!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kunsthalle Praha
Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniká na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti. Slavnostní otevření proběhne 22. 2 .2022.
Kunsthalle Praha je nové centrum moderního a současného umění, které vzniká v budově bývalé Zengerovy měnírny na pražském Klárově. Termín Kunsthalle obecně vyjadřuje uměleckou instituci, která svůj program zakládá na dočasných výstavách. Cílem je vybudovat v Praze otevřenou a přátelskou kulturní organizaci pracující na mezinárodní úrovni. Prostor pro umění 20. a 21. století se silným dramaturgickým a edukativním programem orientovaným na návštěvníky z řad odborníků, i takové, kteří svou cestu k umění teprve objevují. Kunsthalle Praha je soukromá nezisková organizace založená nadací The Pudil Family Foundation.

Budova Zengerovy trafostanice byla postavena na Malé Straně v letech 1930 a 1931 v novoklasicistním stylu, aby svojí fasádou zapadala do okolní zástavby historického centra Prahy. Stejně tak je i aktuálně probíhající rekonstrukce dialogem dvou požadavků, a to zpřístupnění budovy lidem a současně zachování odkazu historické budovy. Autorem proměny stavby je české architektonické studio Schindler Seko, jehož cílem je maximálně zachovat cenné architektonické prvky budovy a zároveň vytvořit výstavní prostor srovnatelný se světovými galeriemi. V průběhu rekonstrukce jsou památkově významné prvky budovy bezpečně uskladněny mimo stavbu, aby se před otevřením mohly vrátit na své místo. Veškeré historicky hodnotné prvky jako například krov, okna, dveře, balustráda a další, byly odborně inventarizovány a po zrestaurování budou opětovně navráceny. Jsem ráda, že nad rámec těchto prvků se nám daří nacházet i další zajímavé způsoby, jak do interiéru budovy zakomponovat různé odkazy na její industriální a historickou minulost, ale nerada bych teď předbíhala.

Nyní kurátorský tým Kunsthalle Praha pracuje na budoucích výstavách, které jsou už v tuto chvíli naplánované do roku 2024. Zcela konkrétní podobu už má program na první rok činnosti galerie. Ta bude založená na krátkodobých výstavách, z nichž některé budou zaměřené tematicky, jiné budou retrospektivy či věnované konkrétnímu umělci. Program má podporovat zejména místní scénu, jeho dalším cílem je propojovat současné umění s jeho nedávnou minulostí a zasazovat ho do mezinárodního kontextu. Vždy zde bude probíhat více výstav najednou a díky tomu bude galerie stále otevřená.
 
V centru Prahy tak vznikne místo, kde budou lidé objevovat nové pohledy na umění a na sociální a kulturní otázky naší doby. Už nyní to dokládá série děl ve veřejném prostoru Facade Project. Na fasádě budoucí Kunsthalle Praha je vystavené již třetí umělecké dílo, aktuálně velkoformátové plátno s názvem Exit the Loop od české umělkyně Adély Součkové, kterým upozorňuje na propojení virtuálního světa a lidských životů.
 
Zobrazit více