Úvod > Aktuality > Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 18 ekologických výletů pro děti

Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 18 ekologických výletů pro děti

Vydáno 27. srpna 2019 Zážitky
Ekologie nemusí být nuda: víme o hezkých koutech přírody, kde můžete strávit příjemný čas, objevovat, odpočívat a ještě se dozvědět leccos zajímavého. Dětem ukážete zachráněná a handicapovaná zvířata, projdete se po hravých stezkách a uvidíte, jak nápaditě se dají využít voda, slunce, země a vzduch. Vydejte se s námi do ekoparků, ekologických center, do záchranných stanic nebo do domů přírody.
Začneme jedním z nejkrásnějších míst na severu Čech: v Liberci nemusíte děti vzít jen do zoo, iQlandie nebo do Babylonu, jen kousek od městského centra objevíte další překvapení: Ekopark, volnočasový areál se skvělou a pohodovou atmosférou.

Spousty originálních soch, relaxačních prvků a atrakcí pro děti, vesměs vyrobených ze dřeva a přírodních materiálů, doplňují další překvapení: piknikové paloučky a vyhlídkové stavby pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, kavárna v korunách stromů, obří pískoviště, prolézačky, houpací sítě, hmyzí hotely, minizoo, čapí hnízdo z větví, bludiště, přírodní stezka pro chůzi na boso, altánek plný dřevěných skládaček nebo blátivá kuchyně, kde děti z vody a všeho, co najdou kolem sebe, vaří dobroty. Do Ekoparku se platí jednotné vstupné 80 Kč (netýká se dětí v kočárcích) a čekají vás i další vydání, ať už jde výrobky v ekodílničkách, suvenýry, pronájem ohniště nebo krmení pro kamerunské kozy. Otevřeno je denně od května do konce října, ale pouze za příznivého počasí.
 

Oldřichovské Ekocentrum s farmou

Když se vydáte z Liberce do Hejnic, pojedete přes Oldřichov v Hájích. V obnovené, tři sta let staré hrázděné zemědělské usedlosti objevíte zdejší Ekocentrum; k prohlídce láká farma s původními plemeny hospodářských zvířat a přírodovědná expozice Jizerky všemi smysly, která zábavnou formou přibližuje rozmanitou přírodu Jizerských hor. Dokonce se tu můžete i ubytovat: Sluneční dům vytápí tepelné čerpadlo, voda se ohřívá pomocí solárních panelů a elektřinu částečně vyrábí fotovoltaické články. I obyčejný dům se tak mění v ekologickou zajímavost. Otevřeno je denně, vstupné stojí 50/40 Kč, rodinné 140 Kč.
 

Domy přírody

Společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky se oldřichovské Ekocentrum podílelo na vzniku Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, kde si prohlédnete interaktivní expozici o přírodě Českého ráje.

Domů přírody existuje v současné chvíli již osm a všechny nabízejí dětem i dospělým nápadité seznámení s chráněnými krajinnými oblastmi. Najdete je v jedinečných a skutečně krásných místech: Dům přírody Blaníku stojí pod horou Velký Blaník (ano, té, kde podle legendy spí svatováclavské vojsko), Dům přírody Třeboňska sídlí v třeboňském zámku, Dům přírody Slavkovského lesa najdete uprostřed rašelinišť, mokřadních luk a minerálních pramenů na Kladské a Dům přírody Moravského krasu se nachází na Skalním mlýně, kde často začínají výlety do Punkevních jeskyní a k propasti Macocha.
Rozlehlý park plný malebných zákoutí a netradičních herních prvků, kde můžete přírodu vnímat všemi smysly, najdete u Domu přírody Litovelského Pomoraví, a v areálu Domu přírody Poodří v Bartošovicích se zase seznámíte se zvířecími obyvateli zdejší záchranné stanice. Domy přírody bývají otevřené v hlavní sezoně většinou denně, jindy denně kromě pondělí.

Další domy přírody se chystají: postupně se jejich otevření chystá například v Beskydech, Bílých Karpatech, na Broumovsku, v Českém krasu u Koněpruských jeskyní anebo na Pálavě.
 

Ekologické výlety na Čapí hnízdo

Dominantou farmy Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je moderní jízdárna, která skutečně vypadá jako hnízdo čápů. Není to náhoda: čápi se sem vracejí každý rok a hnízdí tu už od roku 1926. Najdete tu také Ekocentrum a malou zoo, kde našla útočiště poraněná zvířata ze širokého okolí, k procházkám různými biotopy a expozicemi hospodářských zvířat i volně žijících živočichů láká naučná stezka. Komentovaná prohlídka s odborným výkladem začíná každou hodinu; o prázdninách je otevřeno denně kromě pondělí, jindy o víkendech, vstupné stojí 120/80 Kč, rodinné 350 Kč.
 

Zážitkový park Zeměráj

Všem, kdo mají rádi českou přírodu, dávnou historii a rádi si hrají, se bude líbit zážitkový park Zeměráj. Můžete vyzkoušet starodávná řemesla a také se naboso projít po kilometr dlouhé stezce, vedoucí přes les, louku, skály, pole, balvany nebo potok. Návštěva je vhodnější spíš pro děti školního věku, které ocení různé hry, hlavolamy a dobrodružné úkoly. Otevřeno je o prázdninách denně, v září už jen o víkendech, jednotné vstupné stojí 120 Kč. Při placení si nezapomeňte směnit dost peněz na místní měnu Smíšek. Drobnými stříbrňáky se platí u některých atrakcí a také v hospůdce Pod hrází. Pamatujte, že se vracíte do středověku a že podobně jako asfalt nahradila v Zeměráji tráva a pěšinky, místo smažených klasik ochutnáte třeba pečené maso s kopřivovými knedlíky, jáhly a luštěniny, anebo další méně známé lahůdky, třeba varmuže, černidla, pučálku a jiné.
 

Za ekologií kolem Hostětína

Na východní Moravě v údolí Bílých Karpat leží vesnička Hostětín: zdejší Centrum Veronica funguje jako centrum ekologických projektů pro venkov, ale nezklame ani rodiny s dětmi. Ke hrám i odpočinku slouží ukázková přírodní zahrada s ovocným sadem a řadou herních prvků, pro návštěvníky je připravený i terénní kvíz Bludiště v přírodě a dvě stezky. Jedna vás seznámí s ekologickými projekty v obci, druhá nazvaná Naokolo Hostětína se proplétá po okolních stráních a lesích a vypráví o zdejších zajímavostech a tradicích.
 

…a ještě pár výletů za zachráněnými zvířaty

Ochrana přírody a ekologie může mít ještě úplně jinou podobu: na řadě míst můžete navštívit stanice s volně žijícími i domácími zvířaty, která se podařilo zachránit, ale následky poranění jim brání žít na svobodě. Zajděte se podívat třeba na obyvatele Záchranné stanice a Ekoncentra Pasíčka anebo do ParaZOO v zahradě Podblanického ekocentra ve Vlašimi; velikým lákadlem pro malé i velké je výběh pro vydry se skleněnou stěnou, přes kterou můžete sledovat jejich dovádění ve vodě. Další zachráněná zvířata si prohlédnete například v Třeboni, v Buchlovicích, v Makově anebo v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
 
 
Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Během půldenního výletu uvnitř ekoparku oceníte bezprostřední kouzlo panenského přírodního prostředí s rozmanitou faunou a florou, zatímco vaše děti v tu samou chvíli budou dovádět na speciálních herních prvcích ze dřeva anebo studovat naučné a zábavné informační panely podél významných míst.

První volnočasový EkoPark Liberec

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka za ekopokladem

Bohumínská stezka za ekopokladem je situována v parku Petra Bezruče a jeho bezprostředním okolí. Provede vás kolem největších bohumínských atrakcí. Na stezce je 10 stanovišť s ekologickými tématy pro děti. Děti zde samy řeší úkoly a za správná řešení získají v infocentru odměnu.

Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Nové sídlo ekologické organizace nabízí vedle kvalitního ubytování a místní kuchyně také celou řadu jedinečných věcí a služeb, které nikde jinde nenajdete. Přijeďte se přesvědčit do Horního Maršova sami, že alternativy existují!

Krtek - Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek - Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu - Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Jedná se 1,5 km dlouhou naučnou stezku, která návštěvníky seznámí s ekologickými projekty v obci Hostětín. Při procházce naučnou stezkou se dozvíte informace o šetrném veřejném osvětlení, obecní výtopně na biomasu, kořenové čistírně odpadních vod, roubené sušírně ovoce nebo pasivním domě.

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov - Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost - budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě - Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června 2012 otevřeno veřejnosti. K dispozici je zázemí pro environmentální výuku pro děti i dospělé. Venku je expozice divokých handicapovaných zvířat, na kterou navazuje naučná stezka v areálu Farmy Čapí hnízdo.

Čapí hnízdo - areál nedaleko Prahy

Čapí hnízdo - areál nedaleko Prahy

Čapí hnízdo je víceúčelový areál vhodný pro pro trávení volného času jednotlivců a rodin. Nachází se necelých 50 km jihovýchodně od Prahy, mezi Benešovem a Olbramovicemi.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody - nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum bylo v roce 2019 přesunuto do nově zrekonstruovaného Kittelova domu. Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné sekerky.

Další aktuality

26.9.
2019
Ukončení sezóny na zubačce plánují už tento víkend

Ukončení sezóny na zubačce plánují už tento víkend

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
12.9.
2019
Klášter v Hejnicích se proměnil v květinovou zahradu

Klášter v Hejnicích se proměnil v květinovou zahradu

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
5.9.
2019
Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky