Úvod > Aktuality > Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám
Životní styl

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

  • Vydáno29. dubna 2023
Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
KeltNejznámější keltské svátky byly čtyři, a to Samhain, Imbolc, Beltain a Lughnasad. Právě nyní klepe na dveře Beltain, svátek jara, tepla, ohně a života, který podobně jako Samhain smazává hranice mezi naším světem a světem mrtvých. Jeho čas přichází 1. května, ale protože keltský den začínal večerem, správný Beltine má datum 30. dubna. Už vám nejspíš došlo, že tenhle svátek má řadu různých jmen, ať jej budeme nazývat Beltain, obyčejně po česku čarodějnice anebo Valpuržina či Filipojakubská noc.
 

Beltain a Keltové v Nižboru

KeltKde jej můžete oslavit? Třeba na zámku Nižbor, který se proměnil v jedno z center keltské kultury; oslavy svátku Beltine začínají v sobotu 29. dubna a těšit se můžete například na ukázky a výuku dobových tanců, souboje keltských bojovníků, keltská řemesla a stylové občerstvení, na děti čeká archeologická dílna a soutěže. Udatní bojovníci Vousova kmene předvedou své bojové umění, zatímco jejich ženy vás okouzlí nejen svou krásou, ale i řemeslnou zručností. Pro děti jsou připraveny zábavné archeologické dílny.
 

Oslavy slunovratu v Rožnově pod Radhoštěm

svatojánská nocJak se za dávných časů slavil slunovrat aneb Svatojánská noc se dozvíte 23. června ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Svatojánská noc předchází den svatého Jana, počátek léta. Tato noc je plná magie a kouzel. Je pokračováním letního slunovratu, kdy se vítá léto a teplé, úrodné měsíce. Tradice a rituály, které se na mnoha místech ještě i dnes udržují, sahají daleko do starověku. Po celé generace se v noci z 23. června na 24. června chodilo na sběr bylinek do léčivých nebo kouzelných lektvarů a všichni toužili nalézt alespoň jednou pověstný kouzelný květ kapradí. Přijďte si zvyky a legendy připomennout do Valašského muzea – čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů.
 

Keltské noci v Harrachově

Keltská noc je hudební festival, jehož posláním je zábavnou formou připomínat kulturní propojenost všech Evropanů prostřednictvím „keltství“ a keltských genů, které ovlivnily kulturu po celém světě. Mimo to si přehlídka v Harrachově připisuje hned dvě výjimečnosti oproti jiným akcím podobného druhu, a to že se právem označuje za festival s nejhezčím výhledem a festival pořádaný v nejvyšší nadmořské výšce v ČR! Kde jinde tohle všechno najdete! Krkonošská Keltská noc zaplní od čtvrtka 10. do soboty 12. srpna areál pod skokanskými můstky v Harrachově.
 

Keltské oslavy léta

Svátkem, který u nás téměř pohřbily nánosy času, je Lughnasad. Šlo o světské svátky bez náboženských rituálů a řinčení zbraní, poklidné letní svátky plné setkávání, společenských akcí, soutěží, závodů a přátelské atmosféry. Lughnasad byl také svátkem sedláků a rolníků, prosících o dobrou úrodu, tak trochu obdoba dožínek. Slavit se začalo obvykle kolem 1. srpna a oslavy trvaly celý týden – v teplém létě nebylo kam spěchat.
 
Nasavrkách na zámku si můžete prohlédnout expozici Keltů, k návštěvě láká i keltský archeoskanzen a nedaleké oppidum v Českých Lhoticích. Nejlepší čas k výletu nastane po celý jeden červencový týden od 28. do 30. července, kdy se tu koná festival keltské kultury Lughnasad. Vyzkoušíte si dávná řemesla, keltská klání a tance, poslechnete keltskou hudbu, ochutnáte různé dobroty, projdete si tajemný labyrint a ve stáncích si můžete vybrat šperky, keramiku nebo batikované oděvy. Historický program se letos nese v duchu Galských válek. Mezi základní pilíře programu patří divadelní scénky, keltské klání, bojový turnaj nebo lughnasadový obřad.
Historické odpoledne

24.6.
Historické odpoledne

Odpoledne plné historické hudby, tance, rytířských soubojů, práskání bičem a mnoho dalšího Vás čeká na nádvoří toužimského zámku.

