Úvod > Aktuality > Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty
Památky

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.

Třikrát industriální Ostrava

Ostravě se uhlí nerube téměř 30 let. Úplně poslední vozík s uhlím vyjel z dolu Odra 30. června 1994 a tím skončila éra dlouhá dobývání černého zlata, trvající přes dvě stě let. Některé doly se zavřely navždy, ale z jiných se stala turistická atrakce. Odlesk bývalé hornické slávy nyní můžete zažít na třech místech: v Dole Michal, v areálu Dolních Vítkovic a v Landek Parku. Tam dokonce uvidíte i poslední vozíky, které vyjely z ostravských dolů.

Tři uvedená místa nejenže patří k tradičním turistickým tahounům Ostravska, ale představují také oblíbené zastávky Technotrasy. Ta mapuje průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska zajímavě, neobvykle a hlavně zážitkové prohlídky a programy. A věřte, že se je na co dívat a co poslouchat: provádět vás totiž budou bývalí horníci, kteří si doly pamatují takové, jaké bývaly kdysi: špinavé i nebezpečné, zkrátka nic pro slabochy.

Toho se nyní už bát nemusíte. V Landek Parku si vyzkoušíte sfárání těžní klecí do podzemí bývalého dolu Anselm, vůbec nejstaršího dolu ve městě, a prohlédnete si také expozici věnovanou čtyřnohým pomocníkům havířů, důlním koníkům. V Dole Michal projdete stejnou trasu, jakou horníci absolvovali před samotným sfáráním, a nakonec můžete navštívit železárenský areál Dolních Vítkovic. Šachty dolu Hlubina sice zatím zpřístupněné nejsou, ale některé opravené provozní budovy ano. Kromě toho se můžete podívat na vrchol bývalé vysoké pece aneb Bolt Tower, KOXovny, Výdušné jámy, nové pobočky NZM, do Velkého či Malého světa techniky U6 nebo do haly Gong. V roce 2023 spojila Dolní Vítkovice s centrem Ostravy lávka přes řeku Ostravici, kterou využívají pěší i cyklisté.
 

Ráj dětí, her a permoníků: Permonium

Jako skvělé místo pro děti a výborný nápad, jak využít zajímavé prostory, hodnotí návštěvníci zábavní park Permonium u jihomoravských Oslavan. Uprostřed areálu bývalého dolu Kukla vás čeká zábava, adrenalin, poznání a také zážitky spojené s historií a technologií těžby černého uhlí. Hlavní roli ale hraje spousta atrakcí, od bludiště ve stylu důlních chodeb přes jezírka až po nejrůznější lanové prolézačky. Na nich se odehrává interaktivní hra, při níž zažijete příběhy oslavanských permoníků a cestou budete plnit nejrůznější úkoly. Průmyslovou minulost připomíná zrekonstruovaná těžní věž Kukla, lákající kromě výhledu také na pověsti z Oslavan a okolí, a Duhový svět, relaxační park se zábavnými vodními prvky. I tady si můžete hrát: interaktivní hra se jmenuje Duhová kapka a malým dětem ukáže, jak se šetrně chovat k přírodě. Novinkou roku 2023 se stal indoor park Permoniště. 
 

Hornický skanzen Mayrovka

MayrovkaJak tvrdou práci měli horníci zjistíte také v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna. Vypadá to tady, jako by důl přestal fungovat včera – ostatně na tom si skanzen zakládá. Ve skutečnosti je to ale už přes dvacet let a většina zdejších průvodců jsou opravdu bývalí horníci. S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874, dosáhla hloubky 527 metrů a zasypána byla v roce 1998. Do podzemí s ukázkou dobývacích metod a dochovaným souborem tří těžních strojů se dostanete štolou v kopci Homole. Mayrovkou procházejí dva okruhy; na obou uvidíte cechovnu, jámovou budovu a těžní stroj Ringhoffer, delší prohlídka pak pokračuje přes ukázkovou štolu do mechanické dílny a k těžnímu stroji Škoda.
 

