Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí
Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.
Koncepce plánu byla pojata tak velkoryse, že uliční síť vystačila od 14. století až do počátku 20. století. Náměstí bylo vyměřeno v místech, kudy vedla jedna z nejstarších komunikací mezi Pražským hradem a Vyšehradem – stará Vyšehradská cesta, kterou Kosmas jako ulici připomíná k roku 1090. V severní části náměstí prodávaly se nasolené ryby, v jižní části obchodovalo se s dřívím a uhlím, střed náměstí patřil obchodníkům s obilím. Od 15. století stal se pro toto tržiště charakteristickým spíše obchod s dobytkem. Císař Karel IV. však náměstí určil také za středisko duchovního života – uprostřed náměstí nechal postavit dřevěnou stavbu věžovitého vzhledu, v které se každoročně vystavovaly říšské korunovační klenoty a ostatky svatých, což přitahovalo poutníky, ale i obchodníky z celé Evropy.

Až do poloviny 19. století bylo náměstí neupravené, hrbolaté a blátivé, dokud nebyl založen veřejný park. Ten zde vytvořil zahradní architekt František Thomayer. V parku je rozmístěno sedm plastik: morový sloup se sochou sv. Josefa od Matěje Václava Jäckela; básník Vítězslav Hálek od Bohuslava Schnircha; botanik Benedikt Roezl od Augustina Zouly a Čeňka Vosmíka; spisovatelka Karolina Světlá od Augustina Zouly; spisovatelka Eliška Krásnohorská od Karly Vobišové; přírodovědec a lékař Jan Evangelista Purkyně od Oskara Kozáka a Vladimíra Štrunce; Jan Želivský od Jaroslavy Lukešové.

Dominantou náměstí je od samého počátku Novoměstská radnice, která vznikla jako správní centrum Nového Města, stála už za Karla IV. v roce 1374, a je vlastně jen o málo mladší než radnice Starého Města, která existovala od roku 1338. Dne 30. července 1419 se tu odehrála první pražská defenestrace. Z oken radnice byly svrženi konšelé – odpůrci kalicha, dosazení Václavem IV. V radnici bývala proslulá šatlava s mučírnou, z věže radnice bděli nad bezpečím novoměstských v noci dva ponocní, ve dne jeden hlásný. Současná podoba budov pochází z roku 1905 a je dílem architektů Kamila Hilberta a Antonína Wiehla.

Kostel sv. Ignáce, další dominantu náměstí, začali budovat jezuité při své novoměstské koleji v letech 1665 snad za vedení stavitele Carlo Luraga, věž a průčelí stavěl v letech 1686 – 1687 Pavel Ignác Bayer. Kostel je impozantní zvláště vnitřní výzdobou, oltář sv. Ignáce je ozdoben obrazem zakladatele jezuitského řádu Ignácem z Loyoly.

Faustův dům (čp. 502/40) je připomínán už ve 14. století. Dnešní podobu získal v 18. století při přestavbě Františkem Maxmilianem Kaňkou. Jedním z nejstarších majitelů byl ve 14. st. opavský kníže Václav, od r. 1590 vlastnil dům anglický alchymista císaře Rudolfa II. Edward Kelley, v 18. století žil zde Ferdinand Antonín Mladota (odtud také Mladotovský dům). Všichni jmenovaní zabývali se zkoumáním přírodních věd a shodně nacházeli zalíbení v chemických pokusech.

Jiná impozantní budova Karlova náměstí patří Českému vysokému učení technickému (čp. 293/13). Budovu postavil v letech 1872 – 1873 pražský architekt Vojtěch Ignác Ullmann, sochami Práce a Vědy ozdobil techniku Antonín Popp, drobné plastiky ženských postav vytvořil Josef Václav Myslbek.
 

Alexandra Koláčková – Sedící postava – Sculpture Line

Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
Praha 2, Praha

Veronika Psotková – Polštáře

Od roku 2015, kdy na Novoměstské radnici vystavovala poprvé své dílo v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line Veronika Psotková, jsou na nádvoří trvale umístěny její dva obří betonové polštáře, které nádvoří pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo.
Praha 2, Praha

Kalabis & Ligeti 100

Koncert písňové tvorby.
Praha, Praha

Czech Design Week 2023

Czech Design Week je umělecká přehlídka designu a umění, která má za cíl představit domácí i zahraniční umělce a prezentovat jejich nejzajímavější tvorbu s důrazem na opravdovost a osobní přístup. 10. ročník festivalu, Czech Design Week X, proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023.
Praha 1, Praha

Slavnostní koncert ZUŠ Lounských s předáváním vysvědčení

Ve Velkém sále Novoměstské radnice se skvělou akustikou vystoupí Komorní orchestr školy a sólisté.
Praha 2, Praha

Mersud Selman – Khamoro

V rámci programu jubilejního 25. ročníku Světového romského festivalu Khamoro, který je jedním z největších a nejuznávanějších profesionálních festivalů romské kultury a umění na celém světě, se letos představí významný bosenský výtvarník Mersud Selman.
Praha 2, Praha

Zen – Ticho a zvuk

Koncert 14. ročníku festivalu japonské a soudobé hudby International Shakuhachi Festival Prague 2023. BÚstředními postavami koncertu jsou Sakai Genshin a Saikawa Buntai, dvě důležité osobnosti japonského buddhismu.
Praha 2, Praha

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2023

Prohlídka s poutavým výkladem vhodná i pro děti odkryje návštěvníkům kus historie jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek. Podíváte se i do prostor, které nejsou běžně přístupné.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Kino MAT – nejmenší kino v České republice

Nejmenší kino v České republice má kapacitu pouhých 46 míst.
Praha 2, Praha

Centrum pro odbourávání stresu v Praze

Kdo u nás nebyl, jako by nežil!
Praha 2, Praha

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.
Praha 2, Praha

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
Praha 2, Praha

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.
Praha 2, Praha

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.
Praha, Praha

The House of Axes – Házení seker v Praze

První házení seker v Praze! Vyzkoušejte vzrušení ze stále populárnějšího sportu, který vám zajistí zážitek na celý život!
Praha 1, Praha

Gourmet Academy – prémiová škola vaření v Praze

Proč vznikla Gourmet Academy? Z jednoduchého popudu: aby spojila vás, gurmány, gurmety, milovníky kvalitního vaření ale i kuchaře začátečníky, a dala vám možnost sdílet společné nadšení pro dobrou gastronomii.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

The Nest – moderní asijská kuchyně v Praze

Vydejte se do restaurace, která nabízí autentické asijské recepty v inovativním podání.
Praha 2, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Mosaic House Design Hotel

Stylový Mosaic House Design Hotel je situován pouhých 10 minut pěší chůze od Karlova mostu v Praze. Hotel je ideálním východiskem pro poznávání Prahy a jejích nejdůležitějších historických památek od Pražského hradu až po Staroměstské náměstí.
Praha 2, Praha

MOOo Downtown – luxusní apartmány v centru Prahy

Apartmány jsou určeny pro milovníky města, designové nadšence a ty, kteří holdují­ klidné atmosféře v centru rušné Prahy. V apartmánech se luxusní­ urbanistický design potkal s atmosférou venkova.
Praha 2, Praha

Rodinná pražírna výběrové kávy MamaCoffee Vodičkova

MamaCoffee je pražírna kávy, která provozuje několik pražských kaváren a vlastní řemeslnou pekárnu.
Praha, Praha

Tho Manes Boutique Hotel Prague

Nejnovější luxusní hotel v Praze 2, jen pár minut od řeky Vltavy a nejznámějších památek.
Praha 2, Praha

Radisson Blu Hotel, Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha, Praha

Restaurace Střecha

Střecha je veganská restaurace a kavárna, ve které pracují lidé se zkušeností s bezdomovectvím a nebo jsou po výkonu trestu.
Praha, Praha