Úvod > Aktuality > Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Vydáno 10. září 2019 Gurmánská turistika
Přelom léta a podzimu není jen časem hub, vinobraní a burčáku, ke slovu se dostávají i další druhy zeleniny a ovoce. Víte třeba, kam se letos vypravit na slavnosti jablek, česneku nebo cibule? Že se na pražském Vyšehradě chystá pravý vegetariánský festival? A kde koupíte ty nejhezčí dýně? A pro masožravce máme tip, kam se vyravit za těmi nejlepšími řízky!
Letošní bohatá úroda zvolna putuje do sklepů, sudů a sklenic, vy naopak můžete jezdit na gastronomické slavnosti. Koncem léta se s nimi tradičně roztrhnul pověstný pytel a každý víkend můžete mlsně vybírat z několika míst anebo podle vašich oblíbených plodin a chutí.
 

Festival řízků v Malé Morávce

festival řízkůFestival řízků v údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem se stala již tradiční akcí, do kterého se zapojuje většina místních restauračních zařízení, a která stejně tradičně přivábí stovky návštěvníků, se sice koná na samotném sklonku léta, tedy o víkendu 14. a 15. září 2019.

Ochutnat můžete také pečenou kančí kýtu na šípkové omáčce s karlovarským knedlíkem a samozřejmě řízky z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, krůtí, telecí nebo srnčí). Návštěvu Festivalu řízků je možné spojit s prohlídkou čtyřsedačkové lanovky a sjezdovek, připravovaných pro zimní sezónu v areálu Praděd střediska SKI Karlov.
 

Česnek a cibule 

česnekSvé festivaly mají i tak „obyčejné“ plodiny jako česnek nebo cibule. Na Česnekové slavnosti se můžete vypravit již v sobotu 14. září na zámek do jihomoravských Rosic; kromě farmářského trhu, řemeslného jarmarku, česnekových dekorací a bohatého česnekového občerstvení program nabídne i soutěž v pojídání česneku a jiné česnekové taškařice, dětské atrakce a dílničky a samozřejmě otevřené prohlídkové okruhy rosického zámku i s protiatomovým krytem a stálou výstavou hraček.

cibuleCibule je pro změnu doma ve středočeských Hořovicích. Na Cibulovém jarmarku, který se letos chystá na sobotu 5. října, se každý rok kromě tisíců cibulových copů prodají tuny cibule k uskladnění. Kromě toho tu jako na každém správném jarmarku seženete spousty dalších výrobků, ochutnáte burčák, podíváte se na vystoupení mažoretek a užijete si i hudbu, od dechovky přes heligonky až po country skupiny. Na děti čeká lunapark, na dospělé pak výstava ovoce a zeleniny, léčivek nebo citrusů. Dodejme, že výlet si můžete zpestřit prohlídkou zámku Hořovice, v říjnu je otevřenýběhem víkendů. K procházkám láká také zámecký park se Sluneční bránou a sochami Matyáše Bernarda Brauna.
 

Kudy z nudy za jablky

JablkoLákají vás voňavé jablečné slavnosti? Pak se v sobotu 14. září vypravte do Jesenice na Rakovnicku, kde budou probíhat Štrúdlové slavnosti. Ve stejný den také 14. září proběhne v Zámeckém areálu Ctěnice každoroční moštování a sklizeň jablek ze zámecké štěpnice. Pro rodiče s dětmi je připravený celodenní program a trh s občerstvení. Poslední zářijovou neděli 29. 9. přivítá tradiční Jablečnou slavnost Hostětín.

O vůni jablek nepřijdete ani začátkem října, hned první říjnovou sobotu 5. 10. se pořádají Jablečný den na zámku Krásný Dvůr, Slavnosti jablek na Krasíkově a Hody s plody podzimuBorovanech. Tam kromě jablek přijdou ke slovu i další podzimní druhy ovoce a ke koštování budou dobroty z jablek, hrušek, švestek, cuket i dýní.
 

Dýně na talíři i v trávě

DýněKdyž je řeč o dýních, v Dýňové království se na jediný den, na sobotu 14. září, promění areál zahradnictví v Osoblaze. Dýňobraní nabídne dýně na sladko i na slano v podobě dýňových vaflí, hamburgrů, koláčů a dortů, k ochutnání bude i dýňová káva. Kromě toho si koupíte dýně pro nadcházející podzimní sezonu a čerstvou zeleninu, děti si mohou hrát v tvořivých dílničkách s podzimní tematikou. K cestě do zahradnictví můžete využít parní vlak (příjezd do Osoblahy 12:03, odjezd zpět do Třemešné 15:10).

dýněTradiční akcí podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu se stalo Dýňobraní ve Valticích, které se leto skoná 20. a 21. září 2019. Můžete se těšit na stovky různých tvarů a druhů dýní s možností vyřezávání na místě. Podobnou zábavu nabídnou i Dýňové slavnosti v Úvalně 21. a 22. září v Zahradě Flora. Zde na vás čeká pohodový rodinný víkend v zahradnictví, plný dýní, soutěží a zábavy. Budete-li chtít, řezbář vás do tajů carvingu dýní zasvětí.

Dýňový svět u Pipků na Vysočině se otevře od 23. října do 3. 11. Ve všedních dnech je otevřeno pro veřejnost od 14:00 do 18:00, o víkendech a svátcích od 9:00 do 18:00 hodin. Za oranžovými krasavicemi se můžete až do konce října vypravit na dýňovou farmu ve středočeské Bykoši, kde o víkendech a po dohodě i ve všedních dnech ochutnáte dýňovou polévku nebo dýňový koláč.
 

Ráj (nejen) vegetariánů

vegetariánské jídloO víkendu 27. a 29. září se v Praze na Vyšehradě koná Vegetariánský festival, věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu. Přednášky a workshopy o permakultuře, přírodním stavitelství, nulových odpadech nebo alternativních zdrojích energie doplní také zdravé stravování – i proto v rámci vstupného dostanete opakovatelně použitelný bambusový příbor zvaný "spork" (spoon + fork, lžičko-vidlička), který vám umožní se na festivalu najíst a odnesete si ho s sebou domů.

Ochutnáte zdravé vegetariánské i veganské občerstvení, užijete si doprovodný program pro dospělé i pro děti a na trhu můžete nakoupit produkty s důrazem na bio a lokální výrobu.
Výstava Zahrada Čech 2020

Výstava Zahrada Čech 2020

Letosse koná již 44. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech je zaměřen na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Letos bude probíhat vše ve velkém stylu!

Cibulový jarmark Hořovice 2020

Cibulový jarmark Hořovice 2020

Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Jarmark se koná na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.

Dýňová farma v Bykoši

Dýňová farma v Bykoši

Okuste dýňovou atmosféru a magické bludiště v kukuřici na farmě Bykoš, kde potěší vás i vaše dítka. Laskominy z dýní ukojí mlsouny a zvířátka nadchnou malé farmáře.

Dýňový svět na statku u Pipků

Dýňový svět na statku u Pipků

Na farmě v Leštině na Vysočině pěstují manželé Pipkovi na padesát druhů dýní, které si tu můžete nakoupit na vaření i dekoraci. Navíc se zde každý podzim pro veřejnost otevírá Dýňový svět, kde si prohlédnete dýně ve velkých dekoracích na rozlehlé zahradě. Kromě dýní tu pořídíte také obilí a med.