Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku
Památky

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Poslechněte si audio verzi článku
Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Pojmenování Praha stověžatá patrně vzniklo na začátku 19. století. Tehdy to svému rodnému městu „spočítal“ matematik Bernard Bolzano (1781–1848), a dospěl k výsledku 103. Možná se o jeho propočtech doslechl rakouský historik a politik Joseph Hormayer, který prý ve stejné době jako vůbec první použil spojení Praha stověžatá. I když už tehdy to nebyla pravda: Bolzano totiž vynechal vodárenské věže i ozdobné věžičky a arkýře na měšťanských domech.
 

Stověžatá Praha s tisíci věžemi

Stejně jako se od té doby rozrůstá Praha, zvyšuje se i počet pražských věží. Už dávno to není Praha stověžatá, jen těch velkých věží a věžiček je podle Pražské informační služby přinejmenším 500. Ve skutečnosti se ale jejich počet odhaduje na několik tisíc, ale to k velkým a známým věžím musíme připočítat i technické stavby nebo nárožní věže některých paláců a výstavných domů především na Starém Městě a Novém Městě, Malé Straně a na Hradčanech.
 

Nejhezčí staroměstské pohledy na Prahu

Rádi se díváte na svět očima ptáků? Pak se vám bude líbit pohled z pražských věží, které spravuje Prague City Tourism. Rozhlédněte se na starobylá náměstí, červené střechy domů a paláců, na mosty přes řeku Vltavu a na desítky dalších věží, věžiček a kupolí pražského historického jádra.

Nejjednodušší je výstup na téměř 70 metrů vysokou věž Staroměstské radnice: jako jediná ze středověkých pražských věží je bezbariérová a na ochoz vás doveze moderní prosklený výtah. Zastavte se také u slavného orloje, kde se každou celou hodinu ve dvou okénkách objevuje dvanáct vyřezávaných barevných figur apoštolů. Společně s nimi ožívají i další figurky, tedy kostlivec, Turek, lakomec, marnivec a kohout.

Zajímavé pohledy na město se otvírají z pozdně gotické Prašné brány, kudy vedl monumentální vstup do Starého Města. Tudy vcházely do města korunovační průvody českých králů. Brána stojí u Obecního domu a jméno získala proto, že skutečně sloužila jako skladiště střelného prachu.

Nevšední zážitek nabízí prohlídka 68 metrů vysoké Astronomické věže, která se tyčí nad areálem Klementina, sídla Národní knihovny. Na ochoz vede 172 strmých točitých schodů. Podíváte se tak do míst, kde se dlouho prováděla astronomická a klimatická pozorování a vedli tu nejstarší záznamy o počasí v Evropě. Od roku 1842 se z Klementina mávnutím praporu hlásilo poledne, od roku 1891 až do roku 1926 doprovázené dělovou salvou z Hradčan.

Krásná podívaná se otvírá také z obou mosteckých věží Karlova mostu. Staroměstská mostecká věž patří k nejpůsobivějším gotickým stavbám na světě, za krásným rozhledem musíte vystoupat po 138 schodech. Věž, kterou nechal společně s mostem postavit císař Karel IV., vznikla jako symbolický vítězný oblouk, pod nímž procházeli čeští králové na své korunovační Královské cestě městem. Dokončena byla před rokem 1380.
 

Malostranské pohledy na Prahu a Petřínská rozhledna

Stejně úchvatný, i když docela jiný je výhled z Malostranské mostecké věže na protější straně Karlova mostu. Ta je zhruba o sto let mladší než její staroměstská kolegyně, ale na rozdíl od ní jí chybí původně plánovaná sochařská výzdoba.

Fascinující stavbou a strážcem Malé Strany je zvonice vedle známého barokního chrámu sv. Mikuláše s charakteristickou mohutnou zelenou měděnou kupolí. Stejně jako chrám i zvonici postavil Kilián Ignác Dientzenhofer a byla to poslední v Praze postavená hlásná věž, z níž se vyzvánělo při požáru. Za komunistického režimu tu měla pozorovatelnu Státní tajná bezpečnost, dnes se sem můžete vypravit na prohlídky. K ochozu ve výšce 65 metrů vede 299 schodů, cestou si prohlédnete byt věžníka i unikátní černou kuchyni.

