Úvod > Aktuality > Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty
Památky

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

  • Vydáno29. září 2022
Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Pojďte zjistit, jak tvrdá byla práce horníků a jak se fáralo třeba na Příbramsku, u Oslavan nebo na Ostravsku.

Třikrát industriální Ostrava

Ostravě se uhlí nerube téměř 30 let. Úplně poslední vozík s uhlím vyjel z dolu Odra 30. června 1994 a tím skončila éra dlouhá dobývání černého zlata, trvající přes dvě stě let. Některé doly se zavřely navždy, ale z jiných se stala turistická atrakce. Odlesk bývalé hornické slávy nyní můžete zažít na třech místech: v Dole Michal, v areálu Dolních Vítkovic a v Landek Parku. Tam dokonce uvidíte i poslední vozíky, které vyjely z ostravských dolů.

Tři uvedená místa nejenže patří k tradičním turistickým tahounům Ostravska, ale představují také oblíbené zastávky Technotrasy. Ta mapuje průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska zajímavě, neobvykle a hlavně zážitkové prohlídky a programy. A věřte, že se je na co dívat a co poslouchat: provádět vás totiž budou bývalí horníci, kteří si doly pamatují takové, jaké bývaly kdysi: špinavé i nebezpečné, zkrátka nic pro slabochy.

Toho se nyní už bát nemusíte. V Landek Parku si vyzkoušíte sfárání těžní klecí do podzemí bývalého dolu Anselm, vůbec nejstaršího dolu ve městě, a prohlédnete si také expozici věnovanou čtyřnohým pomocníkům havířů, důlním koníkům. V Dole Michal projdete stejnou trasu, jakou horníci absolvovali před samotným sfáráním, a nakonec můžete navštívit železárenský areál Dolních Vítkovic. Šachty dolu Hlubina sice zatím zpřístupněné nejsou, ale některé opravené provozní budovy ano. Kromě toho se můžete podívat na vrchol bývalé vysoké pece aneb Bolt Tower, KOXovny, Výdušné jámy, nové pobočky NZM, do Velkého či Malého světa techniky U6 nebo do haly Gong.
 

Ráj dětí, her a permoníků: Permonium

Jako skvělé místo pro děti a výborný nápad, jak využít zajímavé prostory, hodnotí návštěvníci zábavní park Permonium u jihomoravských Oslavan. Uprostřed areálu bývalého dolu Kukla vás čeká zábava, adrenalin, poznání a také zážitky spojené s historií a technologií těžby černého uhlí. Hlavní roli ale hraje spousta atrakcí, od bludiště ve stylu důlních chodeb přes jezírka až po nejrůznější lanové prolézačky. Na nich se odehrává interaktivní hra, při níž zažijete příběhy oslavanských permoníků a cestou budete plnit nejrůznější úkoly. Průmyslovou minulost připomíná zrekonstruovaná těžní věž Kukla, lákající kromě výhledu také na pověsti z Oslavan a okolí, a Duhový svět, relaxační park se zábavnými vodními prvky. I tady si můžete hrát: interaktivní hra se jmenuje Duhová kapka a malým dětem ukáže, jak se šetrně chovat k přírodě.
 

Hornický skanzen Mayrovka

MayrovkaJak tvrdou práci měli horníci zjistíte také v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna. Vypadá to tady, jako by důl přestal fungovat včera – ostatně na tom si skanzen zakládá. Ve skutečnosti je to ale už přes dvacet let a většina zdejších průvodců jsou opravdu bývalí horníci. S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874, dosáhla hloubky 527 metrů a zasypána byla v roce 1998. Do podzemí s ukázkou dobývacích metod a dochovaným souborem tří těžních strojů se dostanete štolou v kopci Homole. Mayrovkou procházejí dva okruhy; na obou uvidíte cechovnu, jámovou budovu a těžní stroj Ringhoffer, delší prohlídka pak pokračuje přes ukázkovou štolu do mechanické dílny a k těžnímu stroji Škoda.
 

Hornické muzeum v Příbrami

Rozsáhlé muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí na Březových Horách v Příbrami bylo založeno už v roce 1886. Zpočátku šlo hlavně o mineralogické a archeologické sbírky, postupně přibývaly i hlavní báňské stavby Ševčinského a Drkolnovského dolu a dolů Prokop a Anna. Doly v Příbrami pracovaly až do roku 1978, ve stejné době se už první návštěvníci mohli podívat do původní hornické chalupy a nahlédnout do života havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Dnes se v Hornickém muzeu kromě řady expozic podíváte do podzemí, projedete se hornickým vláčkem, vyzkoušíte si fárání důlním výtahem a podíváte se i k obřímu podzemnímu vodnímu kolu, které z dolů odčerpávalo vodu.
 

Pěšky, na kole nebo vlakem po Hřebči

mladějovská dráhaKdyž pojedete z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou, v jednom místě silnice vede tunelem. Právě v těch místech se provrtává skrz Hřebečský hřbet, kde se těžilo uhlí a zvláštní hornina zvaná lupek, používaná k výrobě žáruvzdorného šamotu. Těžba skončila v září 1991, kdy z dolu vyjel poslední naložený vozík. Lanovky, které jílovec vyvážely na povrch, tu už nenajdete, ale úzkorozchodná průmyslová dráha existuje dodnes. Měří jedenáct kilometrů a začíná v areálu průmyslového muzea v areálu bývalé továrny bývalého šamotového závodu v Mladějově. Jízdy vláčkem jsou sice dostupné je do září, ale v říjnu je ještě o všech sobotách, nedělích a svátcích otevřeno muzeum. Jeho prohlídku doporučujeme spojit s procházkou po důlních stezkách anebo cyklistickým výletem.
Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Důl Mauritius u Hřebečné

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Další aktuality

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda