Úvod > Aktuality > České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí
Zážitky

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

  • Vydáno16. prosince 2018
Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?
Křišťálové údolí není jediné místo: jde o kraj s řadou malých i velkých skláren, který se táhne po severu Čech od úpatí Lužických hor z Kamenického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po DesnouJizerských horách a Turnov. Sklářské podniky, které uchovávají místní řemeslné i kulturní dědictví, by rády Křišťálové údolí viděly zapsané na seznamech UNESCO. Jak zjistíte, existuje k tomu celá řada důvodů.
 

První sklářská huť Křišťálového údolí

Mšeno nad Nisou dnes na mapách najdete jen těžko: už dávno se totiž stalo jednou z částí Jablonce nad Nisou a svým názvem je připomíná například vodní nádrž Mšeno. Právě tady u potoka zvaného Bílá Nisa, uprostřed nádherné přírody Jizerských a Lužických hor, vznikla roku 1548 jedna z nejstarších sklářských hutí. Existovala bezmála dvě stě let a polovinu té doby ji vlastnil slovutný sklářský rod Schürerů z Waldheimu, v roce 1734 ale vyhořela a zřejmě již nebyla obnovena. Právě ona ale stála u zrodu Křišťálového údolí; prý stávala někde mezi dnešními ulicemi Palackého a F. L. Čelakovského.
 

Příběh bižuterie

Z Křišťálového údolí vyrazili na cesty první obchodníci s hotovou bižuterií na světě. Hlavní zásluhu na tom má huťmistr Johann Kaspar Kittel, který v roce 1680 v Jiřetíně pod Jedlovou vytvořil první náhrdelníky ze skleněných perel. Zprvu neopracované, později nádherně broušené kameny sám prodával po Čechách i v Sasku. V jeho stopách se do světa postupně vypravili další obchodníci a šperky z Křišťálového údolí se setkaly s nadšeným ohlasem. V roce 1765 pak huťmistr Johann Josef Kittel začal ve sklárně v Chřibské vyrábět barevné sklo a nádherné šperky díky tomu obohatily imitace českých granátů a dalších kamenů. O necelých dvacet let později se zrodila další nová technologie: takzvaná vinutá bižuterie, kdy šikovní čeští skláři začali na Kristiánově v Jizerských horách nad kahany pracovat se sklářskými trubicemi. Dnes v bývalé sklářské chalupě navštívíte Památník sklářství.

S počátky sklářství a nekonečným příběhem bižuterie z Křišťálového údolí se seznámíte v Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou, kde jsou k vidění sklářské výrobky z historie i současnosti. Můžete se také vypravit po naučné stezce Cesta jizerskohorských sklářů na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí; trasa z Jablonce nad Nisou do sklářské osady Kristiánov měří 19 kilometrů.
 

Příběh kamenů a perliček

Také třpytivé kamínky napodobující diamanty pocházejí z Křišťálového údolí, z Turnova. Když v roce 1715 vzniklo první Bratrstvo brusičů kamenů, ihned si patentovalo první broušený křišťálový kámen na světě, takzvaný šaton. V roce 1760 se v Křišťálovém údolí začal tavit populární „pierres de Strass“, sklo, které se díky vysokému obsahu olova třpytilo jako žádné jiné. V roce 1829 pak návštěvníci Průmyslové výstavy v Praze vzdychali úžasem nad broušenými imitacemi drahých kamenů a nad lustrovými ověsky z hutí Franze Riedela v Antonínově a na Jizerce. Ty se během 19. století staly nejrychleji rostoucími továrnami Křišťálového údolí.

Co do popularity s nimi držely krok perličky, dokonale tvarované v obrovské škále velikostí a barev, jejichž příběh se začal odvíjet na konci 18. století. Jednoduchá výroba sekaných skleněných perel se změnila po sto letech, kdy do Polubného přišel Josef Riedel; v 80. letech 19. století přišel se strojním sekáním perliček a brzy na to si nechal patentovat i stroj na jejich navlékání.
 

Příběh lustrů

První české skleněné lustry se rozzářily už v roce 1687. O něco později, v roce 1724, získal povolení k jejich výrobě pasíř Josef Palme z Práchně u Kamenického Šenova. Právě sem sahají kořeny dnešního závodu Preciosa Lustry; jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě dodnes využívá principu manufaktury a s tím spojeného velkého podílu ruční práce.

Lustry z Kamenického Šenova si záhy našly cestu na královské dvory: zářily ve Versailles (1725), na korunovaci Marie Terezie (1743) i na první Světové výstavě v Londýně (1851). Návštěvníci Královské opery v Římě od roku 1928 mohli obdivovat ve své době největší skleněný lustr na světě s průměrem 10 metrů.
 

Víte, že…?

  • Hlavním iniciátorem projektu Křišťálového údolí je společnost Preciosa, největší sklářská firma v České republice. V devíti městech má šestnáct závodů, po celém světě pak řadu zahraničních zastoupení.
  • Kamenickém Šenově si prohlédnete Sklářské muzeum, mapující výrobu rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice se věnuje zdejší sklářské škole, nejstarší škole svého druhu na světě, založené roku 1856. Víte, že její vznik iniciovali zdejší řemeslníci a jejich touha zdokonalovat se v kresbě a v tvorbě návrhů dekorů i tvarů?
  • Na bohatou řemeslnou a uměleckou tradici Křišťálového údolí navázala Mezinárodní sklářská sympozia: to je také výjimečná příležitost, kdy v rámci Dne otevřených dveří můžete navštívit společnost Preciosa v Kamenickém Šenově.
  • Křišťálové údolí je domovem mnoha sklářských firem, škol a institucí: čtyř středních škol se sklářskými obory, šesti škol s designovými obory, Technické univerzity v Liberci nebo Svazu výrobců skla a bižuterie.
Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Další aktuality

Zámek Lemberk zpřístupní o víkendu Bredovskou zahradu

Mimořádné prohlídky Bredovské zahrady na zámku Lemberku se chystají již tento víkend 10. a 11. června 2023. Zahrada bude přístupná za symbolické vstupné celý víkend od 10:00 do 16:00 hodin, v 11:00 a ve 14:00 hodin jsou připraveny komentované prohlídky zahrady.
Liberecký kraj | Památky

Sezona na unikátní zubačce začne tuto sobotu v Kořenově

V sobotu 3. června 2023 bude zahájená letošní sezóna na Zubačce. Železniční společnost Tanvald letos poprvé vypraví zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati, v Kořenově bude připraven program především pro děti.
Liberecký kraj | Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.
Liberecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
Liberecký kraj | Zážitky

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness