ÚvodAktualityKdyž se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě
Eko farma, Kudy z nudy, dovolená na venkově
Ubytování

Když se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě

Nemusí jít o tradiční dovolenou na břehu rybníka nebo v lese. Doba s sebou nese nové poznatky a také požadavky na vše zdravé a ekologické. Potom vznikají takzvané ekofarmy, které jsou mnohdy určeny pro nejrůznější druhy odpočinku, relaxace a dovolené vůbec. Ekofarmy vznikly kombinací dvou slov. Farma je základní jednotkou zemědělství určenou k ustájení a chovu hospodářských zvířat, v jejímž okolí jsou pozemky sloužící k výběhu dobytka a pěstování plodin. Ekologie v širším slova smyslu je ochrana životního prostředí.

Na Bučický mlýn do Polabí

bučický mlýnStylovou dovolenou mezi Polabím a Českým rájem nabízí samota Bučický mlýn u Bučického rybníka. Romantický a klidný areál mlýna z jedné strany těsně sousedí s farmou, avšak život v penzionu není, krom příjemné atmosféry, farmou jakkoli ovlivněn. Farma se specializuje na chov koní a skotského náhorního skotu – Highland. Romantické pastviny obklopují unikátní přírodní lokalitu Rožďalovických rybníků, významná jsou zde i ptačí hnízdiště, mimo jiné i motáka pochopa. Zdejší rybníky se staly součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území, sloužících k zachování nejen ohrožených druhů, ale i ohrožených typů prostředí). Jedná se o krásné místo pro nejen aktivní relaxaci.
 

Za odpočinkem u zvířat do Staré Lhoty na Šumavu

ekofarma šumavaUbytování na pravém statku s hospodářskými zvířaty nabízí ekologická farma ve Staré Lhotě nedaleko Nýrska, kde se chovají šumavské ovce, hovězí skot, koně, kachny, slepice a králíci. Svým zákazníkům nabízí farma hovězí maso, vejce, jateční jehňata a drůbež i samosběr třešní, jablek, hrušek či ořechů. Dovolenou si zde užijete v apartmánu nebo ve srubu. Apartmán představuje plně vybavené tři místnosti se sprchovým koutem a toaletou. Ovšem nemohou sem psi. Další možností je ubytování ve srubu, který je rovněž moderně vybaven. Před srubem navíc můžete odpočívat na terase s nádherným výhledem na centrální Šumavu a přehradu v údolí. Děti potěší prolézačky s houpačkami, nechybí zde ani ohniště. Ve srubu se lze ubytovat s domácími mazlíčky.
 

Ekofarma na Lesní boudě v Krkonoších

lesní bouda pec pod sněžkouEkofarma Lesní bouda se nachází nad Pecí pod Sněžkou na hlavní turistické trase na Liščí hřeben. Horský hotel nabízí příjemné prostředí roubené krkonošské boudy, je zde také vyhlášená restaurace. Na okolních loukách se pase stádo oveček a koz - to tvoří jádro horské ekofarmy, která se zaměřuje na obnovu tradičního hospodaření na okolních loukách. Přímo v Lesní boudě můžete ochutnat ovčí a kozí produkty. V létě se hosté mohou kochat pohledem na pasoucí se stádo ovcí a koz při posezení na příjemné terase nebo lze navštívit zvířátka přímo ve stáji. Součástí nabízených služeb jsou i tematické přednášky o chovu zvířat a o zpracování ovčí vlny, která se na Lesní boudě zpracovává tradičním způsobem – předením na kolovrátku. Hostům je k dispozici celkem 18 pokojů ve čtyřech kategoriích – apartmány, standardní pokoje, standardní pokoje s palandami a pokoje pro větší skupiny. Dvou až čtyřlůžkové apartmány jsou vybaveny vlastní sprchou a sociálním zařízením. Venku si užijete horké letní dny ve venkovním přihřívaném bazénu.


Ranč i malá zoo na úpatí Chřibů

Ekofarma ŽlutavaEkofarma Žlutava tvoří uzavřený celek s penzionem, venkovskou hospůdkou, stájemi pro koně a skot, krytou jízdárnou a dvěma venkovními jízdárnami. V areálu farmy se nachází i "malá zoo", ve které najdete lamy, kozy, ovce, divočáky a další řadu hospodářských zvířat. Farma funguje na principu ekologického zemědělství a jejím posláním je oživení vitality a rozmanitosti venkovské oblasti. Středem zájmu je samotná agroturistika s provozem ubytovacího, stravovacího a sportovního zařízení. V blízkém okolí farmy naleznete mnoho tipů a míst pro pěší turistiku, cyklistické výlety, plavbu lodí po Baťově kanále, návštěvu historických památek, měst a spousty dalšího vyžití.


Malý ráj v údolí Ždánického lesa

Ekofarma Jalový dvůrEkofarma Jalový dvůr, která se specializuje se na chov ovcí a koní, je pohádkovým místem. Čeká vás zde stráň s pasoucími se ovcemi a koňmi, romantický rybník, stezky Ždánickým lesem, cyklostezka a hospůdka, kde se můžete o víkendu pohodlně občerstvit. Vyzkoušet si zde můžete vyjížďky na koních, jízdy kočárem, víkendové pobyty u koní, rybaření, tábory u koní, jízdy s oslíky, ale také školní výlety či dopolední programy pro děti a dospělé. Snoubenci zde mohou mít svatbu včetně odvozu kočárem na Slavkovský zámek.
 

Ekologické zemědělství v Krušných horách

Ekofarma Klouček KlínyManželé Kloučkovi se díky své lásce k přírodě a ke zvířatům rozhodli na své farmě Klouček Klíny chovat zvířata, především ovce, v režimu s ekologickou certifikací BIO. Produktem jejich farmy jsou živá jehňata a ovčí vlna. Farmu lze navštívit pouze v rámci výletu, ubytování se zde neposkytuje. Návštěvníci se na ekofarmě v Krušných horách mohou na vlastní oči přesvědčit, jak probíhá kompletní zpracování ovčí vlny – filcování mokrou a suchou metodou, předení na kolovrátku, tkaní na stavu, ale třeba i výroba svíček z pravého včelího vosku namáčením a točením z voskových mezistěn a další rukodělné činnosti. V oblasti řemesel jsou Kloučkovi držiteli certifikátů Krušnohoří – regionální produkt pro Kompletní zpracování ovčí vlny a Háčkované a pletené výrobky a zážitky (Zapomenutá Krušnohorská řemesla).


Odpočinek mezi zvířaty ve Zlatých Horách

tibetský jakEkofarma Bovine leží v horském prostředí Jeseníků. Chová se zde skot, koně, kozy, ovce a mají tu také oslíky a oslice. Farma nabízí ubytování v nově zrekonstruovaných apartmánech v rodinném domě. Dům se nachází cca 250 m od hlavního střediska farmy a je rozdělen na dva apartmány, každý se samostatným vchodem, sociálním zařízením i kuchyní. Na dovolenou si můžete po dohodě přivést i svého pejska či jiné domácí zvířátko. Farmáři zde hospodaří v systému ekologického zemědělství na trvalých travních porostech. Hlavním chovem jsou krávy bez tržní produkce mléka, od roku 2016 je zde i malé stádo mléčných kraviček, které produkují mléko pro telátka a přebytky se zpracovávají na sýry a jiné mléčné dobroty. Farma Bovine je domovem i Tibetských jaků nebo prasátek pastevních plemen Mangalice a Tamwort. Nechybí stádo poníků a hejno slepiček, která dávají výborná vajíčka.
 

Agroturistika na ekofarmě Vránovi u Zlína

Ekofarma JuréKousek za Zlínem v Lužkovicích odbočíte na kopec Juré a cesta vás zavede na rodinnou farmu Vránových. Věřte nevěřte, hospodaří tady už devadesát let! Celá rodina pana Tomáše Vrány se stará o pozemky s rozlohou 61 ha, z toho 33 ha jsou pastviny, kde rodina chová masný skot plemene Limousine, ovce plemene Merinolandschaft se zaměřením na masnou produkci. Dalších 20 ha tvoří orná půda, kde se pěstuje oves a pohanka. Celkem 8 ha zabírají ovocné sady. Výrobky ze zdejšího ovoce mají certifikaci a logo ekologického zemědělství. Udělejte si dovolenou právě zde, na samotě u lesa. Bude ideální pro ty, kteří hledají klid, pohodu a venkovské prostředí.
Ekologická farma Bovine – odpočinek mezi zvířaty Životní styl

Ekologická farma Bovine – odpočinek mezi zvířaty

Ekologická farma Bovine, která hospodaří v nádherné a drsné krajině Hrubého Jeseníku, je ideálním místem pro všechny milovníky zvířat i skvělým výchozím místem pro výlety do okolí.

Ekofarma Jalový dvůr Heršpice Životní styl

Ekofarma Jalový dvůr Heršpice

Ekofarma Jalový dvůr nabízí kromě překrásného prostředí zasazeného do údolí třech strání, také různé aktivity spojené se zvířaty. Hlavním pilířem je ekohospodářství, jehož snahou je co největší přirozenost a pohodlí všech zvířat na statku.

Ekofarma Lesní bouda u Pece pod Sněžkou Životní styl

Ekofarma Lesní bouda u Pece pod Sněžkou

Ekofarma Lesní bouda se nachází nad Pecí pod Sněžkou na hlavní turistické trase. Součástí je i ubytování a vyhlášená restaurace. Na okolních loukách se pase stádo oveček a koz. Hosté mohou tento pohled vychutnat z příjemné terasy při ochutnávce místních krkonošských specialit.

Ekofarma Horní Chrášťany Ubytování

Ekofarma Horní Chrášťany

Láká vás krásná a čistá příroda jižních Čech? Vydejte se na ekofarmu do Horních Chrášťan, kde najdete kus ráje. Ubytovat se můžete nejen v penzionu, ale také v lovecké chatě a rybáři ocení rybářský bivak v chatičce u jezírka.

