Na tradiční vánoční výstavě v Muzeu Karlova mostu budou k vidění unikátní betlémy, kterým letos vévodí ty z oblasti italského Tridentu. Region patřil dlouhý čas k Rakousu-Uhersku a tak vznikly vazby mezi betlémáři v Čechách a v Itálii. Tridentské betlémy tvoří překrásné horské scenérie. Liší se svým pojetím zasazeným do horských vesnic. Často jejich dekoraci tvoří přírodní materiály jako jsou větve, mech nebo kořeny stromů. Mimo nich budou v muzeu i tradiční betlémy, jako je například Slaměný betlém s figurami v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí. Výstavu je možné zhlédnout až do 4. 2. 2024, tedy do svátku Hromnic.
Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn – a vzít to můžete třeba po plzeňské dálnici anebo do Radotína, Černošic a přes Hlásnou Třebáň.
Zimní prohlídky hradu a karlštejnské betlémy v podhradí
Zimní prohlídky hradu Karlštejna probíhají během pátků a víkendů od 10:00 do 15:00 hodin. V průběhu Vánoc 18. až 25. 12. je hrad uzavřen. Otevře se opět 26. 12. a bude přístupný do 31. 12. 2023, denně mimo pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Přístupná je první prohlídková trasa "Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV.". V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.
A nezapomeňte si v podhradí prohlédnout Muzeum betlémů! Uvidíte zde kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné spatřit i betlémy z raritních materiálů jako je např. cukr nebo chleba. Největší překvapení v muzeu skrývá půdní prostor, kde je trvale umístěný loutkový Královský betlém. Zahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky.