Úvod > Aktuality > Objevte excelentní dosud neobjevené destinace EDEN
Objevte excelentní dosud neobjevené destinace EDEN
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Vodní nádrž Lipno "> Skiareál Lipno
Příroda

Objevte excelentní dosud neobjevené destinace EDEN

  • Vydáno26. února 2020
Zkuste zažít Evropu jinak. Zkuste si vybrat neokoukanou, méně známou lokalitu, kde se nebudete pohybovat ve špalírech. Zkuste hledat ubytovací zařízení, které myslí na okolí – má například kořenovou čističku nebo je to přímo eko farma, vybírejte si gastronomii v podnicích, kde vaří z lokálních surovin s jasným původem a příběhem, snažte se vymyslet dopravu co nejohleduplněji k životnímu prostředí, hledejte místa, kde se budete moci v klidu bavit s místními, nakupovat jejich produkty, vyslechnout jejich příběhy. Zkuste jet mimo sezónu. Odměnou vám bude autentický, klidný, soustředěný a hlubší zážitek. A choďte co nejvíce pěšky! Krajina nazíraná za klidné chůze je jiná – je celá vaše.
EDEN je zkratkou European Destination of Excellence, tedy excelentní evropský turistický cíl. Hlavním cílem projektu je upozornit na hodnotu, rozmanitost a naopak styčné body evropských turistických destinací a propagovat ty destinace, kde se usiluje o takový hospodářský růst, který zaručuje sociální, kulturní i environmentální udržitelnost cestovního ruchu. S tím souvisí i účinná podpora méně známých destinací s aktivním přístupem k udržitelnému cestovnímu ruchu ve státech Evropské unie.

Národním koordinátorem soutěže je agentura CzechTourism. Soutěž je vypsána vždy jednou za dva roky a pokaždé akcentuje jinou oblast ve spojení s trvale udržitelným turistickým ruchem. Jednou to bylo téma Cestovní ruch a chráněná území, jindy Voda jako turistický cíl, Obnova hmotného dědictví, Cestování bez bariér, Cestovní ruch a lokální gastronomie a ještě jindy třeba Jedinečný kulturní projekt nebo Léčebné lázeňství a well-being turismus.
 
Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Lipno bez bariér

Lipno bez bariér

Díky projektu Lipno si naplno mohou užít i handicapovaní lidé nabídky Lipna a okolí. Projekt umožňuje handicapovaným občanům a jejich rodinám opakovaný návrat na Lipno během celého roku.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.