ÚvodAktualityKalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.

Duben: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

I v roce 2024 se otevřou brány renesančního zámku v Nelahozevsi pro návštěvníky rodinného festivalu zaměřeného na výrobu keramiky a další rukodělné dovednosti. Tentokrát budou slavnosti dvoudenní – 20. a 21. dubna.

V prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou se bude konat 27. dubna již tradiční jarmark, který je zaměřený na prodej ručně vyráběných výrobků.
 

Květen: trhy v Berouně, nebo v Turnově, Hrnčířský den na Veselém Kopci

V květnu se hrnčířům bude dařit: V sobotu 4. května zaplní hrnčíři také skanzen Veselý Kopec u Hlinska při Hrnčířské sobotě.

HrnkyO víkendu 11. a 12. května se konají Jarní hrnčířské trhyBerouněBerounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

O čtrnáct dní později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy. Sem se hrnčíři, keramici a další umělci z celého Česka i ze zahraničí sjedou v sobotu 25. května na Keramický den. Také tuto akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.

Velkou akcí jsou také Staročeské řemeslnické trhy v Turnově. Ty letošní se budou konat od 25. do 26. května. Na trhy jsou přihlášeni ti nejlepší řemeslníci z celé České republiky, mnohým z nich byla udělena ocenění Regionální produkt, Nositel tradice lidového řemesla a Mistr tradiční rukodělné výroby.
 

Červen: keramika opět v Berouně, nebo na zámku v Ploskovicích

Ve dnech 8. a 9. června se budou v Berouně opět konat keramické trhy. Najdete zde nejenom repliky berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.

Dne 29. června můžete vyrazit na keramické trhy na zámku v Ploskovicích. Můžete se těšit na autorskou tvorbu českých keramiků a další originální výrobky.
 

Červenec: Zvonečkový jarmark, či letní slavnosti v Holašovicích a Třeboni, Keramický den v Bechyni

keramikaVe dnech 5. až 7. července ožije Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Zvonečkovým jarmarkem. Jde o každoroční setkání hrnčířů, keramiků, dráteníků a včelařů. Zruční mistři svého řemesla z celé Moravy vám představí své výrobky a předvedou svůj um.

Dalším místem, kde bude možné obdivovat keramiku a další řemeslné výrobky budou Holašovice. Selské slavnosti se zde uskuteční v termínu od 19. do 21. července. Krámky s keramickým zbožím na vás budou čekat i při slavnostech Jakuba Krčína v Třeboni, které se konají ve stejném termínu, tedy 19. a 21. července. Většinu z nich naleznete na Masarykově náměstí.

I letos bude bechyňské náměstí hostit tradiční Keramické trhy, těšit se na ně můžete 27. července. Nebude chybět bohatý doprovodný program včetně hudebních vystoupení, ukázek starých řemesel a mnoho dalšího.
 

Srpen: pouť ve Strážnici, či Sobotecký jarmark

Dalším místem, kde si bude možné zakoupit keramické výrobky se stane Strážnice, kde 17. srpna proběhne pouť. Od 23. do 24. srpna proběhne také oblíbený Sobotecký jarmark a festival řemesel. Prohlédnout a zakoupit zde bude možné nejrůznější rukodělné práce od keramiky až po šperky. A to vše s krásnými výhledy na nezaměnitelný a jedinečný zámeček Humprecht.
 

Září: hrnčířské trhy v Berouně a Kunštátu

Další akce vás čekají koncem léta. Kdo nestihl hrnčířské trhy v Berouně na jaře a v létě, dostane další šanci o víkendu 7. a 8. září. Talíře, hrníčky, kuchyňské nádobí a dekorace z pálené hlíny si mohou zájemci zakoupit na populárních Podzimních hrnčířských trzích v Berouně.

A pokud to do středních Čech máte kapku z ruky, zajeďte si na Hrnčířský jarmark do jihomoravského Kunštátu, kde stánky s keramickým zbožím zaplní o víkendu 14. a 15. září centrum města i okolní ulice. Samozřejmostí bude také velmi bohatý doprovodný program v podobě hudebních vystoupení a obvykle se koná také výstava keramiky nebo soutěž keramiků.
 

Prosinec: hrnčířské a keramické trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacet let přijíždí hrnčíři a hrnčířky před Vánoci do Prahy, kde se od 7. do 8. prosince na Výstavišti konají Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2024

5. 7.7. 7.
Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2024

Ve dnech 5. až 7. 7. 2024 ožije Dřevěné městečko Zvonečkovým jarmarkem. Více než třicet mistrů hrnčířů, keramiků, dráteníků, šperkařů a medařů z celé Moravy představí návštěvníkům své řemeslo a výrobky.

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024

8. 6.9. 6.
Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024

Hrnčířské trhy v Berouně s vinařským koutkem a stylovým občerstvením budou tradičně probíhat na berounském Husově náměstí a v přilehlých ulicích. Těšte se na keramiku a porcelán, sklo, kováře, šperky, kameníky, mýdlaře, dřevozpracování všeho druhu – hračky, hudební nástroje, šperkovnice, nábytek aj.

Sobotecký jarmark a festival řemesel 2024

23. 8.24. 8.
Sobotecký jarmark a festival řemesel 2024

Městečko Sobotka v Českém ráji se promění na obří mraveniště plné hudby, divadel, jídla, pití a hlavně řemesel. Tradiční přehlídka řemesel s bohatým doprovodným programem. Jarmark a řemesla pouze v sobotu, v pátek pouze hudební rozjezd s kapelou Wohnout.

Bechyňské keramické trhy 2024

27. 7.
Bechyňské keramické trhy 2024

I letos bude bechyňské náměstí hostit tradiční Keramické trhy.

Selské slavnosti Holašovice 2024

19. 7.21. 7.
Selské slavnosti Holašovice 2024

Selské slavnosti Holašovice se v roce 2024 uskuteční v termínu 19. – 21. července.

Lázeňská Třeboň s trhem

3. 8.
Lázeňská Třeboň s trhem

Třeboňské trhy jsou již neodmyslitelně spjaté s kvalitními potravinami, originálním zbožím a jedinečnou atmosférou.

Keramické trhy na zámku v Ploskovicích

29. 6.
Keramické trhy na zámku v Ploskovicích

Zveme vás na prodejní keramické trhy, které se již tradičně konají v areálu zámeckého parku. Můžete se těšit na autorskou tvorbu českých keramiků a další originální výrobky.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

14. 9.15. 9.
Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Již 32. hrnčířský jarmark v Kunštátě

Další aktuality

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.
29. květen 2024 8:18
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.
23. květen 2024 14:00
Kultura

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!
23. květen 2024 12:47
Kultura

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.
21. květen 2024 12:40
Kultura

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.
19. květen 2024 9:49
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
15. květen 2024 6:00
Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií zve do sbírkových expozic

Mezinárodní den muzeí připadá každoročně na 18. května. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) stanovila tento den v roce 1977, muzea ho slaví někdy jediný den, jinde víkend, celý týden nebo dokonce celý květen. Muzejní instituce pořádají komentované prohlídky expozic, prohlídky běžně nepřístupných míst, nabízejí vstupy zdarma nebo za symbolické vstupné, akce a zajímavé programy. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
14. květen 2024 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
7. květen 2024 9:41
Kultura