Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… českém designu
7 věcí, které nevíte o… českém designu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… českém designu

  • Vydáno27. ledna 2022
Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

1. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Fanoušci designu by se měli vypravit do Brna, kde se po několikaleté rekonstrukci otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum. Stalo se novou platformou pro design, módu a umění, vznikly nové výstavní prostory i stálé expozice. Nosným prvkem je stálá expozice Design 2000+, průřez sbírkou z různých úhlů pohledu.

Příběh designu je vyprávěn pomocí produktů, které na našem území vznikly. Na velkolepém celku se podíleli všichni důležití lidé současné umělecké scény, namátkou oděvní návrhářka Liběna Rochová, která darovala Moravské galerii rozsáhlou kolekci oděvů a doplňků z posledních třiceti let své tvorby, designér Maxim Velčovský, architekt Marek Štěpán, autor barevného interaktivního Mraku, studio Olgoj Chorchoj, sochař Krištof Kintera, šperkařka Eva Eisler, designér Jiří Pelcl či designérka a autorka ikonických svítidel Lucie Koldová. Její dlouhodobá samostatná výstava Lightness představuje vrcholné kousky její tvorby.
 

2. Design v Severočeském muzeu v Liberci, Centru DOX a Kunsthalle Praha

Chystáte se do Liberce? Pak byste se měli zastavit v Severočeském muzeu, které bylo založeno v roce 1873 jako vůbec nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Hlavní budova na Masarykově třídě po rekonstrukci nabízí řadu novinek, například expozici Krása + užitek. Mapuje vývoj evropského uměleckého řemesla a životního stylu středních a vyšších společenských vrstev od antiky přes středověk až po současnost.

O stabilní přísun nových podnětů se stará také Centrum současného umění DOX v Praze 7. Bývalá továrna v Holešovicích je sama o sobě příkladem špičkové současné architektury. Výstavní prostory doplňuje oceňovaná Vzducholoď Gulliver, design shop, knihkupectví, archiv výtvarného umění a bohatý výstavní a umělecký program.

Očekávanou událostí roku 2022 je otevření nového prostoru pro umění v Praze. Kunsthalle v bývalé Zengerově transformační stanici na Malé Straně nabídne výstavní plochy, vzdělávací centra, místo pro společenské aktivity i kavárnu s terasami a vyhlídkou. Otevření se chystá 22. února 2022 a hned na začátku Kunsthalle vzdá hold bohaté minulosti vlastní budovy. Program začne výstavami Kinetismus: 100 let elektřiny v umění a Elektřina ve městě, elektřina v architektuře.
 

3. Originální prostor i forma: Bomma Atelier v Praze

kubistickém domě Diamant z roku 1912 v pražské Spálené ulici vznikl Bomma Atelier, prezentační prostor českého výrobce moderních křišťálových svítidel. Sklářská společnost, jejíž sklárna se otevřela přesně sto let po vzniku tohoto kubistického klenotu, si byt pronajala přímo od potomků spisovatele, politika a představitele prvorepublikové avantgardy Adolfa Hoffmeistera, který dům nechal postavit a v bytě žil. Interiér, kde jsou poprvé k vidění pohromadě všechny kolekce svítidel značky BOMMA, navrhla designérka Sophie Wannenes, která má svůj ateliér v Miláně, ve spolupráci s českým designérem Václavem Mlynářem. „Koncept vychází ze současných evropských trendů, do nichž jsou zapojeny barvy tak, aby vytvořily až scénografickou, avšak zcela harmonickou atmosféru. Výsledkem je reálné místo pro život, práci i vzdělávání, prostředí pro designéry i značky, které spojuje láska k designu,“ komentovala vznik ateliéru Sophie Wannenes.
 

4. Design kolem nás: nábytek, vyhlídky a odpočinek v lese

Se skvělým designem se potkáváme i v každodenním životě a nemusíme kvůli němu chodit do muzea. Jsou to například stavby Evy Jiřičné, tvorba sochaře, skláře a designéra Ronyho Plesla, hračky od Ladislava Sutnara, textilie z recyklované merino vlny od držitelky ceny Designér roku 2018 Terezy Rosalie Kladošové anebo nábytek. Česká značka TONBystřice pod Hostýnem začala spolupracovat s německým designérským studiem KaschKasch a vznikla kolekce stolů P.O.V. neboli Point of View. Jde právě o úhel pohledu: působí nenápadně, ale zároveň se může stát středobodem místnosti.

Radost všem obdivovatelům futuristických tvarů dělá i rozhledna Špička na Malém Špičáku u Tanvaldu, navržená architekty z libereckého ateliéru Mjölk. Stejné studio je autorem lesoparku nazvaného Hlídka na Stráži u Rokytnice nad Jizerouvyhlídkami Horník, Liška, Ovce a Medvěd. Podobnou potěchou je série nových stezek, vyhlídek a odpočinkových objektůHorní Bečvě. Henkai Architekti tu nachystali zídky vyrobené z místního kamene, na vrcholu kopce pak objevíte tři vyhlídkové krychle: zastřešené, bez stěn, s mobiliářem z dubového dřeva. Kdo hledá místo k posezení, zamyšlení či občerstvení, může se zastavit a zůstat.
 

5. Úspěchy českého designu ve světě

„Český design je ve světě čím dál úspěšnější. Je to tím, že od svých počátků těsně po revoluci dnes konečně dospěl,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny Adam Štěch, jeden z nejrespektovanějších teoretiků designu u nás. Zatímco v 90. letech náš sklářský průmysl téměř zkrachoval, posledních pět let do toho skláři zase šlapou naplno. A mají úspěch, jak prozrazují například trofeje pro vítěze tenisového turnaje Mubadala World Tennis Championship v Abú Dhabí či obří světelná instalace s tichomořskými draky (za oběma stojí značka Lasvit) nebo svítidlo Crystal Swell pro letiště v Los Angeles či Zahradní slavnost na letišti Changi v Singapuru od společnosti Preciosa. Slávu českého sklářství šíří do světa také kouzelné vánoční ozdoby značek Irisa, Rautis, DUV a Slezská tvorba, pozornost vyvolal i český pavilon na výstavě EXPO v Dubaji anebo soubor domků podobných kokosovým ořechům v prázdninovém resortu Art Villas Costa Rica na Kostarice; navrhlo jej studio Archwerk, interiér pak studio Formafatal.
 

6. Odkaz architekta a designéra Josefa Hofmanna

Architekt a designér Josef Hoffmann (1870–1956) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci. Bohužel téměř žádný z předmětů se dnes už nevyrábí. Výjimkou jsou židle 811 od české nábytkářské značky Ton anebo příbory od italské značky Alessi.

S dílem Josefa Hoffmanna se seznámíte v rodném domě v Brtnici na Vysočině, o který pečuje Moravská galerie, anebo ve Vídni. Doposud nejobsáhlejší retrospektivu z celého jeho díla aktuálně připravilo Muzeum užitého umění / Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také MAK. Výstava Progress Through Beauty s více než 1000 exponáty přibližuje Hoffmannovo monumentální dílo, které pokrývá všechny aspekty každodenního života, od architektury přes interiérový design a módu až po praktické předměty pro každodenní použití.
 

7. Design a akce roku 2022

Designu se věnuje řada akcí, jejich konání ale bude záviset na aktuální situaci. V první řadě je to DesignblokPraze, největší česká přehlídka designu. Za vidění stojí i Design Supermarket, Prague Design Week a Czech Design Week, netradiční přehlídka autorské tvorby studentů z Baťovy univerzity a mladých designérů Zlín Design Week, grafické Bienále 2022 v Brně nebo Meet Design v Ostravě. Do kalendáře byste si měli poznačit i datum konání Signal festivalu 2022 v Praze; pokud situaci nezkomplikuje další vlna pandemie, měl by proběhnout od 6. do 9. října 2022.
Výstava Design  – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

26.11.
26.2.
Výstava Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

Přehlídka tvorby Jiřího Pelcla mapuje čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra, který prošel řadou tvůrčích období odrážejících nejenom vývoj užitého umění posledních dekád, ale i politické, sociální a ekonomické změny.

Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniká na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Objekt Mrak na terase Uměleckoprůmyslového muzea v Brně

Objekt Mrak na terase Uměleckoprůmyslového muzea v Brně

Exteriérový objekt Uměleckoprůmyslového muzea v Brně pochází z dílny Ateliéru Štěpán. Mrak vytváří a zdůrazňuje vstup do muzea ze strany městského centra. Je navržený jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách.

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Česká značka Preciosa Lighting rozzářila nejlepší letiště světa: Letiště Changi v Singapuru, díky své poloze jeden z hlavních dopravních uzlů jihovýchodní Asie. Svítící instalaci Garden Metamorphosis pro odletovou halu Terminálu 1 vyrobili skláři z Kamenického Šenova.

Vyhlídky nad lomem v Horní Bečvě

Vyhlídky nad lomem v Horní Bečvě

Na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě stojí tři minimalistické rozhledny. Nabízejí místo k relaxaci i hezkému výhledu do krajiny.

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Společnost Lasvit přináší krásu, štěstí, světlo a kus českého sklářského umění zákazníkům z celého světa. Na kontě má jak největší svítící šperk na světě v podobě dvou draků, vlnících se nad hlavami návštěvníků Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří, tak instalaci zvanou Ledovec ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Ta je největším evropským dílem Lasvitu.

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Signal festival 2022

13.10.
16.10.
Signal festival 2022

Desátý ročník Signal Festivalu. Umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Nová výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 na podzim 2021. Galerie se nachází v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Atelier Bomma

Atelier Bomma

Bomma kombinuje tradiční sklářské řemeslo s moderními technologiemi a designem. Ve spolupráci s nejlepšími českými designéry vytváří ručně foukaná světla. Krása vyladěná do detailu.

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze

Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Ryze česká rodinná firma Titania Lux se sídlem v Železném Brodě, městě s tradiční sklářskou výrobou, vyrábí tradiční klasické české křišťálové lustry. Zabýváme se také výrobou bytových interiérových svítidel a svítidel na zakázku. Nabízí také demontáž, montáž, čištění a repas starých lustrů.

Brno předměstí Vídně

15.11.
23.2.
Brno předměstí Vídně

Nejnovější stálá expozice Moravské galerie v Brně.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

České sklo – synonymum kvality a tradice

České sklo – synonymum kvality a tradice

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

SmetanaQ – café & bistro

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.