Nejmladší z věží v historickém centru Prahy je 58,7 metrů vysoká Petřínská rozhledna, postavená v roce 1891 jako volná kopie Eiffelovy věže v Paříži. Na vrcholek Petřína se pohodlně dostanete lanovkou, na vyhlídkový ochoz vás vyveze výtah anebo musíte vyšlápnout 299 schodů.
 

Výhled z Pražského hradu a šikmá věž Eva

Z nejvyšší kostelní věže v Čechách do Prahy nedohlédnete, prvenství patří 102,6 metrů vysoké věži katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Hlavní věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě sice je o pár metrů nižší, ale výhledy nabízí překrásné – jenom je potřeba překonat skoro 300 schodů. Během výstupu si prohlédnete několik zvonů, mezi nimiž je i největší český zvon Zikmund.

Přístupné jsou i Mihulka a Daliborka, tedy věže severního opevnění, které v 16. století stavěl Benedikt Rejt. Zajímavé věže má i Jiřský klášter. Románská trojlodní bazilika sv. Jiří je nejstarší dochovanou pražskou sakrální stavbou a její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů tak možná jsou nejstarší věže v Praze. Říká se jim Adam a Eva; právě ta užší, Eva, je vychýlená o čtyřicet centimetrů a patří mezi české šikmé věže.
 

Vodárenské věže a Jindřišská věž s Muzeem pražských věží

Škoda, že Bernard Bolzano nám už neodpoví na otázku, proč mezi 103 věží své Stověžaté Prahy nezapočítal vodárenské věže. Zajímavé technické památky si totiž rozhodně zaslouží respekt: například Novomlýnská věž, která stojí v Petrské čtvrti u řeky Vltavy, byla přístupná jako rozhledna už v 17. století. Dnes si tu prohlédnete expozici Praha hoří, věnovanou požárům, které město postihly v uplynulých staletích i době nedávné.

Pro život města byly důležité i další vodárenské věže, ať už je to věž Šítkovská, Letenská, věž Vinohradská, vodárenská věž v Michli od Jana Kotěry anebo samostatně stojící zvonice. To je například Petrská zvonice nebo Jindřišská věž, nejvyšší volně stojící zvonice v Praze. Téměř 66 metrů vysoká zvonice kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty vyrostla na Senném, nyní Senovážném náměstí, a po rekonstrukci v ní najdete zvonohru, kavárnu, restauraci a také Muzeum pražských věží. To dokumentuje příběhy asi 120 nejznámějších pražských věží.
 

Věže moderní a nepřehlédnutelné

V rozrůstající se Praze přibývají další věže – třeba Žižkovský vysílač aneb Tower Park Praha, nejvyšší stavba hlavního města a se svými 216 metry i jedna z nejvyšších věží v České republice. Observatoř ve výšce 93 metrů nad zemí nabízí jako jediná v Praze 360° pohled na metropoli.

Mezi moderní pražské věže patří také rozhledna Doubravka na Černém Mostě anebo věže na Tančícím domě, inspirované tanečníky Ginger Rogersovou a Fredem Astairem. Mezi věže by mohla patřit i budova Zlatý anděl na Smíchově, kterou navrhl francouzský architekt Jean Nouvel, a také výškové budovy na Pankráci, třeba City Tower nebo „véčková“ V Tower.  

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Jak se blíží celá hodina, Staroměstské náměstí se zaplní k prasknutí. Turisti doslova ze všech koutů světa natahují hlavy, aby spatřili tu slavnou podívanou: kostlivec tahá za provaz, kohout kokrhá a apoštolové se procházejí kolem oken jako by se nechumelilo – však to dělají přes 600 let, tak jakápak tréma před diváky!

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.

Jindřišská věž s vyhlídkou, restaurací i muzeem

Jindřišská věž s vyhlídkou, restaurací i muzeem

Gotická Jindřišská věž stojí v Jindřišské ulici v Praze jako samostatná zvonice po vzoru italských campanill. Byla postavena v letech 1472-76 a patřila i řádu křižovníků s červenou hvězdou. Přijďte si prohlédnout desetipatrovou Jindřišskou věž s výtahem, kde každé patro má své tajemství.

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Prašná brána v Praze

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Muzeum pražských věží  v Jindřišské věži

Muzeum pražských věží v Jindřišské věži

Díváte se rádi na hlavní město pěkně z výšky? Víte, že v Praze v Jindřišské věži najdete naprosto jedinečné Muzeum pražských věží?

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl