!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sedm památek UNESCO, kde mají otevřeno a kam se vyplatí jet i v zimě
Sedm památek UNESCO, kde mají otevřeno a kam se vyplatí jet i v zimě
"> "> "> "> "> ">
Památky

Sedm památek UNESCO, kde mají otevřeno a kam se vyplatí jet i v zimě

Vydáno 23. ledna 2020
Na zimu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam UNESCO nabízejí i v zimě docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
Samostatnou kapitolou je Praha, od jejíhož zápisu mezi památky UNESCO uplynulo už 28 let. Ulice historického centra už nikdy nebudou liduprázdné a vyhrazené jen pro vás, ty časy jsou nenávratně pryč. Proto pokud o zážitky sdílené s davy nestojíte, nechte hlavní město napospas výletníkům ze všech koutů světa a raději se podívejte, jak se v zimě žije mimopražským památkám UNESCO. 
 

Český Krumlov: muzea a blízký otevřený hrad

Příjemná atmosféra, středověké uličky s měšťanskými domy, hospůdkami a kavárnami i spousta míst, kam se dá schovat před zimou, takový je zimní Český Krumlov. Do města zapsaného mezi památky UNESCO v roce 1992 sice v zimních měsících jezdí zahraničních návštěvníků méně než v hlavní sezoně, ale ani tady sami městem rozhodně chodit nebudete.

V zimě láká k návštěvě Hradní muzeum na druhém zámeckém nádvoří, otevřeno má rovněž Egon Schiele Art Centrum s výstavami současného umění nebo muzeum tortury. S dětmi se zajděte podívat na loutky a hračky do Pohádkového domu a v komplexu středověkých klášterů, které nabízejí několik dalších interaktivních expozic, malé i velké kluky zaveďte do expozice historických motocyklů. Holčičkám, slečnám i paním udělejte radost návštěvou muzea vltavínů.

Na komorní zimní prohlídky bez letních návalů láká ve všední dny i nedaleký hrad Rožmberk; využijte fakt, že z Krumlova to je autem necelá půlhodina!
 

Kutná Hora: kostnice i rozhledna

Podobný případ je Kutná Hora, zapsaná mezi památky UNESCO v roce 1996. Hrad nebo zámek tu sice nenajdete, ale vynahradí vám to přehršel jiných míst – a dodejme, že otevřených po celý rok. K návštěvě tak zve nejenom proslulý trojlístek hlavních lákadel, tedy chrám sv. Barbory, Santiniho katedrála Nanebevzetí Panny Marie a blízká kostnice, ale také řada dalších míst. Otevřeno má Vlašský dvůr, Alchymistická dílna i Muzeum Lega, Galerie Středočeského kraje láká na zajímavé výstavy a kdo zatouží po přírodě, může se vypravit k rozhledně na Kaňku s kavárnou a restaurací Havířská bouda.
 

Lednicko-valtický areál: zámek, skleník a víno

Pokud je někde místo, kde v zimě s trochou snahy nepotkáte ani živáčka, je to Lednicko-valtický areál, malebná krajina mezi Lednicí a Valticemi, zapsaná na seznam UNESCO v roce 1996. Za samotou se ale musíte vydat do lesů, do pohádkového světa s řadou barokních, klasicistních a novogotických drobných staveb. V samotných městech to žije i v zimě: v Lednici objevíte v únoru vyhřátý zámecký skleník, zámek láká od února na zimní prohlídky a projít se můžete i v zámeckém parku. Na zámku Valtice nabízejí v únoru a březnu zimní prohlídky zámecké kaple a barokního divadla, nahlédnout můžete i do Salonu vín v zámeckém podzemí od 6. února zde bude k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín.
 

Třebíč, Telč a Kroměříž

Pitoreskní židovská čtvrťTřebíči, mezi památky UNESCO zapsaná roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa, se také neukládá k zimnímu spánku, stejně jako třebíčský zámek. Otevřeno má nejenom bazilika, ale denně se můžete podívat také do Zadní synagogy, na židovský hřbitov a do Židovského muzea v domě Seligmanna Bauera i na zmiňovaný zámek. V zimních měsících také určitě najdete volné místo v některé z místních kaváren, cukráren a restaurací.

Ve stejném roce jako Český Krumlov i Praha bylo na seznam UNESCO zapsáno i město Telč. Náměstí i přilehlé uličky si můžete projít kdykoliv, Telčský zámek bude z důvodu rekonstrukce zavřený až do roku 2022. Celý rok a každý den se o zábavu stará Telčský dům se starobylým sklepením, modely vláčků a železnic a atrakcemi určenými hlavně pro rodiny s dětmi, o víkendech můžete navštívit volnočasový areál Panský dvůr s krytým lanovým centrem, dětskou hernou a několika expozicemi.

Kroměříži reprezentuje památky UNESCO Arcibiskupský zámek, zapsaný v roce 1998. Ten má přes zimu zavřeno, otevřená bez omezení je pouze Podzámecká zahrada. Květná zahrada má otevřeno od 2. ledna do 2. února 2020 denně 9:00 až 15:30. Pak se uzavře od 3. do 12. února. Přes zimu jsou otevřena kroměřížská muzea - Muzeum Kroměřížska, které se věnuje historii, přírodě a rodákovi Maxi Švabinskému. Otevřeno je také Muzeum Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru.
Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.