Úvod > Aktuality > Fair tourism – odpovědné cestování
Odpovedné cestování - Fair tourism

Fair tourism – odpovědné cestování

 • Vydáno1. dubna 2010
„Chovejme se nejlépe tak, jak bychom chtěli, aby se choval host u nás doma.“ To je pravidlo, které často slýcháme, ale ne vždy se jím řídíme. Při cestování vstupujeme do prostředí místních obyvatel, které bychom měli respektovat. Měli bychom mít stále na paměti, že jsme na návštěvě a přejeme-li si být hosty vítanými, měli bychom se odpovídajícím způsobem chovat.

Ztotožnění se se strategií udržitelného rozvoje společnosti vede i ke změnám v chování cestovatelů. Odpovědné cestování (fair tourism) v sobě zahrnuje respekt k navštívenému místu a jeho obyvatelům, ochranu životního prostředí a šetrné hospodaření se všemi zdroji, ochranu přírodních a kulturních hodnot, zároveň také příspěvek k zajištění prosperity místních obyvatel.

Při svých cestách bychom měli mít na paměti, že:

 • Je slušné respektovat místní zvyklosti a přizpůsobit jim své chování, někdy stačí maličkost, např. v menších obcích je vhodné každého, koho potkáme, pozdravit.
 • Přítomnost turisty při soukromých, osobních slavnostech (křty, svatby) není pravděpodobně žádoucí, i když se odehrávají v místech běžně přístupných (např. kostel). Fotografování těchto událostí je možné pouze se souhlasem přítomných.
 • Získání lepšího úhlu pro záběr fotografie neopravňuje nikoho vstupovat na udržovaný trávník, něčí pozemek apod.
 • Chybějící odpadkový koš neopravňuje návštěvníka k pohazování odpadků.
 • Chybějící parkoviště nás neopravňuje k neomalenému parkování kdekoliv (chůze prospívá fyzické kondici).
 • Naším pobytem navštívené místo zatěžujeme, využíváme jeho zdroje – chovejme se v této spotřebě úsporně a zodpovědně; znamená to nenechávat zbytečně svítit světla, šetřit vodou (např. při sprchování v hotelu), otázat se na možnosti třídění odpadu. Využívejme přednostně ekologickou dopravu.
 • V souvislosti s naší cestou přednostně využívejme služeb a kupujme zboží šetrné k životnímu prostředí (i pro služby cestovního ruchu existují eko-certifikáty).
 • Při nákupech je většinou možná volba mezi výrobky místními a globálními. Přednostně bychom měli nakupovat produkci místní. Nejen že tím podpoříme místní ekonomiku, ale navíc získáme autentické suvenýry či dárky pro své blízké. U potravin máme u místních výrobků záruku čerstvosti.
 • Udržujme všude čistotu, stav WC není vizitkou místních obyvatel, destinace či restaurace, jak se často píše, ale je vizitkou jejich návštěvníků.
 • Mnoha nedorozuměním a nevraživosti místních obyvatel lze předejít slušným chováním, projevením zájmu, respektu a ochoty domluvit se.

Další aktuality

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.
Zážitky

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Ponořte se pod hladinu vodních světů a akvárií

V přehledu zajímavých významných dnů najdeme několik, v nichž šplouchá voda: 10. ledna slavíme Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb, 2. února Světový den mokřadů a 22. března Světový den vody. Patří k nim i 3. duben a Světový den vodních živočichů. Milujete rejnoky, žraloky, medúzy, štiky, jesetery, sasanky, krevety, hvězdice, kraby a další vodní živočichy? Pak vás na portálu Kudy z nudy zveme na velkolepou plavbu podvodními světy a mořskými i sladkovodními akvárii, při níž odhalíte tajemství života pod hladinou.
Příroda

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Probuzení Ježibaby ze zimního spánku a oslava jejích narozenin, Roztáhněte křídla a leťte – ukázka papoušků v botance, Bitva u Jankova 1645, Šťastný den v Zooparku Zelčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.3. – 3.3.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Brūstok: Pivně-kulturní festival v Plzni 2024, Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam s malými dětmi: tipy ma místa, kde si užijí zábavu i batolata

Máte doma malého caparta a chtěli byste mu udělat radost výletem na místo, kde ho to bude bavit? Anebo jste dostali na hlídání rodinného příslušníka v batolecím věku a nevíte, co si s ním počít? Pro tyto případy je tu Kudy z nudy, které vám poradí, kam vzít malé děti do 4 let, aby si pěkně vyhrály a pobavily se. Stačí si jen vybrat a pak už hurá za zážitky!
Zážitky

Poznejte unikáty našich přehrad: 10 tipů na naše nejzajímavější vodní díla

Plánujete výlet, ale chybí vám inspirace, kam se vydat? Co třeba za technickými památkami v podobě našich nejzajímavějších vodních děl? Kudy z nudy vám nabídne třeba pohled na hřebeny Jeseníků, chůzi nad vodní hladinou anebo jízdu po pohádkové hrázi.
Památky