Úvod > Aktuality > Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO
Příroda

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Poslechněte si audio verzi článku
Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Míst, která se dají označit za divočinu, sice v Česku moc není, ale přesto existují. Jedním z nejvzácnějších přírodních pokladů jsou Jizerskohorské bučiny, vzácný kousek starých lesů Evropy. V roce 2021 se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO. Připojily se tak k památce, která byla pod názvem Původní bukové lesy Karpat na seznam světového dědictví zapsána už v roce 2007. Od té doby se název rozšířil o dodatek „…a dalších oblastí Evropy“, protože se k původnímu zápisu se svými přírodními poklady postupně přidávají další a další země. Na seznamu UNESCO jsou zapsány staré bukové lesy a pralesy z řady evropských zemí od Pyrenejí po Černé moře; kromě České republiky tento evropský přírodní skvost sdílí Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Ukrajina.


 

Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň představuje největší komplex bukových lesů v naší zemi. Rezervace vznikla v roce 1999 spojením několika ostrůvků smíšených a bukových lesů, roztroušených na severních svazích Jizerských hor, a to rezervací Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník a Tišina. Předmětem ochrany je především zachovalý lesní podrost a lesní ekosystémy, které se vyvíjejí samovolně a bez zásahů člověka. Oceníte ale i spousty vyhlídek a zajímavých skalních útvarů.

Na Kudy z nudy najdete několik výletů, které vás zavedou právě do Jizerskohorských bučin, na slavné vyhlídky a k nejkrásnějším místům rezervace. Trasy jsou dobře dostupné z Hejnic a Lázní Libverda. Oblíbenou kuriozitou je vedle stovek pomníčků také kamenná hlava gorily: neobyčejný skalní útvar si prohlédnete na naučné stezce Oldřichovské háje a skály.


 

Příroda pod ochranou UNESCO

Lesy v Jizerskohorských bučinách nejsou jediným přírodním pokladem UNESCO v České republice. Pod ochranu UNESCO spadají i biosférické rezervace. Jejich původ sahá až do roku 1968, kdy UNESCO zorganizovala první biosférickou konferenci. Ta vedla k vyhlášení programu MaB, Člověk a biosféra. Závěry konference se staly předzvěstí současného pojmu trvale udržitelný rozvoj.

Pro každou z biosférických rezervací UNESCO je důležité zapojení místních komunit a účast všech zainteresovaných v procesu plánování a péče o celé území. Lidé by v nich měli fungovat jako šetrní hospodáři, rozumní uživatelé bohatých přírodních statků i tvůrci krajiny, která si uchová přírodní rozmanitost, tedy biodiverzitu.
 

Deset bodů biosférických rezervací

  • Šance pro budoucnost regionu
  • Širší nadhled na území
  • Prostor pro přírodu i kulturu
  • Uchování přírodní rozmanitosti
  • Udržení kulturního dědictví
  • Účast v celosvětové síti biosférických rezervací
  • Sdílení zkušeností v rámci sítě
  • Podpora kulturní pestrosti
  • Laboratoř udržitelného rozvoje
  • Dobrá adresa pro život
 

Biosférické rezervace UNESCO

Možná čekáte, že život v biosférických rezervacích je svázaný spoustou omezení, není to ale pravda. Ochrana přírody samozřejmě respektuje pravidla národních parků a chráněných krajinných oblastí, jinak ale k životu biosférických rezervací patří například regionální výrobky a produkty, turistická informační centra se zážitkovými expozicemi a aktivitami ekologické výchovy, kulturní akce, zajímavá dětská hřiště a herní areály, cyklobusy a zelené linky, anebo místní průvodci, kteří vás vezmou tam, kam většina běžných turistů vůbec nechodí.

Z našich biosférických rezervací UNESCO je nejstarší Třeboňsko, vyhlášené již v roce 1977. Ve stejném roce se biosférickou rezervací UNESCO stalo Křivoklátsko, později vyhlášené i ptačí oblastí v rámci soustavy Natura 2000 a lesnickým parkem. V roce 1990 byla vyhlášena biosférická rezervace Šumava, a to ještě před vyhlášením Národního parku Šumava (1991). Biosférická rezervace zahrnuje území celého národního parku a většinu plochy CHKO Šumava. V roce 1992 následovala biosférická rezervace Krkonoše, v roce 1996 biosférická rezervace Bílé Karpaty a v roce 2003 seznam uzavřela zatím poslední biosférická rezervace Dolní Morava. Ta vznikla rozšíření biosférické rezervace Pálava o Lednicko-valtický areál a Podluží s lužními lesy v oblasti mezi Břeclaví a Mikulčicemi. Patří sem také rozsáhlý komplex lužních lesů v oboře Soutok u soutoku řek Moravy a Dyje v nejjižnějším cípu Jihomoravského kraje.
 

Světový den divoké přírody v číslech

Den, který připomíná, jak důležitá je ochrana divoké přírody, připadá na 3. března. Proč právě toto datum? Světový den divoké přírody sice Valné shromáždění OSN vyhlásilo v prosinci 2013, ovšem Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) vstoupila v platnost už 3. března 1973. Měla zajistit, aby mezinárodní obchod neohrozil přežití jednotlivých druhů a forem divoké přírody – a právě proto byl na 3. března stanoven i svátek divoké přírody. Česká republika se k mezinárodní ochraně divoké přírody připojila v roce 1992. Navzdory všem snahám je totiž stále kriticky ohroženo přes osm tisíc druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, třicet tisíc dalších pak je považováno za ohrožené nebo zranitelné.
 

Tipy pro šetrné a udržitelné cestování

Na Kudy z nudy můžete prozkoumat tipy pro ekologické cestování, udržitelné ubytování, udržitelné akce, udržitelné zážitky i pro gastronomii a regionální produkty. Rady a tipy, jak cestovat udržitelně a ekologicky, máme dokonce i pro karavanisty.
Cyklobusy v Jizerkách 2024

27. 4.29. 9.
Cyklobusy v Jizerkách 2024

Cyklobusy vás zavezou do nádherných míst na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Vybrat si můžete z linek – z Jablonce na Jizerku nebo z Liberce do Bedřichova či Turnova.

Jarní prázdniny 2024 – Liberecký kraj

Jarní prázdniny 2024 – Liberecký kraj

Jedny z nejoblíbenějších prázdnin, na které se děti každý rok těší, si skvěle užijte v Libereckém kraji. Během týdenních jarních prázdnin si v Liberci a okolí užijete dovolenou na horách, v bazénu i na zámku.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.

Raspenava

Raspenava

Město Raspenava se nachází ve Frýdlantském výběžku na severu Česka, zhruba 19 kilometrů od Liberce. Prozkoumejte jeho nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Oldřichov v Hájích

Oldřichov v Hájích

Obec Oldřichov v Hájích se nalézá v Libereckém kraji, pouhých 10 kilometrů od Liberce. Nabízí řadu turistických atraktivit, ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Obec je dobrým výchozím bodem do Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Výlet Jizerskohorskými bučinami

Výlet Jizerskohorskými bučinami

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je od července 2021 na seznamu světového dědictví UNESCO. Náš výlet vás zavede do srdce této lokality, kde se nachází celá řada pozoruhodných skalních masivů, věží a skalních vyhlídek. Naleznete ji v severozápadní části Jizerskohorských bučin ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci patřící nejenom k nejcennějším, ale také nejkrásnějším částem Jizerských hor. Trasa měří 11 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopády na Černém potoce, patřící mezi největší vodopády celých Jizerských hor, se nachází zhruba 2 km jižně od Bílého Potoka.

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Buk lesní je původním druhem stromů v České republice. Naši předkové jej měli ve velké úctě. Odedávna byl buk považován za strom, poskytující ochranu v nejistých časech. Také symbolizuje pevné zdraví – dodnes se dochoval příměr, že je někdo „zdravý jako buk“. Zajímavé je, že do buku neuhodí blesk, neboť buk má kořeny vedoucí jen povrchovou vrstvou půdy, a proto blesky nepřitahuje. V naší republice máme spoustu velmi zajímavých starobylých i mladších, přesto památných buků. Nechybí zde ani celé lesy buků – bučiny, které lákají k příjemné procházce.

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Medvědy, velbloudy, kočky nebo třeba kuřata – takové a mnohé další skalní útvary potkáte na svých toulkách Českou republikou. Jestliže nevíte, kam přesně vyrazit, inspirujte se našimi tipy, které vás za domácími i exotickými skalními zvířaty zavedou.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na strmých severních svazích Jizerských hor. V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách je nově na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Jde o první území přírodního světové dědictví v České republice

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách

Skalní věž Sviní kámen v Jizerských horách

Sviní kámen oblíbený řadou horolezců se nachází v Jizerských horách, v lokalitě Srázy a Poledník. V blízkosti zajímavého skalního útvaru prochází zelená hřebenovka z Oldřichovského sedla na Bílou kuchyni.

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Bäumelův kříž nad Hejnicemi

Bäumelův kříž nad Hejnicemi

Kříž na balvanu nedaleko hory s názvem Svinské čelo nad Hejnicemi připomíná šestadvacetiletého revírníka Johana Bäumela z Raspenavy, kterého zde 21. března 1842 omylem zastřelil lesník Bedřich Bergmann.

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi nejzápadnější části Jizerských hor, která je součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Významná oblast skal. Nacházejí se ve strmých svazích podél Malého a Velkého Štolpišského potoka a na úbočí Ořešníku v Jizerských horách. Materiál tvoří hrubozrnná žula. Oblast se dělí na Malý Štolpich, Velký Štolpich a Zahradní stěnu.

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Prastaré bukové lesy na strmých horských svazích se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Další aktuality

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky