Úvod > Aktuality > Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)
Ubytování

Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)

  • Vydáno6. června 2023
Poslechněte si audio verzi článku
O opravdovém odpočinku se často mluví při plánování volného času či dovolené. Máte ale odvahu vzít to skutečně od podlahy a jet tam, kde záměrně není signál pro mobily nebo kde ve vybavení pokoje chybí televize? A byla by pro vás taková dovolená opravdu odpočinková?
Pokud vás už jen z představy několika dnů bez internetu a telefonu jímá děs a hrůza, dál raději nečtěte. Pro vás ostatní ale máme skvělou zprávu: taková místa existují a někde dokonce dotáhli odolávání svodům civilizace k takové dokonalosti, že se budete muset obejít i bez elektřiny.
 

Televize na vás počká doma

usedlost GernstainUbytování bez televize, počítače nebo internetu nabízí usedlost Gerstein, dřevěný srub připomínající středověkou tvrz poblíž Havlíčkova Brodu. Majitelé tvrdí, že ve středověku se lidé bez těchto vymožeností také obešli a že možná i díky tomu měla rodina a vztahy větší váhu než dnes. Zdejší pobyt může pro někoho být úžasná romantika, pro jiného možnost vyzkoušet, jak se bydlí ve srubu a pro dalšího jen obyčejný únik z každodenního kolotoče a shonu. Každopádně je to skvělé místo pro záchranu rodinných vztahů, doplněné kouzelnou přírodou Vysočiny a nevšedními zážitky, třeba hraním deskových her, lukostřelbou nebo čokoládovou masáží.

Bez televize se obejdou i hosté Penzionu Bor v Kladském pomezí, který se řídí individuálním přístupem v duchu „go slow“. Místo toho si užijete dobré knihy, hudbu z gramofonu a když budete chtít vidět zajímavé filmy, můžete si vypůjčit notebook.
 

Bílá místa nedotčená operátory

Najít v dnešní přetechnizované době místa, kde jsou mobily k ničemu, je tak trochu rarita. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde vás podřízení ani šéfové nezastihnou. Někde není signál prostě proto, že pokrytí mobilním signálem je slabé a kolísá, jinde jde o záměr. Třeba wellness hotel Ostrov uprostřed lesů a skal s nádherným výhledem na Ostrovské stěny a Ostrovský rybník sice je bez signálu mobilních operátorů, ale s okolním světem se spojíte přes pevné linky nebo přes WiFi. Bez signálu se budete muset obejít také v maringotce Včelíny Želiv, v Chatě v sadu v podhůží Železných hor anebo v Chatě v lese na samotě u Pluhova Žďáru.
 

Zvládnete to bez elektřiny?

Dokážete se obejít bez moderních vymožeností? Pronajměte si klasickou horskou chalupu bez elektřiny, s kamny na dřevo a suchým záchodem, bez teplé vody, ale zato s křišťálovou vodou ze studánky. Kde? Na polosamotě jménem Mariánskohorské boudy, tři kilometry od Josefova Dolu v Jizerských horách, kousek od protržené přehrady.

Elektřinu nenajdete ani v oblíbených treehousech, domech na stromech. Neslouží k dlouhodobému ubytování, pobyt v nich má být zážitkem, který vám nabídne co nejbližší kontakt s přírodou. V Sojčím hnízdě, které vyrostlo tři metry nad zemí v lesích u Babího lomu za Brnem, proto nenajdete WiFi ani jakýkoliv elektrospotřebič; světlo poskytnou baterky, čelovky a lucerničky na čajové svíčky. Pohodu ve stromovém domku si užijete také v Posázaví v osadě Pyskočely anebo v Chotýšanech na Benešovsku. Železniční romantikou dýchá ubytování ve vagonu na stanici Kovářská.
 

Hotely, kde neubytují děti

hotel Premier v JanověPodobně jako existují místa „baby friendly“, tedy přátelská k rodinám s dětmi, jsou i zařízení „adults only“, kde nabízejí pouze ubytování bez dětí. Přání hostů, kteří jezdí hlavně odpočívat, načerpat energii a užít si klidu na samotě, vyslyšeli například v hotelu Premier v Janově nad Nisou nebo v Martinském mlýně u Trhových Svinů. Stejné pravidlo, ovšem pouze pro děti do 15 let, dodržují v Parkhotelu ŠumavaKašperských Horách, a v penzionu Kyjovská terasaČeském Švýcarsku, kde od dubna do září ubytovávají pouze děti starší než deset let. Ve všech uvedených zařízeních vám ale ochotně a rádi doporučí jiné hotely v okolí, perfektně vybavené pro rodinné pobyty.
Středověká tvrz Gerstein

Středověká tvrz Gerstein

Usedlost Gerstein s dalekým výhledem na malebnou krajinu Vysočiny nabízí netradiční ubytování ve srubu postaveném ze 120 let starého smrkového dřeva ve stylu středověké tvrze. Gerstein najdete v blízkosti osady Zálesí nedaleko Havlíčkova Brodu.

Hotel Ostrov u Tisé – relax s unikátní atmosférou

Hotel Ostrov u Tisé – relax s unikátní atmosférou

Hledáte ideální místo pro strávení romantického víkendu, klidné rodinné dovolené a odpočinku? Využijte služby čtyřhvězdičkového hotelu s bazénem, restaurací a wellness centrem, který se chlubí nádherným výhledem do nedotčené přírody Českého Švýcarska.

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Penzion a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Penzion a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Pension v Českém Švýcarskj byl postaven v roce 1859 jako zemědělská usedlost. Později byl přebudován na rekreační středisko a pomalu chátral. V současné době je po celkové citlivé rekonstrukci.

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.

Tree House Sojčí hnízdo – ubytování v korunách stromů

Tree House Sojčí hnízdo – ubytování v korunách stromů

Třetí Tree house, tentokrát na douglasce tisolisté navazuje na stávající dva umístěné na buku a na modřínu. Jméno dostal kvůli svému tvaru a hojnému výskytu sojky „Sojčí hnízdo“. Svým umístěním uprostřed lesa je předurčen ke skutečnému kontaktu s přírodou, kterou můžeme vnímat všemi smysly.

Penzion Bor v Kladském pomezí

Penzion Bor v Kladském pomezí

Rodinný penzion s individuálním přístupem v překrásné turistické oblasti Kladské pomezí. Přijeďte si užít své volno na venkov – do přírody, skal, projeďte se na koni, objevujte historii a památky na Broumovsku a Náchodsku. A to v každém ročním období – u nás sezóna nekončí.

Glamping Brdy

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží

Dva zrekonstruované služební vagony nabízí pohodlné ubytování na vedlejší koleji nádraží Kovářská v Krušných horách. Užijte si nádražní romantiku v nadmořské výšce 850 metrů a přispějte tím na rekonstrukci opuštěné stanice Kovářská.

Chata v sadu – glamping v podhůří Železných hor

Chata v sadu – glamping v podhůří Železných hor

Stojí na samotě, v podhůří Železných hor, uprostřed staročeského polního sadu, obklopená jen loukami, lesem a klidem. Nemá žádné sousedy a v širokém okolí nestojí žádná jiná chata. Obklopeni budete jen lesem, loukami a klidem.

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy ležící v nadmořské výšce 843 m.n.m jsou dodnes oblíbeným cílem turistů. Dnes jsou zde čtyři horské chalupy a nově postavená služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Hotel Premier v Janově nad Nisou

Hotel Premier v Janově nad Nisou

Hotel Premier se nachází v samém srdci Jizerských hor, nedaleko měst Jablonec nad Nisou a Liberec. Ze stylové restaurace si můžete vychutnat jedinečný výhled na město Jablonec nad Nisou a okolí. V zimním období vás jistě potěší posezení u krbu a dobré knížky z naší malé knihovny.

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Přijeďte relaxovat do stromového domku Strom house v Posázaví a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! Vychutnejte si večer nad hlavami pasoucích se srnek a za tajuplného houkání soví rodinky.

Stromový dům Chotýšany – Tree house v Resortu Green Valley

Stromový dům Chotýšany – Tree house v Resortu Green Valley

Neobvyklé ubytování v korunách stromů, které přináší nový zážitek, poznání a vnímání v symbióze s přírodou.

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Lázeňský hotel v anglickém stylu v historickém centru Kašperských Hor nabízí širokou nabídku relaxačních a lázeňských procedur. Vyhledávaný je hotelový Energetický a meditační park. Hotel je určený pouze dospělým návštěvníkům – není vhodný pro pobyt rodin s dětmi.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Další aktuality

Kam se schovat během nepřízně počasí: 20 tipů na útulny a horské chaty

Ne vždy se túra do hor vydaří k naší plné spokojenosti. Někdy může turistu překvapit nenadálý déšť, silný vítr nebo sněhová bouře. V takových chvílích přijdou vhod útulny, které poskytnou bezpečný úkryt na pár desítek minut, hodin nebo klidně i celou noc. Oblíbeným útočištěm se mohou stát i horské boudy, které nabídnou komfortnější ubytování a občerstvení. Kde se taková místa nacházejí vám prozradí portál Kudy z nudy.
Ubytování

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.
Ubytování

Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech

Přelom 19. a 20. století patřil secesi, uměleckému slohu, který zasáhl architekturu i užité umění, módu, šperky, nábytek i nádobí. Ty doby už sice dávno zmizely ve víru první světové války, ale návrat do starých zlatých časů slibují různé secesní vilky, penziony, hotýlky a dokonce i zámky. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké ubytování ve stylu secese můžete nalézt v Česku.
Ubytování

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!
Ubytování

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!
Ubytování

Kde si užít víkend ve dvou? Tipy na výletní místa i ubytování

Užijte si skvělý víkend ve dvou… Snídaně do postele, romantické procházky, klidný oběd, společné zážitky, trocha nakupování, originální ubytování a spousta inspirace. A že jste už spolu dlouho? Právě proto si pár dnů oddychu ve dvou zasloužíte...
Ubytování

Tipy na kempování v Česku! Kam můžete do kempu se psem?

Chystáte se na dovolenou do kempu a rádi byste s sebou vzali i svého čtyřnohého kamaráda? To nebude žádný problém. V mnoha kempech jsou dnes pejsci vítáni a mohou si tak váš volný čas užít s vámi. Inspiraci, kde takové kempy najdete, vám přináší Kudy z nudy.
Ubytování

Znáte tree house? Vyzkoušejte spaní v korunách stromů!

Chcete si užít tak trochu neobyčejnou dovolenou? Pak vyzkoušejte originální ubytování v domě na stromě! Určitě jste o něčem takovém v dětství snili, teď si to můžete dopřát na mnoha místech. Jedná se většinou o luxusně vybavené stromové domky v těsném spojení s přírodou. Splňte si svůj dětský sen!
Ubytování