Úvod > Aktuality > Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 20 ekologických výletů pro děti
Zážitky

Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 20 ekologických výletů pro děti

  • Vydáno17. června 2021
Ekologie nemusí být nuda: víme o hezkých koutech přírody, kde můžete strávit příjemný čas, objevovat, odpočívat a ještě se dozvědět leccos zajímavého. Dětem ukážete zachráněná a handicapovaná zvířata, projdete se po hravých stezkách a uvidíte, jak nápaditě se dají využít voda, slunce, země a vzduch. Vydejte se s námi do ekoparků, ekologických center, do záchranných stanic nebo do domů přírody.
Začneme jedním z nejkrásnějších míst na severu Čech: v Liberci nemusíte děti vzít jen do zoo, iQlandie nebo do Babylonu, jen kousek od městského centra objevíte další překvapení: Ekopark, volnočasový areál se skvělou a pohodovou atmosférou. Spousty originálních soch, relaxačních prvků a atrakcí pro děti, vesměs vyrobených ze dřeva a přírodních materiálů, doplňují další překvapení:

Například piknikové paloučky a vyhlídkové stavby pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, kavárna v korunách stromů, obří pískoviště, prolézačky, houpací sítě, hmyzí hotely, minizoo, čapí hnízdo z větví, bludiště, přírodní stezka pro chůzi na boso, altánek plný dřevěných skládaček nebo blátivá kuchyně, kde děti z vody a všeho, co najdou kolem sebe, vaří dobroty.

Do Ekoparku se platí jednotné vstupné 80 Kč (netýká se dětí v kočárcích) a čekají vás i další vydání, ať už jde výrobky v ekodílničkách, suvenýry, pronájem ohniště nebo krmení pro kamerunské kozy (cca 10 – 50 Kč, pronájem ohniště vyjde na 250 Kč). Otevřeno je denně od května do konce října, ale pouze za příznivého počasí.
 

Oldřichovské Ekocentrum s farmou

Když se vydáte z Liberce do Hejnic, pojedete přes Oldřichov v Hájích. V obnovené, tři sta let staré hrázděné zemědělské usedlosti objevíte zdejší Ekocentrum; k prohlídce láká farma s původními plemeny hospodářských zvířat a přírodovědná expozice Jizerky všemi smysly, která zábavnou formou přibližuje rozmanitou přírodu Jizerských hor.

Dokonce se tu můžete i ubytovat: Sluneční dům vytápí tepelné čerpadlo, voda se ohřívá pomocí solárních panelů a elektřinu částečně vyrábí fotovoltaické články. I obyčejný dům se tak mění v ekologickou zajímavost. Otevřeno je denně, vstupné stojí 50/40 Kč, rodinné 140 Kč.
 

Domy přírody po celé republice

Dům přírody Žďárské vrchyVe vsi Krátká u obce Sněžné na Vysočině vznikl letos (2020) nový Dům přírody, který se věnuje Žďárským vrchům. Nové středisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nabízí expozici, ekovýchovné programy, prezentace regionálních produktů a tradičních řemesel, přednášky, výlety, výstavy, projekce a tvůrčí dílny – a to jak pro veřejnost, tak i pro školy.

Domů přírody existuje v současné chvíli již dvanáct a všechny nabízejí dětem i dospělým nápadité seznámení s chráněnými krajinnými oblastmi. Najdete je v jedinečných a skutečně krásných místech: Dům přírody Blaníku stojí pod horou Velký Blaník, Dům přírody Třeboňska sídlí v třeboňském zámku, Dům přírody Slavkovského lesa najdete uprostřed rašelinišť, mokřadních luk a minerálních pramenů na Kladské a Dům přírody Moravského krasu se nachází na Skalním mlýně, kde často začínají výlety do Punkevních jeskyní a k propasti Macocha. Dům přírody Českého ráje se nachází v Dolánkách u Turnova, kde si prohlédnete interaktivní expozici o přírodě Českého ráje.

Rozlehlý park plný malebných zákoutí a netradičních herních prvků, kde můžete přírodu vnímat všemi smysly, najdete u Domu přírody Litovelského Pomoraví, a v areálu Domu přírody Poodří v Bartošovicích se zase seznámíte se zvířecími obyvateli zdejší záchranné stanice. Domy přírody bývají otevřené v hlavní sezoně většinou denně, jindy denně kromě pondělí. Další domy přírody vyrostly v Beskydech, Bílých Karpatech, na Broumovsku, v Českém krasu u Koněpruských jeskyní anebo na Pálavě. Nejnovější Dům přírody se staví  , hotovo bude až v roce 2022.
 

Zážitkový park Zeměráj u Kovářova

Všem, kdo mají rádi českou přírodu, dávnou historii a rádi si hrají, se bude líbit zážitkový park Zeměráj. Můžete vyzkoušet starodávná řemesla a také se naboso projít po kilometr dlouhé stezce, vedoucí přes les, louku, skály, pole, balvany nebo potok. Návštěva je vhodnější spíš pro děti školního věku, které ocení různé hry, hlavolamy a dobrodružné úkoly. Otevřeno je o prázdninách denně, v září už jen o víkendech, jednotné vstupné stojí 120 Kč.

Při placení si nezapomeňte směnit dost peněz na místní měnu Smíšek (1 Smíšek = 10 Kč). Drobnými stříbrňáky se platí u některých atrakcí a také v hospůdce Pod hrází. Pamatujte, že se vracíte do středověku a že podobně jako asfalt nahradila v Zeměráji tráva a pěšinky, místo smažených klasik ochutnáte třeba pečené maso s kopřivovými knedlíky, jáhly a luštěniny, anebo další méně známé lahůdky, třeba varmuže, černidla, pučálku a jiné.
 

Za ekologií kolem Hostětína

Na východní Moravě v údolí Bílých Karpat leží vesnička Hostětín: zdejší Centrum Veronica funguje jako centrum ekologických projektů pro venkov, ale nezklame ani rodiny s dětmi. Ke hrám i odpočinku slouží ukázková přírodní zahrada s ovocným sadem a řadou herních prvků, pro návštěvníky je připravený i terénní kvíz Bludiště v přírodě a dvě stezky.

Jedna vás seznámí s ekologickými projekty v obci, druhá nazvaná Naokolo Hostětína se proplétá po okolních stráních a lesích a vypráví o zdejších zajímavostech a tradicích.
 

…a ještě pár výletů za zachráněnými zvířaty

Ochrana přírody a ekologie může mít ještě úplně jinou podobu: na řadě míst můžete navštívit stanice s volně žijícími i domácími zvířaty, která se podařilo zachránit, ale následky poranění jim brání žít na svobodě. Zajděte se podívat třeba na obyvatele Záchranné stanice a Ekoncentra Pasíčka anebo do ParaZOO v zahradě Podblanického ekocentra ve Vlašimi; velikým lákadlem pro malé i velké je výběh pro vydry se skleněnou stěnou, přes kterou můžete sledovat jejich dovádění ve vodě.

Další zachráněná zvířata si prohlédnete například v Třeboni, Buchlovicích, Makově, Hrachově anebo v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje nabízí interaktivní expozici o přírodě. Nachází se v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum bylo v roce 2019 přesunuto do nově zrekonstruovaného Kittelova domu. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné sekerky.

Čapí hnízdo – rodinný resort pár minut od Prahy

Čapí hnízdo – rodinný resort pár minut od Prahy

Poblíž Prahy, v srdci malebné krajiny Benešovska, je pro vás připraven výjimečný resort mnoha možností pro rodiny, jednotlivce, firmy – nebo například milovníky, golfu, tenisu, rybaření či jízdy na koních.

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června 2012 otevřeno veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete expozice divokých handicapovaných zvířat, exotická zvířat nebo se vydat na naučnou stezku mezi velká hospodářská zvířata.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Během půldenního výletu uvnitř ekoparku oceníte bezprostřední kouzlo panenského přírodního prostředí s rozmanitou faunou a florou, zatímco vaše děti v tu samou chvíli budou dovádět na speciálních herních prvcích ze dřeva anebo studovat naučné a zábavné informační panely podél významných míst.

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka za ekopokladem je situována v parku Petra Bezruče a jeho bezprostředním okolí. Provede vás kolem největších bohumínských atrakcí. Na stezce je 10 stanovišť s ekologickými tématy pro děti. Děti zde samy řeší úkoly a za správná řešení získají v infocentru odměnu.

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov – Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Dům Dotek

Dům Dotek

DOTEK – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Chaloupky Kněžice

Chaloupky Kněžice

Ekocentrum, které přibližuje dětem i dospělým život v přírodě, propaguje zdravý životní styl, šetrnou péči o krajinu, pořádá řadu akcí na popularizaci ochrany životného prostředí. Ubytovací kapacita 50 lůžek, pořádáme především ekologické výukové programy pro školy, Den Země, Ovčí den...

První volnočasový EkoPark Liberec

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Jedná se 1,5 km dlouhou naučnou stezku, která návštěvníky seznámí s ekologickými projekty v obci Hostětín. Při procházce naučnou stezkou se dozvíte informace o šetrném veřejném osvětlení, obecní výtopně na biomasu, kořenové čistírně odpadních vod, roubené sušírně ovoce nebo pasivním domě.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 4. a 5. únor 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Kde děti odmění za vysvědčení?

Řada zoologických zahrad, koupališť, památek a dalších zajímavých míst připravila pro děti zajímavé nabídky v polovině školního roku. Za hezké známky mohou získat vstup zdarma nebo zajímavou slevu, případně bude pro školáky na pololetní prázdniny, které připadají na pátek 3. února připraven zajímavý program.
Zážitky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled očekávaných novinek

Co přinese turistická sezona 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled očekávaných novinek pro nadcházející sezonu, které by vám neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!
Zážitky

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Když v roce 1918 vzniklo Československo, v čele nového státu stanul Tomáš Garrigue Masaryk, výrazná osobnost boje za národní sebeurčení. Kolik prezidentů se od té doby vystřídalo v čele naší země, jaké osudy a příběhy je provázejí?
Zážitky