Úvod > Aktuality > Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám
Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám
"> ">
Životní styl

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Vydáno 27. dubna 2019
Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
KeltNejznámější keltské svátky byly čtyři, a to Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad. Právě nyní klepe na dveře Beltine, svátek jara, tepla, ohně a života, který podobně jako Samhain smazává hranice mezi naším světem a světem mrtvých. Jeho čas přichází 1. května, ale protože keltský den začínal večerem, správný Beltine má datum 30. dubna. Už vám nejspíš došlo, že tenhle svátek má řadu různých jmen, ať jej budeme nazývat Beltine, obyčejně po česku čarodějnice anebo Valpuržina či Filipojakubská noc.
 

Beltine v Nižboru a Českém ráji

Kde jej můžete oslavit? Třeba na zámku Nižbor, který se proměnil v jedno z center keltské kultury; oslavy svátku Beltine začínají v sobotu 27. dubna a těšit se můžete například na ukázky a výuku dobových tanců, souboje keltských bojovníků, keltská řemesla a stylové občerstvení, na děti čeká archeologická dílna a soutěže.

Udatní bojovníci Vousova kmene předvedou své bojové umění, zatímco jejich ženy vás okouzlí nejen svou krásou, ale i řemeslnou zručností. Pro děti jsou připraveny zábavné archeologické dílny.
 

Oslavy slunovratu v Rožnově pod Radhoštěm

Jak se za dávných časů slavil slunovrat se dozvíte 21. června ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů.
 

Keltský kruh a Keltské noci v Harrachově

Každý červenec se hrad v Budyni nad Ohří stává dějištěm Keltského kruhu, festivalu keltské hudby, tance a řemesel. Program začne v sobotu 13. července v 11 hodin v keltské vesnici, která bude mít samostatný program až do večerního obřadu, a kdo má pravou keltskou výdrž, ten může slavit až do následujícího dne.
 
Keltská noc je hudební festival, jehož posláním je zábavnou formou připomínat kulturní propojenost všech Evropanů prostřednictvím „keltství“ a keltských genů, které ovlivnily kulturu po celém světě. Krkonošská Keltská noc zaplní od čtvrtka 8. do soboty 11. srpna areál pod skokanskými můstky v Harrachově.
 

Keltské oslavy léta

Svátkem, který u nás téměř pohřbily nánosy času, je Lughnasad. Šlo o světské svátky bez náboženských rituálů a řinčení zbraní, poklidné letní svátky plné setkávání, společenských akcí, soutěží, závodů a přátelské atmosféry. Lughnasad byl také svátkem sedláků a rolníků, prosících o dobrou úrodu, tak trochu obdoba dožínek. Slavit se začalo obvykle kolem 1. srpna a oslavy trvaly celý týden – v teplém létě nebylo kam spěchat.
 
Nasavrkách na zámku si můžete prohlédnout expozici Keltů, k návštěvě láká i keltský archeoskanzen a nedaleké oppidum v Českých Lhoticích. Nejlepší čas k výletu nastane po celý jeden červencový týden od 20. do 27. července, kdy se tu koná festival keltské kultury Lughnasad. Vyzkoušíte si dávná řemesla, keltská klání a tance, poslechnete keltskou hudbu, ochutnáte různé dobroty, projdete si tajemný labyrint a ve stáncích si můžete vybrat šperky, keramiku nebo batikované oděvy.
Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum připomíná osídlení v okolí řeky Cidliny ve 4. a 3. stol. p. n. l. Expozice pamatuje nejenom na dospělé, ale i na děti všech věkových kategorií.

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až nám bude nejhůř.

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Archeopark Prášily – mimo provoz

Archeopark Prášily – mimo provoz

Archeopark v Prášilech na Klatovsku opakovaně zničil požár. Sdružení Keltoi, které Archeopark Prášily provozuje, by se chtělo pokusit o obnovu stavby.

Země Keltů – archeoskanzen v Nasavrkách

Země Keltů – archeoskanzen v Nasavrkách

Keltský archeoskanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Keltský skanzen Jivjany

Keltský skanzen Jivjany

V obci Jivjany na Domažlicku vzniká keltský skanzen zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Jeho součástí se stanou kromě obytných domů a opevnění také dílny jako je kovárna, hrnčírna či tkalcovna.

Hrádek Šember u Doubravčic

Hrádek Šember u Doubravčic

Na hraně kaňonovitého údolí říčky Šembery u Doubravčic najdete zbytky hradu. Kdysi zde stálo rozlehlé slovanské hradiště, později tu byl postaven malý hrádek, který zanikl v průběhu husitských válek.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.