Úvod > Aktuality > 10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

  • Vydáno6. prosince 2022
Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
Praha sněžíSamostatnou kapitolou je Praha, od jejíhož zápisu mezi památky UNESCO uplynulo letos rovných 30 let. Ulice historického centra už nikdy nebudou liduprázdné, avšak ani letos není v uličkách Starého Města, Malé Strany nebo Hradčan taková tlačenice jako před třemi lety. Romantikům doporučujeme výpravu do Nového Světa, kde zvláště ve všední dny bude téměř liduprázdno. Na Starém Městě se vydejte po stopách Foglarových Stínadel. V jedné ulici dokonce uvidíte namalovaného ježka v kleci. Nebudeme prozrazovat, kde přesně to je, můžeme ale přeci jen naznačit, že v širším okolí Anenského náměstí. Určitě nevynechejte Zlatou ulici, Řetězovou, Betlémské náměstí, Jilskou... Až se vám podaří dostat se ze spletitých uliček na Staroměstské náměstí, nenechte si ujít nejen zdejší vánoční trhy, ale také tématickou výstavu Den na tržišti v Domě U Zlatého prstenu.

praha zimaA kam odtud dál do hlubin historického centra? Zvláštní atmosféra na vás padne v Josefově, kde můžete kromě známých synagog a Starého židovského hřbitova navštívit také muzeum alchymie Speculum Alchemiӕ v Haštalské ulici. Na Malou Stranu doporučujeme přejít přes Mánesův most a přes Valdštejnskou zahradu se dostat na Valdštejnské náměstí a do Tomášské ulice, která ústí na Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Tajuplnou a zapomenutou atmosféru má ulice Tržiště a Vlašská, odkud se bez problémů dostanete k Pohořelci a k výchozímu bidu naší procházky, k Novému Světu.
 

Český Krumlov: muzea a otevřený hrad

Český Krumlov v ziměPříjemná atmosféra, středověké uličky s měšťanskými domy, hospůdkami a kavárnami i spousta míst, kam se dá schovat před zimou, takový je zimní Český Krumlov. Do města zapsaného mezi památky UNESCO v roce 1992 sice v zimních měsících jezdí zahraničních návštěvníků méně než v hlavní sezoně, ale ani tady sami městem rozhodně chodit nebudete. V zimě láká k návštěvě Hradní muzeum na druhém zámeckém nádvoří, otevřeno má rovněž Egon Schiele Art Centrum s výstavami současného umění nebo muzeum tortury. S dětmi se zajděte podívat na loutky a hračky do Pohádkového domu a v komplexu středověkých klášterů, které nabízejí několik dalších interaktivních expozic. Pěkným zážitkem bude i návštěva muzea vltavínů.
 

Kutná Hora: kostnice i rozhledna

Kutná Hora v ziměPodobný případ je Kutná Hora, zapsaná mezi památky UNESCO v roce 1996. Hrad nebo zámek tu sice nenajdete, ale vynahradí vám to přehršel jiných míst – a dodejme, že otevřených po celý rok. K návštěvě tak zve nejenom proslulý trojlístek hlavních lákadel, tedy chrám sv. Barbory, Santiniho katedrála Nanebevzetí Panny Marie a blízká kostnice, ale také řada dalších míst. Otevřeno má Vlašský dvůr, Alchymistická dílna i Muzeum Lega, Galerie Středočeského kraje láká na zajímavé výstavy a kdo zatouží po přírodě, může se vypravit k rozhledně na Kaňku s kavárnou a restaurací Havířská bouda.
 

Lednicko-valtický areál: zámek, skleník a víno

zámek LednicePokud je někde místo, kde v zimě s trochou snahy nepotkáte ani živáčka, je to Lednicko-valtický areál, malebná krajina mezi Lednicí a Valticemi, zapsaná na seznam UNESCO v roce 1996. Za samotou se ale musíte vydat do lesů, do pohádkového světa s řadou barokních, klasicistních a novogotických drobných staveb. V samotných městech to žije i v zimě: v Lednici objevíte v prosinci a únoru (v lednu je zavřeno) vyhřátý zámecký skleník, zámek láká během stejných měsíců na zimní prohlídky a projít se můžete i v zámeckém parku. Ve Valticích sice najdete zámek zavřený, ale zavítat můžete do Salonu vín zámeckém podzemí, které vzniklo již v 13. století – je zde otevřeno po celý rok a vždy od února je tu k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín. S dětmi se určitě podívajte do Světa pohádek v ulici Petra Bezruče.
 