Hornické muzeum v Příbrami

Rozsáhlé muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí na Březových Horách v Příbrami bylo založeno už v roce 1886. Zpočátku šlo hlavně o mineralogické a archeologické sbírky, postupně přibývaly i hlavní báňské stavby Ševčinského a Drkolnovského dolu a dolů Prokop a Anna. Doly v Příbrami pracovaly až do roku 1978, ve stejné době se už první návštěvníci mohli podívat do původní hornické chalupy a nahlédnout do života havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Dnes se v Hornickém muzeu kromě řady expozic podíváte do podzemí, projedete se hornickým vláčkem, vyzkoušíte si fárání důlním výtahem a podíváte se i k obřímu podzemnímu vodnímu kolu, které z dolů odčerpávalo vodu.
 

Pěšky, na kole nebo vlakem po Hřebči

mladějovská dráhaKdyž pojedete z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou, v jednom místě silnice vede tunelem. Právě v těch místech se provrtává skrz Hřebečský hřbet, kde se těžilo uhlí a zvláštní hornina zvaná lupek, používaná k výrobě žáruvzdorného šamotu. Těžba skončila v září 1991, kdy z dolu vyjel poslední naložený vozík. Lanovky, které jílovec vyvážely na povrch, tu už nenajdete, ale úzkorozchodná průmyslová dráha existuje dodnes. Měří jedenáct kilometrů a začíná v areálu průmyslového muzea v areálu bývalé továrny bývalého šamotového závodu v Mladějově. Jízdy vláčkem jsou sice dostupné je do září, ale v říjnu je ještě o všech sobotách, nedělích a svátcích otevřeno muzeum. Jeho prohlídku doporučujeme spojit s procházkou po důlních stezkách anebo cyklistickým výletem.
 

Praha zve fanoušky industriálu do Holešovic a Vysočan

Chcete-li poznat fantastické proměny průmyslových areálů v Praze, vydejte se třeba do Holešovic. Památkově chráněný areál bývalých pražských jatek dosloužil už v roce 1983 a dnes je známý jako Holešovická tržnice. Původní účel připomínají jen detaily, například sochy u hlavního vstupu do areálu. Je tu řada obchodů a služeb, probíhají tu farmářské trhy a v bývalých halách 7 a 8 funguje divadelní a umělecký prostor Jatka78.
Jen o kousek dál mezi Tusarovou a Dělnickou ulicí vzniklo ve staré truhlárně kulturní, sportovní a umělecké centrum s názvem Vnitroblock. Jeho interiéry nezapřou industriální historii podobně jako další zajímavá umělecká destinace Holešovic, Centrum současného umění DOX. To vzniklo v přestavěné a dostavěné továrně nedaleko přístavních doků, architektonickou vizitkou se stala elegantní dřevěná vzducholoď Gulliver na střeše galerie.

Velkou proměnou prochází i městská část Vysočany. Řada míst se mění před očima a zatím nejsou nachystána na vaši návštěvu, podívat se ale můžete třeba do areálu bývalé tovární haly světoznámé firmy Praga. Vzniklo tu unikátní umělecké centrum Pragovka Art District, inspirativní místo setkávání umělců, odborníků i veřejnosti. Konají se tu výstavy, koncerty a další kulturní akce, v letních měsících hraje letní kino a v jedné z hal si pronajímají ateliéry umělci.
 

Industriální stopy v Plzni

Těsně před tím, než se v roce 2015 Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury, ještě parkovaly v bývalém depu dopravních podniků autobusy a trolejbusy. Areál Depo2015 se ale záhy proměnil v neobyčejný kulturní prostor, kde se pořádají koncerty, výstavy, gastronomické festivaly a další akce. Najdete tu rovněž kavárnu, tržnici, tělocvičnu, výstavní prostory, sdílené dílny nebo několik obchůdků s módou, designovými doplňky a lokálními produkty. Nechybí ani stálá expozice o historii depa a industriální stezka aneb stopovačka, která vás provede venkovním areálem. Před výpravou si na recepci stačí vyzvednout mapku s úkoly a tužku, potřebovat budete jen chytrý telefon s mobilními daty.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Permonium – zábavní park s příběhem

Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou nadzemní bludiště imitující systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Zajímáte se o průmyslové dědictví? Potom se vydejte spolu s námi k nejzajímavějším industriálním památkám prostřednictvím Technotrasy – stezky spojující technické památky. Naše trasa vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Ostravě a okolí.

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Dne 3. dubna se narodil Tomáš Baťa, jeden ze zakladatelů obuvnického závodu ve Zlíně. Co všechno rod Baťů pro Zlín znamenal, jak velké bylo jejich obuvnické impérium a jaké stopy po nich dodnes objevíte, vám prozradí portál Kudy z nudy.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka je vybudováno na ploše 28.800 m2 na kraji historického jádra města Brna, přímo mezi vlakovým a autobusovým nádražím Zvonařka. Moderní nákupní centrum obohacuje obchodní a společenský život v centru Brna.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Důl Mauritius u Hřebečné

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Audioprůvodce po stopách oceli industriálního Kladna

Audioprůvodce po stopách oceli industriálního Kladna

Audioprůvodce areálem Vojtěšské huti v aplikaci TourStories nabízí procházku historií zanikajícího průmyslového komplexu s ponurým osudem, který patří k nejstarším ve středních Čechách. Provede vás badatel Zdeněk Pospíšil, který vám přiblíží dobové fotografie z tohoto industriálního skvostu.

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou

Areál Uhelného mlýna je ceněná architektonická konverze Patrika Hoffmana z roku 2012. Snoubí se zde umění, architektura a design. Kotelna slouží od roku 2017 pro firemní akce.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Kotelna 1859 – stálá expozice uměleckých děl Zdeňka Lhotského

Kotelna 1859 – stálá expozice uměleckých děl Zdeňka Lhotského

Unikátní komplex z roku 1859 se nachází ve sklářském městě Železný Brod. Moderní multifunkční budova s prostory pro veřejný, kulturní a podnikatelský život.

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.

Kavárna a bistro Ústředna DEPO v Plzni

Kavárna a bistro Ústředna DEPO v Plzni

Báječná káva, jedinečná kuchyně a neotřelé umění... to je Ústředna v DEPO2015.

Industriální stezka v areálu Depo2015

Industriální stezka v areálu Depo2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Nákladové Nádraží Žižkov

Nákladové Nádraží Žižkov

Významnou památkou na území městské části Praha 3 je Nákladové nádraží Žižkov, které bylo v době svého vzniku chloubou prvorepublikových Československých státních drah.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry, to jsou Velikonoce na raduňském zámku. Přiblíží zvyky posledních majitelů Blüchery z Wahlstattu a představí nejen místní, ale také zahraniční zvyky, především anglické a německé, které Blücherové přenášeli na Raduň.
Moravskoslezský kraj | Památky

Frekventovaná bohumínská cyklostezka se na celý letošní rok uzavře

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v Bohumíně, kterou během sezóny využívají tisíce lidí z celého regionu, se po Velikonocích na celý letošní rok uzavře. Stojí za tím výstavba ochranných protipovodňových zdí u dálnice D1, které buduje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Trasa, která je z hlediska turistiky ve městě zásadní, je jedinou přístupovou cestou pro stavební techniku. Město Bohumín se snaží najít alternativní trať alespoň pro cyklisty. Bruslařům bohužel nemá jak zajistit náhradní řešení. Kola by mohla projet přímo po břehu řeky Odry. V jednání je také provoz po cyklostezce alespoň o víkendech, kdy se na navýšení protizáplavových zdí nebude pracovat a technika bude stát.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda