Úvod > Aktuality > Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní
Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

  • Vydáno18. ledna 2022
Dejte inverzi vale a utečte ze zamlžených městských ulic někam, kde se vám bude lépe dýchat. Portál Kudy z nudy pro vás má pár zaručených tipů: místa v Krkonoších a na Šumavě, lázně, které mají nejčistší vzduch ve střední Evropě, anebo lokality, kam se za sluncem a čistým vzduchem jezdilo už v předminulém století.

Benecko a Lufťákova stezka

Víte, že během jediného dne se nadechneme až 20000krát a průměrně spotřebujeme více než 15 kg vzduchu? Samozřejmě v ideálním případě čistého, voňavého a nejlépe horského – a právě na to vsadilo BeneckoKrkonoších. Lufťáky mají na Benecku rádi; nejde však o hanlivé označení turistů a chalupářů, ale všech, kdo se na Benecko přijedou luftovat, relaxovat a na vlastní plíce si užít svěží vzduch. Napomáhá tomu vysoká nadmořská výška, bonusem pak jsou nádherné výhledy do kraje.

V zimě Benecko nabízí skvělé podmínky pro sjezdaře i upravené okruhy pro běžkaře. Aktuálně se zde lyžuje na dvanácti sjezdovkách s technickým sněhem 25 – 55 cm, pro běžkaře jsou upraveny závodní běžecké tratě 2, 3, 4, 5 a dále trasy Benecko – Rovinka 3 km, Rovinka – Třídomí – Horní Mísečky 7 km, Rovinka – Janovu hora – Horní Mísečky 7 km, RovinkaŽalý 5 km a Rovinka – Velbloudí cesta – Křížovky 7 km.

beneckoA pokud není sněhu příliš, můžete si projít dva kilometry dlouhou Lufťákovu stezku. Je hravá a na zastávkách s hádankami se zasměje celá rodina. Schválně jestli dopředu odhadnete, jaké záludnosti čekají na odpočívadlech nazvaných Bylo nás pět, Koule v háji, Lufťák hledá SuperStar nebo Drevokocúr? A až všechno projdete nebo proběhnete na lyžích, skočte si do jednoho ze čtyř výdejních míst (hotel Skalka, infocentrum Benecko, hotel Alfonska a Star Hotels ), kde dostanete certifikát a samolepku s lufťákem. Tak se zařadíte mezi tisíce dalších diplomovaných lufťáků z Benecka!
 

Lázně s nejčistším vzduchem

karlova studánkaNosy a plíce trápené mizernými rozptylovými podmínkami můžete vyvětrat také v lázních, které se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě – v Karlově Studánce. Maličké horské lázně, schoulené v údolí Bílé Opavy na východním úbočí Pradědu, nejvyšší hory Moravy, jsou s nadmořskou výškou 800 metrů nejvýše položenou obcí na Bruntálsku.

Dýchejte a obdivujte zdejší lesy, vycházkové okruhy a starobylé lázeňské budovy, zastavte se také v bazénu s termální vodou a nezapomeňte si přibalit lyže. Sníh tady v horách vždycky vydrží déle a doslova za rohem leží údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem s řadou vleků a běžeckých tras. SKI Karlov srdečně zve všechny lyžaře, běžkaře i ty ostatní, kteří chtějí strávit víkend na čerstvém povětří, skipas zakoupený ve zdejších pokladnách navíc platí i v areálu Ski Myšák a Skiareálu Kopřivná.
 

Najděte si své sluneční a vzdušné lázně

Šumava v ziměČerstvý vzduch, slunce a jasné nebe si užijete samozřejmě i jinde, hlavně to chce zvolit místa s vyšší nadmořskou výškou a vyjet z údolí výš na pláně a hřebeny hor. Podobně jako Karlova Studánka nabízí únik před smogem také lázně Jeseník nebo Šumava a zejména horské obce v její střední části, od Prášil, Srní a Modravy přes Filipovu Huť a Kvildu až po Horskou Kvildu, Borová Lada, Nové Hutě, Zadov a Churáňov. Vystoupáte tady pořádně vysoko, osady vesměs mají nadmořskou výšku přibližně od 900 až do 1 065 metrů – právě tak vysoko leží Kvilda, nejvýše položená obec v Česku.

Sluneční a vzdušné lázně ale dřív bývaly prakticky všude; za vyhlášené lázeňské město byl považován například Rožnov pod Radhoštěm na Valašsku a tradice místního lázeňství připomíná na několika místech i Valašské muzeum v přírodě. Coby vzdušné lázně se za první republiky proslavila řada dalších míst, například zaniklá obec Pleš, pražská čtvrť Klánovice nebo Bílovice nad Svitavou.
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Lufťákova stezka na Benecku

Lufťákova stezka na Benecku

Zábavná stezka pro rodiny s dětmi v klidném rekreačním středisku Benecko.

Naučná stezka přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina

Naučná stezka přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina

Naučná stezka prochází přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina, lesním komplexem, který se rozkládá mezi městem Úvaly, pražskou městskou částí Újezd nad Lesy a Klánovickým lesem.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl