Úvod > Aktuality > Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní
Životní styl

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Poslechněte si audio verzi článku
Dejte inverzi vale a utečte ze zamlžených městských ulic někam, kde se vám bude lépe dýchat. Portál Kudy z nudy pro vás má pár zaručených tipů: místa v Krkonoších a na Šumavě, lázně, které mají nejčistší vzduch ve střední Evropě, anebo lokality, kam se za sluncem a čistým vzduchem jezdilo už v předminulém století.

Benecko a Lufťákova stezka

Víte, že během jediného dne se nadechneme až 20000krát a průměrně spotřebujeme více než 15 kg vzduchu? Samozřejmě v ideálním případě čistého, voňavého a nejlépe horského – a právě na to vsadilo BeneckoKrkonoších. Lufťáky mají na Benecku rádi; nejde však o hanlivé označení turistů a chalupářů, ale všech, kdo se na Benecko přijedou luftovat, relaxovat a na vlastní plíce si užít svěží vzduch. Napomáhá tomu vysoká nadmořská výška, bonusem pak jsou nádherné výhledy do kraje.

V zimě Benecko nabízí skvělé podmínky pro sjezdaře i upravené okruhy pro běžkaře. Aktuálně se zde lyžuje na dvanácti sjezdovkách s technickým sněhem 60 – 100 cm, pro běžkaře jsou upraveny závodní běžecké tratě 2, 3, 4, 5 a dále trasy Benecko – Rovinka 3 km, Rovinka – Třídomí – Horní Mísečky 7 km, Rovinka – Janovu hora – Horní Mísečky 7 km, RovinkaŽalý 5 km a Rovinka – Velbloudí cesta – Křížovky 7 km.

beneckoA pokud není sněhu příliš, můžete si projít dva kilometry dlouhou Lufťákovu stezku. Je hravá a na zastávkách s hádankami se zasměje celá rodina. Schválně jestli dopředu odhadnete, jaké záludnosti čekají na odpočívadlech nazvaných Bylo nás pět, Koule v háji, Lufťák hledá SuperStar nebo Drevokocúr? A až všechno projdete nebo proběhnete na lyžích, skočte si do jednoho ze čtyř výdejních míst (hotel Skalka, infocentrum Benecko, hotel Alfonska a Star Hotels ), kde dostanete certifikát a samolepku s lufťákem. Tak se zařadíte mezi tisíce dalších diplomovaných lufťáků z Benecka!
 

Lázně s nejčistším vzduchem

karlova studánkaNosy a plíce trápené mizernými rozptylovými podmínkami můžete vyvětrat také v lázních, které se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě – v Karlově Studánce. Maličké horské lázně, schoulené v údolí Bílé Opavy na východním úbočí Pradědu, nejvyšší hory Moravy, jsou s nadmořskou výškou 800 metrů nejvýše položenou obcí na Bruntálsku.

Dýchejte a obdivujte zdejší lesy, vycházkové okruhy a starobylé lázeňské budovy, zastavte se také v bazénu s termální vodou a nezapomeňte si přibalit lyže. Sníh tady v horách vždycky vydrží déle a doslova za rohem leží údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem s řadou vleků a běžeckých tras. SKI Karlov srdečně zve všechny lyžaře, běžkaře i ty ostatní, kteří chtějí strávit víkend na čerstvém povětří, skipas zakoupený ve zdejších pokladnách navíc platí i v areálu Ski Myšák a Skiareálu Kopřivná.
 

Najděte si své sluneční a vzdušné lázně

Šumava v ziměČerstvý vzduch, slunce a jasné nebe si užijete samozřejmě i jinde, hlavně to chce zvolit místa s vyšší nadmořskou výškou a vyjet z údolí výš na pláně a hřebeny hor. Podobně jako Karlova Studánka nabízí únik před smogem také lázně Jeseník nebo Šumava a zejména horské obce v její střední části, od Prášil, Srní a Modravy přes Filipovu Huť a Kvildu až po Horskou Kvildu, Borová Lada, Nové Hutě, Zadov a Churáňov. Vystoupáte tady pořádně vysoko, osady vesměs mají nadmořskou výšku přibližně od 900 až do 1 065 metrů – právě tak vysoko leží Kvilda, nejvýše položená obec v Česku.

Sluneční a vzdušné lázně ale dřív bývaly prakticky všude; za vyhlášené lázeňské město byl považován například Rožnov pod Radhoštěm na Valašsku a tradice místního lázeňství připomíná na několika místech i Valašské muzeum v přírodě. Coby vzdušné lázně se za první republiky proslavila řada dalších míst, například zaniklá obec Pleš, pražská čtvrť Klánovice nebo Bílovice nad Svitavou.
 

Nové klimatické lázně alias Mariánky

Mariánské LázněNení jich u nás mnoho, ale jsou – řeč je o klimatických lázních, které se tímto označením pyšní díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu. Titul uděluje Český inspektorát lázní a zřídel. V roce 2023 se status klimatické lázně podařilo získat Mariánským Lázním. Aby byl titul udělen, musí lázeňští pravidelně a důkladně měřit emise a škodliviny ve vzduchu. Pak se všechny hodnoty zprůměrují a posoudí. Klimatické lázně napomáhají při léčení plicních onemocnění a vyhledávají je i pacienti po těžším průběhu nákazy koronavirem. V Mariánských Lázních se tak k léčbě využívá všech přírodních zdrojů: minerální uhličitá voda, přírodní oxid uhličitý pro plynové obálky nebo injekce, peloidy (rašeliny, slatiny a bahna) a nyní i jedinečné ovzduší.

I v Mariánských Lázních si můžete v zimě pěkně zasportovat. Když je dostatek sněhu, otevírají se běžkařské okruhy. Vedou například na Kladskou, okolo golfového hřiště, k prameni Smraďoch či prameništi Teplé anebo k Rájovu. V Mariánských Lázních si zimních radovánek mohou užít i sjezdoví lyžaři a lyžařky. Skiareál Mariánské Lázně se nachází na okraji města a nabízí sjezdovky jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. K dispozici je i lyžařská škola.
Skiareál Mariánské Lázně

Skiareál Mariánské Lázně

Do Mariánských Lázní nemusíte jezdit pouze relaxovat do lázní. Využít můžete také nabídky Skiareálu Mariánské Lázně, kde můžete lyžovat jako začátečníci, ale i závodní lyžaři.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

O Mariánských Lázních by se dalo říct, že je to univerzální městečko. Má skvělé podmínky pro lyžování a ještě lepší podmínky pro relaxační a kulturní vyžití po lyžování nebo v případě nepříznivého počasí. Pokud se zima povede a je dostatek sněhu, je zde garantováno 90 km strojově upravovaných stop.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Vrch Churáňov na Šumavě

Vrch Churáňov na Šumavě

Asi 7 km jihozápadně od Stach a 12 km západně od Vimperka se vypíná nad krajinou vrch Churáňov, který je známý především jako středisko zimních sportů. Najdete zde však i naučnou stezku Churáňovský vrch a meteorologickou stanici Churáňov.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Lufťákova stezka na Benecku

Lufťákova stezka na Benecku

Zábavná stezka pro rodiny s dětmi v klidném rekreačním středisku Benecko.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky