Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Kunsthalle Praha
Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.
Kunsthalle Praha je nové centrum moderního a současného umění, které vzniklo v budově bývalé Zengerovy měnírny na pražském Klárově. Termín Kunsthalle obecně vyjadřuje uměleckou instituci, která svůj program zakládá na dočasných výstavách. Cílem je vybudovat v Praze otevřenou a přátelskou kulturní organizaci pracující na mezinárodní úrovni. Prostor pro umění 20. a 21. století se silným dramaturgickým a edukativním programem orientovaným na návštěvníky z řad odborníků, i takové, kteří svou cestu k umění teprve objevují. Kunsthalle Praha je soukromá nezisková organizace založená nadací The Pudil Family Foundation.

Budova Zengerovy trafostanice byla postavena na Malé Straně v letech 1930 a 1931 v novoklasicistním stylu, aby svojí fasádou zapadala do okolní zástavby historického centra Prahy. Stejně tak je i provedená rekonstrukce dialogem dvou požadavků, a to zpřístupnění budovy lidem a současně zachování odkazu historické budovy. Autorem proměny stavby je české architektonické studio Schindler Seko, jehož cílem bylo maximálně zachovat cenné architektonické prvky budovy a zároveň vytvořit výstavní prostor srovnatelný se světovými galeriemi.

Program má podporovat zejména místní scénu, jeho dalším cílem je propojovat současné umění s jeho nedávnou minulostí a zasazovat ho do mezinárodního kontextu. Vždy zde bude probíhat více výstav najednou a díky tomu bude galerie stále otevřená. Krátkodobé výstavy budou zaměřené tematicky, jiné budou retrospektivy či věnované konkrétnímu umělci.

Jedinou stálou site-specific instalací, tedy jediným dílem, které je dlouhodobě a trvale vystaveno v Kunsthalle Praha, je Kabinet elektrických kuriozit amerického umělce Marka Diona. Umělecká praxe Marka Diona v sobě kombinuje nejrůznější techniky, od instalací přes plastiky až k asambláži. Americký umělec typicky tematizuje dějiny konkrétního místa, využívá nejrůznějších nalezených předmětů a za zpochybnění i rozvinutí tradičních muzeologických přístupů se obrací k vlastnímu vyprávění historie. Jeho dílo pro Kunsthalle Praha, Kabinet elektrických kuriozit, obsahuje objekty nalezené v bývalé Zengerově trafostanici od její výstavby v třicátých letech 20. století až do současnosti. Trafostanice, která kdysi dodávala energii městským tramvajovým a trolejbusovým sítím, je symbolem proměny Prahy i radikálního posunu ve způsobu života jejích obyvatel. Naaranžované jako vzácné relikvie leží na policích kabinetu vypínače, žárovky, baterie a další elektrické součástky, které kdysi zprostředkovaly opravdou revoluci modernity. 
 

O Kunsthalle 


Autor Jan Schindler, Ludvík Seko, Zuzana Drahotová, Martina Bílková, 2014 – 2022  

Zengerova transformační stanice tu vyrostla podle návrhu Viléma Kvasničky v letech 1929 až 1934. Trafostanice ve stylu moderního klasicismu sestává z několika různě vysokých hmot. Projekt adaptace této technicistní stavby na galerii vypracovala v letech 2014 až 2021 kancelář Schindler Seko architekti. Většina původních konstrukcí musela být díky kontaminaci olejem a rtutí i použitím hlinitanového cementu odstraněna a zachován zůstal pouze pečlivě restaurovaný obvodový plášť. Ke vstupu od ulice vede rampa a nahoře na budově vznikl nový prostor galerie, který nahradil původní technologickou střešní terasu. Uvnitř se uplatňuje prostorové uspořádání vycházející z tzv. Raumplanu s různě umístěnými podlažími. Na stěny použili autoři pemrlovaný pohledový beton, evokující technický charakter stavby. V suterénu stále funguje měnírna, ale jinak v Kunstahalle nalezneme kromě rozsáhlých výstavních prostor, také designový obchod, bistro i kavárnu s terasou.

Aktuality

John Sanborn – Notes on Us

John Sanborn, jedna z hlavních osobností druhé vlny amerického videoartu, představí v Kunsthalle Praha svoji nedávnou tvorbu. Výstava proběhne 1. března až 2. června 2024.
Praha 1, Praha

Lucia Moholy: Exposures

Lucia Moholy: Exposures je první ucelenou prezentací tvorby spisovatelky a fotografky pražského původu Lucie Moholy. Výstava se uskuteční 30. května až 28. října 2024.
Praha 1, Praha

Elmgreen & Dragset: Read

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.
Praha 1, Praha

Ester Geislerová: Co jsme měli říct a neřekli

Vizuální umělkyně Ester Geislerová navazuje na již dříve zpracovávaná témata partnerských vztahů a komunikace i na práci s emocemi a traumatem. Výstava v Kunsthalle Praha se uskuteční 28. 6. až 13. 9. 2024.
Praha 1, Praha

Chiharu Shiota: Neklidná duše

Neklidná duše je první samostatnou výstavou mezinárodně uznávaná umělkyně Chiharu Shioty v České Republice. Uskuteční se v Kunsthelle Praha v termínu 28. 11. 2024 až 28. 4. 2025.
Praha 1, Praha

Bloudění Prahou podle Sadelerova prospektu

Znáte Sadelerův prospekt? Veduta vytvořená dvorním grafikem císaře Rudolfa II. zachycuje Prahu do neuvěřitelných podrobností. Projdeme se Malou Stranou na Hradčany s prospektem v ruce. Vycházka s průvodcem, sraz na stanici metra Malostranská v horním vestibulu.
Praha 1, Praha

František Bílek – Cesta

Bílkova vila představí 2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let. Projekt patří k nejzajímavějším konceptům Bílkovy rané mystické tvorby.
Praha 1, Praha

Portrétní miniatury v Lobkowiczkém paláci

Muzeum Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě otevřelo novou dočasnou výstavu, která představí část sbírky – ve středoevropských poměrech velice unikátní – renesančních a ranně barokních portrétů.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kokpit café – klub v bývalé trafostanici

Kokpit je k dispozici všem, kdo chtějí předvést něco zajímavého.
Praha 1, Praha

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

V malém parku Holubička na Klárově naproti budově Kunsthalle Praha, si prohlédnete mimořádný soubor modelů brutalistních “soch domů”, které stojí či stávaly v pražských ulicích. Vytvořil je výtvarník Kryštof Kintera.
Praha 1, Praha

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.
Praha 1, Praha

Nechte se rozmazlit v Lily Wellness & Spa

Lily Wellness & Spa zrevitalizuje vaše tělo i duši. Široká nabídka masáží, zábalů a kosmetických procedur či relaxace v unikátní parní lázni nebo bublinkové koupeli nadchne i ty nejnáročnější.
Praha 1, Praha

Muzeum Kouzlo starých časů – oděvy a doplňky z let 1850-1920

Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, na Malé Straně, je zaměřeno na historické oděvy, doplňky a kuriozity z období 1850-1920.
Praha 1, Praha

Zahrada Strakovy akademie

V areálu Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády ČR, je v letní sezóně přístupná reprezentativní zahrada. Obdivovat zde můžete na patnáct tisíc květin i hrající fontánu. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.
Praha 1, Praha

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.
Praha 1, Praha

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro v Kunsthalle Praha

V industriálně laděném Bistru v Kunsthalle Praha pro vás každý den připravují obědové menu, slané i sladké snacky a mnohem víc.
Praha 1, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.
Praha 7, Praha

Luxusní ubytování u Rudolfa Jelínka v Praze na Malé Straně

Muzeum slivovice Rudolf Jelínek nabízí ubytování ve starém pražském domě na Malé Straně. Užijte si naprosté soukromí v malostranském domě, ve kterém bydlela slavná česká filmová a divadelní herečka Slávka Budínová.
Praha 1, Praha

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Restaurace Občanská plovárna

Občanská plovárna je rozhodně jedno z nejatraktivnějších míst v Praze, kde se můžete výborně najíst. Charakteristická architektura budovy na břehu Vltavy nabízí naprosto úžasný výhled přes řeku na Staré Město, velkou terasu nad hladinou, zahradu i hlídané parkování v objektu.
Praha 1, Praha