Třebíč, Telč a Kroměříž

třebíčPitoreskní židovská čtvrťTřebíči, mezi památky UNESCO zapsaná roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa, se také neukládá k zimnímu spánku, stejně jako třebíčský zámek. Otevřeno má nejenom bazilika, ale denně se můžete podívat také do Zadní synagogy, na židovský hřbitov a do Židovského muzea v domě Seligmanna Bauera i na zmiňovaný zámek. V zimních měsících také určitě najdete volné místo v některé z místních kaváren, cukráren a restaurací. V centru si dejte pozor na probíhající rekonstrukci náměstí (až do září 2022), kvůli níž je centrum města hůře dostupné a na náměstí nelze zaparkovat. Náhradní parkování je dostupné na ulici Otmarova.

TelčVe stejném roce jako Český Krumlov i Praha bylo na seznam UNESCO zapsáno i město Telč. Náměstí i přilehlé uličky si můžete projít kdykoliv, Telčský zámek je z důvodu rekonstrukce zavřený až do začátku roku 2023. Celý rok a každý den se o zábavu stará Telčský dům se starobylým sklepením, modely vláčků a železnic a atrakcemi určenými hlavně pro rodiny s dětmi, o víkendech můžete navštívit volnočasový areál Panský dvůr s krytým lanovým centrem, dětskou hernou a několika expozicemi. Všem milovníkům výhledů do krajiny můžeme doporučit také návštěvu kostela sv. Jana Nepomuckého mezi obcí Krahujčí a Telčí. Je zde překrásné vyhlídkové místo.

Kroměříži reprezentuje památky UNESCO Arcibiskupský zámek, zapsaný v roce 1998. Ten má přes zimu zavřeno, otevřená bez omezení je pouze Podzámecká zahrada. Květná zahrada má otevřeno denně, od 8. listopadu 2022 do 28. února 2023 vždy od 7:00 do 16:00 hodin. Do zahrady je vstup volný, ovšem domácí mazlíčci sem mají zakázaný vstup, to kvůli volně chovaným zvířatům, která v zahradě žijí, jako jsou pávi, labutě, kachny a veverky. Přes zimu jsou také otevřena kroměřížská muzeaMuzeum Kroměřížska, které se věnuje historii, přírodě a rodákovi Maxi Švabinskému. Otevřeno je také Muzeum Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru.


Slavné lázně Evropy: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Karlovy VaryPo mnohaletém usilí uspěl v roce 2021 mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe, který usiloval o zápis nejslavnějších lázní Evropy na seznam UNESCO. České lázně se tak dostaly do společnosti fancouzských Vichy, britských Bath, italských Montecatini Terme, německých Baden-Baden či rakouských Baden bei Wien. Z našich luhů a hájů se k těmto místům připojují Karlovy Vary s legendárními kolonádami a Vřídlem. Malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese, a tento ráz si udrželo dodnes. Určitě nevynechejte návštěvu krásně zrekonstruovaného termálního bazénu na střeše hotelu Thermal. Skvělou relaxaci zde nabízí i nový saunový svět.

mariánky zimaMariánské Lázně, založené v období klasicismu počátkem 19. století, patří mezi nejrozsáhlejší lázeňská města v Evropě. Místo se z nehostinného bažinatého údolí změnilo na půvabné město plné parků, s klasicistními a empírovými domy, gloriety, pavilony a kolonádami. Centrem lázeňského života je novobarokní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou, k ochutnání vybízí řada sutdených pramenů na mariánskolázeňské promenádě. Trojici doplňují malebné Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. Městečko s řadou pramenů i klasicistních a empírových budov vás okouzlí v každé roční době. Povinnou zastávkou je zde socha chlapečka s rybou (originál uvidíte ve zdejším muzeu) a aquapark Aquaforum.
Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Další aktuality

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
Památky

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.
Památky

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...
Památky

Nový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie

Když přijde řeč na sladovny, kdekdo si představí tu v Písku: velkou budovu v centru města, kam se chodí hlavně na výstavy. Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy zdejší novinky a vydejte se také do jiných sladoven. Některé slouží jako restaurace, jiné jako galerie nebo hotely. Podíváme se ale i tam, kde se dodnes vyrábí pravý slad!
Památky

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.
Památky

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky