!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města
Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Vydáno 27. července 2020
Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Branické skály na pravém břehu Vltavy

Branické skályBranické skály s dřevěným kostelíkem upoutají každého při vjezdu do Prahy v Braníku, jen kousek před podolskou plovárnou. Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Tvoří výraznou krajinnou dominantu vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z něj pálilo proslulé "pražské staroměstské vápno". Dnes je lomová stěna významným odkryvem devonských vápenců (dvoreckoprokopské vrstvy).
 
Nachází se nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu na Praze 4. Nahoru se dá dojít z ulice Na Dobešce či Stará cesta.
 

Hradiště Děvín na levém břehu Vltavy

dívčí hradyNad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic. Kdysi zde stávalo hradiště – první již v době kamenné, druhé pal obývali Slované. Sem umístil A. Jirásek pověst o odbojné Vlastě, která nabádala své soukmenovkyně k dívčí válce.
 
Výchozím bodem pro dobytí Děvína může být autobusová zastávka Nad Konvářkou linky 153. Cesta okolo vodojemu pak zahne k přírodní památce Ctirad. Poté trasa pokračuje víceméně po vrstevnici až k bývalému hradišti Děvín.
 
Po celou dobu se můžeme kochat krásným výhledem na pravý břeh Vltavy. Asi nejhezčí výhled je z vyhlídkového místa nad Hlubočepskými plotnami. Odtud pak vede cesta strmě dolů do Hlubočep a ústí na počátku Prokopského údolí.
 

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada žižkovV pražské čtvrti Žižkov se u ulice U Rajské zahrady rozkládá luxusní park Rajská zahrada, který láká k odpočinku, romantické procházce, zábavnému vyžití pro děti, sportování i příjemnému posezení s občerstvením pro všechny bez rozdílu věku.

Praha 3 – Žižkov nabízí působivý kaskádovitý park s všudypřítomnou zelení, květinami, stromy, jezírkem a mnoha možnostmi sportovního vyžití. Dominantou protínající celý park jsou pískovcové schody, jejichž středem protéká umělá horská bystřina. Ve spodní části parku najdete hřiště pro děti, sportoviště s běžeckou dráhou včetně sprch a kavárnu. Navazuje oplocené hřiště, kde si můžete zahrát fotbal, basketbal či volejbal. Na dalších terasách je posilovna, hrací plocha pro petanque, pingpongové stoly a jezero, které je osázeno vodními rostlinami a vidět v něm můžete i vodní želvy. Zapůjčit si zde můžete i různé pomůcky ke sportování.
 

Park Třešňovka v Hrdlořezech

třešňovkaNěkolik let opuštěný ovocný sad byl v roce 2015 obnoven. Staré neplodící stromy byly odstraněny a vysázeno bylo na 410 vysokokmenů třešní, 6 jabloní a 4 hrušně. Jde o odrůdy vyšlechtěné před začátkem 20. stoletím, které se zpravidla vysazovaly do 50. let 20. století, jako např. Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další.
 
Z kmenů vyřezaných stromů bylo přímo v ploše sadu vytvořeno několik broukovišť. Tyto nové výsadby doprovází staré třešně, ale také mnoho torz, které propůjčují tomuto místu neuvěřitelné charisma. Snadno se sem dostanete z čtvrti Zelené Město.
 

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě

DoubravkaAutorem unikátní rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy.
 
Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Po roce a půl někdo rozhlednu úmyslně zapálil, ale naštěstí byla opravena ještě před koncem roku 2019.  
 

Lesopark Letňany se singletrailem

lesopark letňanyNedávno vybudovaný lesopark Letňany na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích.

Nově zde k dispozici singletrailové stezky. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy, síť asfaltových cest a také dětské hřiště ve tvaru letadla.
 

Klíčovské jabloňové sady

Jabloňový sad KlíčovOvocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města.
 
Pozapomenutý ovocný sad na Klíčově v pražských Vysočanech nabízí jablka a hrušky kam jen oko dohlédne. Načesat si je zde můžete podle libosti (a zcela legálně). Jedná se o jeden z mnoha veřejných sadů, který náleží Magistrátu hlavního města Prahy a je veřejně přístupný. Dostat se sem dá z ulice Ke Klíčovu, zahrádkářskou kolonií.


Park Cibulka s čínským pavilonem

CibulkaJméno parku bylo odvozeno od majitele Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si tu vybudoval honosné letní sídlo. Statek přestavěl na empírový zámeček a na přilehlém pozemku zřídil přírodní park doplněný v romantickém duchu řadou drobných stavbiček a soch. 
 
Při původním budování parku myslel kníže i na odpočinkové stavby sloužící k výhledu. A tak zde dnes naleznete Poustevnu (přesnou kopií stavby v saském Meiningenu), vyhlídkovou věž Cibulka s cimbuřím, ze které je nádherný výhled. Největším skvostem parku je empírový zámeček Cibulka. Pavilon – půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru pagody pochází z let 1822. Dlouhé roky chátral, od roku 2018 prochází zevrubnou rekonstrukcí. Původně byl pavilon vyzdoben sochami. Nejoblíbenější z nich bývala socha Číňana s deštníkem, který se ve vetřu pohyboval jako lopatky mlýna.
 

Dřevěný kostel v zahradě Kinských

kostel kinskýNa jihovýchodním svahu vrchu Petřína by běžný návštěvník či obyvatel Prahy pravoslavný kostel nečekal. Karpatský chrám svatého archanděla Michaela do Kinského zahrady přicestoval z vesničky Medvedovce u Mukačeva. Na Podkarpatské Rusi lidé kostel do poslední třísky rozebrali, každý díl očíslovali a čtyři plně naložené železniční vagony ho přivezly do Prahy jako dar Rusínů hlavnímu městu. Kostel ze 17. století je roubeným objektem se šindelovými střechami.
 
Od roku 2008 tento dřevěný chrámek využívá Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde každou neděli a pondělí pořádá svaté liturgie. Pokud se dohodnete s duchovním správcem petřínského kostela Andrejem Joanem Danciu (777 329 275), může si domluvit prohlídku.
Lesopark Letňany

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Branické skály - krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Branické skály - krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, se nachází dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Stavba je celá ze dřeva a patří mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu.

Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla na Praze 14 je opět přístupná. Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

Klíčovské sady v Praze

Klíčovské sady v Praze

Ovocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města.

Singletrail Letňany

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Nad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic.