Úvod > Aktuality > České značky: sklárny Kavalierglass
Zážitky

České značky: sklárny Kavalierglass

  • Vydáno13. října 2021
Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.
Když se řekne Sázava, většina z vás si představí řeku, stejnojmenné město, Posázavský Pacifik a Sázavský klášter. S městem jsou však spojené i osudy skláren Kavalier. Historie sklářské dynastie se začala odvíjet v roce 1835, když manželé František a Antonie Kavalírovi koupili mlýn Na Kácku; tehdy ležel asi dva kilometry od Sázavy proti proudu řeky. O dva roky později u mlýna postavili Svatoprokopskou sklářskou huť, prvopočátek dnešní společnosti Kavalier.
 

Sklárny Na KáckuNezbytným doplňkem sklářských hutí bývaly sklářské osady: vznikaly kolem lesních hutí na Šumavě a v Jizerských, Lužických nebo Krušných horách stejně jako na břehu Sázavy. Zatímco ale lesní sklářské pece zpravidla během třiceti až čtyřiceti let spálily dřevo z lesů v širokém okolí, než je skláři museli opustit a odstěhovat se zase jinam, Svatoprokopská sklářská huť měla štěstí: přímo po řece Sázavě k ní připlouvaly vory ze šternberského panství a přísun dřeva tak měla zajištěný navždy.

Zakladatel sklářské dynastie František Kavalír záhy vyvinul tvrdé draselno-vápenaté sklo a pustil se do výroby laboratorního skla pro lékárny a laboratoře. Už v roce 1847 jeho posudek zveřejnil německý odborný časopis, v roce 1855 za něj sklárna získala čestné uznání na mezinárodní výstavě v Paříži. O šest let později pak samostatná expozice laboratorního skla Kavalírovy sklárny získala na světové výstavě v Londýně zlatou medaili a během následujících desetiletí české laboratorní sklo téměř ovládlo světové trhy.
 

Jak se z Kavalíra stal KavalierPo smrti zakladatele hutě Františka Kavalíra se vedení sklárny se ujal jeho syn Josef. V roce 1882 postavil ve sklářské osadě Na Kácku druhou sklářskou huť a pojmenoval ji na počest svého otce František. Protože Tou síť stálých zákazníků v té době sahala od Spojených států až po Čínu, z obchodních důvodů si také změnil příjmení na Kavalier.

Na počátku 20. století Sázavu i sklárnu spojila se světem železniční tratí Kolín–Čerčany a v dalších letech se sklárny rozšířily ještě o hutě Josef (1902) a Vladimír (1922). Rodina se na vedení sklárny podílela 85 let, až do tragické předčasné smrti Vladimíra Kavaliera, jméno ovšem v názvu společnosti navzdory různým proměnám zůstalo dodnes.
 

Sklárny Kavalierglass jak je neznáteS výrobou varného skla pro domácnosti sklárny začaly v roce 1923 a současně uvedly na trh první borokřemičité laboratorní sklo PALEX. Následovala další speciální skla a také několik fází modernizace. Sklárny Kavalier se podílely na několika technicky a řemeslně velmi náročných zakázkách. V Sázavě se například vyráběly skleněné obklady pro stěny dvou stanic trasy B pražského metra a také plášť pro Novou scénu Národního divadla v Praze. Pro vinařské družstvo Templářské sklepyjihomoravských Čejkovic sázavští skláři vyrobili největší láhev na víno: měří dva metry, sedm centimetrů a šest milimetrů, a pojme 200 litrů vína. V posledních letech rozšířily sortiment skla pro domácnosti další lisované výrobky z kolekce Smart Touch, které pro sklárny Kavalier navrhl milánský designér Christian Hartmann. Nejprodávanější hranatý pekáč se skleněným víkem získal ocenění Grand Design. Sklárny rovněž spolupracují s mladými designéry ze studia DeForm a Dechem a nabízí zákazníkům úplně nové, netradiční produkty především v oblasti originálních svítidel.
 

Huť František

Vzpomínáte si na huť František, postavenou v osadě Na Kácku ve stylu původních lesních hutí? Už dávno nestojí daleko za městem, místo se stalo součástí Sázavy. Ačkoli nejstarší huť manželů Kavalírových podobně jako prastará sklářská vesnička už dávno neexistují, huť František se dochovala téměř v původní podobě. Po revitalizaci se proměnila v Centrum sklářského umění, mapující tradiční řemeslo a dokumentující českou sklářskou tradici.

Prohlédnete si rozsáhlou sbírku moderního skla, odhalíte tajemství jeho výroby a dokonce si i leccos můžete sami vyzkoušet – chce to jen trefit správný čas a některé z akcí či kurzů, které se tu pravidelně pořádají.
 

Víte, že…?

  • Jak se dostanete k huti František? Od kláštera a z centra města jednoduše: stačí sejít k řece a najít červenou značku, která vede po břehu proti proudu Sázavy. Můžete se vydat i přes město, tedy přes náměstí Voskovce a Wericha a přes sídliště, ale to přijdete o jedno z nejhezčích míst Sázavy, lesopark Havránka. Uvidíte, že oblíbené místo procházek učaruje i vám. Značka vás dovede téměř až k cíli, jen v okamžiku, kdy vyústí do ulice Na Kácku a ostře odbočí k lávce přes řeku, musíte zamířit opačným směrem k jihu; k huti je to z nábřeží Sázavy skutečně jen kousek.
  • Členové rodiny Kavalírových se neproslavili jen jako skláři: jedna z dcer si vzala známého básníka Josefa Václava Friče, a jejich syn Josef Jan Frič založil hvězdárnu v Ondřejově. Jedna z dcer Antonie Kavalírové-Veselé se provdala za Bedřicha Frídu, překladatele, dramaturga a spisovatele, jinak bratra Jaroslava Vrchlického, druhá byla ženou básníka Josefa Václava Sládka.
Kavalier – designové i laboratorní sklo

Kavalier – designové i laboratorní sklo

Kavalierglass alias Simax ze Sázavy je předním evropským výrobcem laboratorního, technického a varného skla pro domácnost, který má již 180letou tradici ve výrobě borosilikátového skla.

Láhev na víno z Templářských sklepů v Čejkovicích – největší vinná láhev v České republice

Láhev na víno z Templářských sklepů v Čejkovicích – největší vinná láhev v České republice

V Templářských sklepích Čejkovice nechali vyrobit největší láhev na víno, která je přesnou kopií originální láhve na víno Templářské sklepy. Láhev má také vypískovaný znak Templářů, korkovou zátku a originální etiketu.

Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Další aktuality

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 23. až 24. září 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Vzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách v sobotu 16. září 2023 a navštivte místa, kde prožil všechna svá dobrodružství. Letos se koná už 20. ročník oblíbené podzimní akce.
Středočeský kraj | Letní sporty

Sobotní slavnosti propojí vltavské břehy mezi Klecany a Roztoky

V sobotu 16. září se od 13 hodin odopoledne až do půlnoci opět propojí vltavské břehy mezi obcemi Klecany a Roztoky u Prahy proplouvajícími loděmi, díky kterým si návštěvníci budou moci užít program 11. ročníku Slavností pravého a levého břehu. Oba břehy nabídnou koncerty, divadla, soutěže, hry a mnohem víc. V bohatém sportovním a kulturním programu pro celou rodinu, bez vstupného, si najde každý to své. Cílem slavností je vzájemné setkání, společné zážitky, spolutvoření i prezentace obcí.
Středočeský kraj | Zážitky