!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Osm tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty
Osm tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Osm tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

Vydáno 8. ledna 2021
Kvalitní potraviny jsou to nejlepší, co si můžeme dopřát. Ne vždy je však jednoduché je najít. V našich tipech objevíte možná trochu netradiční zdroje výborných surovin - nachází se totiž v důmyslných automatech. Čerstvé mléko, jogurty, sýry nebo vejce si můžete díky nim dopřát sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.

Mlékomat v Hodkovicích u Prahy

mlékoOblíbeným místem k nákupu čerstvého mléka, vajec, sýrů, jogurtů či kefírů je mlékomat v Hodkovicích u Jesenice. Přímo u areálu Agro Jesenice stojí boudička se dvěma automaty, které prodají v průměru 440 litrů za den. Vzhledem k tomu, že se mléko do automatu dodává každý den, mají jaho spotřebitelé stoprocentní jistotu, že mléko je skutečně čerstvé.

Mléko si můžete načepovat do vlastní lahve, nebo si lze lahev i zakoupit z dalšího automatu. Kromě toho se zde prodávají také vejce různých velikostí přímo od farmářů a jogurtové kultury, které potěší zejména ty, kteří si chtějí vyzkoušet výrobu domácího jogurtu. Automaty v Hodkovicích jsou na mince i na kartu.
 

Vejcomaty statku Dvořák

vejce a slepiceVejcomaty statku Dvořák najdete na různých místech na jihovýchodě Prahy. Díky nim nakoupíte čerstvá vejce, která jsou dostupná 24 hodin a 7 dní v týdnu. Nakoupit tak můžete třeba i o půlnoci. Vejcomaty farmáři doplňují minimálně třikrát týdně právě sebranými vejci ze statku a automat je udržuje díky hygienickému prostředí a stálé teplotě ve skvělé kondici. Platba ve všech vejcomatech je možná pouze kartou.

Vejcomaty objevíte v Uhříněvsi, na čerpací stanici VIA Kocanda, ve Zlatníkách, Hrnčířích, Cholupici, v Davli, na Zbraslavi, v Písnici a Krči.
 

Mlékomaty farmy Kolný

mlékoMlékomaty farmy Kolný (Zemědělské obchodní družstvo) stojí na svých místech již několik let. Jeden stojí u Terna v Českých Budějovicích, druhý najdete u Coopu (Trefa) v Lišově. Oba dva se plní mlékem přímo z farmy v Kolném. Závoz probíhá většinou jednou za dva dny, někdy každý den. Mléko se nikde nezdržuje, farmáři jej vozí ho přímo z farmy, bezodkladně po čerstvém nadojení.

Pokud si zákazník nedonesl vlastní lahev, koupí si nejprve právě tu. Rozhodnout se může mezi plastovou jednorázovou (cena 10 Kč), nebo skleněnou (cena 50 Kč). Tu může po vymytí použít opakovaně. Následně vhodí další mince a natočí si mléko. Litr mléka koupíte za 20 Kč, půl litru za 12 Kč.
 

Automat na jogurty a sýry farmy Čítek

jogurtJugurt vyrábí farma Čítek z vlastního mléka. Prodávají ho jako bílý nebo s dvanácti příchutěmi – čokoládovou, meruňkovou, borůvkovou, jahodovou, višňovou, v létě je velký zájem o osvěžující citronovou příchuť, mají také rozinkový, malinový, broskvový, karamelový, lískooříškový nebo s vaječným koňakem. Jogurty z Makova nejsou smetanové, ale ani nízkotučné. Jedná se o selský jogurt, který obsahuje kolem čtyř procent tuku.

Kromě jogurtů tvoří nabídku i čerstvé sýry. Ze sýrů je nejprodávanější ten s francouzskými bylinkami, s kořením Pan Sýr a Paní Sýrová nebo country. Všechny produkty nakoupíte v autobusové hale v Táboře. Velkou výhodou je, že hala je otevřená do večera a o víkendech, kdy obchody v okolí mají zavřeno. Stejný automat provozují Čítkovi také u své minimlékárny na návsi v Makově.
 

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč

sýry BožiceMlékárna Klíč v Božicích u Znojma nabízí přírodní čerstvý sýr, který byl oceněn certifikátem Regionální potravina. Dále zde nakoupíte vynikající nadojené mléko přímo z farmy. Prodej čerstvého mléka probíhá přímo z mlékomatu a sýry z automatu na sýry.

Přírodní čerstvý sýr nabízí mlékárna v deseti variantách: přírodní, česnek, bazalka, provensálské koření, směs koření s chilli, kopr s česnekem, letní směs, černý pepř, vlašský ořech a sušená rajčata. Koření pro výrobu sýrů je dodáváno v bio kvalitě. Prodávané mléko není pasterizováno a ani jinak upravené.
 

Automat na olomoucké tvarůžky

Olomoucké tvarůžkyNa světě existují pouze dva automaty na tvarůžky. Jeden z nich je umístěn přímo v IC Olomouc (Horní náměstí) a druhý byste našli v restauraci U Coufalů v Lošticích (nám. Míru 62). V nabídce jsou klasické tvary, jako věnečky a tyčinky, ale také krémové sýry a pomazánky.

Kromě muzea mají v Lošticích také prodejnu, ve které koupíte kompletní sortiment olomouckých tvarůžků. Chcete-li ochutnat tvarůžky zcela netradičním způsobem nezapomeňte navštívit tvarůžkovou cukrárnu (Komenského 325, Loštice).
 

Prodejní automat na kozí výrobky farmy Dvůr Ratibořice

kozí sýrKozí farma Dvůr Ratibořice se specializuje na produkci kozích bioproduktů. Široká škála kozích výrobků od jogutů až po sýry je vyráběna v mlékárně, která je součástí farmy.

Přímo před farmou se nachází prodejní automat kozích výrobků, kde si produkty od místních koziček zakoupíte "nonstop". Najdete v něm denně čerstvé výrobky – jogurty, sýry, kefíry, pomazánky… Automat přijímá mince a bankovky do hodnoty 200 Kč.
 

Bramboromat ve Velharticích

BramboryVe Velharticích na Klatovsku najdete unikátní automat na brambory, který denně prodá přes metrák brambor. Z bramboromatu si lze zakoupit vždy jen jednu odrůdu, v průběhu sezóny se odrůdy obměňují (nyní Suzan). Najednou si lze zakoupit dvě kila brambor. Automat ale neumí vracet, mějte proto připraven přesný obnos.

A jak bramboromat vlastně funguje? Ze vrat od stodoly společnosti Vesa vede roura. Po vhození mincí (30 Kč) pásová váha uvnitř stodoly zváží přesně 2 kg brambor, které následně dopraví k ústí roury. Plodiny pak zákazníkům z roury vypadnou do papírové tašky, která je k tomu určena.
Mlékomat v Jesenici u Prahy

Mlékomat v Jesenici u Prahy

Rádi byste si zakoupili čerstvé mléko přímo od zdroje, ale nevíte, kam se za ním v okolí Prahy vydat? Hned dva mlékomaty, které fungují nonstop, naleznete v Hodkovicích u Jesenice jen kousíček od hranice s Prahou 4.

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč v Božicích

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč v Božicích

Mlékárna Klíč v Božicích u Znojma nabízí přírodní čerstvý sýr, který byl oceněn certifikátem Regionální potravina. Dále zde nakoupíte vynikající nadojené mléko přímo z farmy. Prodej čerstvého mléka probíhá přímo z mlékomatu a sýry z automatu na sýry.

Automat na jogurty a sýry farmy Čítek v Táboře a Makově

Automat na jogurty a sýry farmy Čítek v Táboře a Makově

Na autobusovém nádraží v Táboře stojí automat na jogurty a sýry. Patří farmě Čítek z Makova nedaleko Jistebnice. Stejný automat provozují Čítkovi také u své minimlékárny na návsi v Makově.

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích - od kravičky přímo k vám

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích - od kravičky přímo k vám

Farma Dynín v současnosti provozuje dva mlékomaty - jeden u Terna v Českých Budějovicích a druhý u Coopu v Lišově. Plní se mlékem z farmy v Kolném, kterou provozuje Zemědělské obchodní družstvo Kolný – jedna z dceřiných firem Zemědělských služeb Dynín.

Vejcomaty statku Dvořák

Vejcomaty statku Dvořák

Statek Dvořák ze středočeské obce Zlatníky se specializuje na odchov kuřic, prodej vajec a ruční výrobou tradičních válených těstovin. Na jih od Prahy provozuje desítku automatů na čerstvá vejce, kde si tyto produkty můžete koupit kdykoliv během dne i noci.

Bramboromat ve Velharticích

Bramboromat ve Velharticích

Společnost Vesa, přední český šlechtitel a pěstitel brambor, provozuje ve Velharticích unikátní bramboromat. Z automatu si lidé koupí čerstvé brambory ve Velharticích vypěstované, odrůdy se navíc v automatu obměňují.

Automat na olomoucké tvarůžky - světový unikát

Automat na olomoucké tvarůžky - světový unikát

Na světě existují pouze 2 automaty na tvarůžky. Jeden z nich je umístěn přímo v IC Olomouc. V nabídce jsou klasické tvary, jako věnečky a tyčinky, ale také krémové sýry a pomazánky.

Kozí farma - Dvůr Ratibořice

Kozí farma - Dvůr Ratibořice

Kozí farma Dvůr Ratibořice se specializuje na produkci kozích bioproduktů. Široká škála kozích výrobků od jogutů až po sýry je vyráběna v mlékárně, která je součástí farmy. V současné době je na farmě chováno cca 225 kusů koz plemene koza bílá krátkosrstá.