Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Vánoční výlet za Karlem IV.
Vánoční výlet za Karlem IV.
"> "> ">

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde nechybí figurka Karla IV.

Karlův most v ziměNa tradiční vánoční výstavě v Muzeu Karlova mostu budou k vidění unikátní betlémy, například Slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí. Výstava bude tento rok doplněna o historii vánoční hudby. Výstavu je možné zhlédnout od 1. 12. do 2. 2. 2020, tedy do svátku Hromnic.

Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn a vzít to můžete třeba po plzeňské dálnici ke Koněpruským jeskyním, kde vás od 30. listopadu do 8. prosince provede Mikuláš s anděly a čerty! Výjimkou je pouze 2. prosinec, kdy si Mikuláš se svou družinou bere dovolenou!
 

Zimní prohlídky hradu a karlštejnské betlémy v podhradí

hrad KarlštejnZimní prohlídky hradu Karlštejna probíhají od 18. 11. do 22. 12. během víkendů 10.00 až 15.00. V průběhu Vánoc 23. až 25. 12. je hrad uzavřen. Otevře se opět 26. 12. a bude přístupný do 12. 1., denně mimo pondělí 10.00 až 15.00 hodin. Přístupná je první prohlídková trasa "Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV." V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

karlštejnský betlémA nezapomeňte si v podhradí prohlédnout Muzeum betlémů! Uvidíte zde kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba. Největší překvapení v muzeu skrývá půdní prostor, kde je trvale umístěný loutkový Královský betlém. Zahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky.

Celý popis
1.11.
28.2.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

2. Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Karlštejn, Střední Čechy

3. Muzeum betlémů Karlštejn

Karlštejn, Střední Čechy