Úvod > Co chcete dělat? > Čechův Mlýn
Čechův Mlýn
"> "> ">    Apartmán Kolben "> Apartmán Rybáři "> Apartmán Rybáři "> Chata Ota "> Gril vigvam "> Chata Ota "> Apartmán Rybáři ">    Apartmán Kolben "> Louka "> Gril vigvam "> Louka "> Gril vigvam "> Chata Ota ">    Apartmán Kolben "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Ubytování

Čechův Mlýn

Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen. Vypravte se do počátků doby elektrické v Čechách. Čechova elektrárna, jedna z prvních svého druhu u nás vyrábí proud dokonce i dnes.
Čechův mlýn patří mezi jeden ze sedmi divů Rakovnicka. Unikátní panenská příroda obklopuje řeku Berounku. Nedotčená příroda poskytuje prostort pro milovníky nekonečných procházek, dostatečně se zde vyřádí vodáci, rybáři i plavci. Zahlédnout je možné mloky, bobry, černé čápy, volavky a další množství zvířat a krásných rostlin.

Milovníci historie a techniky si mohou prohlédnout jedinečný elektroskanzen – technickou a kulturní památku. Prozkoumat nedaleký hrad Týřov a hlavně se nadýchat vzduchu, který tady ještě voní! Inspirujte se místem, které miloval spisovatel Ota Pavel, energii tu dobíjel Honza Vyčítal a na ryby se občas zastaví oblíbený Jakub Vágner.

Když se v prosinci roku 1920 poprvé rozsvítily ve Slabcích lampy elektrického osvětlení, byla to taková záře a něco tak nového, neznámého, že z okolních vesnic přijely tři hasičské sbory v domnění, že ve Slabcích hoří. Střídavý elektrický proud tehdy do Slabec tekl z malé vodní elektrárny, kterou ve svém mlýně na řece Berounce u Šlovic vybudoval mlynář Václav Čech.

Prohlídka Čechovy malé vodní elektrárny v areálu mlýna, jehož historie sahá až do poloviny šestnáctého století, je výjimečnou výpravou po počátků doby elektrické v Čechách. Na unikátně dochovaném technickém zařízení elektrárny, v němž vyniká generátor značky Siemens z přelomu 19. a 20. století a naftový motor značky Škoda z 20. let 20. století, vám vnuk zakladatele elektrárny Ing. Petr Čech ukáže, jak se elektřina vyráběla před téměř 100 lety, a seznámí vás i se současností elektrárny, využívající k výrobě elektřiny stejně jako ve svých počátcích ekologickou sílu vody řeky Berounky.
 
Poutavé vyprávění o elektřině zpestří Petr Čech o zajímavé kapitoly z rodinné kroniky mlynářského rodu Čechů, blízce spřízněného s prezidentem Edvardem Benešem (jehož oba dědové pocházeli ze Šlovic), i spisovatelem Otou Pavlem. Otevřeno je zde po domluvě, proto doporučujeme prohlídku dohodnout předem po telefonu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
28.8.
29.8.
Bitva na zámku Zbiroh

Bitva na zámku Zbiroh

Zbiroh, Plzeňsko a Český les
31.7.
Hradozámecká noc na hradě Krakovec

Hradozámecká noc na hradě Krakovec

Krakovec, Střední Čechy
14.8.
Miriam Bayle & Viktor Jerman Duo

Miriam Bayle & Viktor Jerman Duo

Krakovec, Střední Čechy
24.7.
Roztocké pivní slavnosti

Roztocké pivní slavnosti

Roztoky, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Obžerstvení u kostela

Obžerstvení u kostela

Hlince, Plzeňsko a Český les
Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška Broumy

Broumy, Střední Čechy
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Střední Čechy