Germania subacta

1.9.
2.9.
Germania subacta

Největší římsko-barbarský festival v České republice již klepe na dveře!

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad – Nasavrky 2023

28.7.
30.7.
Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad – Nasavrky 2023

Oslava keltského svátku Lughnasad v Zemi Keltů – festival Lughnasad. Přijeďte si užít keltské hudbu, velkou bitvu, dobré jídlo a pití a supr náladu Těšit se můžete na dobová řemesla, skvělé kapely, přednášky o historii i workshopy.

Keltská noc 2023 v Plumlově

20.7.
22.7.
Keltská noc 2023 v Plumlově

Zveme vás na mezinárodní hudební festival Keltská noc konaný tradičně koncem července v Plumlově v Kempu Žralok.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Keltský skanzen Jivjany

Keltský skanzen Jivjany

V obci Jivjany na Domažlicku vzniká keltský skanzen zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Jeho součástí se stanou kromě obytných domů a opevnění také dílny jako je kovárna, hrnčírna či tkalcovna.

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum připomíná osídlení v okolí řeky Cidliny ve 4. a 3. stol. p. n. l. Expozice pamatuje nejenom na dospělé, ale i na děti všech věkových kategorií.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Hrádek Šember u Doubravčic

Hrádek Šember u Doubravčic

Na hraně kaňonovitého údolí říčky Šembery u Doubravčic najdete zbytky hradu. Kdysi zde stálo rozlehlé slovanské hradiště, později tu byl postaven malý hrádek, který zanikl v průběhu husitských válek.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až nám bude nejhůř.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Kladna

Město Kladno a jeho okolí nabízí spoustu možností, jak si užít den s rodinou, kamarády anebo klidně i návštěvou zajímavých míst o samotě. Vybrat si můžete z mnoha technických památek, rozhleden, muzeí, ale i z přírodních zajímavostí nebo zábavních center. Dětem udělá radost návštěva aquaparku, medvědária či Zooparku Zájezd. Dospělí mohou vyzkoušet návrat do minulosti návštěvou hornického skanzenu Mayrau nebo interaktivního Muzea věžáků.
Středočeský kraj | Památky

Lešanské muzeum zahajuje v sobotu novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 24. muzejní sezóny, a to v sobotu 27. května. Vojenské technické muzeum Lešany si za více než dvacet let své existence získalo velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné je do muzea zdarma.
Středočeský kraj | Památky

Turistický autobus vás v létě zaveze do Brd i na Svatou Horu

V sobotu 17. června 2023 letos poprvé vyjede okružní cyklobusová linka s označením 5B, která každý víkend až do poloviny září poveze turisty a cyklisty z Příbrami do Kozičína nebo Orlova za krásami a klidem Brd.
Středočeský kraj | Letní sporty

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 27. 5. 2023 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 27. až 28. května 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

V sobotu 27. května čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina kulturní akce NočníKačina. V 19 hodin se otevřou brány zámeckého parku, kde bude připraven zajímavý kulturní program a ve večerních hodinách pak proběhne oblíbená audiovizuální show na fasádě zámku.
Středočeský kraj | Zážitky

Ochutnejte pivo z čerstvě vysmolených sudů na Černokosteleckém vysmolení

V Černokosteleckém pivovaře proběhne v sobotu 20. května již jedenáctý ročník Černokosteleckého vysmolení. Jedná se o jarní paralelu tradičního podzimního Černokosteleckého vykulení, které se svým bohatým řemeslným programem zaměřeným na bednářské řemeslo zařadilo mezi přední pivovarské trachtace. V pohybu bude myčka dřevěných sudů, nýtovačka, válcová ohýbačka na obruče, ...atd. Exkukrze po pivováru se budou konat po celý den.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty

Program nazvaný Den s Kelty připravilo na pátek 19. a sobotu 20. května 2023 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti. Letošní výjimečnou událostí je Opukové sympozium, které se koná u příležitosti 80. výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic!
Středočeský kraj | Kultura