Úvod > Aktuality > Deset měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně
Deset měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Deset měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

  • Vydáno8. listopadu 2021
Na zimí sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
prahaSamostatnou kapitolou je Praha, od jejíhož zápisu mezi památky UNESCO uplynulo už 29 let. Ulice historického centra už nikdy nebudou liduprázdné, avšak díky pandemii koronaviru není v uličkách Starého Města, Malé Strany nebo Hradčan taková tlačenice jako dřív. Romantikům doporučujeme výpravu do Nového Světa, kde zvláště ve všední dny bude téměř liduprázdno. Na Starém Městě se vydejte po stopách Foglarových Stínadel. V jedné ulici dokonce uvidíte namalovaného ježka v kleci. Nebudeme prozrazovat, kde přesně to je, můžeme ale přeci jen naznačit, že v širším okolí Anenského náměstí. Určitě nevynechejte Zlatou ulici, Řetězovou, Betlémské náměstí, Jilskou... Až se vám podaří dostat se ze spletitých uliček na Staroměstské náměstí, nenechte si ujít tématickou výstavu Město jako přízrak v Domě U Zlatého prstenu.

prahaA kam odtud dál do hlubin historického centra? Zvkáštní atmosféra na vás padne v Josefově, kde můžete kromě známých synagog a Starého židovského hřbitova navštívit také muzeum alchymie Speculum Alchemiӕ v Haštalské ulici. Na Malou Stranu doporučujeme přejít přes Mánesův most a přes Valdštejnskou zahradu se dostat na Valdštejnské náměstí a do Tomášské ulice, která ústí na Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Tajuplnou a zapomenutou atmosféru má ulice Tržiště a Vlašská, odkud se bez problémů dostanete k Pohořelci a k výchozímu bidu naší procházky, k Novému Světu.
 

Český Krumlov: muzea a blízký otevřený hrad

český krumlovPříjemná atmosféra, středověké uličky s měšťanskými domy, hospůdkami a kavárnami i spousta míst, kam se dá schovat před zimou, takový je zimní Český Krumlov. Do města zapsaného mezi památky UNESCO v roce 1992 sice v zimních měsících jezdí zahraničních návštěvníků méně než v hlavní sezoně, ale ani tady sami městem rozhodně chodit nebudete.

V zimě láká k návštěvě Hradní muzeum na druhém zámeckém nádvoří, otevřeno má rovněž Egon Schiele Art Centrum s výstavami současného umění nebo muzeum tortury. S dětmi se zajděte podívat na loutky a hračky do Pohádkového domu a v komplexu středověkých klášterů, které nabízejí několik dalších interaktivních expozic. Pěkným zážitkem bude i návštěva muzea vltavínů.
 

Kutná Hora: kostnice i rozhledna

Podobný případ je Kutná Hora, zapsaná mezi památky UNESCO v roce 1996. Hrad nebo zámek tu sice nenajdete, ale vynahradí vám to přehršel jiných míst – a dodejme, že otevřených po celý rok. K návštěvě tak zve nejenom proslulý trojlístek hlavních lákadel, tedy chrám sv. Barbory, Santiniho katedrála Nanebevzetí Panny Marie a blízká kostnice, ale také řada dalších míst. Otevřeno má Vlašský dvůr, Alchymistická dílna i Muzeum Lega, Galerie Středočeského kraje láká na zajímavé výstavy a kdo zatouží po přírodě, může se vypravit k rozhledně na Kaňku s kavárnou a restaurací Havířská bouda.
 

Lednicko-valtický areál: zámek, skleník a víno

zámek LednicePokud je někde místo, kde v zimě s trochou snahy nepotkáte ani živáčka, je to Lednicko-valtický areál, malebná krajina mezi Lednicí a Valticemi, zapsaná na seznam UNESCO v roce 1996. Za samotou se ale musíte vydat do lesů, do pohádkového světa s řadou barokních, klasicistních a novogotických drobných staveb. V samotných městech to žije i v zimě: v Lednici objevíte v únoru vyhřátý zámecký skleník, zámek láká od února na zimní prohlídky a projít se můžete i v zámeckém parku.

Na zámku Valtice nabízejí k návštěvě letos nově otevřený okruh Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Jedná se o druhý zámecký okruh, který je dostupný vždy od čtvrtka do neděle, a to až do 19. prosince 2021. Nahlédnout můžete i do Salonu vín v zámeckém podzemí – od února 2022 zde bude k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín.
 

Třebíč, Telč a Kroměříž

Pitoreskní židovská čtvrťTřebíči, mezi památky UNESCO zapsaná roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa, se také neukládá k zimnímu spánku, stejně jako třebíčský zámek. Otevřeno má nejenom bazilika, ale denně se můžete podívat také do Zadní synagogy, na židovský hřbitov a do Židovského muzea v domě Seligmanna Bauera i na zmiňovaný zámek. V zimních měsících také určitě najdete volné místo v některé z místních kaváren, cukráren a restaurací. V centru si dejte pozor na probíhající rekonstrukci náměstí (až do září 2022), kvůli níž je centrum města hůře dostupné a na náměstí nelze zaparkovat. Náhradní parkování je dostupné na ulici Otmarova.

Ve stejném roce jako Český Krumlov i Praha bylo na seznam UNESCO zapsáno i město Telč. Náměstí i přilehlé uličky si můžete projít kdykoliv, Telčský zámek je z důvodu rekonstrukce zavřený až do roku 2022. Celý rok a každý den se o zábavu stará Telčský dům se starobylým sklepením, modely vláčků a železnic a atrakcemi určenými hlavně pro rodiny s dětmi, o víkendech můžete navštívit volnočasový areál Panský dvůr s krytým lanovým centrem, dětskou hernou a několika expozicemi. Všem milovníkům výhledů do krajiny můžeme doporučit také návštěvu kostela sv. Jana Nepomuckého mezi obcí Krahujčí a Telčí. Je zde překrásné vyhlídkové místo.

Kroměříži reprezentuje památky UNESCO Arcibiskupský zámek, zapsaný v roce 1998. Ten má přes zimu zavřeno, otevřená bez omezení je pouze Podzámecká zahrada. Květná zahrada má otevřeno od 1. listopadu do 23. prosince 2021 denně 9:00 až 15:00. Na Vánoce se uzavře, ale přístipná bude opět od 27. prosince. Přes zimu jsou také otevřena kroměřížská muzeaMuzeum Kroměřížska, které se věnuje historii, přírodě a rodákovi Maxi Švabinskému. Otevřeno je také Muzeum Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru.
 


Slavné lázně Evropy: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Karlovy VaryPo mnohaletém usilí letos v létě uspěl mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe, který usiloval o zápis nejslavnějších lázní Evropy na seznam UNESCO. České lázně se tak dostaly do společnosti fancouzských Vichy, britských Bath, italských Montecatini Terme, německých Baden-Baden či rakouských Baden bei Wien.

Z našich luhů a hájů se k těmto místům připojují Karlovy Vary s legendárními kolonádami a Vřídlem. Malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese, a tento ráz si udrželo dodnes. Určitě nevynechejte návštěvu právě zrekonstruovaného termálního bazénu na střeše hotelu Thermal. Skvělou relaxaci zde nabízí i nový saunový svět.

Mariánské Lázně Mariánské Lázně, založené v období klasicismu počátkem 19. století, patří mezi nejrozsáhlejší lázeňská města v Evropě. Místo se z nehostinného bažinatého údolí změnilo na půvabné město plné parků, s klasicistními a empírovými domy, gloriety, pavilony a kolonádami. Centrem lázeňského života je novobarokní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou, k ochutnání vybízí řada sutdených pramenů na mariánskolázeňské promenádě.

Trojici doplňují malebné Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. Městečko s řadou pramenů i klasicistních a empírových budov vás okouzlí v každé roční době. Povinnou zastávkou je zde socha chlapečka s rybou (originál uvidíte ve zdejším muzeu) a aquapark Aquaforum.
Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.