Úvod > Co chcete dělat? > Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku
Geopark GeoLoci na Tachovsku - součást Česko–Bavorského geoparku
"> "> "> "> "> geoloci4.JPG "> "> GeoLoci-udoli-Kosiho-potoka.JPG "> GeoLoci-skalka-v-serpentinach-na-Otrocin.JPG
Přidat foto
Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.
Cílem národního geoparku GeoLoci je nejen poukázat na zajímavé přírodní úkazy a útvary, ale také ukázat šetrným způsobem veřejnosti a turistům, jak bohatství přírody dokázal během staletí využít člověk. Třeba při hornické činnosti nebo při lázeňství.

Mottem geoparku GeoLoci je Krajina s duší. Park chce přilákat turisty na Konstantinolázeňsko, kde člověk dokázal využít minerální prameny, na Plánsko a Stříbrsko, kde zase fungují hornické spolky, ve Stříbře je dokonce i Hornický skanzen. Zajímavý je také například čedičový vrch Vlčí hora nebo lokalita Michalovy hory.  

Ačkoliv je geopark v podstatě oblast s vybranou sítí geologicky zajímavých lokalit, nemusí být zaměřen pouze na geologii. Geopark je symbolem propojení místních subjektů, jejichž společným zájmem je pečovat o zajímavé lokality v regionu, přičemž důvody mohou jít napříč uměle vymezenými obory lidské činnosti. Prvořadým a stále aktuálním úkolem geoparku by měla být, dle možností, ochrana geologického dědictví. S tím ovšem úzce souvisí také usilovná osvětová činnost. Činnost geoparků má přispívat ke zvelebování přírodního prostředí a k udržitelnému rozvoji území, veřejnost je zde srozumitelnou formou seznamována s výsledky vědeckého výzkumu. Motivací k jejich návštěvě má být poznávání, nikoliv pouze rekreace. Program pro návštěvníky je veden zásadami ekoturistiky a poznávací turistiky.

Region Tachovska vedle geologických zajímavostí v terénu oplývá bohatou montánní historií. Této problematice se věnují hornicko-historické spolky v Plané a ve Stříbře, které svými aktivitami a seriózní publikační činností fakticky naplňují cíle geoparku.

Provozovatel

GeoLoci o.p.s.

Svojšín 1
349 01 Stříbro
Tel.:
+420 774 499 396
Email:
info@geoloci.cz
WWW:
www.geoloci.cz
GPS:
49,767052 12,910901
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj