Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Vánoční výlet za Karlem IV.
Vánoční výlet za Karlem IV.
"> "> ">

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde nechybí figurka Karla IV.

Karlův most v ziměNa tradiční vánoční výstavě v Muzeu Karlova mostu budou k vidění unikátní betlémy, například Slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí. Výstava bude tento rok doplněna o historii vánoční hudby. Výstavu je možné zhlédnout od 1. 12. 2020 do 2. 2. 2021, tedy do svátku Hromnic.

Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn – a vzít to můžete třeba po plzeňské dálnici anebo do Radotína, Černošic a Hlásnou Třebáň.
 

Zimní prohlídky hradu a karlštejnské betlémy v podhradí

hrad KarlštejnZimní prohlídky hradu Karlštejna probíhají od 1. 11. do 28. 2. během pátků a víkendů od 10:00 do 15:00 hodin. V průběhu Vánoc 21. až 25. 12. je hrad uzavřen. Otevře se opět 26. 12. a bude přístupný do 10. 1., denně mimo pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Přístupná je první prohlídková trasa "Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV.". V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

karlštejnský betlémA nezapomeňte si v podhradí prohlédnout Muzeum betlémů! Uvidíte zde kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné spatřit i betlémy z raritních materiálů jako je např. cukr nebo chleba. Největší překvapení v muzeu skrývá půdní prostor, kde je trvale umístěný loutkový Královský betlém. Zahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky.