Úvod > Aktuality > Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)
Ubytování

Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)

  • Vydáno11. května 2022
O opravdovém odpočinku se často mluví při plánování volného času či dovolené. Máte ale odvahu vzít to skutečně od podlahy a jet tam, kde záměrně není signál pro mobily nebo kde ve vybavení pokoje chybí televize? A byla by pro vás taková dovolená opravdu odpočinková?
Pokud vás už jen z představy několika dnů bez internetu a telefonu jímá děs a hrůza, dál raději nečtěte. Pro vás ostatní ale máme skvělou zprávu: taková místa existují a někde dokonce dotáhli odolávání svodům civilizace k takové dokonalosti, že se budete muset obejít i bez elektřiny.
 

Televize na vás počká doma

usedlost GernstainUbytování bez televize, počítače nebo internetu nabízí usedlost Gerstein, dřevěný srub připomínající středověkou tvrz poblíž Havlíčkova Brodu. Majitelé tvrdí, že ve středověku se lidé bez těchto vymožeností také obešli a že možná i díky tomu měla rodina a vztahy větší váhu než dnes. Zdejší pobyt může pro někoho být úžasná romantika, pro jiného možnost vyzkoušet, jak se bydlí ve srubu a pro dalšího jen obyčejný únik z každodenního kolotoče a shonu. Každopádně je to skvělé místo pro záchranu rodinných vztahů, doplněné kouzelnou přírodou Vysočiny a nevšedními zážitky, třeba hraním deskových her, lukostřelbou nebo čokoládovou masáží.

Bez televize se obejdou i hosté Penzionu Bor v Kladském pomezí, který se řídí individuálním přístupem v duchu „go slow“. Místo toho si užijete dobré knihy, hudbu z gramofonu a když budete chtít vidět zajímavé filmy, můžete si vypůjčit notebook.
 

Bílá místa nedotčená operátory

Najít v dnešní přetechnizované době místa, kde jsou mobily k ničemu, je tak trochu rarita. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde vás podřízení ani šéfové nezastihnou. Někde není signál prostě proto, že pokrytí mobilním signálem je slabé a kolísá, jinde jde o záměr. Třeba wellness hotel Ostrov uprostřed lesů a skal s nádherným výhledem na Ostrovské stěny a Ostrovský rybník sice je bez signálu mobilních operátorů, ale s okolním světem se spojíte přes pevné linky nebo přes WiFi. Bez signálu se budete muset obejít také v maringotce Včelíny Želiv, v Chatě v sadu v podhůží Železných hor anebo v Chatě v lese na samotě u Pluhova Žďáru.
 

Zvládnete to bez elektřiny?

Dokážete se obejít bez moderních vymožeností? Pronajměte si klasickou horskou chalupu bez elektřiny, s kamny na dřevo a suchým záchodem, bez teplé vody, ale zato s křišťálovou vodou ze studánky. Kde? Na polosamotě jménem Mariánskohorské boudy, tři kilometry od Josefova Dolu v Jizerských horách, kousek od protržené přehrady.

Elektřinu nenajdete ani v oblíbených treehousech, domech na stromech. Neslouží k dlouhodobému ubytování, pobyt v nich má být zážitkem, který vám nabídne co nejbližší kontakt s přírodou. V Sojčím hnízdě, které vyrostlo tři metry nad zemí v lesích u Babího lomu za Brnem, proto nenajdete WiFi ani jakýkoliv elektrospotřebič; světlo poskytnou baterky, čelovky a lucerničky na čajové svíčky. Pohodu ve stromovém domku si užijete také v Posázaví v osadě Pyskočely anebo v Chotýšanech na Benešovsku. Velmi prosté ubytování nabízí i Tree house Hrusice,  prosklený dům na stromě. Železniční romantikou také dýchá ubytování ve vagonu na stanici Kovářská.
 

Hotely, kde neubytují děti

hotel Premier v JanověPodobně jako existují místa „baby friendly“, tedy přátelská k rodinám s dětmi, jsou i zařízení „adults only“, kde nabízejí pouze ubytování bez dětí. Přání hostů, kteří jezdí hlavně odpočívat, načerpat energii a užít si klidu na samotě, vyslyšeli například v hotelu Premier v Janově nad Nisou nebo v Martinském mlýně u Trhových Svinů. Stejné pravidlo, ovšem pouze pro děti do 15 let, dodržují v Parkhotelu ŠumavaKašperských Horách, a v penzionu Kyjovská terasaČeském Švýcarsku, kde od dubna do září ubytovávají pouze děti starší než deset let. Ve všech uvedených zařízeních vám ale ochotně a rádi doporučí jiné hotely v okolí, perfektně vybavené pro rodinné pobyty.
Penzion Bor v Kladském pomezí

Penzion Bor v Kladském pomezí

Rodinný penzion s individuálním přístupem v překrásné turistické oblasti Kladské pomezí. Přijeďte si užít své volno na venkov – do přírody, skal, projeďte se na koni, objevujte historii a památky na Broumovsku a Náchodsku. A to v každém ročním období – u nás sezóna nekončí.

Glamping Brdy

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží

Dva zrekonstruované služební vagony nabízí pohodlné ubytování na vedlejší koleji nádraží Kovářská v Krušných horách. Užijte si nádražní romantiku v nadmořské výšce 850 metrů a přispějte tím na rekonstrukci opuštěné stanice Kovářská.

Chata v sadu – glamping v podhůří Železných hor

Chata v sadu – glamping v podhůří Železných hor

Stojí na samotě, v podhůří Železných hor, uprostřed staročeského polního sadu, obklopená jen loukami, lesem a klidem. Nemá žádné sousedy a v širokém okolí nestojí žádná jiná chata. Obklopeni budete jen lesem, loukami a klidem.

Středověká tvrz Gerstein

Středověká tvrz Gerstein

Usedlost Gerstein s dalekým výhledem na malebnou krajinu Vysočiny nabízí netradiční ubytování ve srubu postaveném ze 120 let starého smrkového dřeva ve stylu středověké tvrze. Gerstein najdete v blízkosti osady Zálesí nedaleko Havlíčkova Brodu.

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy ležící v nadmořské výšce 843 m.n.m jsou dodnes oblíbeným cílem turistů. Dnes jsou zde čtyři horské chalupy a nově postavená služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Hotel Premier v Janově nad Nisou

Hotel Premier v Janově nad Nisou

Hotel Premier se nachází v samém srdci Jizerských hor, nedaleko měst Jablonec nad Nisou a Liberec. Ze stylové restaurace si můžete vychutnat jedinečný výhled na město Jablonec nad Nisou a okolí. V zimním období vás jistě potěší posezení u krbu a dobré knížky z naší malé knihovny.

Pension a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Pension a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Pension v Českém Švýcarskj byl postaven v roce 1859 jako zemědělská usedlost. Později byl přebudován na rekreační středisko a pomalu chátral. V současné době je po celkové citlivé rekonstrukci.

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Přijeďte relaxovat do stromového domku Strom house v Posázaví a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! Vychutnejte si večer nad hlavami pasoucích se srnek a za tajuplného houkání soví rodinky.

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.

Tree house Hrusice

Tree house Hrusice

V obci Hrusice nedaleko Říčan stojí ukrytá v korunách stromů prosklená chatka. Její okolí tvoří les a pastviny, na které se pasou ovce. Jednoduché ubytování poskytuje dokonalý zážitek milovníkům přírody.

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Hotel Ostrov u Tisé – relax s unikátní atmosférou

Hotel Ostrov u Tisé – relax s unikátní atmosférou

Hledáte ideální místo pro strávení romantického víkendu, klidné rodinné dovolené a odpočinku? Využijte služby čtyřhvězdičkového hotelu s bazénem, restaurací a wellness centrem, který se chlubí nádherným výhledem do nedotčené přírody Českého Švýcarska.

Stromový dům Chotýšany – Tree house v Resortu Green Valley

Stromový dům Chotýšany – Tree house v Resortu Green Valley

Neobvyklé ubytování v korunách stromů, které přináší nový zážitek, poznání a vnímání v symbióze s přírodou.

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Lázeňský hotel v anglickém stylu v historickém centru Kašperských Hor nabízí širokou nabídku relaxačních a lázeňských procedur. Vyhledávaný je hotelový Energetický a meditační park. Hotel je určený pouze dospělým návštěvníkům – není vhodný pro pobyt rodin s dětmi.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Tree House Sojčí hnízdo – ubytování v korunách stromů

Tree House Sojčí hnízdo – ubytování v korunách stromů

Třetí Tree house, tentokrát na douglasce tisolisté navazuje na stávající dva umístěné na buku a na modřínu. Jméno dostal kvůli svému tvaru a hojnému výskytu sojky „Sojčí hnízdo“. Svým umístěním uprostřed lesa je předurčen ke skutečnému kontaktu s přírodou, kterou můžeme vnímat všemi smysly.

Další aktuality

Nejlepší horské hotely a penziony bodují u návštěvníků i v anketách

Užijte si odpočinkový pobyt na našich horách. Máme pro vás tipy na nejlepší hotely, penziony i chalupy na horách, kde načerpáte síly po celodenním pobytu na svahu a v přírodě. V nabídce nechybí wellness centra pro vaši relaxaci. Většina portálů cestovního ruchu pořádá každoročně ankety věnované spokojenosti klientů s jejich ubytováním v dané destinaci. V celkovém měřítku se hodnotí především kvalita pokojů, vstřícnost personálu, čistota, hlučnost, poměr ceny a služeb, úroveň snídaní a gastronomie obecně. Své hodnocení můžete přidat i na Kudy z nudy.
Ubytování

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Chcete bydlet jako prezidenti? V Lánech nebo na Pražském hradě vás neubytují, ale zato o prezidentská apartmá nemají naše hotely a penziony nouzi. Dokonce jsme pro vás našli i hotel Prezident a Prezidentskou chatu, kam se vydáme po stopách skutečných prezidentů!
Ubytování

10 tipů na designové hotely a zajímavá místa k ubytování aneb ve stínu i na výsluní

Designové hotely a penziony ve městech, na venkově i na úplných samotách, jejich atmosféra a jedinečné příběhy: to jsou lákavá místa pro milovníky architektury, designu a často i vytříbené gastronomie. K jejich objevování ovšem nestačí pouhá rezervace pobytu – zdaleka nejste sami, kdo chce tu krásu vidět na vlastní oči a užít si ji do poslední minuty. Proto vám přejeme i hodně štěstí! A kde tyhle kouzelné útulné oázy relaxace a odpočinku najdete?
Ubytování

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.
Ubytování