Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města
Příroda

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Poslechněte si audio verzi článku
Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás ale zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Branické skály na pravém břehu Vltavy

Branické skályBranické skály s dřevěným kostelíkem upoutají každého při vjezdu do Prahy v Braníku, jen kousek před podolskou plovárnou. Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Tvoří výraznou krajinnou dominantu vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z něj pálilo proslulé "pražské staroměstské vápno". Dnes je lomová stěna významným odkryvem devonských vápenců (dvoreckoprokopské vrstvy). Nachází se nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu na Praze 4. Nahoru se dá dojít z ulice Na Dobešce či Stará cesta.
 

Hradiště Děvín na levém břehu Vltavy

dívčí hradyNad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic. Kdysi zde stávalo hradiště – první již v době kamenné, druhé pak obývali Slované. Sem umístil A. Jirásek pověst o odbojné Vlastě, která nabádala své soukmenovkyně k dívčí válce.  Výchozím bodem pro dobytí Děvína může být autobusová zastávka Nad Konvářkou linky 153. Cesta okolo vodojemu pak zahne k přírodní památce Ctirad. Poté trasa pokračuje víceméně po vrstevnici až k bývalému hradišti Děvín. Po celou dobu se můžeme kochat krásným výhledem na pravý břeh Vltavy. Asi nejhezčí výhled je z vyhlídkového místa nad Hlubočepskými plotnami. Odtud pak vede cesta strmě dolů do Hlubočep a ústí na počátku Prokopského údolí.
 

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada žižkovV pražské čtvrti Žižkov se u ulice U Rajské zahrady rozkládá luxusní park Rajská zahrada, který láká k odpočinku, romantické procházce, zábavnému vyžití pro děti, sportování i příjemnému posezení s občerstvením pro všechny bez rozdílu věku. Praha 3 – Žižkov nabízí působivý kaskádovitý park s všudypřítomnou zelení, květinami, stromy, jezírkem a mnoha možnostmi sportovního vyžití. Dominantou protínající celý park jsou pískovcové schody, jejichž středem protéká umělá horská bystřina. Ve spodní části parku najdete hřiště pro děti, sportoviště s běžeckou dráhou včetně sprch a kavárnu. Navazuje oplocené hřiště, kde si můžete zahrát fotbal, basketbal či volejbal. Na dalších terasách je posilovna, hrací plocha pro petanque, pingpongové stoly a jezero, které je osázeno vodními rostlinami a vidět v něm můžete i vodní želvy. Zapůjčit si zde můžete i různé pomůcky ke sportování.
 

Park Třešňovka v Hrdlořezech

třešňovkaNěkolik let opuštěný ovocný sad byl v roce 2015 obnoven. Staré neplodící stromy byly odstraněny a vysázeno bylo na 410 vysokokmenů třešní, 6 jabloní a 4 hrušně. Jde o odrůdy vyšlechtěné před začátkem 20. stoletím, které se zpravidla vysazovaly do 50. let 20. století, jako např. Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další. Z kmenů vyřezaných stromů bylo přímo v ploše sadu vytvořeno několik broukovišť. Tyto nové výsadby doprovází staré třešně, ale také mnoho torz, které propůjčují tomuto místu neuvěřitelné charisma. Snadno se sem dostanete z čtvrti Zelené Město.
 

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě

DoubravkaAutorem unikátní rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy. Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Po roce a půl někdo rozhlednu úmyslně zapálil, ale naštěstí byla opravena ještě před koncem roku 2019. Zajímavý je ale také samotný přírodní park – jeho rozloha činí více než 2222,5 hektaru (je největším přírodním parkem Prahy). Na jeho území objevíte velké množství maloplošných chráněných území. Jedná se kupříkladu o přírodní rezervace Klánovický les – Cyrilov a V Pískovně. Nacházejí se zde také přírodní památky Prameniště Blatovského potoka, Počernický rybník a Xaverovský háj.
 

Lesopark Letňany se singletrailem

lesopark letňanyNedávno vybudovaný lesopark Letňany na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Na celkové ploše 36 hektarů zde bylo nejprve vysázeno takřka 9 hektarů nového lesa. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy. Větší podíl luk je v lesoparku založen úmyslně, a to z estetických a rekreačních důvodů. Jižní část lesoparku se podařilo oživit rozmístěním dvou skupin balvanů. Jeden balvan byl také umístěn na vrchol vyššího kopce, který nabízí zajímavý výhled jak na letiště Letňany, tak i do Polabí. Bikerům jsou tu k dispozici singletrailové stezky. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy, síť asfaltových a mlatových cest pro chodce, běžce a inline bruslaře a cyklisty a také dětské hřiště ve tvaru letadla.
 

Klíčovské jabloňové sady

Jabloňový sad KlíčovOvocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města. Pozapomenutý ovocný sad na Klíčově nabízí jablka, hrušky, meruňky a vlašské ořechy, kam jen oko dohlédne. Načesat si je zde můžete podle libosti (a zcela legálně). Jedná se o jeden z mnoha veřejných sadů, který náleží Magistrátu hlavního města Prahy a je veřejně přístupný. Dostat se sem dá z ulice Ke Klíčovu, zahrádkářskou kolonií. Rozsáhlý areál sadů leží na svazích a v údolní nivě Klíčovského potoka. Na severních svazích údolí bývala původně vinice, která svému účelu sloužila až do roku 1916. Současné sady v údolí zde byly založeny na přelomu 50. a 60. let 20. století a zabíraly více než 40 hektarů (cca 60 fotbalových hřišť).


Park Cibulka s čínským pavilonem

CibulkaJméno parku bylo odvozeno od majitele Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si tu vybudoval honosné letní sídlo. Statek přestavěl na empírový zámeček a na přilehlém pozemku zřídil přírodní park doplněný v romantickém duchu řadou drobných stavbiček a soch. Při původním budování parku myslel kníže i na odpočinkové stavby sloužící k výhledu. A tak zde dnes naleznete Poustevnu (přesnou kopií stavby v saském Meiningenu), vyhlídkovou věž Cibulka s cimbuřím, ze které je nádherný výhled. Největším skvostem parku je empírový zámeček Cibulka. Pavilon – půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru pagody pochází z let 1822. Dlouhé roky chátral, od roku 2018 prochází zevrubnou rekonstrukcí. Původně byl pavilon vyzdoben sochami. Nejoblíbenější z nich bývala socha Číňana s deštníkem, který se ve vetřu pohyboval jako lopatky mlýna.
Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Lesopark Letňany

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Nad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic.

Klíčovské sady v Praze

Klíčovské sady v Praze

Ovocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Singletrail Letňany

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky