!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty
Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty
"> "> "> "> "> ">
Památky

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Vydáno 11. října 2019
Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Pojďte zjistit, jak tvrdá byla práce horníků a jak se fáralo třeba na Příbramsku, u Oslavan nebo na Ostravsku.
Ostravě se uhlí nerube už 25 let. Úplně poslední vozík s uhlím vyjel z dolu Odra 30. června 1994 a tím skončila éra dlouhá přes dvě stě let. Některé doly se zavřely navždy, ale z jiných se stala turistická atrakce. Odlesk bývalé hornické slávy nyní můžete zažít na třech místech: v Dole Michal, v areálu Dolních Vítkovic a v Landek Parku. Tam dokonce uvidíte i poslední vozíky, které vyjely z ostravských dolů.
 

Třikrát industriální Ostrava

Tři uvedená místa nejenže patří k tradičním turistickým tahounům Ostravska, ale představují také oblíbené zastávky Technotrasy. Ta mapuje průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska zajímavě, neobvykle a hlavně zážitkové prohlídky a programy. A věřte, že se je na co dívat a co poslouchat: provádět vás totiž budou bývalí horníci, kteří si doly pamatují takové, jaké bývaly kdysi: špinavé i nebezpečné, zkrátka nic pro slabochy.

Toho se nyní už bát nemusíte. V Landek Parku si vyzkoušíte sfárání těžní klecí do podzemí bývalého dolu Anselm, vůbec nejstaršího dolu ve městě, a prohlédnete si také expozici věnovanou čtyřnohým pomocníkům havířů, důlním koníkům. V Dole Michal projdete stejnou trasu, jakou horníci absolvovali před samotným sfáráním, a nakonec můžete navštívit železárenský areál Dolních Vítkovic. Šachty dolu Hlubina sice zpřístupněné nejsou, ale některé opravené provozní budovy ano. Kromě toho se můžete podívat na vrchol bývalé vysoké pece aneb Bolt Tower, do Velkého či Malého světa techniky U6 nebo do haly Gong.
 

Ráj dětí, her a permoníků: Permonium

Jako skvělé místo pro děti a výborný nápad, jak využít zajímavé prostory, hodnotí návštěvníci zábavní park Permonium u jihomoravských Oslavan. Uprostřed areálu bývalého dolu Kukla vás čeká zábava, adrenalin, poznání a také zážitky spojené s historií a technologií těžby černého uhlí. Hlavní roli ale hraje spousta atrakcí, od bludiště ve stylu důlních chodeb přes jezírka až po nejrůznější lanové prolézačky. Na nich se odehrává interaktivní hra, při níž zažijete příběhy oslavanských permoníků a cestou budete plnit nejrůznější úkoly. Průmyslovou minulost připomíná zrekonstruovaná těžní věž Kukla, lákající kromě výhledu také na pověsti z Oslavan a okolí, a Duhový svět, relaxační park se zábavnými vodními prvky. I tady si můžete hrát: interaktivní hra se jmenuje Duhová kapka a malým dětem ukáže, jak se šetrně chovat k přírodě.
 

Hornický skanzen Mayrovka

Jak tvrdou práci měli horníci zjistíte také v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna. Vypadá to tady, jako by důl přestal fungovat včera – ostatně na tom si skanzen zakládá. Ve skutečnosti je to ale už dvacet let a většina zdejších průvodců jsou opravdu bývalí horníci. S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874, dosáhla hloubky 527 metrů a zasypána byla v roce 1998. Do podzemí s ukázkou dobývacích metod a dochovaným souborem tří těžních strojů se dostanete štolou v kopci Homole. Mayrovkou procházejí dva okruhy; na obou uvidíte cechovnu, jámovou budovu a těžní stroj Ringhoffer, delší prohlídka pak pokračuje přes ukázkovou štolu do mechanické dílny a k těžnímu stroji Škoda. Letos na podzim sem můžete přijet i na několik zajímavých akcí: v sobotu 28. října na Den Středočeského kraje, v sobotu 16. listopadu na program S lampou do podzemí a ve čtvrtek 5. prosince na Čertoviny na Mayrovce.
 

Hornické muzeum v Příbrami

Rozsáhlé muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí na Březových Horách v Příbrami bylo založeno už v roce 1886. Zpočátku šlo hlavně o mineralogické a archeologické sbírky, postupně přibývaly i hlavní báňské stavby Ševčinského a Drkolnovského dolu a dolů Prokop a Anna. Doly v Příbrami pracovaly až do roku 1978, ve stejné době se už první návštěvníci mohli podívat do původní hornické chalupy a nahlédnout do života havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Dnes se v Hornickém muzeu kromě řady expozic podíváte do podzemí, projedete se hornickým vláčkem, vyzkoušíte si fárání důlním výtahem a podíváte se i k obřímu podzemnímu vodnímu kolu, které z dolů odčerpávalo vodu. Pokud se do Hornického muzea chcete podívat co nejdřív, zkuste to třeba o víkendu 12. a 13. října. Na dole Anna se chystají Hornické pohádky se svatým Prokopem a svatou Barborou, zábavný pohádkový program v tajuplně osvětleném podzemí vhodný zejména pro děti.
 

Pěšky, na kole nebo vlakem po Hřebči

Když pojedete z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou, v jednom místě silnice vede tunelem. Právě v těch místech se provrtává skrz Hřebečský hřbet, kde se těžilo uhlí a zvláštní hornina zvaná lupek, používaná k výrobě žáruvzdorného šamotu. Těžba skončila v září 1991, kdy z dolu vyjel poslední naložený vozík. Lanovky, které jílovec vyvážely na povrch, tu už nenajdete, ale úzkorozchodná průmyslová dráha existuje dodnes. Měří jedenáct kilometrů a začíná v areálu průmyslového muzea v areálu bývalé továrny bývalého šamotového závodu v Mladějově. Jízda vláčkem po zalesněných úbočích k bývalým dolům na Hřebči je skutečný zážitek, vyjížďku navíc můžete spojit s procházkou po důlních stezkách, cyklistickým výletem i s prohlídkou postupně se rozrůstajícího muzea. Otevřeno je i v říjnu o sobotách a nedělích a také na státní svátek v pondělí 28. října.
 
Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků - park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Důl Mauritius u Hřebečné

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Další aktuality

9.11.
2020
Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Severní Morava a Slezsko | Příroda
7.11.
2020
České zoologické zahrady chrání outloně na Sumatře

České zoologické zahrady chrání outloně na Sumatře

Severní Morava a Slezsko | Příroda
1.11.
2020
Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Krása japonského podzimu

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Krása japonského podzimu

Severní Morava a Slezsko | Příroda
17.10.
2020
Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Severní Morava a Slezsko | Příroda