Úvod > Aktuality > Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů krok za krokem
Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů krok za krokem
"> "> ">
Kultura

Exkurze do výroben vánočních ozdob: nahlédněte do tajů výroby skleněných skvostů krok za krokem

  • Vydáno13. prosince 2019
Chcete pořídit svým blízkým opravdu originální dárek? Toužíte nasát vánoční atmosféru v klidu a pohodě? Máme pro vás báječné tipy, jak strávit adventní čas ve výrobnách vánočních ozdob a přitom nakoupit originální ručně vytvořené vánoční ozdoby.

Nejen klasičtí ptáčci ze Dvora Králové

Dvůr KrálovéZajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Firma pořádá exkurze do výroby pro skupiny nad 15 osob. Exkurze je určena pro ty, kteří chtějí vědět, jak složitým procesem probíhá výroba vánočních ozdob. Exkurze probíhají v pracovních dnech se zahájením od 7.30 – 13.00 hodin. Technologická přestávka 9.00 – 9.30 hodin. Celá prohlídka s odborným výkladem trvá asi 60 minut. Exkurze je nutné rezervovat předem. Ozdoby si můžete vybrat a zakoupit v podnikové prodejně za zvýhodněné ceny. Vstupné stojí 50 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti. Prodejna je otevřena do 20. 12. 2019, včetně sobot (9:00 – 12:00).
 

Tradiční ozdoby ze skleněných perlí v Rautisu

RautisToužíte vidět, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí Rautis v Poniklé v Podkrkonoší. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. 

Otevřeno je celoročně i o víkendech. Exkurze probíhají každý den (mimo 24. a 25. 12. 2019) a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech a zimních prázdninách pak každou celou hodinu od 9.00 do 15.00 hodin. Prohlídku je nutné předem rezervovat na webovém formuláři firmy Rautis.
 

Baňky a foukané ozdoby ze Vsetína

IrisaIRISA, výrobní družstvo Vsetín se specializuje na ruční výrobu skleněných vánočních ozdob a nabízí rozsáhlý sortiment vánočních ozdob v široké barevné škále. V areálu družstva se nachází podniková prodejna, kde si mohou návštěvníci vybrat a zakoupit vánoční ozdoby.

V závodě, který začínal jako sklářské výrobní družstvo, vyrábějí vánoční koule, ovály a špice s 15 000 vzory a 900 druhů figurek. Při exkurzi uvidíte, jak se ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby vyrábějí, a to celoročně od pondělí do pátku mezi 9.00 a 12.00 hodinou. Vstupné stojí 40 Kč a je nutná telefonická objednávka předem.


Slezská tvorba sněhuláků, medvídků, koní a dalších figurek

Slezská tvorbaBez českých skleněných vánočních ozdob nemají Vánoce ten správný třpyt, tvrdí ve výrobním družstvu Slezská tvorba Opavě. Při exkurzi uvidíte, jak se tradiční vánoční ozdoby od obvyklých koulí přes olivy, rakety, zvonky a špice až po volně foukané tvary, srdce a figurky, vyrábějí, a to od ručního foukání přes stříbření, máčení a malování až ke konečnému balení. V Opavě se ruční výrobou českých skleněných vánočních ozdob zabývají již od roku 1951! Základní sortiment tvoří koule o velikosti 4–10 cm, olivy, rakety, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem (srdce, figurky). Každá vánoční ozdoba je ručně zpracovaný originál – druhou naprosto stejnou nenajdete!

Exkurze je třeba objednat předem, probíhají v pracovních dnech a začínají vždy v 8.00, 9.00, 10.00, 12.00, 13.00 hod. Vstupné stojí 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti. Také tady můžete vyzkoušet svou zručnost v kreativní dílně, kde si pod vedením zkušených malířek namalujete vánoční ozdobu dle vlastní fantazie. Výroba jednoho kousku vás vyjde na 30 Kč.
Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně – exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.