Úvod > Aktuality > Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak
Životní styl

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

  • Vydáno26. dubna 2023
Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Lázničky v Terčině údolí

Tereziiny lázničkyŽe klid a ticho uprostřed panenské přírody si můžete užívat i v dnešní uspěchané době, o tom vás přesvědčí třeba Tereziiny Lázničky, jediný penzion uprostřed anglického parku v Česku, v bývalém letním sídle hraběte Buquoye. Někdo už možná tuší, jiným napovíme: stojí v Terčině údolí u Nových Hradů a božský klid si tu užijete hlavně v podvečer, když odejdou poslední návštěvníci parku. O Terezině či Terčině údolí se často píše jako o ztraceném ráji na konci světa, v Novohradských horách. Upřímně řečeno tenhle koutek jižních Čech nabízí ještě zastrčenější místa, ale co do krásy se Terčině údolí vyrovná jen máloco. Jeho zrod měl v polovině 18. století na svědomí hrabě Jan Nepomuk Buquoy s manželkou Terezií a hlavně s celým štábem zahradníků, podoba parku pak vyšla z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquese Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě.

Terčino údolíNa základě stejných myšlenek vznikly ve stejné době další podobné krajinné parky, například zámecký park v Krásném Dvoře, park kolem zámku Veltrusy, park ve Vlašimi či Lednicko-valtický areál. Také v Terčině údolí si prohlédnete drobné romantické stavby – třeba torzo Modrého domu, kde hraběnka trávila letní měsíce, umělý vodopád, Švýcarskou chatu nebo empírovou budovu lázní. Dlouho chátraly, ale před časem se probudily k novému životu a dnes coby Tereziiny Lázničky nabízejí odpočinek v soukromí a v přírodním parku, kde si místo světel velkoměsta užijete hvězdy na nebi, podbarvené šuměním říčky Stropničky. Anebo kneippovací chodníky, leží jen pár kroků od lázniček!
 

Bylinné lázně na Šumavě

Bylinné lázně ŠumavaRašeliny a jíly ze Šumavy, čerstvé byliny sbírané na horských pastvinách, bylinné koupele i parní lázně, zábaly a masáže, to je hlavní nabídka Šumavských bylinných lázníParkhoteluKašperských Horách. Lázeňský hotel v anglickém stylu sice stojí v centru města, ale pokud Kašperské Hory znáte, dobře víte, že nejsou nijak rozsáhlé, a tak se z meditační zahrady otevírá ničím nerušený výhled přímo na hrad Kašperk. Výhodou jsou i staré štoly, v nichž se těžilo zlato; v hotelu je skalní jeskyně, využívaná pro speleoterapii a posílení organismu. Ovšem pozor, hotel je určený jen pro dospělé, a neubytují vás tu s dětmi do 15 let.
 

Ájuverda a wellness ve Svaté Kateřině

Svatá KateřinaSvatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m². Užijte si masáže, zábaly, sauny, páry aromaterapie, whirlpool, Rasulbath nebo jacuzzi pod širým nebem. Během pobytu lze při volné kapacitě vyzkoušet jógu, Pilates, tenis, jízdu na koni nebo golf.

ajuverdský pavilonLahůdkou areálu je Ájurvédský pavilon, rozdělený do dvou částí. První je věnována výhradně ájurvédě a ájurvédským terapiím, druhá část je tvořena wellness & spa. V pavilonu bylo vybudováno pět specializovaných terapeutických místností, jejichž součástí jsou parní kabiny pro intenzivní vstřebání léčebných olejů po ájurvédských terapiích. Wellness & spa v ájurvédském pavilonu nabízí finskou saunu, aromaterapeutickou parní kabinu, dva velké whirlpooly, Kneippův chodník a bazén se šesti masážními sedáky. Téměř z každého prostoru wellnes & Spa se naskytají nádherné výhledy do okolní přírody. Pro duchovně založené jedince zde nechybí ani kamenný kruh.
 

Bylinky z beskydské Lhotky

bylinné lázničky komorní lhotkaDalší bylinné lázničky objevíte v Beskydech, v Komorní Lhotce. Na přípravu koupelí se tu používá pramenitá voda z hory Godula a bylinky, protože prý „…není na světě bylina, aby na něco nebyla“. Příjemný a účinný odpočinek těla i duše můžete doplnit masážemi a popíjením bylinných čajů. Cílem je nabídnout hostům zázemí pro příjemný a účinný odpočinek nejen těla, ale i duše. Lázničky nedávno rozšířily nabídku koupelí o další významné léčivé koupele, a to koupel rašelinovou a koupel z otrub.
 

Lesní terapie pro tělo i duši

Vyzkoušejte lesní terapii (terapie lesem či terapie v lese, japonsky šinrin-joku), která je moderním trendem pro trávení času. Díky spojení s přírodou můžete znovu nalézt vlastní duši, její sílu a moudrost. Regenerační program je založený způsob kontaktu s přírodou, který vede k hlubokému zklidnění, uvolnění stresu, posílení imunitního systému a zlepšení řady psychických funkcí.


Dovolená pro vaše plíce

Malý ŠišákVzdušné a sluneční lázně dřív bývaly součástí kdejakého lázeňského střediska a jejich móda se zvolna vrací. Na pověst místa, které díky unikátní poloze v nadmořské výšce kolem 900 metrů leží většinu roku nad úrovní smogového mraku, vsadilo BeneckoKrkonoších. Kromě pobytu v čistém a voňavém vzduchu si tu užijete také spousty slunečných dnů bez inverze a fantastické výhledy až sto kilometrů daleko, například za jasného počasí bývají vidět Trosky nebo Ještěd. Dobrým místem, kde si "vyvětrat hlavu" a pročistit plíce je i Špindlerovka na hraničním hřebenu mezi vrcholy Malý Šišák a Čihadlo. Dnes moderní hotel nabízí několik druhů masáží, whirlpool a bazén s protiproudem.

Pokud jsou pro vás Krkonoše "z ruky", zkuste Hotel Ovčárna v Jeseníkách. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd.
 

Skvělý odpočinek a božský klid

wellnessPokud hledáte lázně, kde se budete cítit jako staří Římané, čeká na vás Resort Darovanský dvůr v idylické krajině přírodního parku Horní Berounka. K dispozici jsou různé druhy relaxačních procedur, koupelí a inhalací, vše působivě umocněné kouzelnou hrou světel, barev a vůní. Využít můžete nejenom whirlpool s masážními tryskami a vodou prozářenou jiskřivým světlem, ale také bylinkovou inhalaci s vůní levandule či heřmánku, tradiční římskou páru, kruhovou Kneippovu koupel nebo působivou ledovou studnu s homolí třpytivé ledové tříště. Nechybí rovněž klasická finská sauna s ochlazovacím bazénkem plným ledových krystalů, solná inhalace, masáže nebo turecké lázně Hammam.

zámek hrádek u sušiceZámek Hrádek na Šumavě nedaleko Sušice je to pravé místo pro odpočinek a relaxaci, zde zapomenete na starosti všedních dní. V zámeckém wellness vás vzdušná prosklená bazénová hala plná světla s krásným výhledem na zámecký rybník, která nabízí příjemné prostředí pro relaxaci v bazénu s příjemně teplou vodou (30 – 32 °C), protiproudem, masážním chrličem, a masážními tryskami. V přilehlém saunovém světě můžete vyzkoušet čtyři druhy saunování (finská sauna, bylinná pára, pára s mořským klima a infrasauna), osvěžit se zážitkovou sprchou, ponořit se do masážní vany a zkusit aromaterapeutické či chromoterapeutické koupele. Dále se můžete nechat hýčkat masážemi, zábaly a celotělními rituály s použitím české bylinné a konopné kosmetiky.
 

Bylo tu, není tu…

  • svatoborPři wellness pobytu na zámku v Hrádku u Sušice můžete vzpomínat na nedaleké lázně u obce Odolenov. Svého největšího věhlasu dosáhly v druhé polovině 19. století a dnes už je jejich sláva dávno pryč, zůstal jen pramen slabě radioaktivní vody, který se prý pomalu přibližuje ke kapli Panny Marie Pomocné na úbočí Svatoboru. Až vytryskne pod oltářem, nastane prý konec světa.  
  • Vyhlášeným lázeňským letoviskem bývala za první republiky dnešní pražská čtvrť Klánovice. Vzdušné lázně sice už zanikly, ale dnes se Klánovice díky nejčistšímu životnímu prostředí v hlavním městě a rozlehlým lesům označují za zelené plíce Prahy. Je to oblíbený cíl procházek, z centra města jste tu vlakem za dvacet minut.  
  • KuksTaké na Kuksu bývaly vyhlášené lázně, to když hrabě Špork vytvořil lázeňskou meditativní oázu, která prý neměla v Evropě obdoby. Tyto lázně ale existovaly jen pár desítek let, do roku 1740, kdy celé labské údolí zničila povodeň.  
  • Zajímavá je i historie bývalých lázní Velká Roudka nedaleko Velkých Opatovic na jižní Moravě. Lázně zde založil roku 1839 vlastník borotínského statku. Kromě minerální vody bylo k léčbě využíváno i výjimečně čisté prostředí. Po 2. světové válce byly lázně zestátněny a využívány k rekreaci podnikem Zetor Brno. Nebyly však příliš udržovány a areál postupně chátral. V současné době lázně připomínají dva prameny - Antoníčkův a Františkův.  
  • Lázně KyselkaUrčitě jste také slyšeli o Mattoniho lázních Kyselka, které leží 11 km od Karlových Varů. Za zakladatele lázeňství v Kyselce je považován baron Wilhelm, manžel baronky Antonie von Neuberg, která roku 1826 koupila zdejší panství. V 2. polovině 19. století přichází na scénu velmi zdatný obchodník a karlovarský rodák Heinrich Mattoni. Pronajímá si Ottův pramen a buduje zde moderní stáčírnu pramenité minerální vody. Roku 1868 zavádí plnění vody do skleněných láhví. Po 2. světové válce byly lázně Kyselka zestátněny a využívány výhradně jako dětská léčebna. Kyselka po roce 1989 zcela ztratila funkci lázní a objekty, které byly prohlášeny národní kulturní památkou, začaly nejvíce chátrat po privatizaci v roce 1992, kdy střídaly jednoho majitele za druhým. Dnes budovy vlastní Karlovarské minerální vody a Lázně Kyselka, o.p.s., a lázně tak konečně procházejí postupnou nákladnou obnovou. Dnes budovy vlastní Karlovarské minerální vody a Lázně Kyselka, o.p.s., a lázně tak konečně procházejí postupnou nákladnou obnovou. Definitivní obnovy se dočkal dům Stallburg a Löschnerův pavilon. Lázně Kyselka tu mimo jiné otevřela Muzeum Mattoni a provádí komentované prohlídky městečkem.
Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Saunová zahrada Salori v Hradci Králové

Saunová zahrada Salori v Hradci Králové

Saunová zahrada SALORI se nachází v Hradci Králové. Můžete sem zavítat na saunové ceremoniály, občerstvit se v restauraci či kavárně, nebo zde strávit i noc.

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku naleznete opravený Zámek Hrádek ve stejnojmenné obci u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Wellness v hotelu U Holubů v Čeladné

Wellness v hotelu U Holubů v Čeladné

Hotel & Garden U Holubů v beskydské obci Čeladná nabízí k odpočinku moderní wellness s vířivkou, saunou a nabídkou masáží. Nechejte se hýčkat, intimní atmosféra při svíčkách, soukromí, tlumené barvy uvolní Vaši mysl, očistí tělo a rozproudí energii.

Zámek Wichterle – hotel a pivní lázně

Zámek Wichterle – hotel a pivní lázně

Koupel v pivu v modřínových vanách v hlubokých sklepeních zámku Wichterle pro vás bude bezesporu úžasným zážitkem. Odvezte si s sebou z pobytu ze zámeckého prostředí odpočaté nejen tělo, ale i duši.

Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Na hladině zatopeného lomu Hranice u Lipnice nad Sázavou na Vysočině, pluje malá dřevěná sauna se střešní terasou. Společnost Hidden Retreat zde nabízí ubytování a únik před stresem a civilizací.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Lesní terapie v Plzni

Lesní terapie v Plzni

Lesní terapie je možnou cestou ke zpomalení, zastavení se, uvolnění stresu, poznávání sebe sama, prožívání přítomného okamžiku, zlepšení kognitivních funkcí a zlepšení řady psychických a zdravotních problémů prostřednictvím setkání s lesem a intenzivního vnímání přírody.

Resort Darovanský dvůr – golf a relaxace pro celou rodinu

Resort Darovanský dvůr – golf a relaxace pro celou rodinu

Golf pro všechny – nový trend! Resort Darovanský dvůr nabízí 27jamkové golfové hřiště, 9 jamek veřejného hřiště, 300 metrů dlouhý driving range, putting green, chipping green a rozsáhlé zázemí s jedinečnou nabídkou služeb.

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... užijte si wellness pobyty na zámcích, v lázních i na horách

Jen pro ten dnešní den... stojí za to žít, zpívá Oldřich Nový ve slavném černobílém filmu Kristian. Vášnivý den, pro který stojí za to žít, můžete proměnit v realitu se svým přítelem, svojí přítelkyní, láskou, manželkou či partnerem na romantických programech ve starobylých zámcích nebo v osvěžujících lázních. Zamilujte se znova!

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Lufťákova stezka na Benecku

Lufťákova stezka na Benecku

Zábavná stezka pro rodiny s dětmi v klidném rekreačním středisku Benecko.

Bývalé lázně Velká Roudka

Bývalé lázně Velká Roudka

Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce pochází z roku 1805. V areálu v lesích jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou. Největší rozmach zažívaly lázně v roce 1839.

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí

Terčino údolí patří díky své poloze a výjimečným klimatickým podmínkám k místům, které byste na Novohradsku neměli opomenout. Zpestřete si procházku tímto krásným údolím chůzí po dně potoka, který nabízí přirozenou reflexní masáž plosek nohou.

Horský hotel Kubát na Benecku

Horský hotel Kubát na Benecku

Hosrký hotel Kubát leží v nadmořské výšce 880 m.n.m. na nejvyšším bodě silnice mezi Vrchlabím a Jilemnicí, s panoramatickým výhledem na podhůří Krkonoš a Jizerské hory. Překvapí vás rodinnou atmosférou a chutnou domácí kuchyní.

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Moderní nový lázeňský balneoprovoz ve zcela unikátním a jedinečném historickém interiéru v Kašperských Horách.

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nově je součástí Premium Collection hotelů Falkensteiner. Hotel disponuje nejrozsáhlejším spa a wellness ve městě s 5 bazény včetně venkovního vyhřívaného s celoročním provozem.

Bylinné lázničky – harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky – harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky se nachází na okraji obce ve svahu beskydské Goduly. Jejich poloha na okraji lesa jim zajišťuje dostatečný klid a současně dobrou dostupnost.

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Pokud hledáte aktivní odpočinek spojený s relaxací, pak je Hotel Ovčárna tou správnou volbou. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd (1 491 m n.m.).

Další aktuality

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl