Úvod > Aktuality > Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách
Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách
"> "> "> "> "> ">
Životní styl

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

  • Vydáno14. května 2020
Když jsme pro vás hledali nejkrásnější místa, kde si užít dovolenou bez internetu, televize, elektřiny a signálu pro mobily, objevili jsme spousty dalších zajímavých lokalit. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí volno užít v odlehlých místech a na samotách.
Do přehledu hotelů, penzionů, chalup a chatiček bez internetu, televize a elektřiny se nám samoty překvapivě nehodily. Jejich majitelům většinou stačí dlouhé kilometry, které je dělí od civilizace, a na vynálezy moderní doby nezanevřeli. Mobily tady z oken vyhazovat nebudete, naopak je berte s sebou i na procházky a foťte si záběry na památku. Schválně, koho potkáte jako prvního? Lišky, zajíce, divoká prasata, muflony nebo srnky?
 

Orlické hory pro velké i malé

V podhůří Orlických hor nebývá nijak rušno a totéž platí i pro údolí pod hlavním hřebenem u polských hranic a oblast mezi Bartošovicemi a Orlickým Záhořím. V odlehlém kraji v zaniklé vsi Vrchní Orlice před několika lety vyrostl na základech staré usedlosti penzion Adelheid. Je to ideální místo pro poznávání okolních hor; a když se vám zasteskne po společnosti, vydejte se na pěší nebo cyklistický výlet třeba k dělostřelecké pevnosti Hanička, ke kostelu s prosklenou střechou v Neratově anebo do údolí Zemské brány.

Podobně se vám bude bydlet i na chalupě v Julinčině údolí kousek od Rokytnice v Orlických horách; na nedostatek samoty, klidu a soukromí si tady nikdo stěžovat nemůže. Místo je ideální zejména pro rodiny s dětmi, protože je tu velká herna, kam z podkroví vede skluzavka.
 

Šumava: ráj lesních samot

Dva kilometry po turistické značce a necelé čtyři kilometry po silnici od šumavské vesničky Zbytiny leží ekologická farma Mošna. Jde o jediný statek, který se zachoval na místě zaniklé obce Mošna. Okolo se pasou stáda ovcí, skotu a koz, krajina s výhledy na Boubín, Libín a Knížecí stolec láká k pěším i cyklistickým výletům, v létě jsou lesy plné hub, borůvek a malin. Kromě apartmánů s vlastními kuchyňkami tu čekají i další lákadla: koupíte tu hovězí, skopové a jehněčí maso v biokvalitě nebo si můžete půjčit horská kola či běžky. V okolí leží řada lákavých míst, například lanový park na Libíně nebo Prachatice.

Odlehlých míst k ubytování samozřejmě Šumava nabízí mnohem víc, třeba hotel Alpská vyhlídka na Bučině nebo v penzionu Hájenka poblíž zaniklé osady Knížecí Pláně.
 

Do lesů a údolí Novohradských hor

Slibně znějící Česká Kanada také nabízí skvělá útočiště před civilizací. K nejodlehlejším místům, kde můžete strávit dovolenou, patří lesní hotel Peršlák, skrytý v hlubokých lesích téměř na rakouských hranicích. Zdálo by se, že sloužil už za první republiky, ale nebýval tu hotel, jen sídlo finanční stráže. Kousek odtud leží Nová Bystřice a další místo ideální pro samotáře: lesní chalupa Filipov. Nenechte se oklamat názvy pokojů Matterhorn, Mt. Blanc a Mt. Everest; znamená to jen, že leží v podkroví a při návratu vás čeká menší sportovní výkon.

O pár desítek kilometrů dál leží Novohradské hory a další báječná místa pro klidnou dovolenou. Vyzkoušejte třeba penzion Baronův most u silničky mířící k ikonické sklářské osadě Pohoří na Šumavě s torzem zříceného kostela, penzion Kamínek u Nových Hradů anebo romantický penzion Tereziiny lázničkyTerčině údolí.
 

Samoty v horách i v nížinách

Lesní penzion Bunč – ideální místo pro cyklisty a rodiny s dětmi

Lesní penzion Bunč – ideální místo pro cyklisty a rodiny s dětmi

Lesní penzion se nachází v lokalitě s nádhernou přírodou, zajímavými a romantickými vyhlídkami a zdravými bukovými lesy v malebném pohoří Chřiby, které se rozkládá na východní Moravě jako hranice mezi Slováckem a úrodnou Hanou.

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.

Pension Baronův most v Novohradských horách

Pension Baronův most v Novohradských horách

Rodinný penzion se nachází v nejjižnějším koutu České republiky, v nadmořské výšce 860 metrů, obklopen nádhernými lesy Novohradských hor. Objekt penzionu je zrekonstruovaná bývalá hájovna.

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

V těsné blízkosti přehrady Les Království stojí historická budova, zvaná Štěrbova vila. Ta byla postavena na začátku 20. století. Odsud řídili stavitelé Štěrbovi stavbu přehradní hráze.

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Penzion Tereziiny Lázničky naleznete na romantickém místě uprostřed lesů a luk, v obci Nové Hrady v Novohradských horách.

Osada Popelná na Šumavě

Osada Popelná na Šumavě

Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) – jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.

Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Drábův dvůr

Drábův dvůr

Výcvik tažných koní a lidí zajímajících se o práci s nimi.

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách

Nově postavená chalupa Jůlinčino údolí, nacházející se na úplné samotě, nabízí ubytování až pro 25 osob. Nachází se cca 1,5 km od Rokytnice v Orlických horách na úplné samotě s krásným prosluněným pozemkem a v naprostém soukromí.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

 Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn leží na samotě pod bájnou horou Blaník. Místo je jako stvořené pro manažerská setkání, tak i pro zdokonalování produktivních týmů v rámci školení a teambuildingových akcí.

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí biofarma Mošna s možností ubytování v nově restaurovaných apartmánech s vlastními kuchyňkami. Okolní příroda láká k pěším i cyklistickým výletům.

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy

Rodinná farma ležící v Němčičkách na jihu Moravy v Modrých horách, na samotě s úžasnými výhledy do širého okolí.

Horská chata Rabštejn – ubytování uprostřed lesů

Horská chata Rabštejn – ubytování uprostřed lesů

Penzion se nachází na samotě uprostřed lesů. Z nejbližší vsi Bedřichov je vzdálen 5km a z horského sedla Skřítek 6,5km. Nachází se zde síť cyklostezek a krásné cvičné skály pro horolezce s obtížnostmi pro začátečníky i zdatné horolezce.

Chata Milíře Pec pod Sněžkou

Chata Milíře Pec pod Sněžkou

Horské chata Milíře, která se nachází v nadmořské výšce 930 m n. m., v krásném a klidném místě v samotném srdci Krkonoš obklopeném lesem, s výhledem na Sněžku. Najdete nás 1,5 km z centra Pece pod Sněžkou po cestě na Modrý důl.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov nabízí rekreaci, ubytování a pobyt v rodinném domě penzionového typu, téměř na samotě uprostřed komplexu lesa. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro skupiny přátel, milovníků přírody, sportu, turistiky, zejména cykloturistiky.

Penzion Kamínek – samota, klid a příroda u Nových Hradů

Penzion Kamínek – samota, klid a příroda u Nových Hradů

Dopřejte si odpočinkovou dovolenou na pomezí CHKO Třeboňsko a krásné přírody Novohradských Hor. Okolí Nových Hradů je skvělým výchozím bodem pro cyklistiku, výlety za památkami jižních Čech i pro návštěvu sousedního Rakouska.

Mlýn u splavu Dyje

Mlýn u splavu Dyje

Ubytování a hospůdka v krásně přírodě na břehu Moravské Dyje.

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn (původní název Šourkův mlýn) najdete zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem.

Hotel Česká farma

Hotel Česká farma

Hotel se nachází v Dolním Dvoře v nadmořské výšce 613m.n.m. přímo nad sjezdovkou Ski Family DD. Je sice "na samotě u lesa", ale nabízí veškeré zázemí pro vaši dovolenou.