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma Životní styl

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma

Romantický statek – ekofarmu Jáňův dvůr najdete ve vinařské vesničce Nový Přerov nedaleko Mikulova, na hranici s Rakouskem. Rozlehlé stavení s historickou tváří je příjemnou zastávkou pro putující cyklisty, oázou klidu pro unavené obyvatele měst a místem zážitků pro rodiny s dětmi.

Ekofarma Křišťan – poznejte život na venkově Životní styl

Ekofarma Křišťan – poznejte život na venkově

Ekofarma Křišťan a spol. v Milotičkách u Pelhřimova je zemědělská usedlost obhospodařovaná rodinou Křišťanů, jejíž kořeny sahají až do roku 1625. Zabývá se pěstováním brambor, obilovin, chovem ovcí, drůbeže a včel.

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic Ubytování

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).

Ekofarma Žlutava – agroturistika na úpatí Chřibů Životní styl

Ekofarma Žlutava – agroturistika na úpatí Chřibů

Ekofarmu Žlutava s možností ubytování, stravování a sportovního vyžití naleznete na úpatí Chřibů a to na spojnici třech významných měst Zlínského kraje — Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže. Ranč se nachází na kopci nad řekou Moravou se známým Baťovým kanálem.

Ekofarma Klouček Klíny Životní styl

Ekofarma Klouček Klíny

V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.

Biofarma Juré – agroturistika na ekofarmě Vránovi Životní styl

Biofarma Juré – agroturistika na ekofarmě Vránovi

Kousek za Zlínem v Lužkovicích odbočíte na kopec Juré a cesta vás zavede na rodinnou farmu Vránových. Věřte nevěřte, tady hospodaříme už devadesát let.

Ekofarma Šumava u Nýrska Životní styl

Ekofarma Šumava u Nýrska

Na ekologické farmě ve Staré Lhotě nedaleko Nýrska se chovají šumavské ovce, hovězí skot, koně, kachny, slepice a králíky. Svým zákazníkům nabízí hovězí maso, vejce, jateční jehňata a drůbež i samosběr třešní, jablek, hrušek či ořechů. Na farmě se můžete také ubytovat.

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších Životní styl

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších

Ekofarma se nachází na úpatí Krkonoš v nadmořské výšce 450 m, v těsné blízkosti města Jilemnice, které je právem nazýváno branou Krkonoš. Hosté se mohou pohybovat v celém areálu ekofarmy a mohou se i zapojit do různých prací a poznat tak nepoznané.

Další aktuality

Kam v Česku na farmu za agroturistikou? Tipy pro dovolenou na českém venkově

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodinných farmách a agroturistika lákají stále více turistů. Užijte si romantiku venkova během letních víkendů!
12. červenec 2024 15:00
Ubytování

Ubytování na hradech a zámcích: vyzkoušejte bydlení v panských sídlech

Chtěli byste si vyzkoušet, jak se bydlelo zámeckým či hradním pánům? Pak se podívejte na naše tipy, které vám ukáží, na jakých sídlech je možné přenocovat – a nemusí se vždy jednat o luxusní a drahé ubytování. Vybírat můžete z řady elegantních sídel, ale také z hostelů a hradních ubytoven, které hostům nabízejí spojení romantiky a historie.
11. červenec 2024 13:00
Ubytování

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!
11. červenec 2024 10:26
Ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.
4. červenec 2024 6:38
Ubytování

Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Příroda, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli – to jsou top tři atributy, které Češi oceňují na kempování. Proti tomu stojí riziko špatného počasí, nepohodlí a omezené podmínky pro hygienu. Více než polovinu z nás láká karavan či obytné auto. Na vzestupu je tzv. glamping, který by rádo vyzkoušelo 43 % lidí a aždý desátý vyhledává výhradně ta místa, která dbají na životní prostředí. To prokázal průzkum Stavební spořitelny České spořitelny, který se v roce 2024 zaměřil na kempovací návyky Čechů.
28. červen 2024 10:00
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.
26. červen 2024 9:21
Ubytování

10 tipů na chaty a víkendové domy slavných aneb ve stínu a na výsluní

Máte svou milovanou chalupu nebo chatu, kde trávíte dovolenou i prázdniny s dětmi a jezdíte tam třeba už od dětství? Svá oblíbená místa měli i slavní spisovatelé a umělci. Někteří si ji postavili cihlu po cihle sami, jiní si ji nechali navrhnout od zkušenějších. Nahlédněte s Kudy z nudy do soukromí slavných osobností tam, kde je líbaly letní múzy!
25. červen 2024 8:24
Ubytování

Rezervujte včas: kouzelná místa na dovolenou

Také byste si rádi dali dovolenou od hektického života, práce a každodenního kolotoče? Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu tipů, chce to jen mít štěstí a najít volný termín: ve vašem kalendáři i v místě, které si vyberete.
21. červen 2024 16:00
Ubytování