Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Poslechněte si audio verzi článku
Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
V každém dílu seriálu Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů procestujete s Kudy z nudy všechny regiony Čech, Moravy a Slezska. Tentokrát jsme se zaměřili na venkov a malé vesnice, které ukrývají velké příběhy. Mnohé z nich míjíte na svých cestách jen jako ukazatele podél hlavních silnic. Není konečně čas na to odbočit, zajet se podívat někam, kde jste ještě nebyli, a zjistit, kdo to či ono místo proslavil?
 

1. Praha, Vladislav Vančura a rozmarné léto v Zbraslavi

Není jednoduché najít venkov v Praze, ale pozveme vás třeba do Zbraslavi, která leží na jižním okraji hlavního města a dnes je samostatnou městskou částí. Její historie sahá hodně hluboko, ve zdejším klášteře bývalo pohřebiště panovnického rodu Přemyslovců a vilu si tu nechal postavit spisovatel Vladislav Vančura (1891–1942). Chcete poznat atmosféru tehdejších zbraslavských říčních lázní? Přečtěte si novelu Rozmarné léto anebo se podívejte na stejnojmenný film Jiřího Menzela, který Vančurovu prózu převedl do podoby poetických filmových obrazů plných krásy, poezie a životní moudrosti. Sám ovšem za vrchol svého režijního mistrovství považoval, že při natáčení dostal do vody Vlastimila Brodského, který se jí bál, a Rudolfa Hrušínského, který se jí štítil.
 

2. Středočeský kraj, Liteň a Svatopluk Čech

Básník, prozaik, novinář a cestovatel Svatopluk Čech (1846–1908) se proslavil příběhy pana Broučka. Dětství prožil na Benešovsku v Ostředku, Jezeře, Střížkově a Postupicích. Když mu bylo šest, jeho tatínek se stal správcem liteňského panství u Josefa Františka Daubka a s početnou rodinou se přestěhoval do LitněČeském krasu. Tady začal malý Svatopluk poznávat svět a nejvíc mu učarovala lípa na prostranství mezi kostelem a farou. Do jejího stínu „větví kolébavých“ umístil děj svého idylického eposu Ve stínu lípy (1879), který je založený právě na vzpomínkách na dětství. Na Liteň a její okolí vždy vzpomínal jako na místo, odkud ho „samo dětství z dálky volá“, a ani v Litni na svého básníka nezapomněli. Už v roce 1896 jej k jeho 50. narozeninám obecní zastupitelstvo jednohlasně jmenovalo svým čestným občanem, v těsné blízkosti slavné lípy najdete Čechův pomník, je tu Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné i naučná stezka.
 

3. Jihočeský kraj, Hašek, Švejk a Putim

Jednou z nejznámějších jihočeských obcí je Putim. Proslavila se zejména díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi, filmu Osudy dobrého vojáka Švejka a lidové písni Když jsem já šel tou Putimskou branou. K popularitě vesnice ležící kousek od Písku na pravém břehu řeky Blanice, těsně před jejím soutokem s řekou Otavou, přispěl i Jindřich Šimon Baar. V Putimi se totiž odehrává děj románu Jan Cimbura, založeného na skutečném venkovském selském hrdinovi. Statek Jana Cimbury stojí přímo na návsi, na jeho boční zdi je pamětní deska a Jana Cimburu připomíná i náhrobek na hřbitově u kostela sv. Vavřince. Najdete tu i dům, který se proměnil ve filmovou četnickou stanici, a Švejkovu sochu.
 

4. Plzeňský kraj, Jan Žižka a Chanovice

Kopcovitá krajina kolem Chanovic s výhledy na Šumavu, stovkami kamenitých pahorků, smíšenými lesy a starými cestami, které lemují trnky, lísky a šípkové keře je typickým obrázkem Pošumaví. Říká se, že když Jan Žižka při dobývání hradu Rabí v dálce zahlédl chanovickou tvrz, vydal se ji dobýt.  Jenže pestrá krajina se spoustou kopečků a remízků ho zmátla natolik, že zabloudil a Chanovice nikdy nenašel. Pokud budete mít větší štěstí a malebnou vesničku najdete, uvidíte i zámek, který byl několik stovek let domovem šlechtického rodu Chanovských z Dlouhé Vsi. Dnes v něm kromě základní školy a knihovny objevíte Muzeum lidových řemesel. Okolím Chanovic prochází naučná stezka Příroda a lesy Pošumaví; dovede vás nejenom k rozhledně na Chlumu, ale také ke skanzenu, jediné rozsáhlejší expozice lidové architektury v Plzeňském kraji.
 

5. Karlovarský kraj, pan Herget a Andělská Hora

Jedním z oblíbených cílů pražských výletů je Hergetova cihelnaPraze na Malé Straně s restaurací a muzeem Franze Kafky. Kolem roku 1780 ji založil Franz Anton Leonard Herget, matematik a inženýr, který se narodil v roce 1741 v Andělské Hoře, vesnici ležící kousek od Karlových Varů. Cihly z Hergetovy cihelny putovaly do světa s vtisknutým reliéfem s písmeny A H, což jsou čistě náhodou jak iniciály jejího majitele, tak Andělské Hory.

Už na konci 18. století do Andělské Hory rádi chodívali lázeňští hosté, a to hlavně kvůli romantickým zříceninám středověkého hradu. Ze zřícenin se otvírá nádherný výhled do kopcovité krajiny Slavkovského lesa a Doupovských hor, uvidíte i kostel sv. Michaela Archanděla, unikátní trojboký barokní kostel Nejsvětější Trojice a v dálce za ním u Andělského rybníka možná i výklenkovou kapličku sv. Ludmily, kterou nechalo postavit občanské sdružení Andělská Hora.
 

6. Ústecký kraj, Franz Kafka, Siřem a tajemný Zámek

Slavný spisovatel Franz Kafka odjel na venkov v září roku 1917, krátce poté, co mu lékaři potvrdili diagnózu tuberkulózy hrtanu. Pobyt v Siřemi na Podbořansku, vesnici, která i dnes vypadá, jako by se tam zastavil čas, si moc neužíval. Psal méně, než chtěl, rušily ho kejhající husy, lomoz z návsi, klavír od sousedů, myši pobíhající po stavení i příliš přítulná kočka. Pokud se ale do Siřemi vypravíte v Kafkových stopách, objevíte nejenom předlohu pro pochmurnou ves z Kafkova románu Zámek, ale dokonce i stavbu, která se stala předlohou zvláštního šlechtického sídla.
 

7. Liberecký kraj, Prysk a slavní chalupáři

V Lužických horách mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem leží obec Prysk. V roce 2016 získala titul Vesnice roku Libereckého kraje a je vyhledávaná pro své přírodní krásy, turistické zázemí i bohatý kulturní a společenský život. Zpestřením společenského života Prysku bylo natáčení filmové komedie Léto s Kovbojem, ale na známé tváře byli místní zvyklí, chalupu nebo chatu tu totiž měla řada známých osobností, další sem jezdívali na návštěvy. Prysk dobře znala například Vlasta Chramostová, režisér Karel Kachyňa, Miki Volek, Petr Štěpánek, Roman Skamene anebo Radek Brzobohatý.
 

8. Královéhradecký kraj, Šonov a venkovské kostely Broumovska

Kolikrát už jste uvažovali o tom, že se při návštěvě Broumova a Broumovského kláštera vypravíte ještě o kousek dál? Že konečně na vlastní oči uvidíte neobjevené poklady Broumovska v čele s kostely takzvané Broumovské skupiny, tedy barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera? Kostely, které vznikly v rozmezí několika desítek let v první polovině 18. století, byly v roce 2022 zapsány mezi národní kulturní památky České republiky. K nejhezčím patří kostel sv. Markéty v Šonově: stojí o samotě na vršku nad vesnicí, štítovou zdí je otočený ke svému mateřskému klášteru, a ten je odtud navíc za jasného počasí hezky vidět, i s Broumovskými stěnami v pozadí.
 

9. Pardubický kraj, Vojtěch Jasný a Bystré

Jižně od Svitav a severně od vodní nádrže Vír v Pardubickém kraji leží Bystré. Pro inspiraci sem jezdívali spisovatelka Tereza Nováková a básník Jaroslav Vrchlický. V roce 1968 si městečko vybral pro natáčení svého slavného filmu Všichni dobří rodáci režisér Vojtěch Jasný. Po třiceti letech se vrátil do Bystrého znovu, aby tu v roce 1998 natočil film Návrat ztraceného ráje. Důležitou roli v příběhu hraje Strom rodáků, letitý javor na Němcově kopci západně od města, kde se dřív 30. dubna za filipojakubské noci pálily čarodějnice. Z kopce je také zajímavý výhled na Bystré a jeho půvabné okolí.
 

10. Vysočina, Oldřich Nový a Kuklík

Herec Oldřich Nový, hvězda filmu Kristian, vlastnil déle než čtvrt století chalupu na Kuklíku, ve vesničce deset kilometrů od Nového Města na Moravě. Koupil ji v roce 1956 za šest tisíc a časté pobyty si zpříjemňoval například hraním mariáše v místní hospůdce. Pamětníci na něj vzpomínají jako na noblesního pána, který se rozhodně nechoval jako známá osobnost s nosem nahoru, a naopak mezi místní zapadl. Když v roce 1967 ovdověl, na Vysočinu už tolik nejezdil. Roubenku na Kuklíku nakonec prodal až na podzim roku 1982, půl roku před svou smrtí.
 

11. Jihomoravský kraj, stařeček Pagáč a Petrov

Výlet na jižní Moravu se vyplatí spojit s vinařskou turistikou. Tipů na nejkrásnější vinařskou vesnici má každý milovník vína několik, mezi ty nejdoporučovanější ovšem patří Petrov a areál původních vinných sklepů Plže, v roce 1983 vyhlášený památkovou rezervací lidové architektury. Plže znáte i z filmu: točila se tu řada scén ze seriálu Slovácko sa nesúdí podle povídek Zdeňka Galušky, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen. Petrovské sklepy se objevily i v seriálech Vlak dětství a naděje, v Četnických humoreskách nebo v Básnících.
 

12. Zlínský kraj, král Karel III. a Hostětín

Rozlehlý sad a zahrada, naučné stezky Naokolo Hostětína a Po zelené Hostětínem, dřevěné sochy v krajině, Jablečné slavnosti a ekologické centrum Veronica: to všechno nabízí Hostětín, vesnice ve Zlínském kraji uvelebená na úbočí Bílých Karpat, která žije ekologií. Při jedné ze svých návštěv Česka do Hostětína zavítal i tehdejší následník britského trůnu princ Charles, nyní král Karel III.
 

13. Olomoucký kraj, liška Bystrouška a Veselí

Veselí nemusí být jen město nad Lužnicí nebo nad Moravou, existuje také maličké Veselí u Mohelnice v Olomouckém kraji. Hlavním zaměstnáním zdejších obyvatel bývalo hlavně zemědělství a práce v lese. Právě na zdejším polesí praktikoval v roce 1899 malíř Stanislav Lolek. Hajný Gustav Kořínek mu tehdy vyprávěl příběhy nezbedné lišky, které se někdy v 19. století ujal revírník Ferdinand Mayer z myslivny na Stříteži. Tak vznikl předobraz pozdější slavné lišky Bystroušky. Když se projdete obcí i jejím překrásným okolím po naučné stezce Lišky Bystroušky, dojdete až pod hrad Bouzov anebo do Loštic s Muzeem olomouckých tvarůžků.
 

14. Moravskoslezský kraj, zbojník Ondráš a Janovice

Se jménem Ondráš se setkáte na řadě míst Moravskoslezského kraje: jmenují se tak horské hotely, restaurace, krajové speciality i minerálka. Většina z nich připomíná zbojníka Ondráše, legendu pověstí z Beskyd. V Janovicích, vesnici mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Frýdkem-Místkem ale dobře ví, že Ondráš nebyl pohádková postava, ale skutečný muž. Žil v letech 1680–1715 a byl prvorozeným synem janovického fojta Ondřeje Fucimana, který svého času dostal na dvacet let k užívání Lysou horu. Ondráš dokonce navštěvoval jednu z nejváženějších škol široko daleko, ale místo aby pilně studoval a stal se knězem nebo učitelem, dal se na zboj. Vedl skupinu asi třiceti chlapů a rozhodně si nepočínali jako loupežníci z pohádek, kteří bohatým brali a chudým dávali: brali všem a nedávali nikomu nic. Vydejte se do Janovic a na frýdecký zámek po Ondrášových stopách!
Horní Planá

Horní Planá

Ačkoli Horní Planá má více stálých obyvatel než Lipno nad Vltavou a je tak největším městem na břehu Lipenské přehrady, leží v její klidnější části. Obrazně řečeno, tady končí zábavní průmysl a začíná skutečná a nefalšovaná Šumava s hustými lesy, plavebními kanály a fascinující přírodou.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Šonov

Šonov

Obec Šonov nedaleko Broumova v okrese Náchod je nejdelší (přes 7 km) a rozlohou největší na Broumovsku. Hranice katastrálního území obce je z větší části totožná s česko-polskou státní hranicí.

Prysk

Prysk

Prozkoumejte obec Prysk, ležící v Lužických horách mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem a nabídku turistických atraktivit. Obec Prysk získala v roce 2016 titul Vesnice roku Libereckého kraje a je vyhledávaná pro své přírodní krásy, turistické zázemí i bohatý kulturní a společenský život. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Petrov

Petrov

Obec Petrov najdete asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína. Nabízí řadu turistických atraktivit, ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. V Petrově je významná vesnická památková rezervace Plže, kde je 80 vinných sklepů.

Liteň

Liteň

Městys Liteň se rozkládá v Českém krasu, západně od Řevnice, v Hořovické pahorkatině. Krajina v místech, kde se rozkládá obec Liteň s jejími součástmi Bělčí, Lečí a Vlencemi, byla osídlena dávno předtím, než pradávný písař zaznamenal roku 1195 první zmínku o obci. Tehdy tato zmínka byla ještě pod názvem Luteň, který se udržel až do počátku 14. století.

Kuklík

Kuklík

Prozkoumejte obec Kuklík ležící 8 km severně od Nového města na Moravě a nabídku turistických atraktivit. Na Kuklíku, v krásné krajině Žďárských vrchů, trávili volné chvíle akademický malíř František Emler a herec Oldřich Nový. Zřícenina hradu Štarkov i skalní útvary s turistickými vyhlídkami lákají k výletům do okolí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Chanovice

Chanovice

Obec Chanovice v Pošumaví leží mezi Kasejovicemi a Horažďovicemi. První známou písemnou zprávu o Chanovicích bychom našli v církevních soupisech z let 1352 – 1405 o vybírání papežských desátků. Záznamy hovoří i o zdejším farním kostele.

Horní Bradlo

Horní Bradlo

Obec Horní Bradlo leží v Pardubickém kraji v chráněné krajinné oblasti Železné hory a nabízí řadu turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Tradice: soutěž Vesnice roku 2023, Ostrožská Lhota a další vítězné obce předchozích ročníků

Tradice: soutěž Vesnice roku 2023, Ostrožská Lhota a další vítězné obce předchozích ročníků

Ostrožská Lhota, Kostelní Lhota, Telnice, Sloup, Bořetice, Komňa či Lipová: to je jen malý výběr vítězů soutěže Vesnice roku. Každoročně se jí účastní přibližně dvě stovky obcí ze všech krajů České republiky, které soutěží ve dvou kolech, krajských a v celostátním. Na přihlášky mají posledních pár dní. Podívejte se s Kudy z nudy do vesnic, které zvítězily v minulosti.

Vesnice roku

Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova České republiky, Svaz měst a obcí České republiky a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Oblíbená soutěž podtrhuje význam venkova a povzbuzuje jeho obyvatele k tomu, aby se podíleli na rozvoji svých domovů. Názorně ukazuje rozmanitost a pestrost českých, moravských a slezských vesnic i úspěšné programy jejich obnovy.

Andělská Hora

Andělská Hora

Andělská Hora leží 10 km východně od Karlových Varů. Městečko vzniklo na úpatí skalnatého ostrohu koncem 15. století za Jindřicha III. z Plavna pod stejnojmenným gotickým hradem ze 14. století. Prozkoumejte obec Andělská Hora a nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou

Město v nížině Slovácka z jihu lemují vinice a Bílé Karpaty, na západě lužní lesy a na severu Chřiby. Z pohledu automobilistů je Veselí nad Moravou několik kilometrů dlouhá ulice s řadou křižovatek. Malebné historické náměstí totiž uvidí jen ti, kdo sem zamíří od Bzence nebo od Moravského Písku.

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Žertovné a občas hanlivé názvy obcí Hrdlořezy, Řitka, Kostrčany, Konětopy, Krchleby nebo Zbizuby často vzešly od škodolibých sousedů. To platí i pro vesnice, kde se na něčem hoduje, ať už to jsou Konojedy nebo Kozojedy, Máslojedy, Masojedy, Mlékojedy, Mrkvojedy či Srnojedy.

Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí

Jihočeské město na soutoku řek Lužnice a Nežárky znají vodáci, milovníci vodních radovánek a také kuriozit: poblíž pěti jezer totiž leží písečný přesyp, známý jako Jihočeská poušť nebo Česká Sahara. Na náměstí ve Weisově domě si prohlédnete muzeum, k výletům láká přírodní rezervace Veselská blata.

Putim

Putim

Putim, ležící jižně od Písku uprostřed luk, lesů a rybníků, patří k nejznámějším jihočeským obcím: proslavila se především díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi. V Putimi si Švejka připomínají na každém kroku, najdete tady třeba jeho sochu v životní velikosti.

Praha – Zbraslav

Praha – Zbraslav

Zbraslav leží na soutoku řek Vltavy a Berounky a je vstupní branou do Povltaví a Posázaví. Původně samostatné město, jehož historie je spojená s Kelty i Přemyslovci, bylo k Praze připojeno v roce 1974. Dnes je samostatnou městskou částí, která leží na samém jižním okraji hlavního města.

Liběchov

Liběchov

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska. Čertovy hlavy, jeskyni Klácelku, Harfenici a další díla Václava Levého provázejí pozoruhodné skalní útvary, například věž zvaná Sedm chlebů nebo loupežnické doupě Mordloch.

Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Bystré

Bystré

Městečko na Českomoravském pomezí proslavil film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, malebné centrum s barokním kostelem a radnicí, která se podobá té v nedaleké Poličce, a také jedna z nejnavštěvovanějších památek východních Čech, nedaleký hrad Svojanov.

Ptákem roku 2014 se stal čáp černý a čáp bílý

Ptákem roku 2014 se stal čáp černý a čáp bílý

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2014 oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého. Díky své výjimečnosti je čáp bílý prvním druhem, který se stává ptákem roku podruhé – přesně po 20 letech. Kromě toho, že čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí, přispěla k jeho volbě i skutečnost, že se letos koná již 7. celoevropské sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl