Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína
Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.
Moravské vinařské stezky vás provedou malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště.

1 200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských center. Tyto okruhy propojuje jako nit páteřní Moravská vinná stezka. Návštěvníkům se tak nabízí možnost výběru z jednodenních i vícedenních výletů.

Rovinaté Znojemsko, zvlněná krajina Modrých Hor, vinohrady na strmých svazích Pálavy, zalesněné Chřiby, výhledy na hřebeny Bílých Karpat z vinic na Uherskohradišťsku – to vše jsou Moravské vinařské stezky ze sedla kola. Čekají vás malebná městečka se sklepními uličkami, historické a přírodní památky, živé tradice, restaurace přátelské cyklistům i ubytování přímo nad sklepy.

A nejen to – během celého roku probíhá na jižní Moravě řada cyklovýletů pro veřejnost, hodových a vinařských slavností. Vinařské stezky jsou nejen cestou za poznáním jižní Moravy, ale také putováním za vínem a lidmi, pro které je pěstování vinné révy údělem i celoživotní zálibou. Přejeme vám, aby se víno i Moravské vinařské stezky staly celoživotní zálibou i pro vás.
 

Brněnská vinařská stezka

Přes 90 kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně od moravské metropole než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228.

Trasa: Rajhrad, Dolní Kounice, Ivaň, Přibice
 

Bzenecká vinařská stezka

Nejkratší vinařská stezka 20 km je svou délkou i profilem jako stvořená pro rodinný výlet. Ve sváteční odpoledne, kdy jsou silnice 3. třídy téměř bez aut, nabízí bezstarostnou jízdu za poznáním kultivované krajiny a přívětivých lidských sídel, šikovných vinařů i tajuplného sklepního podzemí. Několik kopečků v severní části etapy spadá do východního výběžku Kyjovské pahorkatiny, okolí Bzence tvoří roviny Dolnomoravského úvalu.

Trasa: Bzenec, Těmice, Polešovice
 

Krajem André

Stezka Krajem André 40 km vede malebným krajem po cestách vybízejících k rozhlédnutí do kraje či zastavení na deci jiskrného moku. Charakter stezky výstižně ilustruje logo umístěné na značkách. Stezka Krajem André je putováním za vínem a sluncem napříč zelenými poli, remízky a vinohrady. Trasa je značena obousměrně a je sjízdná po celý rok. Nejlepší termín pro její zdolávání je každoročně poslední červnová sobota, kdy je organizována pravidelná expedice s bohatým vinařským a kulinářským programem.

Trasa: Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky, Horní Bojanovice, Kurdějov
 

Kyjovská vinařská stezka

Náročnější trasa 95 km vedoucí zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa nabízí prudká stoupání a táhlé sjezdy. Charakter stezky vystihuje její značení. Po celé trase vás bude provázet nejen zelené sklepní žudro, ale i zeleň lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Trasa: Kyjov, Vlkoš, Žádovice, Lovčice, Ždánice, Dambořice, Násedlovice, Hovorany
 

Mikulovská vinařská stezka

Uzavřený okruh 84 km kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony.

Trasa: Mikulov, Valtice, Hlohovec, Lednice, Bulhary, Milovice, Dolní Věstonice, Strachotín, Ivaň, Pasohlávky
 

Modré hory

Stezka Modré hory 30 km je nejzdařilejším projektem místních vinařských cyklotras, které slouží k poznání vinorodé Moravy ze sedla kola nebo formou pěších procházek. Třicet kilometrů perfektně vyznačené trasy tvoří cyklisticky pestrý okruh, který nabízí nejen ideální trasu pro rodinné výlety, ale i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty.

Trasa: Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky
 

Moravská vinná – Mikulovská

Moravská vinná Mikulovská stezka 58 km je červeně značená vinná stezka, která prochází obcemi Jevišovka, Drnholec, Mikulov, Dolní Věstonice, Strachotín a Pouzdřany. Trasa je vhodná pro rekreační cyklisty, náročnější profil v CHKO Pálava a v úseku Popice – Hustopeče.

Trasa: Jevišovka, Drnholec, Mikulov, Dolní Věstonice, Strachotín, Pouzdřany


Moravská vinná – Slovácká

Moravská vinná stezka 112 km je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jiho-východní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje. Slovácká větev prochází obcemi Terezín, Čejč, Čejkovice, Starý Poddvorov, Mutěnice, Ratíškovice, MiloticeKyjov, Kostelec, Vlkoš, Vracov, Bzenec, Těmice, Polešovice a Uherské Hradiště. Většina trasy je vhodná pro všechny kategorie cyklistů, náročnější jsou lesní úseky v okolí Starého Poddvorova a kopcovitý terén Podchřibí v závěru trasy Moravské vinné stezky

Trasa: Terezín, Čejč, Čejkovice, Starý Poddvorov, Mutěnice, Ratíškovice, MiloticeKyjov, Kostelec, Vlkoš, Vracov, Bzenec, Těmice, Polešovice, Uherské Hradiště
 

Moravská vinná – Velkopavlovická

Moravská vinná Velkopavlovická stezka 56 km je červeně značená vinná stezka, která prochází obcemi Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Horní Bojanovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Morkůvky a Krumvíř. Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.

Trasa: Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Horní Bojanovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Morkůvky, Krumvíř
 

Moravská vinná – Znojemská

Moravská vinná stezka Znojemská 63 km je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jižní Moravy. Červeně značená stezka prochází městy Znojmo, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Chvalovice, Dyjákovičky, Vrbovec, Hrádek, Dyjákovice, Hevlín a Jevišovka. Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů. Až na okolí Konic je profil trasy rovinatý v celé její délce.

Trasa: Znojmo, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Chvalovice, Dyjákovičky, Vrbovec, Hrádek, Dyjákovice, Hevlín, Jevišovka
 

Mutěnická vinařská stezka

Vinařská stezka 62 km kopírující hranice bývalé Mutěnické vinařské oblasti tvoří uzavřený okruh v podobě ležaté a hodně kostrbaté osmičky. Dobře sjízdná a nenáročná trasa vede většinou po zpevněných polních cestách. Jízda kultivovanou krajinou, zelení remízků, sadů a vinic nabízí zajímavou cyklistiku i prvotřídní vinařské zážitky.

Trasa: Svatobořice-Mistřín, Šardice, Hovorany, Čejč, Mutěnice, Milotice


Skalická stezka

Pěstování vinné révy ve Skalickém vinařském regionu (Slovensko) představí Skalická stezka 37 km. Vinařská oblast patří mezi dvanáct regionů Malokarpatské vinařské oblasti, má stoletou tradici a sahá až do poloviny 15. století. Nejvýznamnější část vinohradů Záhoria se nachází v okolí města Skalica, obce Vrádište, Prietržka. Známé jsou nejvíce svými vynikajícími červenými víny. Z červených odrůd se pěstují Frankovka modrá, Skalický rubín a z bílých pak Veltlínské zelené. Neodmyslitelnou součástí vinařského koloritu je i místní sladká specialita – Skalický trdelník.

Trasa: Skalica, Holíč, Kopčany, Prietržka, Trnovec, Vrádište
 

Stezka Stará hora

Cyklistický okruh Stará hora 36 km začíná v Mikulově a vede přes Bavory, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí do vinic na Staré hoře v Novosedlech, kterými prochází naučná stezka doprovázena panely, které popisují přímo na místě pěstované odrůdy vín. Odtud cyklotrasa pokračuje do Dobrého Pole, Březí a zpět do Mikulova. Na trase si turisté prohlédnou vinice pod Pálavou, mohou navštívit vinařství a blíže se seznámí s malebnou vinařskou krajinou Mikulovska. V Novosedlech je čeká prohlídka naučné stezky Stará Hora s možností návštěv a prohlídky vinařství Marcinčák, nebo vinařství Kovacs, kde mohou vidět výrobu vína a celoročně ochutnat znamenitá vína. Trasa vhodná pro všechny kategorie cyklistů.

Trasa: Mikulov, Bavory, Dolní Dunajovice, Brod nad Dyjí, Novosedly, Nový Přerov, Březí


Strážnická vinařská stezka

Téměř sto kilometrů (98 km) Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh, Moravský Písek a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Úprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín.

Trasa: Sudoměřice, Petrov, Strážnice, Radějov, Tvarožná Lhota, Lipov, Blatnička, Blatnice pod Svatým Antonínekm
 

Uherskohradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá Uherskohradišťská trasa 73 km je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede povětšinou jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek.

Trasa: Uherské Hradiště, Vlčnov, Hluk, Ostrožská Lhota, Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Kostelany nad Moravou
 

Velkopavlovická vinařská stezka

Trasa stezky 150 km procházející národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka nabízí pestrý výběr terénu pro všechny kategorie cyklistů. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa. Je vhodná pro průměrné cyklisty, rovinatější úseky nabízí jižní části stezky a úsek Diváky – Brumovice.

Trasa: Uherčice, Starovice, Hustopeče, Šakvice, Zaječí, Přítluky, Rakvice, Podivín, Velké Bílovice, ČejkoviceKobylí, Morkůvky, Kurdějov, Krumvíř
 

Vinařská stezka Podluží

Trasa stezky 130 km vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Trasa: Břeclav, Lanžhot, Tvrdonice, Hodonín, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Starý Poddvorov, Dolní Bojanovice, Lužice, Mikulčice, Ratíškovice


Znojemská vinařská stezka

Nejdelší z okruhů Moravských vinařských stezek 189 km se klikatí v rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie úseků severně do Znojma. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Tamní vinařské kolonie si ve své většině zachovaly nejautentičtější podobu původních hospodářských staveb a vína zdejších vinařů patří k těm nejlepším na jižní Moravě.

Trasa: Znojmo, HnaniceŠatov, Dobšice, Božice, Břežany, Šanov, Višňové, Miroslav, Troskotovice, Vlasatice, Kubšice, Vedrovice, Moravský Krumlov, Jezeřany-Maršovice

Vinařské stezky jsou nejen cestou za poznáním jižní Moravy, ale také putováním za vínem a lidmi, pro které je pěstování vinné révy údělem i celoživotní zálibou.
 
Moravské vinařské stezky je dlouhodobý projekt ochrany kulturního dědictví a rozvoje vinařské turistiky na jižní Moravě. Od roku 1999 je postupně realizován Nadací Partnerství ve spolupráci s 280 vinařskými obcemi a mnoha dalšími partnery. Každá z 10 bývalých vinařských oblastí má svůj vlastní okruh vinařských stezek. Všechny okruhy jsou propojené páteřní Moravskou vinnou stezkou. Návštěvníkům se tak nabízí možnost výběru z jednodenních i vícedenních výletů za poznáním folklóru, vína a památek, a to na trase celkem 1 200 km dlouhé sítě cyklistických stezek.
 
Na všech směrových a informačních tabulích je znázorněno logo Moravských vinařských stezek. V každé obci na vinařských stezkách lze nalézt informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti. V mapách jsou trasy rozlišeny podle frekvence motorové dopravy a podle kvality povrchu. Rozlišení umožňuje naplánovat trasu po klidných a zpevněných komunikacích, jež jsou vhodné například pro rodiče s dětmi. Vinařská turistika je pro nás přímo svázána s úctou ke krajině, zachováním lidových tradic a obnovou kulturního dědictví spojeného s vinařstvím.
 

Hudba na kole 2023

8. ročník cykloturistického seriálu Krajem vína 2023 po Moravských vinařských stezkách.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Procházka historií Mikulova

Poznejte magické místo, které vás pohltí!
Mikulov, Jihomoravský kraj

Procházka historií Mikulova

Poznejte magické místo, které vás pohltí!
Mikulov, Jihomoravský kraj

Procházka historií Mikulova

Poznejte magické místo, které vás pohltí!
Mikulov, Jihomoravský kraj

Krojované hody v Mikulově

16. ročník tradičních krojovaných hodů v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

La Strada

7. ročník festivalu pouličního umění.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Prima Cup – Škoda Auto Mikulov

Cyklistické závody pro děti a dospělé. Kde jinde zakončit cyklistickou sezonu než na jihu Moravy a to přímo v Mikulově na závodě Prima CUP – Mikulov.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín, víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Cyklotrasa Moravská stezka má více než tři sta kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol a elektrokol Mikulov

Půjčovna kol Mikulov vedle horských a trekingových kol, elektrokol nabízí také vozík za kolo pro děti a dětské sedačky. Najdete u nás i Tandem nebo-li dvojkolo.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Wine Tours Moravia

Wine Tours Moravia je mikulovská vinařská agentura specializující se na zážitkové pobyty a výlety za vínem na jižní Moravě.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinné sklepy – posezení, ochutnávky, degustace

Posezení, ochutnávky a degustace ve vinných sklepech a sklípcích nejen na jižní Moravě, ale i v Čechách, pro skupiny od 12 osob. Vhodné pro skupiny přátel nebo jako rodinné oslavy, firemní teambuldingy či jako součást různých školení, seminářů apod. Jednodenní i vícedenní akce.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Rónovo Podobenství s lebkou

Na zámku v Mikulově objevíte Rónovo Podobenství s lebkou, mystickou skulpturu, která zachycuje obří lidskou lebku umístěnou na klečící postavě.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Eat Art Gallery

Uprostřed inspirujícího a historického centra Mikulova, v klidné souběžné Kapucínské uličce s Náměstím, se spojuje požitek z umění, gurmánství i vína. V nově zrenovovaném objektu se nachází výstavní a požitková galerie pro všechny smysly, atrium, vinný sklep a pension.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Penzion Pod Vyhlídkou Mikulov

Rodinný Penzion Pod Vyhlídkou se nachází v historickém centru Mikulova jen několik desítek metrů od náměstí.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Penzion a vinný sklep Olivea

Olivea Mikulov, apartmány a víno v historickém centru Mikulova.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Pension Štajnhaus v Mikulově

Pension nabízí ubytování v historickém domě ze 16. století přímo v centru města Mikulov.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařství Naturvini

Každé naše víno jde svou vlastní individuální cestou s přihlédnutím k požadavkům odrůdy a šarže. Přesně tak, aby se zrodila jedinečná vína odrážející typické vlastnosti každé vinice, ročníku a k tomu moře lásky každého člena naší rodiny, který se na jejich pěstování a výrobě podílel.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Prostě Sklep

Stylový původní sklep s letní terasou na úpatí Svatého kopečku v Mikulově. Nabízíme vína od malých místních vinařů, vlastní vinné koktejly, pochutiny z místní sýrárny a pálenky z Lihovaru Pálava.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).
Mikulov, Jihomoravský kraj