Úvod > Aktuality > Devět tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Devět tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Vydáno 13. listopadu 2019 Životní styl
Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Lázničky v Terčině údolí

Terčino údolíŽe klid a ticho uprostřed panenské přírody si můžete užívat i v dnešní uspěchané době, o tom vás přesvědčí třeba Tereziiny Lázničky, jediný penzion uprostřed anglického parku v Česku, v bývalém letním sídle hraběte Buquoye. Někdo už možná tuší, jiným napovíme: stojí v Terčině údolí u Nových Hradů a božský klid si tu užijete hlavně v podvečer, když odejdou poslední návštěvníci parku.

O Terezině či Terčině údolí se často píše jako o ztraceném ráji na konci světa, v Novohradských horách. Upřímně řečeno tenhle koutek jižních Čech nabízí ještě zastrčenější místa, ale co do krásy se Terčině údolí vyrovná jen máloco. Jeho zrod měl v polovině 18. století na svědomí hrabě Jan Nepomuk Buquoy s manželkou Terezií a hlavně s celým štábem zahradníků, podoba parku pak vyšla z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquese Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě.

Na základě stejných myšlenek vznikly ve stejné době další podobné krajinné parky, například zámecký park v Krásném Dvoře, park kolem zámku Veltrusy, park ve Vlašimi či Lednicko-valtický areál. Také v Terčině údolí si prohlédnete drobné romantické stavby – třeba torzo Modrého domu, kde hraběnka trávila letní měsíce, umělý vodopád, Švýcarskou chatu nebo empírovou budovu lázní. Dlouho chátraly, ale před časem se probudily k novému životu a dnes coby Tereziiny Lázničky nabízejí odpočinek v soukromí a v přírodním parku, kde si místo světel velkoměsta užijete hvězdy na nebi, podbarvené šuměním říčky Stropničky. Anebo kneippovací chodníky, leží jen pár kroků od lázniček!
 

Bylinné lázně na Šumavě

Bylinné lázně ŠumavaRašeliny a jíly ze Šumavy, čerstvé byliny sbírané na horských pastvinách, bylinné koupele i parní lázně, zábaly a masáže, to je hlavní nabídka Šumavských bylinných lázníParkhoteluKašperských Horách. Lázeňský hotel v anglickém stylu sice stojí v centru města, ale pokud Kašperské Hory znáte, dobře víte, že nejsou nijak rozsáhlé, a tak se z meditační zahrady otevírá ničím nerušený výhled přímo na hrad Kašperk.

Výhodou jsou i staré štoly, v nichž se těžilo zlato; v hotelu je skalní jeskyně, využívaná pro speleoterapii a posílení organismu. Ovšem pozor, hotel je určený jen pro dospělé a neubytují vás tu s dětmi do 15 let.
 

Bylinky z beskydské Lhotky

bylinné lázničky komorní lhotkaDalší bylinné lázničky objevíte v Beskydech, v Komorní Lhotce. Na přípravu koupelí se tu používá pramenitá voda z hory Godula a bylinky, protože prý „…není na světě bylina, aby na něco nebyla“. Příjemný a účinný odpočinek těla i duše můžete doplnit masážemi a popíjením bylinných čajů.

Cílem je nabídnout hostům zázemí pro příjemný a účinný odpočinek nejen těla, ale i duše. Lázničky nedávno rozšířily nabídku koupelí o další významné léčivé koupele, a to koupel rašelinovou a koupel z otrub.
 

Dovolená pro vaše plíce

Malý ŠišákVzdušné a sluneční lázně dřív bývaly součástí kdejakého lázeňského střediska a jejich móda se zvolna vrací. Na pověst místa, které díky unikátní poloze v nadmořské výšce kolem 900 metrů leží většinu roku nad úrovní smogového mraku, vsadilo BeneckoKrkonoších. Kromě pobytu v čistém a voňavém vzduchu si tu užijete také spousty slunečných dnů bez inverze a fantastické výhledy až sto kilometrů daleko, například za jasného počasí bývají vidět Trosky nebo Ještěd. Dobrým místem, kde si "vyvětrat hlavu" a pročistit plíce je i Špindlerovka na hraničním hřebenu mezi vrcholy Malý Šišák a Čihadlo. Dnes moderní hotel nabízí několik druhů masáží, whirlpool a bazén s protiproudem.

Pokud jsou pro vás Krkonoše "z ruky", zkuste Hotel Ovčárna v Jeseníkách. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd.
 

Skvělý odpočinek a božský klid

wellnessPokud hledáte lázně, kde se budete cítit jako staří Římané, čeká na vás Resort Darovanský dvůr v idylické krajině přírodního parku Horní Berounka. K dispozici jsou různé druhy relaxačních procedur, koupelí a inhalací, vše působivě umocněné kouzelnou hrou světel, barev a vůní. Využít můžete nejenom whirlpool s masážními tryskami a vodou prozářenou jiskřivým světlem, ale také bylinkovou inhalaci s vůní levandule či heřmánku, tradiční římskou páru, kruhovou Kneippovu koupel nebo působivou ledovou studnu s homolí třpytivé ledové tříště. Nechybí rovněž klasická finská sauna s ochlazovacím bazénkem plným ledových krystalů, solná inhalace, masáže nebo turecké lázně Hammam.

Svatá KateřinaZámek Hrádek na Šumavě nedaleko Sušice je to pravé místo pro odpočinek a relaxaci, zde zapomenete na starosti všedních dní. V zámeckém wellness vás vzdušná prosklená bazénová hala plná světla s krásným výhledem na zámecký rybník, která nabízí příjemné prostředí pro relaxaci v bazénu s příjemně teplou vodou (30 – 32 °C), protiproudem, masážním chrličem, a masážními tryskami. V přilehlém saunovém světě můžete vyzkoušet čtyři druhy saunování (finská sauna, bylinná pára, pára s mořským klima a infrasauna), osvěžit se zážitkovou sprchou, ponořit se do masážní vany a zkusit aromaterapeutické či chromoterapeutické koupele. Dále se můžete nechat hýčkat masážemi, zábaly a celotělními rituály s použitím české bylinné a konopné kosmetiky.

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m². Užijte si masáže, zábaly, sauny, páry aromaterapie, whirlpool, Rasulbath nebo jacuzzi pod širým nebem. Během pobytu lze při volné kapacitě vyzkoušet jógu, Pilates, tenis, jízdu na koni nebo golf.
 

Bylo tu, není tu…

  • svatoborPři wellness pobytu na zámku v Hrádku u Sušice můžete vzpomínat na nedaleké lázně u obce Odolenov. Svého největšího věhlasu dosáhly v druhé polovině 19. století a dnes už je jejich sláva dávno pryč, zůstal jen pramen slabě radioaktivní vody, který se prý pomalu přibližuje ke kapli Panny Marie Pomocné na úbočí Svatoboru. Až vytryskne pod oltářem, nastane prý konec světa.
 
  • Vyhlášeným lázeňským letoviskem bývala za první republiky dnešní pražská čtvrť Klánovice. Vzdušné lázně sice už zanikly, ale dnes se Klánovice díky nejčistšímu životnímu prostředí v hlavním městě a rozlehlým lesům označují za zelené plíce Prahy. Je to oblíbený cíl procházek, z centra města jste tu vlakem za dvacet minut.
 
  • KuksTaké na Kuksu bývaly vyhlášené lázně, to když hrabě Špork vytvořil lázeňskou meditativní oázu, která prý neměla v Evropě obdoby. Tyto lázně ale existovaly jen pár desítek let, do roku 1740, kdy celé labské údolí zničila povodeň.
Horský hotel Kubát na Benecku

Horský hotel Kubát na Benecku

Hosrký hotel Kubát leží v nadmořské výšce 880 m.n.m. na nejvyšším bodě silnice mezi Vrchlabím a Jilemnicí, s panoramatickým výhledem na podhůří Krkonoš a Jizerské hory. Překvapí vás rodinnou atmosférou a chutnou domácí kuchyní.

Lufťákova stezka na Benecku

Lufťákova stezka na Benecku

Zábavná stezka pro rodiny s dětmi v klidném rekreačním středisku Benecko.

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Hotel Špindlerova bouda - východiště turistických tras v Krkonoších

Hotel Špindlerova bouda - východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Hotel Ovčárna - wellness, relax a sport pod Pradědem

Hotel Ovčárna - wellness, relax a sport pod Pradědem

Pokud hledáte aktivní odpočinek spojený s relaxací, pak je Hotel Ovčárna tou správnou volbou. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd (1 491 m n.m.).

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku nedaleko Sušice naleznete opravený Zámek Hrádek v obci Hrádek u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Bylinné lázničky - harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky - harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky se nachází na okraji obce ve svahu beskydské Goduly. Jejich poloha na okraji lesa jim zajišťuje dostatečný klid a současně dobrou dostupnost.

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Moderní nový lázeňský balneoprovoz ve zcela unikátním a jedinečném historickém interiéru v Kašperských Horách.

Resort Darovanský dvůr – golf a relaxace pro celou rodinu

Resort Darovanský dvůr – golf a relaxace pro celou rodinu

Golf pro všechny – nový trend! Resort Darovanský dvůr nabízí 27jamkové golfové hřiště, 9 jamek veřejného hřiště, 300 metrů dlouhý driving range, putting green, chipping green a rozsáhlé zázemí s jedinečnou nabídkou služeb.

Kneippovací chodníky v Terčině údolí

Kneippovací chodníky v Terčině údolí

Terčino údolí patří díky své poloze a výjimečným klimatickým podmínkám k místům, které byste na Novohradsku neměli opomenout. Zpestřete si procházku tímto krásným údolím na přírodním Kneippovacím chodníku, který nabízí přirozenou reflexní masáží plosek nohou.