!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Střední Čechy
Střední Čechy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Hrad Karlštejn "> Hrad Krivoklát "> Zámek Konopište "> Sázavský klášter "> Ceský Šternberk "> Chrám sv. Barbory v Kutné Hore "> Hrad Kokorín "> Melník "> Svatý Jan pod Skalou "> Zámek Lány "> zámek Veltrusy "> Lom Velká Amerika "> Hrad Tocník "> Svatá Hora "> Melnické podzemí "> Domašínská brána
+ Přidat foto

Střední Čechy

Prozkoumejte ulice starobylých měst a městeček, údolí pěti řek, tedy Berounky, Sázavy, Vltavy, Labe a Jizery, vydejte se do lesů Křivoklátska, do rovin v Polabí, na skalnaté hřebeny Brd anebo do jeskyní a důlních štol Českého krasu. Na výlet zve krajina, která se jako široký pás ovíjí kolem Prahy!

Nejoblíbenější místa Středních Čech: zábava ve vodě, muzeích i v bludištích

Nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark Čestlice, O kousek dál najdete další oblíbená místa, zámek s rozlehlým parkemPrůhonicích a pivovar Velké Popovice; při prohlídce se seznámíte s jeho historií a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech. Fandy automobilů přivítá Mladá Boleslav a Škoda Muzeum: představí vám příběh automobilky, která se chlubí více než 120 let dlouhou a nepřerušenou výrobní tradicí. A pak je tu trojlístek známých šlechtických sídel: hrad Karlštejn, zámek Konopiště a zámek Loučeň, kde v zámeckém parku objevíte řadu bludišť a labyrintů.
 

Co musíte vidět ve Středních Čechách

Při toulkách prastarými uličkami Kutné Hory pochopíte, proč se o ní hovořilo jako o stříbrné pokladnici českého království. Krásné a výstavné domy, chrámy a paláce dodnes prozrazují bohatství zdejších měšťanů a díky nim bylo město roku 1995 zapsáno mezi památky UNESCO.

Pozornost si zaslouží především gotický chrám sv. Barbory, bývalá královská mincovna ve Vlašském dvoře, Kamenný dům na Václavském náměstí nebo Jezuitská kolej, v níž sídlí Galerie Středočeského kraje. Do dob, kdy bylo podzemí města provrtáno stříbrnými doly, vás zavede České muzeum stříbra v paláci zvaném Hrádek, vinná réva, vysazená na historických terasách, zase připomene tradice zdejšího vinařství.


Další architektonický skvost leží stranou historického centra v Kutné Hoře-Sedlci, ale vynechat ho by byla veliká chyba. Právě tady objevíte katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, upravenou na počátku 18. století mistrem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim. Jeho dílem je i hřbitovní kostel Všech Svatých, v jehož podzemní kapli se skrývá věhlasná kostnice s lehce morbidní výzdobou z lidských kostí.
 

Koho a co byste měli znát z historie dolování

Leckde ve středních Čechách narazíte na stopy dávných celebrit: králů, knížat, císařů, princů a následníků trůnů. Představme si však ty, jejichž jména si už dnes nikdo nepamatuje: horníky, kteří většinu svého života prožili pod zemí. Jen díky nim dnes v okolí Prahy můžete navštívit řadu jedinečných technických památek, štol, dolů a hornických skanzenů. Prohlídky podzemních štol i atraktivní jízdu důlním vláčkem nabízí například Hornické muzeum v Příbrami, pod zem nahlédnete také v expozici důlní techniky Chrustenická šachta a v ukázkové štole, která je součástí skanzenu Solvayovy lomy.

Řadu akcí pro veřejnost připravuje Hornický skanzen dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna, nahlédnout smíte i do starých zlatých dolů, o něž pečuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.

Velkým zážitkem je rovněž prohlídka středověkého stříbrného dolu, který je součástí Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, anebo nahlédnutí do vápencových lomů Velké a Malé Ameriky.
 

Cestovatelská potěšení v okolí Prahy

Milujete kuriozity a baví vás bloudění? Pak musíte navštívit zámek Loučeň a projít si řadu labyrintů a bludišť v zámeckém parku.

Další bludiště objevíte v bylinkových zahradách u historické vesničky řemesel a umění Botanicus v Ostré, skvělým místem pro milovníky přírody a romantické architektury je i Průhonický či Vlašimský park.


S dětmi se vypravte třeba za slavnými medvíďaty z Večerníčku; dnes už z nich vyrostli pěkní dospělí medvědi a těší se na vás v berounském Medvědáriu. Romantiku plnou skal, mostů a tunelů zažijete při projížďce po legendární trati Posázavského Pacifiku; vláček vás pohodlně doveze až do Ladova kraje, kde se můžete vypravit na putování s kocourkem Mikešem. Rozhodnete-li se raději zůstat na železnici, jste zváni do Železničního muzea Českých drahLužné u Rakovníka anebo na výlet Polabím po úzkorozchodné trati Kolínské řepařské drážky.

Poznejte okolí Prahy a nejznámější české hrady a zámky...

Karlštejn či Křivoklát, zámky Konopiště, Jemniště nebo Žleby. Originální zážitky slibuje labyrintárium zámku Loučeň anebo zámecký park ve Vlašimi.

Aktuality z regionu

21. leden 2022 8:00

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Průhonice
Hledáte inspiraci na víkend anebo lék na duši unavenou ze šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta.

Ubytování a restaurace

Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Střední Čechy
Tree house Hrusice

Tree house Hrusice

Hrusice, Střední Čechy
Glamping Brdy

Glamping Brdy

Rožmitál pod Třemšínem, Střední Čechy