
Hrad je hrdou dominantou města Ledče. První zmínka o Ledči pochází z roku 1257, hrad byl podle svých majitelů (Trčkové z Lípy, Lobkowiczové, z Enkefurtu, Thunové) upravován a přestavován. Pustnoucí a zadlužené panství prodal v roce 1753 Ignác z Kochu císařovně Marii Terezii, a ta ho darovala Ústavu zchudlých šlechtičen. Roku 1879 město zachvátil tři dny trvající požár a hrad už nebyl nikdy obnoven do původní podoby. 

Na hradě dnes sídlí Městské muzeum s expozicemi věnovanými historii města a výrobkům řemeslníků na Ledečsku, zejména hrnčířů, sklářů, tkalců, barvířů a podobně. Rovněž se zde nachází sbírka mincí a papírových platidel, zbraní, skla, porcelánu, hodin a obrazů.
 
Mimo to se zde také otevřela expozice věnovaná bydlení z 50. let minulého století, tzv. retrobyt. Prohlédnete si tak dobový nábytek, předměty denní potřeby a další bytové doplňky. Na byt z poválečné éry se změnily místnosti nad muzeem v prvním hradním patře. Nábytek pochází z ledečských domácností.

Vnitřní hrad s válcovou věží bergfritového typu a budovami po obvodu nádvoří je ze tří stran obklopen parkánem, na severu jej opevňují bašty. Do areálu s lze dostat buď raně barokní branou z roku 1642 s erby Adriana z Enkefurtu nebo od východu po mostě přes hluboký příkop. Na všech budovách najdete zbytky sgrafitových psaníček a v přízemí paláce také renesanční klenby. V bývalé terasovité zahradě stojí raně barokní letohrádek ze 17. století. Pro milovníky dalekých rozhledů je otevřena 32 metrů vysoká věž, která vás po vyšlapání 111 schodů odmění nádherným výhledem na malebné údolí řeky Sázavy.
 

Prohlédněte si zdejší expozice

Muzeum historických hodin (novinka 2017)
Ve čtyřech zrekonstruovaných místnostech uvidíte stálou expozici historických hodin - skvosty nevyčíslitelné hodnoty. Nejstarší hodiny pochází z období renesance, mnohé byly vyrobeny ještě před rokem 1580. Další jsou o něco novější. Mezi nimi je schován i jeden téměř současný výrobek - takzvaný regulátor. Je starý jen pět let, ale od historických kusů je k nerozeznání. Navíc je absolutně přesný, přitom se natahuje jen jednou za rok.

Okruh muzejní
Okruh muzejní je zaměřen především na muzeum a výstavní galerii. Při vstupu do severního paláce budete moci nahlédnout do nově rekonstruovaného salónku s mobiliářem odpovídajícím 19. století.  Dále vás průvodce provede muzeem, které má pět výstavních místností, expozice je ve stylu 30. let minulého století. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků - zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu, v nichž se nachází numizmatická sbírka a také kolekce, převážně chladných zbraní rytíře Josefa Schtanglera ze zámečku v Horce nad Sázavou. Součástí prohlídky je i malá galerie, kde v průběhu sezóny je možno zhlédnout díla místních tvůrců či součastných umělců různých žánrů, kteří zde zrovna vystavují.

Okruh historický
Průvodce vás provede hradními prostory, vystoupáte až do půdních prostor odkud je zajímavý pohled do útrob propadlých podlah paláců a uvidíte i prezentaci práce žáků Základní umělecké školy z Ledče nad Sázavou. Při návštěvě expozice z padesátých let se zase přeneste do dob ne tak minulých, kompletně vybavený byt připomene mládí či nostalgickou vzpomínku na své rodiče a prarodiče, jak žili a pracovali.

Okruh dětský
Děti zde potěší největší výstava plyšových medvídků v České republice. Ve sklepeních mohou děti nahlédnout do zbrojnice rytířů (šermířské skupiny Thorwaldsons). Závěr prohlídky bude v  jižním parkánu s idylickými pohledy na řeku Sázavu.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Vysočina
Hotel Agnes

Hotel Agnes

Bohdaneč, Střední Čechy