Úvod > Co chcete dělat? > Sklářské muzeum v Karolince
Sklářské muzeum v Karolince
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

V Karolince mělo sklářské řemeslo dlouholetou histori, která trvala až do roku 2020, kdy místní sklárny zastavily provoz. Nejstaršími skleněnými exponáty jsou dvě karafy z roku 1860, které pamatují ještě Salomona Reichla, zakladatele sklárny. Kromě sklářských nástrojů a výrobků najdete v muzeu, které sídlí v budově bývalé školky v Nábřežní ulici, i dobové písemnosti, které město získalo od archivů ve Vsetíně, Opavě a dalších městech. Jednotlivé exponáty v novém muzeu se městu podařilo získat i díky místním lidem, kteří přispěli věcmi, které měli doma, například sklem vyrobeným v různých obdobích.

Nechybí ani speciální audiovizuální prezentace. Zhruba desetiminutová smyčka pod názvem "Tajemnství skla" zobrazuje výrobu skleničky, která byla natočena ve Střední umělecko průmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a dále výrobu skla v současném továrně Crystalex cz. s.r.o, závod Karolinka.


Z historie skláren

Sklárny vznikly v Karolince už počátkem 60. let 19. století. Tehdejší Karolininu Huť založil židovský podnikatel Salomon Reich. Jméno získala po jeho matce, stejně jako na přelomu 40. a 50. let minulého století dnešní město. Karolinská sklárna, která je aktuálně součástí společnosti Crystalex Nový Bor, představovala po celá desetiletí zdroj obživy pro mnoho lidí z Valašska. Umění karolinských sklářů je navíc dodnes známé i za hranicemi naší země.

Pece, ve kterých se tavilo sklo na výrobu ručního foukaného skla vyhasly skoro před deseti lety. Sklo se však v obci poté brousilo a zdobilo pravým zlatem či platinou. Zdejší specialitou pak bývaly ornamenty leptané, kdy je sklo chráněné včelím voskem, do nějž se strojně ryjí složité vzory, které pak kyselina vyleptá. Bohužel, výroba se zcela zastavila v červenci roku 2020. V městečku zůstala zachována jen podniková prodejna, aby si zde lidé mohli dál nakoupit naše české sklo. Firma Crystalex se bude snažit prodejnu i nadále zásobovat.

Ubytování a restaurace v okolí

Grandhotel Tatra Velké Karlovice

Grandhotel Tatra Velké Karlovice

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Grand Hotel Tatra

Grand Hotel Tatra

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Chalupy Pod Horalem

Chalupy Pod Horalem

Velké Karlovice, Zlínský kraj