Úvod > Aktuality > Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky
Příroda

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

  • Vydáno1. dubna 2023
Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.

Čtyři ptačí pozorovatelny u velkých měst

Na ptačí pozorovatelny často narazíte na naučných stezkách v krajině plné rybníků. Některé leží v odlehlých místech, ale objevíte je i v okolí velkých měst. Příkladem je ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka kousíček za Prahou. Litovický rybník je společně s Břevským rybníkem a rybníkem Kaly součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Pravidelně zde hnízdí kachny, labutě, poláci, potápky, lysky či slípky a při jarních a podzimních tazích sem navíc přilétají kormoráni, volavky, kopřivky, čírky, kulíkové, rackové nebo ledňáčci.
 
volavkaPodobnou pozorovatelnu objevíte na břehu Heřmanického rybníka, který leží v oblasti široké nivy řeky Odry u Ostravy. Po jeho březích vede 3 km dlouhá naučná stezka s informačními tabulemi, odpočívadlem a ptačí pozorovatelnou s otevřeným výhledem na rybník a jeho okolí. Navíc místní rybáři si u rybníka vybudovali něco, co jinde neuvidíte – dřevěné posedy v rákosí, které s pevnými břehy spojují dlouhé lávky. K dispozici je jich zhruba 70 a připomínají atmosféru vzdálených asijských zemí. Neobvyklou a podobně exotickou kulisou je nedaleká halda bývalého Heřmanického dolu, který sice ukončil těžbu v roce 1993, ale halda stále prohořívá, byť se postupně odtěžuje a odváží.
 
Třetím ptačím rájem hned za městem je přírodní rezervace Vrbenské rybníky na severozápadním okraji Českých Budějovic. Čtyři velké rybníky Černiš, Domín, Starý a Nový Vrbenský rybník doplňují rozsáhlé plochy mokřadů a luk s bohatou a unikátní faunou a flórou. Mezi rybníky se táhne naučná stezka Po hrázích Vrbenských rybníků, z níž můžete pozorovat desítky druhů ptáků; řada dalších užívá rezervaci jako vítanou zastávku na svých přeletech mezi hnízdišti a zimovišti. Ornitologicky výjimečnou lokalitou je také Chomoutovské jezero u Olomouce, ptačí pozorovatelna stojí na západním břehu.

 

Další ptačí pozorovatelny v Čechách

K nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám v severních Čechách i v celém Česku patří Novozámecký rybník u obce Zahrádky na Českolipsku. Odborníci jej sledují již víc než sto let a za tu dobu zde bylo zaznamenáno více než dvě stě dvacet druhů ptáků, trvale jich tu žije a hnízdí zhruba stovka. Také tady můžete využít ptačí pozorovatelnu; původně měla stát jinde, ale nakonec bylo vybráno místo dobře dostupné po břehu rybníka.
 
Proslulý je i Bohdanečský rybník na Pardubicku na okraji města Lázně Bohdaneč. Společně s rybníkem Matka jde o zbytek středověké rybniční soustavy z 16. století napájené uměle zbudovaným Opatovickým kanálem. Ornitologickou pozorovatelnu na Polákově ostrově znal kdekdo, místní spolky ochránců přírody tu pravidelně pořádaly Vítání ptačího zpěvu, Svátek hmyzu, Festival ptactva či oslavy Dne Země. Stará pozorovatelna dosloužila a nahradila ji nová, osm metrů vysoká úhledná stavba z dubového a modřínového dřeva s rákosovou střechou. Vzniklo tak další pěkné místo nejenom pro pozorovatele ptáků, ale i pro lázeňské hosty a další výletníky, kteří tu mohou zahlédnout řady vzácných druhů, například bahňáky, bukače velké, slavíka modráčka, čírky, kachny, chřástaly, labutě či jeřáby.
 
amerika františkovkyNa parky ve Františkových Lázních navazuje lesopark u rybníka Amerika; Uprostřed rybníka je biorezervace s různými druhy ptactva, ptačí pozorovatelnu objevíte na severním břehu. Zejména ostrůvek uprostřed slouží jako hnízdiště a tahová zastávka celé řady různých vodních ptáků – poznáte tu například racka chechtavého, lysku černou, potápky, lžičáka pestrého, čírku obecnou, motáka pochopa, kopřivku obecnou, moudivláčka lužního, slavíka modráčka středoevropskýého a nechybí ani kachny, labutě či kormoráni.

Na Josefských loukách poblíž Jaroměře je unikátní více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody. Tento systém umožňuje udržovat na loukách mokřady, které pomáhají k návratu mokřadních ptáků do dříve zaplavované oblasti v nivě Metuje. V parku se nachází ornitologické pozorovatelny a informační tabule. Louky se staly roku 2018 domovem také pro divoké koně. Svou přítomností pomáhají udržovat prostředí nezbytné právě pro luční mokřadní ptáky.
 

…a na Moravě

jeřábiDalším místem, kde si na své přijdou odborníci i laici, je například ptačí pozorovatelna u Troubeckého jezera; dovede vás k ní odbočka ze silnice mezi Tovačovem a Troubkami. Rybník je důležitou tahovou zastávkou a zimovištěm vodního ptactva a podle odborníků bývá nejzajímavější na přelomu podzimu a zimy, kdy se tu objevují vzácní zimní hosté jako potáplice, turpani nebo hoholky. V jarních a letních měsících máte možnost pozorovat rybáky, hnízdící na plovoucích betonových ostrůvcích. Další ornitologickou pozorovatelnu najdete v nedaleké Chropyni na břehu Zámeckého rybníka. Z chráněných druhů zde hnízdí například potápka černokrká nebo velmi vzácný racek černohlavý a často se zde zdržuje severská labuť zpěvná, ornitology zvaná Zpěvanka.
 
Pěkná ptačí pozorovatelna vyrostla u uměle vytvořeného mokřadního biotopu v Kozmicích na Opavsku. Kozmické louky v minulosti poškodilo nešetrné hospodaření a nyní se jim ochranáři snaží vrátit původní podobu. Dílo se daří a po letech se sem skutečně vrátily vzácné druhy chráněných ptáků jako volavka bílá, orel mořský, čáp černý či moudivláček lužní. Pozorovat je můžete ze sedmimetrové vyhlídkové věže, k níž se můžete dostat téměř nepozorovaně – kolem přístupového chodníčku totiž vedou kanály, lemované rákosím.
 
K pozorování ptáků, vyder a bobrů slouží také vyhlídka u naučné stezky Choryňská stráž na Valašsku. Stezka vás provede sadem, květnatými loukami a dubovým lesíkem, část vede po břehu Bečvy. Výlet můžete spojit třeba s návštěvou zámku a parku v Lešné, z Choryně to k němu máte necelých pět kilometrů.
Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník

Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník

Pozorujete rádi naše opeřence? Pak musíte zavítat k Starému Příseckému rybníku na Jihlavsku. Masivní dřevěná stavba na jihozápadním okraji rybníka umožňuje pozorování ptactva po celý rok. Rybník se nachází nedaleko Příseky mezi Jihlavou a Brtnicí.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

V Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky nedaleko jihočeské metropole naleznete na okraji rybníka Starý Houženský dřevěnou ornitologickou pozorovatelnu, která je volně přístupná všem milovníkům přírody.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Přírodní památka Choryňská stráž

Přírodní památka Choryňská stráž

Český svaz ochránců přírody zpřístupnil veřejnosti další cennou přírodní lokalitu – Choryňskou stráž na Vsetínsku, kde byla vybudována naučná stezka s ptačí pozorovatelnou.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka. Její součástí je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna. Pokud budete mít štěstí zahlédnete zde ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého.

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Litovický rybník je součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Nachází se ve Středočeském kraji, nedaleko západní hranice hlavního města Prahy. Hlavním důvodem ochrany této lokality je řada hnízdících i celoročně zde žijících ptáků.

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou

Lesopark Amerika se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. Z centra Františkových Lázní sem tak dojdete příjemnou procházkou, dojedete oblíbeným mikrovláčkem nebo za několik málo minut autem.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Míchova skála nedaleko Řásné u Jihlavy

Míchova skála nedaleko Řásné u Jihlavy

Přírodní památka Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem asi 8 km severozápadně od Telče. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 765–774 metrů.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Naučná stezka Vodárenský les

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka vede údolím říčky Šembery od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.

Žehuňská obora Kněžičky

Žehuňská obora Kněžičky

Národní přírodní rezervace Žehuňský rybník a Žehuňská obora se rozkládá na rozloze 941,5 ha. Předmětem ochrany jsou společenstva listnatých hájů s porostem dubu šipáku a dubu zimního a letního, slatinný luk a slínovcových strání. V oboře je možné pozorovat daňky a muflony.

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách

Rybník Velký Košíř je jedním z nejstarších rybníků ve východních Čechách. Jeho stáří však není jedinou zajímavostí. Pobřežní zónu Velkého Košíře si oblíbili hlavně ptáci, a proto se stal významnou ornitologickou lokalitou.

Chomoutovské jezero u Olomouce

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Další aktuality

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda