Úvod > Aktuality > Šťastná desítka: místa, kde je hezky

Šťastná desítka: místa, kde je hezky

Vydáno 21. července 2018 Životní styl
Kde se v Česku žije nejlépe? Na to se každý rok snaží najít odpověď řada žebříčků a anket. Jedna z nejnovějších potěší i vás, návštěvníky portálu Kudy z nudy: na čelních místech se totiž objevila oblíbená místa letních dovolených. Někdo má to štěstí, že v nich žije, vy ostatní se můžete alespoň vypravit na výlet.
Nedávno jsme vás lákali do nejoblíbenějších letovisek první republiky a mezi desítkami tipů se objevily i středočeské Říčany: na plovárně u rybníku Jureček býval častým hostem Oldřich Nový a díky němu sem našly cestu další filmové hvězdy. Právě Říčany nabízejí podle nejnovějšího průzkumu nejlepší životní podmínky a dokonce předběhly blízkou Prahu; ta se umístila na druhém místě.
 

Říčany, brána do Ladova kraje

Slavná plovárna Jureček s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem v Říčanech existuje dodnes. Malebný rybník u lesa, kde si budete připadat jako ve filmu Rozmarné léto, vznikl skutečně teprve za první republiky, podobně jako výletní restaurace. Dnes tu najdete travnatou pláž, dětské hřiště s lanovkou, stolní tenis, hřiště na plážový volejbal a kiosek. Říčany se na přelomu 19. a 20. století staly oblíbeným pražským letoviskem, ovšem chyběla místa pro koupání, proto se už tehdy využíval i rybník Marvánek, přírodní neupravené koupaliště jižně od centra. Kolem něj prochází naučná stezka Říčansko a Mikešova cesta; ta naznačuje, že jste v pohádkovém regionu Ladův kraj se spoustou cyklostezek, pohádkových tras a rozmanitých zastávek. O neobvyklé zážitky se postará také japonská zahrada Aizen, jedna z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě.
 

Tři středočeské tipy

Také třetí místo patří bývalému pověstnému letovisku, které bylo ve své době dokonce ještě slavnější než Říčany: Černošicím, městečku na Berounce. Letní sídla, často podle návrhu známých architektů, si tu postupně nechala postavit celá řada významných průmyslníků, podnikatelů, herců, vědců, lékařů a právníků. Pokud chcete vidět, kam jezdívala pražská smetánka, projděte si trasu po černošických vilách a rovnou pokračujte proti proudu řeky do Berouna, který se umístil mezi oceněnými místy na šesté příčce.

Obyvatelé medvědária na Městské hoře vám připomenou, že město má medvěda ve znaku, výlet můžete protáhnout třeba do Koněpruských jeskyní anebo k lomům na Americe; z Berouna je to skutečně jen kousek. Střední Čechy mají v první desítce ještě jedno umístění, a to sedmou příčku pro Brandýs nad Labem – Starou Boleslav. Také tady vás čeká skvělé koupání, a pokud se slunce náhodou schová za mraky, využijte čas k prohlídce brandýského zámku.
 

Ráj na jihu i na severu

Tři příčky v první desítce patří jižním Čechám, kde mezi nejlepší místa patří Třeboň, Trhové Sviny a krajské město České Budějovice. Do Třeboně vás pozveme na procházku kolem rybníka Svět, na prohlídku zámku anebo na noční letní prohlídky pivovaru Bohemia Regent. Návštěvu městečka Trhové Sviny můžete spojit s výletem do Slepičích hor anebo na Buškův hamr, jeden z mála zachovalých a funkčních hamrů v Česku. Výlet do Českých Budějovic by si zase neměli nechat ujít milovníci neobvyklých uměleckých počinů, protože přes léto město, jeho okolí i další jihočeská města už tradičně zdobí řada zajímavých soch a instalací.

Z jihu je i deváté město, jihomoravské Hustopeče, a pro změnu na severu hledejte Turnov, který šťastnou desítku nejlepších míst k životu uzavírá. Tipů co podniknout je celá řada, protože leží v Českém ráji, jedné z našich nejoblíbenějších výletních oblastí.
 

Podle čeho se žebříček sestavoval?

  • Pořadí vyplývá z Indexu kvality života, který sestavila společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Hodnotilo se zdraví i materiální podmínky obyvatel, životní prostředí, dostupnost služeb, spolky i kvalitní školy, body sráželo například znečištění a nezaměstnanost.
  • V čele se umístily především menší města v okolí větších měst, zejména pak kolem hlavního města a Brna.
  • Nenašli jste tu své město? Nijak se tím netrapte, nepochybně existuje žebříček a kritéria, podle kterých by s přehledem dokázalo zvítězit.
Zřícenina hradu Říčany

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1260 - 1270. Hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Kameny zmizelých v Říčanech

Kameny zmizelých v Říčanech

Před domem číslo 7 na Masarykově náměstí v Říčanech se nachází prvních pět kostek s mosazným povrchem. Takzvané „kameny zmizelých“ připomínají tragické osudy jedné z mnoha židovských rodin za druhé světové války.

Kančí stezka s bosonohou cestou v Říčanském lese

Kančí stezka s bosonohou cestou v Říčanském lese

Podél cesty od Olivovny směrem k Tehovu vznikla naučná stezka o černé zvěři s pěti informativními tabulemi a dubovou sochou divočáka. Součástí je i stezka pro bosé nohy.

Kostel sv. Petra a Pavla v Říčanech

Kostel sv. Petra a Pavla v Říčanech

Dominantou náměstí je původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, patrně z roku 1270. Z gotiky se dochovaly zbytky fresek z období kolem roku 1400.

Masarykovo náměstí v Říčanech

Masarykovo náměstí v Říčanech

Na Masarykově náměstí se nachází Mariánský sloup - zlacená socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné). Panna Maria má sepjaté ruce, kolem hlavy svatozář s deseti hvězdičkami a stojí na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamičce.

Muzeum Říčany

Muzeum Říčany

V muzeu se pořádají nejrůznější kulturní akce, kroužky pro děti, výukové programy pro děti nebo tematické dílny pro školy. Součástí je i Didaktické centrum geologie nebo dvě venkovní expozice.

Naučná stezka Říčansko

Naučná stezka Říčansko

Naučná stezka vás seznámí s některými pamětihodnostmi města Říčany a s přírodou v jeho okolí. Naučná stezka má celkem 18 zastavení a délku 9 km.

Plavecký bazén a sauny v Říčanech Na Fialce

Plavecký bazén a sauny v Říčanech Na Fialce

Součástí nového Centra pro volný čas Na Fialce v Říčanech je 25 metrů dlouhý plavecký bazén s brouzdalištěm pro děti a párou. Naleznete zde i infrasaunu, biosaunu a finskou saunu. Bazén disponuje unikátním čistícím systémem, který zaručuje čistou vodu a je zároveň neprodukuje nadměrně chlór.

Regenerační centrum Na Fialce Říčany

Regenerační centrum Na Fialce Říčany

V moderním multifunkčním Centru Na Fialce, najdete mimo jiné i regenerační centrum s pestrou nabídkou masáží, fyzioterapie a relaxace v podobě saunového světa a plaveckého bazénu.

Restaurace a penzion U Sapíků Klokočná

Restaurace a penzion U Sapíků Klokočná

V restauraci se podává moderní česká a staročeská kuchyně. Každý měsíc je zpestřena gastronomickými akcemi. Všechny pokrmy jsou připravovány ve zcela moderní kuchyni, z čerstvých, kvalitních surovin a přírodních dochucovadel.

Rybník Marvánek v Říčanech

Rybník Marvánek v Říčanech

Rybník Marvánek se nachází na okraji města a vede kolem něj Naučná stezka Říčansko a také cyklostezka Krajem Josefa Lady.

Stálá expozice Říčanská hájovna: Les jako zdroj tradice

Stálá expozice Říčanská hájovna: Les jako zdroj tradice

Muzeum Říčany zve do nové venkovní expozice na Říčanské hájovně: Les jako zdroj tradice. Můžete si přivonět k bylinkám lesní zahrádky, prohlédnout si slovanský "idol", klát, úl i model milíře, dozvědět se něco o historii místních lesů a zdejších o zaniklých vesnicích.

Japonská zahrada Aizen v Říčanech

Japonská zahrada Aizen v Říčanech

Jedna z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě se nachází v malebném prostředí Říčan, přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy. Japonskou zahradu v Říčanech založil Ing. Petr Typlt v roce 1998 podle návrhu Takumi Mizokami. Zahrada byla zpřístupněna veřejnosti 7.7.2007.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy - plovárna s restaurací

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy - plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Multifunkční sportovní areál v Říčanech

Multifunkční sportovní areál v Říčanech

Za školou U Říčanského lesa leží na rozloze 1,5 ha sportovní areál. Naleznete zde fotbalové hřiště s umělou trávou, atletický ovál, venkovní tribuna, pumptrack, skatepark, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, workout fitness, parkour a lezeckou stěnu.

Další aktuality

7.12.
2019
Adventní čas dorazil na Chateau Mcely

Adventní čas dorazil na Chateau Mcely

Střední Čechy | Životní styl
28.10.
2019
Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Střední Čechy | Životní styl
14.10.
2019
Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!

Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!

Střední Čechy | Životní styl