Úvod > Aktuality > České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí
České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí
"> "> "> ">
Zážitky

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

  • Vydáno16. prosince 2018
Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?
Křišťálové údolí není jediné místo: jde o kraj s řadou malých i velkých skláren, který se táhne po severu Čech od úpatí Lužických hor z Kamenického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po DesnouJizerských horách a Turnov. Sklářské podniky, které uchovávají místní řemeslné i kulturní dědictví, by rády Křišťálové údolí viděly zapsané na seznamech UNESCO. Jak zjistíte, existuje k tomu celá řada důvodů.
 

První sklářská huť Křišťálového údolí

Mšeno nad Nisou dnes na mapách najdete jen těžko: už dávno se totiž stalo jednou z částí Jablonce nad Nisou a svým názvem je připomíná například vodní nádrž Mšeno. Právě tady u potoka zvaného Bílá Nisa, uprostřed nádherné přírody Jizerských a Lužických hor, vznikla roku 1548 jedna z nejstarších sklářských hutí. Existovala bezmála dvě stě let a polovinu té doby ji vlastnil slovutný sklářský rod Schürerů z Waldheimu, v roce 1734 ale vyhořela a zřejmě již nebyla obnovena. Právě ona ale stála u zrodu Křišťálového údolí; prý stávala někde mezi dnešními ulicemi Palackého a F. L. Čelakovského.
 

Příběh bižuterie

Z Křišťálového údolí vyrazili na cesty první obchodníci s hotovou bižuterií na světě. Hlavní zásluhu na tom má huťmistr Johann Kaspar Kittel, který v roce 1680 v Jiřetíně pod Jedlovou vytvořil první náhrdelníky ze skleněných perel. Zprvu neopracované, později nádherně broušené kameny sám prodával po Čechách i v Sasku. V jeho stopách se do světa postupně vypravili další obchodníci a šperky z Křišťálového údolí se setkaly s nadšeným ohlasem. V roce 1765 pak huťmistr Johann Josef Kittel začal ve sklárně v Chřibské vyrábět barevné sklo a nádherné šperky díky tomu obohatily imitace českých granátů a dalších kamenů. O necelých dvacet let později se zrodila další nová technologie: takzvaná vinutá bižuterie, kdy šikovní čeští skláři začali na Kristiánově v Jizerských horách nad kahany pracovat se sklářskými trubicemi. Dnes v bývalé sklářské chalupě navštívíte Památník sklářství.

S počátky sklářství a nekonečným příběhem bižuterie z Křišťálového údolí se seznámíte v Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou, kde jsou k vidění sklářské výrobky z historie i současnosti. Můžete se také vypravit po naučné stezce Cesta jizerskohorských sklářů na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí; trasa z Jablonce nad Nisou do sklářské osady Kristiánov měří 19 kilometrů.
 

Příběh kamenů a perliček

Také třpytivé kamínky napodobující diamanty pocházejí z Křišťálového údolí, z Turnova. Když v roce 1715 vzniklo první Bratrstvo brusičů kamenů, ihned si patentovalo první broušený křišťálový kámen na světě, takzvaný šaton. V roce 1760 se v Křišťálovém údolí začal tavit populární „pierres de Strass“, sklo, které se díky vysokému obsahu olova třpytilo jako žádné jiné. V roce 1829 pak návštěvníci Průmyslové výstavy v Praze vzdychali úžasem nad broušenými imitacemi drahých kamenů a nad lustrovými ověsky z hutí Franze Riedela v Antonínově a na Jizerce. Ty se během 19. století staly nejrychleji rostoucími továrnami Křišťálového údolí.

Co do popularity s nimi držely krok perličky, dokonale tvarované v obrovské škále velikostí a barev, jejichž příběh se začal odvíjet na konci 18. století. Jednoduchá výroba sekaných skleněných perel se změnila po sto letech, kdy do Polubného přišel Josef Riedel; v 80. letech 19. století přišel se strojním sekáním perliček a brzy na to si nechal patentovat i stroj na jejich navlékání.
 

Příběh lustrů

První české skleněné lustry se rozzářily už v roce 1687. O něco později, v roce 1724, získal povolení k jejich výrobě pasíř Josef Palme z Práchně u Kamenického Šenova. Právě sem sahají kořeny dnešního závodu Preciosa Lustry; jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě dodnes využívá principu manufaktury a s tím spojeného velkého podílu ruční práce.

Lustry z Kamenického Šenova si záhy našly cestu na královské dvory: zářily ve Versailles (1725), na korunovaci Marie Terezie (1743) i na první Světové výstavě v Londýně (1851). Návštěvníci Královské opery v Římě od roku 1928 mohli obdivovat ve své době největší skleněný lustr na světě s průměrem 10 metrů.
 

Víte, že…?

  • Hlavním iniciátorem projektu Křišťálového údolí je společnost Preciosa, největší sklářská firma v České republice. V devíti městech má šestnáct závodů, po celém světě pak řadu zahraničních zastoupení.
  • Kamenickém Šenově si prohlédnete Sklářské muzeum, mapující výrobu rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice se věnuje zdejší sklářské škole, nejstarší škole svého druhu na světě, založené roku 1856. Víte, že její vznik iniciovali zdejší řemeslníci a jejich touha zdokonalovat se v kresbě a v tvorbě návrhů dekorů i tvarů?
  • Na bohatou řemeslnou a uměleckou tradici Křišťálového údolí navázala Mezinárodní sklářská sympozia: to je také výjimečná příležitost, kdy v rámci Dne otevřených dveří můžete navštívit společnost Preciosa v Kamenickém Šenově.
  • Křišťálové údolí je domovem mnoha sklářských firem, škol a institucí: čtyř středních škol se sklářskými obory, šesti škol s designovými obory, Technické univerzity v Liberci nebo Svazu výrobců skla a bižuterie.
Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Známá je z pohádky Pyšná princezna.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.