Úvod > Aktuality > Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo
Zážitky

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

  • Vydáno9. října 2019
Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.
Nedávno jsme vám představili vázy pro vítěze Tour de France a další zajímavé projekty českých sklářů anebo nejznámější stavby architektky Evy Jiřičné, teď přichází na řadu další kousky. Znáte třeba voňavé svíčky značky Meadows, boty z nové kolekce značky Prestige anebo oslnivé róby od módní návrhářky Blanky Matragi?
 

Jak šly české boty do světa

Podobný úspěch jako Botasky ze Skutče zaznamenaly v posledních letech prestižky aneb boty značky Prestige. Renesanci kultovní obuvi, kterou nosili už naši rodiče i prarodiče, odstartoval mladý návrhář Jan Černý. Pro firmu Moleda, která licenci na boty značky Prestige odkoupila od Svitu, ještě při studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně navrhl speciální edici: „jeho“ prestižky měly jiné kombinace barev i jinak lisované podrážky, pohrál si i s tkaničkami a dalšími detaily. A nezůstalo jen u přehlídkových mol Mercedes-Benz Prague Fashion Week, Moleda dokonce vyrobila speciální kolekci vylepšených prestižek a ty vyrazily do světa. Podobně jako Jan Černý, který zamířil do Paříže na stáž do módního domu Louis Vuitton.
 

Blanka Matragi: jméno, které zná celý svět

Světově proslulá módní návrhářka Blanka Matragi vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1978 zvítězila s návrhem kolekce pro letní Olympijské hry, o rok později se vdala a s manželem odstěhovala do Libanonu. Její do detailu vypracované róby záhy objevila perská smetánka, a tak návrhářka už v roce 1982 na třídě Hamra v Bejrútu otevřela salón Blanka Haute Couture. Její tvorbu můžete vidět na vlastní oči v Obecním doměPraze na dlouhodobé retrospektivní výstavě Timeless v Kulečníkových a karetních hernách. Kromě šatů a oděvních doplňků je vystavena i její další tvorba: sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky. Kromě běžných prohlídek se pořádají i komentované prohlídky s autorským výkladem Blanky Matragi; proběhnou 1. a 8. listopadu, 20. prosince a 3. ledna 2020.
 

Svíčky pro vévodkyni

Cit pro design a vášeň pro krásné vůně stály za zrodem značky Meadows: Vladimíra Fremuthová zkombinovala vosk z Anglie, francouzské vůně a české sklo a nabízí ručně vyráběné vonné svíčky a luxusní bytové vůně: ucítíte v nich například vůni kadidla, černého rybízu, hroznů nebo listů mandarinky. Protože každé svíčce sluší jedinečný obal, spolupracuje s několika sklářskými firmami. Zajímavé kárované sklo, které vytváří jedinečné odrazy světel a stínů, před časem objevila v Kamenickém Šenově, kde můžete navštívit Sklářské muzeum, foukané sklo pro ni vyrábí česká sklářská firma Bomma. Na trhu je několik kolekcí svíček a difuzérů, se značkou Meadows se setkáte také v některých hotelech, jako dárky si je objednávají například firmy jako Google nebo J&T. A jak si svíčky Meadows našly cestu do světa? Jako svatební dar je například dostali Harry a Meghan.
 

…a ještě jednou sklo

Českou stopu najdete i v hotelu Puradies v rakouském Leogangu. Zvenku nenápadná stavba ve stylu starých horských chalup hojně využívá masivní dřevo a přírodní kámen, uvnitř ale nabízí moderní designový luxus. Pozadu nezůstává ani přírodní biotop s wellness areálem. Unikátní je především bar Freiraum: barový pult, sedací soupravy i točité schodiště vedoucí do patra jsou vyfrézované z 16 000 dubových kostek a vypadají, jako by se vznášely. Nad nimi pak „plují“ ručně foukaná svítidla Large Soap od české sklářské společnosti Bomma. Bar už získal několik ocenění, mimo jiné cenu German Design Award či ocenění nakladatelství Falstaff jako nejlepší bar v německy mluvících zemích.
 

Co byste měli vědět o Designbloku?

Stejně jako v předchozích letech je tradičně hlavním výstavním domem Designbloku Výstaviště v Praze-Holešovicích. V Průmyslovém paláci to bude Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudio – prostor pro výrobce a Designerie – centrální hala s instalací českých tvůrců, v Lapidáriu pak Art house, prostor pro sběratelský design. Další instalace jsou umístěny na venkovní ploše Výstaviště a také v řadě galerií, výstavních prostor a showroomů po celé Praze.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Czechdesign Shop

Czechdesign Shop

Od roku 2003 pomáháme na svět designu, který mění každodenní život k lepšímu. Provozujeme obchod plný designu s tvorbou českých designérů.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Újezdě, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Muzeum Montanelli je jedním z mála privátních muzeí v České republice, ale spíše než muzeem by se mělo nazývat galerií. Převážnou většinou výstav totiž tvoří sbírky současného umění. Zažijte atmosféru, kde se snoubí moderní umělecké styly s historií.

Pavilon skla Klatovy

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Botas – legendární značka bot

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie.

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Prosklená fasáda perly české funkcionalistické architektury Domu uměleckého průmyslu Svazu československého díla zářila nad pražskou Národní třídou od roku 1936. Postupně však začala chátrat a donedávna se jen sumtně a tiše rozpadala. Novou šanci dal budově kulturní klub DUP36 s divadlem X10.

Arthouse Hejtmánek – galerie a aukční dům

Arthouse Hejtmánek – galerie a aukční dům

Bubenečský Arthouse – překrásná vila ze 17. století manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových – v současnosti slouží jako aukční dům a galerie. Vila se návštěvníkům otevírá pouze při příležitosti výstav nebo pravidelně pořádaných aukcí a je důstojným domovem pro umění, starožitnosti a design.

Další aktuality

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.
Praha | Gurmánská turistika

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky