Úvod > Aktuality > Tradice: Kalendář nejlepších hrnčířských trhů v roce 2022
Kultura

Tradice: Kalendář nejlepších hrnčířských trhů v roce 2022

  • Vydáno4. dubna 2022
Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.

Duben: Hrnčířské slavnosti v Nelahozevsi a jarní v Budějovicích

KeramikaV druhém dubnovém týdnu se chystá českobudějovický velikonoční trh, jejichž součástí jsou tradiční české výrobky a desítky řemeslníků s originálním zbožím, mezi nimiž nemohou keramici chybět. Trhy na náměstí Přemysla Otakara II. se budou konat 10. dubna.

Pouhých 30 minut jízdy vlakem z Prahy stačí k tomu, abyste dojeli do Nelahozevsi na půvabný renesanční zámek rodiny Lobkowiczů. Sezonu tu zahajují již koncem března, letos v sobotu 23. dubna, kdy se uskuteční Hrnčířské slavnosti. Své řemeslné výrobky nabídnou vedle hrnčířů také výrobci keramiky, šperků a hraček, k ochutnání budou nejrůznější pochoutky i víno z Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem a kdo má zájem, ten se s průvodci v dobových kostýmech může podívat i do zámeckých interiérů. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti a studenty, děti do tří let mají vstup zdarma.
 

Květen: Hrnčířské a keramické trhy v Berouně, na Veselém Kopci nebo v Turnově

HrnkyV květnu se hrnčířům bude dařit: o víkendu 7. a 8. května se konají Jarní hrnčířské trhyBerouně, provázené koncerty, ochutnávkami piva a vína i přehlídkou staročeských gastronomických specialit. Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

Trhy TurnovO týden později 14. května zaplní hrnčíři skanzen Veselý Kopec u Hlinska při Hrnčířské sobotě a o čtrnáct dní později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy. Sem se hrnčíři, keramici a další umělci z celého Česka i ze zahraničí sjedou v sobotu 28. května na Keramický den. Také tuto akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.

Velkou akcí jsou také Staročeské řemeslnické trhy v Turnově. Ty letošní se budou konat od 28. do 2. května. Na trhy jsou přihlášeni ti nejlepší řemeslníci z celé České republiky, mnohým z nich byla udělena ocenění Regionální produkt, Nositel tradice lidového řemesla a Mistr tradiční rukodělné výroby.
 

Červen a červenec: keramika na jarmarcích a slavnostech

Ve dnech 11. a 16. června se budou v Berouně opět konat keramické trhy. Najdete zde nejenom repliky berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.

Krámky s keramickým zbožím na vás budou čekat i při slavnostech Jakuba Krčína v Třeboni, které se konají 22. a 23. července. Dalším místem se stane Strážnice, kde 13. sprna proběhne pouť.
 

Září: hrnčířské trhy na Kampě, v Berouně a v Kunštátu

Další tři akce vás čekají koncem léta. Vždy první víkend v září se hrnčíři scházejí na tradičních hrnčířských trzích na pražské Kampě. Kromě stánků se zbožím všech tvarů a barev se můžete těšit i na doprovodný program, který pravidelně nabízí hudební vystoupení, workshopy pro děti, pohádky a výstavy.

Kdo nestihl jarní hrnčířské trhy v Berouně, dostane druhou šanci o víkendu 10. a 11. září, kdy se konají Podzimní hrnčířské trhy. A pokud to do středních Čech máte kapku z ruky, zajeďte si na Hrnčířský jarmark do jihomoravského Kunštátu, kde stánky s keramickým zbožím zaplní o víkendu 17. a 18. září centrum města i okolní ulice.
Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen. Obchod s výrobky otevřen od pondělí do soboty.

Další aktuality

Během dvou adventních víkendů se mimořádně otevře zámek Lány

Během stříbrného a zlatého adventního víkendu se mimořádně otevřou dveře zámku Lány na Kladensku široké veřejnosti. Stane se tak ve dnech 9. až 11. prosince a 16. až 18. prosince 2022. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout reprezentační prostory letního prezidentského sídla! Vstup do zámku je zcela zdarma.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

Druhá adventní neděle bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura